|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.4.2015 7:21:10   
Mihaela 2010
Devojki utrovo vo 6:30 ja rodiv mojata princeza Sara..so lesno neka vi e na site

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 2326
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.4.2015 10:20:25   
blond


Јас сум добра, почнав 35та недела, гинекологот нешто ми мати вода, сака од утре да ми отвори породилно (бидејќи сум на боледување, демек не може да го продолжи, морал да ми отвори породилно веќе). Како и да е, станав мочла, на 2 саати сум во вц, без разлика ден е или ноќ user posted image
Хопефул, ти како се држиш? Заедно сме со термините, којзнае дали ќе издржиме до средина на мај user posted image


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 14.4.2015 13:05:03 >

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 2327
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.4.2015 10:24:23   
blond
Хопефул, сакав пп да ти пишам ама не ти е достапен профилот, ај пиши ми ти, сакам нешто да те прашам во пп.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 2328
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.4.2015 10:47:56   
Hopeful RR


blond, јас утре имам полни 34, и уште одам на работа, веројатно уште малку. Во моментот се надевам на мајски бебиња, па нека се и на почеток, а ако фати средина - супер! user posted image Тоа терминот 27 мај, фул 40 недели, гледам дека тешко за две, и уствари на нет терминот за близнаци ми искача дека е 7 мај, па ќе видиме! И јас сум мочла, башка и горе притискаат, и веќе стварно тежат, спиењето и вртењето од една на друга страна ми е со земање залет user posted image Следниот вторник сум на контрола па ќе видиме!

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 14.4.2015 13:03:21 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 2329
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.4.2015 11:09:59   
AnnaMolly RR
Честитките за Михаела можете да ги пишувате ТУКА.
Нека е здраво и живо новото Рингерајче!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 2330
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.4.2015 12:23:42   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

..... јас утре имам полни 34, и уште одам на работа, веројатно уште малку. Во моментот се надевам на мајски бебиња, па нека се и на почеток, а ако фати средина - супер! user posted image Тоа терминот 27 мај, фул 40 недели, гледам дека тешко за две, и уствари на нет терминот за близнаци ми искача дека е 7 мај, па ќе видиме!


До кај 6-ти мај може ќе бидне!user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2331
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.4.2015 12:46:02   
Hopeful RR
Loveable Me, се покажа досега со предвидувањата, така што те држам за збор user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 2332
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.4.2015 12:51:34   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Loveable Me, се покажа досега со предвидувањата, така што те држам за збор user posted image


Дочек на Ѓурѓовден-Ерделези во Систинаuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2333
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.4.2015 19:13:14   
TARA1
Zeni koga vi se svrtea bebinjata nadolu? Lelee se sum zaboravilauser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 2334
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.4.2015 21:01:27   
Hopeful RR
Би требало до 32 недела, но се случува и подоцна. Ти до каде си? user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот TARA1)
Непосредна врска до пораките: 2335
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
15.4.2015 0:13:39   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

..... јас утре имам полни 34, и уште одам на работа, веројатно уште малку. Во моментот се надевам на мајски бебиња, па нека се и на почеток, а ако фати средина - супер! user posted image Тоа терминот 27 мај, фул 40 недели, гледам дека тешко за две, и уствари на нет терминот за близнаци ми искача дека е 7 мај, па ќе видиме!


До кај 6-ти мај може ќе бидне!user posted image user posted image


Ако смеам да предвидам од 6 до 13 мај user posted image но мислам LoveableMe RR е најблиску пред или по 6ти мај user posted image
Најкасно до 20ти ем тројно славје ем веќе да не ти тежат а бебушки таман ќе им е за гушкање user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2336
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
15.4.2015 10:56:58   
Hopeful RR
Ми се свиѓаат сите ваши прогнози, после 6 мај нека доаѓаат слободно user posted image Еве сум денес со полни 34 недели, така што на 6 мај би имала полни 37, што е ок за близнаци. Башка им реков да не доаѓаат на ладново, нека се стопли асално, па ќе видиме дали ќе бидат послушни бебиња user posted image
Инаку вчера и денес ме боли половината, онакви болки како сецкања. Малце се успаничив вчера, ама со мало движење и мирување се смируваат, така што се надевам дека е ок. За чудо, ми се намалија отоците на стапалата, може дека периодов повеќе јадам благо од солено user posted image Дури вчера си ги видов глуждовите што мислев дека никогаш веќе нема да си ги видам!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2337
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
15.4.2015 16:45:17   
Roberta r
gi dobiv rezultatite od skrieniot seker se e u red.no mi rekoa da go povtoram za 1 mesec bidejki prviot pat ne bil dobar.najverovatno jas nema da go pravam bidejki testot trae 4 casa i ne mozam da izdrzam tolku vreme vo bolnicata.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2338
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
15.4.2015 16:55:50   
Hopeful RR
roberta r, добро што овојпат се ок резултатите, но како тоа мислиш нема да го правиш, иако ти рекле дека треба? Шеќерот е сериозен фактор во бременост, има последици и за мајката, и за бебето, и мора да се контролира, така што моја препорака е обавезно да се тестираш повторно. Нема што издржување-неиздржување, никој не сака да се влечка по болници, но некои работи едноставно мора да се направат.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 2339
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
15.4.2015 17:20:11   
tea 88
I jas denes ispituvav skrien seker i vo red bese.
Kako sto pisav vo prethodniot post ovie denovi od sabotata me fati silna nastinka sigurno nekoj virus so jaka kaslica so slajm, nosot kako cesma mi tecese i ocite mi solzea mnogu pa i bolki imav vo grbot i glavata i ne mozev da spijam. Mi dadoa antibiotici amoksiklav 5 dena ama prethodnive dve veceri se napiv i paracetamol da ne krenam tt.
Denes na krvnata slika se bese vo red samo trombocitite mi bea namaleni 110(150-440 ). Utre sum na kontrola pa ke prasam . Dali moze .od paracetamolot da se namalat ili od toa sto bev nastinata i pijam antibiotik? Pred 2 ned mi bea 160 .Imala nekoja rr vakvo iskustvo ?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2340
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
15.4.2015 18:11:16   
Roberta r
Hopefull RR prviot test bese 1 cas i resultatite bea 120 a seker e posle 140.i doktorkata mi rece da napraveme podetalen nogu e blsku do granicata.sega toj bese 4 casa i bez voda i hrana 12 casa 4 pati mi zemaa krv na sekoj saat site rezultatite bea ok zatoa mislam nema potreba samo da se vleckam navam natam.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2341
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
16.4.2015 13:53:02   
jasmina 25
eve me i mene konecno vlegov vo 9 mesec za nekolku dena 37 nedela taka da bebus moze koga saka da izleguva no nekako aber nema stomakot mi se kaci gore i poradi toa imam poteskotii so disenjeto vcera bev na prvoto ctg bolki nema krvta mi se popravi brisovite vo red bebus isto taka tezi okolu 3 kg za edna nedela na kontrola i najverojatno ke zakazuvame carski doktorot veli da ne rizikuvame prirodno ke bide okolu 1 maj...se e super i jas konecno uzivam vo bremenosta barem na kratko za brzo ke si go guskam user posted image

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 2342
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
16.4.2015 23:04:12   
gina
konecno i jas da se priklucam tuka denes polni 27 nedeli i se nadevam deka sega ce bidam poopustena vcera bev na kontrola vo sistina Petrovska bese predzadovolna deka se se super bebusot odlicno se razviva i e pogolemo za edna nedela plus da se nadevame deka ce bide se ok i ponatka
bev i kaj Gerasimova znaci si e teram terapijata so frahiparin od 0,6 spored rezultatite ako e prekinam nema da bidat dobri i za dve tri nedeli pak da proveram hemostatski status i Ddimeri

ama eve nekoe vreme custvuvam bolki pod desnata grada nad stomakot i kako rebro nekoe i tesko disam ama citav na net toa bilo normalno a u bebus se tuka poveke go custvuvam mozebi pritiska

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 2343
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
16.4.2015 23:12:57   
lukajana RR
user posted image user posted image user posted image gina уште малку ке се гушкате соuser posted image
Сигурно е високо и затоа притиска па осеќаш болка ама уште малку ке се спушти па нон стоп ке мочашuser posted image ,не знам што е поарноuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2344
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.4.2015 11:38:20   
Malecka23
Trudnicki kako ste mi?

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 2345
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.4.2015 12:36:12   
Hopeful RR
gina, браво за синко user posted image Подобро нека притиска горе отколку доле, да не се спушта пред време. Кај мене па се е на куп - здружено ме клоцаат и тоа едниот нагоре, кај ребрата, белите дробови и срцето, а другиот надоле на бешиката, па многу ми е забавно user posted image Ма само нека растат, слатки маки се овие.

Мене овие денови ме фатија интензивни болки во половината, на сецкање, и кога го прашав докторот на предавањата во Систина ми рече дека е нормално, и дека е од тежината, и 'рбетот, односно т.н. трудничка лордоза. Исто така, ме пофали дека за со близнаци, супер сум изгледала, не сум имала отоци и само стомакот ми бил голем user posted image Ја прашував сестрата за крварењето, ми рече дека не може да биде поголемо од менструалното, ама мислам дека пробуваше да ме утеши, сигурно ќе бидам лом!

Malecka23, како си ти? user posted image

blond, каде си ти, нешто се изгуби? Се надевам се е ок user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2346
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.4.2015 16:45:50   
babygirl88
Zdravo ringerajki.. jas sum 36ta nedela i razmisluvam kade da se poragam...dali vo Cair ili Gak.. mozebi mestoto ne e vo ovaa tema, ama vo temata za porodilista, posledniot post e od lani :))))) pa zatoa ovde pisuvam... od toa sto go citav, izgleda Cair e poubavo, a isto i edna moja poznanicka pred dve nedeli se porodi na Gak i voopsto ne e zadovolna. Kako moze da te ostavat da se poragas sama vo soba, a imas i naponi i se i duri koga pocnale da opagaat srcevite tonovi na bebto, prevzemale nesto? Znaci strasno. Jas imam visok pritisok i nemozam da zamislam taka nekoj da me ostavi i so bolki i so pritisok i nikoj da ne se zamara... a inaku nemam nikakvi poznanici ni na Gak ni vo Cair... i navistina sum vo dilema.. ako moze nekoj sovet, iskustvo od novite mamicki, bilo sto da mi kazete.. tnx :)

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2347
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.4.2015 18:20:39   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

gina, браво за синко user posted image Подобро нека притиска горе отколку доле, да не се спушта пред време. Кај мене па се е на куп - здружено ме клоцаат и тоа едниот нагоре, кај ребрата, белите дробови и срцето, а другиот надоле на бешиката, па многу ми е забавно user posted image Ма само нека растат, слатки маки се овие.

Мене овие денови ме фатија интензивни болки во половината, на сецкање, и кога го прашав докторот на предавањата во Систина ми рече дека е нормално, и дека е од тежината, и 'рбетот, односно т.н. трудничка лордоза. Исто така, ме пофали дека за со близнаци, супер сум изгледала, не сум имала отоци и само стомакот ми бил голем user posted image Ја прашував сестрата за крварењето, ми рече дека не може да биде поголемо од менструалното, ама мислам дека пробуваше да ме утеши, сигурно ќе бидам лом!

Malecka23, како си ти? user posted image

blond, каде си ти, нешто се изгуби? Се надевам се е ок user posted image


Ajde izdrzete uste malku slatki maki se ovie.Jas samo da ve proveram da vidam kako ste.Inaku nie sme dobri se naviknuvame.
Ne mu ja mislete mnogu mnogu znaete deka i jas se zamarav ama eve edna nedela pomina i se se zaboravi.Uzivajte naspijte se toa e najbitno.I te kako ke vi treba sonuser posted image user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2348
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.4.2015 21:30:51   
Roberta r
Milo mi e sto site ste dobro samo rastite user posted image .jas sum 28+2 denes imam exo i se izgleda u red glavceto e tocna golemina malce bebceto e podolgo za 1.5 nedela mos ke bide nekoja manakenka user posted image mi potvrdia deka e devojce sega moze na shopping user posted image .
inaku me interiesira kolku treba da e dolzinata na cervixot ne mi kazaa nisto no vidov na exoto pisuvase 3.05 cm.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2349
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.4.2015 22:42:53   
gina
lele meskovci zarem uste poveke ce mocam pa jas mnogu mocam na sekoe samo sto sum bila i za brzo pak noke stanuvam po dvapati

mene cerviksot mie 53mm sto doktorkata mi rece deka sum vkraj zatvorena


znam deka e rano da pisuvam uste sega kade da se porodam no privatno nemozam i doktorkata mi rece rano e da se zboruva za toa ama mi spomna a isto i maticniot za so carski poradi miomite e sega moze da ne smetaat ama ce vidime ponataka i sakam vo Gak iako nikogo ne poznavam nesakam tuka kaj nas da rizikuvam no dali maticniot treba da mi dade uput za tamu ili mora da si pratena ako ne daj boze nesto ne e vo red neznam kako odat tie rabotiuser posted image

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 2350
Страница:   <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?