|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  90 91 [92] 93 94   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.3.2015 13:44:58   
lukajana RR
Hopeful RR не се замарај на Гак стварно има фини доктори ама работат и вакви искомплексирани кои врска немаат од животот а не од работата која ја работат.Ако сите од прилика тој период сме правеле ехо на срце значи тогаш се прави ама не и замерувај толку научила.
Малечка23 може и подобро ке поминеш на природен пораѓај не е секогаш страшно а како што разбрав второ ти е ,во секој случај ке биде полесно.И не се оптеретувај многу бебето нема да ти прави инспекција по домаuser posted image

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 26.3.2015 13:46:47 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2276
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.3.2015 15:35:35   
Hopeful RR
Докторката е Елена Николовска, на замена за Поп Стефанија. Инаку Мој термин функционираше за денешниот преглед, се во ред, точно и без проблем, но ме збуни кога ми рече да дојдам на контрола за 3 недели. Ја прашав како да закажам, преку матичен или не знам како, и ми рече закажана си, само дојди си. И кога гледам на извештајот - ни термин ни бутур. Истото беше и минатиот пат - дури пробав и врски да најдам, и ми рекоа мора матичен да ти закаже, нема друг начин.

А за ова дека на сите им прават во 32 недела, стварно срам да им е. Плус, така лошо и ми изреагира, ко јас да сум кретен што доаѓам тек во 31 недела - аууу па ти која недела си??? Нема шанси, не се гледа ништо сега. Мислам дека така ми рече за да ме откачи пошто близнаци, пораснати, и се жалеше цело време дека ништо не се гледа на ехото...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 2277
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.3.2015 17:26:42   
Malecka23
Sega mi tekna koja e doktorkata.Vcera vecerta koga bev so mojata dok i ona bese na smena.Kaj mojava miting kaj nezje dvajca bez trojca ama nema veze.Kontrolite obicno gi zakazuvaat odma i ti dava datum na izvestajot i ides so istiot upat posto ti vazi eden mesec.
Kako i da e spored mene ic ne ni treba da se pojavuvas na ova na ona odi si kaj sto si sigurna deka ke se poragas i toa e toa.Ne si go trosi vremeto i nervite za dzabe veruj mi ke ti trebaat.
Lukajana bas me nasmea so ova inspektorovuser posted image .U pravo si ama poarno da rab nego da go tupam samo vaka ke se porodam onaka ova ke napravam i na kraj nisto ne izleguva taka kako sto mislis.Zatoa poarno so dzogerot da se druzamuser posted image .Eve denes i krevetceto sama sum go sklopila i premestiv regalceto vo detskata i taka

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2278
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.3.2015 18:19:48   
blond
Е добро е за вас што сте истерале барем до 36та недела. Јас синоќа имав болки и утрово пак. И отидов на гинекологија, цтг покажуваше дека немам болки, ама мевот ми е константно тврд камен. Бебуш е добро, плодова вода има, отворена сум 1 прст ама наводно било нормално за второротки...
И така, на вагиналниот преглед докторката ме раскрвари, сега од сабајле после прегледот имам кафеав исцедок.
Мора да мирувам, сакаа и да ме задржат, ама јас не останав.
Уф, тек сум 32ра недела... кај ми е крајот... Бар до 36та да издржам...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2279
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.3.2015 18:33:18   
Mihaela 2010
Jas vcera bev na ctg kontrakcii nema, plodova voda super, ne sum otvorena imam samo malku belo pranje.
Elena Nikolovska me porodi so M i sega pak dogovoriv so nea pa zdravje boze ako mi se potrefi ke mi bide poln pogodok.mene mi e sosem ok doktorkata i sum pre zadovolna..samo se da bide ok i da si se olesnime so ubavo so arno.sledna nedela ke ja baram da i odam na pregled da vidam do kaj sum.inaku vlezena sum vo 37 nedela.iskreno edvaj cekam da se porodam

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 2280
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.3.2015 18:39:28   
Mihaela 2010
Lele blond i mene vcera mojava koga mi butna toa alatkata da me pregleda mislam gospod go vidov.cel den me bolese duri se isplasiv da ne mi pukne vodenjak.srekja ne prokrvarev ama postasna bolka ne sum imala.bez oset da se bilo..user posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 2281
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.3.2015 22:18:23   
jasmina 25
blond ne znam dali e normalno vo 32 nedela da si otvorena...vnimavaj barem do 36 lezi miruvaj samo za vo wc stanuvaj...sega brzo vrvi vremeto barem jas cuvstvuvam taka za tri dena vleguvam vo 34 nedela...poradi ovie pregledi ne mi se odi na poslednive brisevi ne poradi bolkata tuku da ne se otvoram a i doktorot moj ne e bas strucen,si velam i onaka na carski ke odam da ne gi pravam ovie brisevi...sepak ke razmislam ke zbornam i so doktorot sto ke me poroduva...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 2282
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.3.2015 10:55:39   
blond
Ми се смирија контракциите, болките во карлицата си ги имам, се надевам дека ќе издржам барем до 36 полни недели. А за одмаранје, само се залажувам дека одмарам дома....

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 2283
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.3.2015 14:00:58   
Malecka23
Zenski kako ste mi?JA samo da ve pozdravam i da si se pozalam deka cela sum vo panika.Se blizi sreda..mozebi ke bi bide denov D.Uste nisto ne sum se spremila.Se nekako sreduvam pakuvam ama nisto ne e spastreno.Uff strav mi e i mojata torba za vo bolnica da ja spremamuser posted image .Inaku od petokot navaka si pocnav da si otekuvam na nozete,povremeno si imam bolki jakicki ama ne traat dolgo i sekret eden ton.Nisto ne mi pomaga user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 2284
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
31.3.2015 17:31:31   
jasmina 25
ajde malecka izdrzi uste malku ne panici se gleda deka kaj da e ke se guskas so bebusot...

i jas pocnav malku po malku da se spremam vcera pravev generalka mi ostana uste sobata kaj sto ke spie bebusot zdravje ovie dena ke ja iscistam...kolevkata deneska ja sprema maz mi pa od slednata nedela da kupam toa sto treba i da si ja spremam torbata za veligden vleguvam vo 9 ti i do togas sakam se da e spremno...vo posledno vreme nekako mnogu mi se spie nemam snaga ne znam sto e se nadevam ne mi e krvta dooslabnata,imam nekoi bolki vo polovinata i na vecer ko da me stega stomakot no znam deka e toa normalno i ne panicam mi se blizi i mene krajot nema sansi da teram do termin go cuvstvuvam toa...user posted image odvaj cekam....

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2285
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
31.3.2015 20:05:21   
tea 88
Devojki i jas konecno stignav do poslednoto tromesecie, uste ne mi se veruva. Denes sum 27+5 i cetvrtok sum na kontrola Plodnost i sigurno ke primam inekcii za zreenje. Denes ispituvav krv i urina , krvta e vo red samo serumskoto zelezo mi e nad granica a hemoglobinot normalen, crp i leukociti se vo red. Me buni samo mokracata pisuva 1 protein i dosta bakterii. Sega mi e strav za nekoja infekcija da ne imam samo ne mi e jasno i minatiot pat bese vaka a urinokulturata vo red. Utre ke mi stigne rezul. od urinokulturata i bas ke vidam dali imam ili ne bakterija.
Inaku lezam celo vreme i odvaj cekam mesecov da pomine. :-D

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 2286
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
1.4.2015 12:46:45   
Hopeful RR
Како сте, мешковци?

Теа 88, добре ни дојде во третиот триместар, сега се е подруго user posted image

Јас еве се пријавувам со полни 32 недели денес. Од една страна супер, од друга ме фаќа паника да не им текне предвреме да дојдат, ама се надевам дека не. Ноќеска имав притисок на матката, па после и сонував некој лош сон, па уште сум под импресии...

Инаку завчера бев на Трансфузиологија, од тоа што гледам д димерите се малце покачени, но во нормални граници за бременост, со тоа што докторката не била таму за да ја консултира мм за резултатите. Секако во понеделник сум на контрола во Систина, па ќе видиме таму што како. Крвната слика ми е ок, подобрена од минатиот пат, а синковци си мрткаат но поприбрано и нежно user posted image Отоците на нозете ми се машала големи, но добро е што немам висок притисок, а последната у-ра ми беше во ред, така што не е прееклампсија.

Ајде пишете и другите, пријавете се! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2287
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.4.2015 9:14:28   
Milicka 30
Добро утро мешковци како сте?
Јас денес сум 26+5, бев на контрола пред 2 дена, малата си расте, докторот ми кажа дека не е за загрижување но е една недела понапредна, инаку испитував и скриен шекер, д димери, уринокултура се е ок, уште мака мачам со железото, за 4 недели сум пак на контрола , а во меѓувреме ми даде еден куп работи за испитување на крв, затоа што ми отекуваат нозете а немам висок притисок редовно мерам. Хопефул мила ти како се справуваш со отоците? Мене кога ке станам наутро ми се намалени ама не скрос, е сега јас на работа цел ден седам и кога си одам дома веќе ми се отечени, колку и да лежам не ми се повлекуваат целосно.
Инаку имам сува кашлица , на толку чување ... пијам мукоплант , а дали смејам прополис спреј шо мислите? На него пишува дека не се препорачува за трудници а составот гледам е само природни состојки.
Докторот ми препорача на следната контрола кога ке бидам 31 недела да примам флостерон за зреење на белите дробови, превентивно.
Поздрав

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2288
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.4.2015 9:31:27   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

.....Мене кога ке станам наутро ми се намалени ама не скрос, е сега јас на работа цел ден седам и кога си одам дома веќе ми се отечени, колку и да лежам не ми се повлекуваат целосно.


Ако не ти забранил гинеколог, мислам ако не ти кажал да лежиш и мируваш, мој совет е да пешачиш секој ден по малце, со лежење и седење само се зголемуваат отоците. Само со движење ќе ги намалиш, но ќе исчезнат по породување.user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 2289
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.4.2015 9:34:21   
Milicka 30
Фала ти ЛовеаблеМе за советот, почнав со пешачење па ке видиме дали ке има резултат.
Поздрав

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2290
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.4.2015 11:11:02   
Hopeful RR
Milicka30, јас и се будам со отоци... user posted image Во текот на денот се зголемуваат, и тек навечер, ако лежам повеќе саати, па се нормализираат, но не целосно. Глуждовите и коските не сум си ги видела веќе подолго време, нозете ми се како на бабине со тромбоза user posted image а дури имам проблем и со чевли, ниедни не ме собираат!

Пијам многу вода, гледам да не внесувам многу сол, мерам притисок редовно, ама тоа е тоа, нема разлика. Сум приметила дека се за нијанса помали кога сум поактивна и се движам, но јас па и не ни смеам да се движам многу така што си викам налет, подобро отоци отколку поголема беља да направам... Тежината си го прави своето, а плус имало и предности ова - собраната вода делувала како амортизација за општо разлабавените глуждови, ми се чини прочитав такво нешто.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 2291
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.4.2015 11:16:33   
blond
Јас пак обратно, ако се движам повеќе, тогаш повеќе отекувам user posted image

Рекорд ми беше вчера наутро кога 5 минути, буквално 5 минути се влечев по спална за да станам... Лелееееее ајде уште малце ќе се издржи :)))

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2292
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.4.2015 11:27:04   
Mihaela 2010
Zenski jas vcera bev na ctg kontrakcii ima i eden prst otvorena.dr mi zakaza denes u 2 da idam pa koj znae moze denes e denot
Inaku dva dena kicma dole me iskina


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 2293
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.4.2015 11:50:30   
Hopeful RR
Mihaela 2010, ајде со среќа и со лесно!!!!! Убав ден е денес, сончев user posted image
Пиши ни кога ќе можеш!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 2294
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.4.2015 12:08:38   
Melanija RR
Mihaela 2010user posted image so lesno i denes ili utre ili zadutre user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2295
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.4.2015 12:14:56   
Mihaela 2010
Fala vi zenski ke vi pisam obavezno iako mislam deka ke me vratat edino ako saka doktoekava da ubrzame proces pa so provokaciiuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2296
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.4.2015 13:20:30   
Malecka23
user posted image user posted image user posted image Mihaela ajde so lesno.Obavezno pisi pa da ruckame mekici:)
Hehe jas i ti epten se brklame so terminiveuser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 2297
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.4.2015 13:24:08   
Milicka 30
Mihaela 2010 user posted image со среќа и со лесно !!!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2298
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.4.2015 13:28:44   
Felly RR
Охоооо, што убаво, ќе си имаме еден куп мали рингерајчиња user posted image user posted image user posted image
Само со лесно нека е!!!

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2299
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.4.2015 14:25:37   
tea 88
Mihaela so lesno denovive user posted image
Jas vcera bev Plodnost na kontrola me gledase dr Kristinka a dojde i dr Tase. Serklazot si drzi ne e promeneta situacijata od prethodniot pat. Povtorno miruvanje i za 2 ned na kontrola. Bebuskite se super, zenskoto pogolemo za 100gr od maskotouser posted image . Zenskoto si odgovara so nedelata ama neznam zasto maskoto nedela i polovina e ponazad. Dr Tase rece vo red e toa kaj bliznaci moze ednoto da e pomalo, a minatiot pat bese za nekoja ned vo nekoi merki ponapred. Valjda e ok stom taka mi rece.
Inaku urinokulturata e vo red nemam bakterija, dimerite pokaceni ama vo normala spored nedelata, krvta super duri mi ja namali tothemata na 1 ampula preku eden den. Sega uste skrien seker nedelava da ispitam.
A da ve prasam otocite od koja ned najcesto se javuvaat? pritisok isto merev vcera 125/75 .

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2300
Страница:   <<   < Претходна страница  90 91 [92] 93 94   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  90 91 [92] 93 94   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?