|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
10.9.2010 1:03:43   
mama30

Jaс на ќерка ми и ги дупнав ушињата на неполни 2 месеци и тоа по инсистирање на бабите.user posted image Не убедуваа дека кога е поголема повеќе ке разбира и знае, и може да
ги влече ушињата.Ми беше многу жал бидејќи беше сеуште многу малечка, ама по многу убедување се решивме. Како тогаш што плачеше, никогаш повеќе нема така плачено. Ама помина и тоа, и мислам дека ако покасно и ги дупневме ушињата ке беше поболно.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
10.9.2010 10:47:58   
Felly RR
Ние на 6 и пол месеци. Кај нас велат само на празник да е, не на Благовец, на било кој, само да е на празник што е еднаш во годината.
А како плачешеuser posted image user posted image user posted image , кога ја боцнаа, кога врисна, лелеееееееuser posted image user posted image user posted image
ама после тоа немавме никакви проблеми


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mama30)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
10.9.2010 11:06:12   
mama26
koga majkata ke se odluci...nema vrska vozrasta.nekoj pomalo nekoi pogolemi.i togas ke placat i pak ke placat user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
10.9.2010 11:58:51   
Melinda
Ние и ги дупнавме ушите на 6 месеци. Плачеше 5 минути, а потоа како ништо да не било. Немаше никаков проблем. А друго дете од околу 2 години на кое тогаш му ги дупеа ушите тројца го држеа. Подобро е помало дури не разбира многу.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
27.10.2010 14:50:25   
sone
Znaci sugerirate da moeto bebce koe sega ima 7 meseci da i gi dupneme usinjata sega poskoro. Jas ne sum sueverna taka da nema da gledam na praznici...i obicai.

(Одговор на членот Melinda)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
27.10.2010 16:27:15   
Octavia
Моите оделе според нашите желби user posted image . Мене ми ги дупнаа ушите на 7 години затоа што побарав, ни плачев, ни ме болеше, пресреќна бев (а после јас си направив уште 5 дупчиња user posted image ). Сестра ми никогаш не сакала обетки и ушите не и се дупнати. Секој според желбите, значи. user posted image

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
6.11.2010 17:15:17   
sone
Majki mnogu sum zagrizena me jade janza sto bi rekle starite.Denes bebceto ( 7 meseci i 6 dena) go nosevme na busenje usi.Dobro pominavme mnogu malku placese.Recisi vresna ama brzo ja smirivme,ama problemot e vo toa sto ne i se srazmerni dupcinjata.Da se zagledas ke primetis.Majka kako majka saka se da e perfektno kaj svoite deca.Maz mi vika deka nisto ne e strasno, tatko mi me tera da i gi izvadam i da ostavam da i zarasnat,pa pak da i gi dupnuvaat,a jas si puknuvam od maka.lele ,mnogu sum nasekirana.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
6.11.2010 21:56:41   
nadica
ништо страшно ама мој совет ти е ако не ти се сразмерни што побргу да ги извадиш за да зараснат и  да ја поправите грешката бидејќи во иднина се повеќе ќе ти смета а со тоа и на твојата ќерка и на крај ќе има две дупчиња за да ја поправи грешката
жив пример за тоа е моја свеки на која со години и сметала несразмерноста па од пред 5-6 год има две дупчиња на едното уво и често знае да каже дека на стари години станала панкер user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.11.2010 8:43:01   
sone
Nadica fala ti na podrskata.Eve denes ke soberam hrabrost i ke i gi izvadam, samo se prasuvam dali ke ima nekoj oziljak ilio ne.Sto treba da pravam koga ke i gi izvadam dali da prodolzam da i gi mackam so hidrogen 3%? Zatoa sto sepak toa se otovoreni dupcenca da ne i se inficiraat?

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.11.2010 8:48:55   
sone
I tolku mi e tesko, ke si puknam od maka, sto i gi utna dupcinjata.Zal mi e za bebceto zatoa sto ke treba pak da ja stavam pod stres. Za kolku vrme bi i zarasnale?

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.11.2010 19:33:45   
sone
Denes bev vo GTC kaj zenata sto i gi probusuvase usite. Ona vika da pocekame dve nedeli od busenjeto pa da i gi izvadam i pred da gi stavam nejzinite zlatni da gi vidime dupcinjata. Togas ako ne i bidat simetricni ednoto da i go izvadime i da cekame da zarasne.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
10.11.2010 18:02:44   
sone
vcera i gi izvadiv obetkite. sega mi e mnogu polesno. za ponataka ke vidime sto ke pravime.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
25.3.2011 22:26:17   
ole2004
Jas sum vo dilema,se blizi Blagovec,a jas seuste razmisluvam dali da i stavam obetki na mojata kerkicka.Spored toa sto go procitav vo prethodnite postovi podobro bilo dodeka e pomala.Eva ke ima 7m i 20dena i se plasam da ne gi tegne uvcinjata,a iskreno i mnogu mi e zal deka ke ja boli i ke se traumatizirauser posted image user posted image user posted image .Ajde mamicki ke stavate li obetki na vasite princezickiuser posted image                                                                                                                                                           

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
26.3.2011 16:17:07   
strelec 8
jas ke odam da i gi dupat na blagovec.sega ima 5 meseci.resena sum

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
26.3.2011 16:47:04   
skorpijana
dobro a sto e so maskite dali nekoj ima staveno na masko
mojot postar sin ima mu ja stavivme na 11 meseci i seuste ja nosi

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
26.3.2011 17:16:06   
lale
Na mojata kerka i gi dupnav usinjata na Blagovec togas imase 11 meseci.Koga i gi dupnaa usite malku poplace ama brzo se smiri (i dadov klucevi od kola i se zaigra so niv)potoa 7 dena i gi mackav so hidrociklin mast usinjata pa po eden mesec i gi izvadiv tie obetki i i staviv zlatni.Voopsto ne gi vlecese usinjata ne gi ni primetuvase obetkite,ne dobi ni crvenilo ni infekcija ni zagnojuvanje nisto.Moj sovet e samo koga ke gi izvadite tie obetki i koga ke stavate drugi tie drugite neka postojat vo rakija  nekolku casa za dezinfekcija.Spored mene dur se pomali ne razbiraat i ne se traumatiziraat,ke poplacat malku i ke im pomine.  

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
5.4.2011 13:35:18   
baby_bump
Се размислуваме со мм дали на Благовец да ги дупнеме ушите на ќерка ни, и да ви кажам во голема дилема сум. Таа спие секогаш со главата на страна, страв ми е да не ја глоѓаат?
Плус скоро и заби ќе вадиме, целата долна жлебина е потечена и има ситни плуски, нервозна е, плаче за се и сешто, ако не ја земам во моментот, ако не и дадам некоја играчка, абе главата ми е надувана од плачки и сега уште обечките ни фалат.
Не знам што да правам, знам дека полесно ќе биде сега отколку за 1 година кога се ќе разбира..... а и јас обечки ич не носам од саклет, ми сметаат кога спијам, ме чешаат, ако не се златни имам алергии, а знам дека првите од кај златарот не се златни? или јас сум грешка.
Колку ќе ги носи тие првите т.н медицински? од каков материјал се?

< Поракaта ја уредил baby_bump -- 5.4.2011 13:36:07 >

(Одговор на членот lale)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
5.4.2011 13:43:59   
ole2004
Nie resivme da ne i stavame obetki na Eva.Koga ke pocne da razbira ako samata saka ke i gi probusime usinjatauser posted image

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
5.4.2011 23:17:52   
Slagjana
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump

Колку ќе ги носи тие првите т.н медицински? од каков материјал се?

Медицинските обетки не се златни, ама не знам од кој материјал се. Се носат 2 недели и потоа се ставаат златни. Не верувам дека кај бебе ќе се јави алергија од нив. Еве и јас сум алергична на бижутерија, па немав таков проблем со ќерка ми кога ги носеше медицинските обетки. Ако веќе мислиш да и ги пробушиш ушите, колку порано тоа подобро.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2011 1:54:27   
ikki
nie utre ke odime da gi busime usinjata na andreja, pa neli blagovec blago da i bide... :D

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2011 11:00:34   
strelec 8
eve sega se oblekuvame i ke odime da i gi dupneme usinjata.ke vi kazam kako pominavme

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2011 11:30:11   
mamamoni
ние решивме понатаму да ги дупниме, Софија почна да си ги тегни ушињата, па ако ставиме обетки ќе ги тегне и нив

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2011 13:55:07   
Палешка РР
На Миа и ставивме обетки, не плачеше многуuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2011 13:57:05   
Gorde J
kolku meseci e paleska ni imame 16 meseci i mi e strav da ne placi i da ne go tegne posle usinjata?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2011 13:58:07   
baby_bump
Уште размислувам, а многу сакам да и ставам, таа секако плаче, вака барем ќе знаеме зошто плаче, user posted image .
Уште малку има време, поручек ќе одлучиме.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?