|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  91 92 [93] 94 95   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.4.2015 17:17:33   
jasmina 25
mihaela so lesno da si pomines pa pisi koga ke se vratis sto ti rekle...pozuser posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2301
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.4.2015 17:52:25   
Mihaela 2010
Eve me..nema mekiciuser posted image
Praev ctg ne bese strasno si pokaza kontrakcii vo eden moment i tolku.
Na eho plodova voda e ok, samo se mi vika sitno bebeto mi bilo.
2600 a pred tri nedeli koga bev isto bese 2600 e vikam nema sansi ni gram da be stavilo za tri nedeli i bas se zagriziv..ama nesto ja zezase toa aparatot pa se tesam deka nesto bese utnato..i ova so nedelive vise stvarno neznam koja sum i ne racunam vise.37+2 od posledna menstuacija taka da sega si vikam neka poceka bebe uste malku ako e sitno
U sreda pak sum na ctg

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 2302
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
6.4.2015 1:00:54   
maleckoo
Zdravo mamicki, eve i ja da napravam update i tuka :) Denes vlagam vo 39 nedela i sekoj moment ocekuvam bebusko da si go gusnam :) Denes osekam kako jajnicite da mi se ponapnati i odvreme na vreme bolki vo kicma, ali vaka stomakot ko sto si go gledam bebusko e uste gore i nejke da se spusti :)

Mihaela ne se sekiraj za kilazata istoto i mene mi se sluci me merese maticniot vo 34 nedela, pa pak vo 36 nedela i koga otidov kaj ginekologot sto treba da me poroduva pak mi kaza deka bebush ima 2800. I jas ko tebe se zagriziv vikam nesto ne e vo red ne mi napreduva, dali se hrani i cela bev prasalnici. Pa si otidov pak kaj maticniot na eho posle nekolku dena i mi vika epa sega e 3400. E kako taka za 3-4 dena taka naprednal:))) Ne im veruvaj mnogu na toa kilazite.isto koga me gledaa 34 nedela mi vikaat ovoj bebush napreden mnogu ti ke se porodis pobrzo od terminot i ja odma paniki ne sum spremna nisto, pa ajde po pokupki...Eve sega sum 39 nedela i uste aber nemamuser posted image . Najbitno e bebush da mrdka i da bide dobar, pa ne e bitno ni koja kilaza...I da se rodi pomalo ke si napreduva ono :)
Pozdravce ringerajki od mene i so lesno na mamickite sto se pri kraj na bremenostauser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 2303
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
6.4.2015 13:00:37   
jasmina 25
ajde i jas da pisam nesto...za nekolku dena vleguvam vo 36 nedela a od vcera ko da me fakaat bolki najverojatno lazni se do sega ne sum gi osetila kako i da e tuka sum i jas pri kraj...bebeto go osekam premnogu nisko jajnici bolat i polovinata i krstot na momenti nepodnoslivo bolki kako za dobivanje i vcera kako da me presece nesto odozgora preku stomakot posle cela den odozdola kako da me pecka i sece nesto,deneska osekam samo nekoj pritisok odozdola i stomakot mi e malku spusten...me faka malku panika uste ne sum se spremala ni za bebus ni torbata si velam barem do veligden da stoi....utre ke odam da mi zemam brisovi ke vidime sto ke kaze doktorot na 15 imam zakazano kaj doktorot sto ke me poraga pa ke vidime...ne mi se veruva kolku brzo vrvi vremeto celo vreme se plasev pred vreme da ne go rodam no ete izdrza do kraj....so lesno na site sto ste pri kraj...

(Одговор на членот maleckoo)
Непосредна врска до пораките: 2304
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
6.4.2015 14:57:04   
Hopeful RR
Девојки, еве ме и мене после преглед user posted image

Денес сум 32+5, бебињата се супер, едниот 1.9кг, другиот 2кг, што е супер за близнаци оваа недела. Поставени се незгодно, едниот карлично, другиот трансверзално, што значи дефинитивно царски, за што и бев спремна од сам старт, така што тоа ок. Превентивно ми препиша три дози Флостерон за зреење, ќе ги примам во текот на следните три дена, секој ден во исто време. Грлото е 41мм, што е ок.

Ми рече дека близнаци обично ги раѓаат во 36та, и дека ако издржам до крај на април сум супер, макар што јас сум построга и се надевам на мај, па ќе видиме. Од терапија, продолжувам со Фемибион, Магнезиум, Флорадикс и Фероглобин (сега пијам Тот Хема, да ја завршам па ќе ги земам и овие), а Прогестеронот ќе ми го прекине, односно наредната инекција ќе ми биде последна.

Сето ова ми дојде некако брзо и нагло, малце сум возбудена и уплашена, па се надевам се ќе излезе ок user posted image

< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 6.4.2015 15:02:54 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 2305
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
7.4.2015 8:45:48   
blue_blue
Ама значи и докториве ко баба Ванѓа бе...знаел тој дали ќе се породиш во 36-та или не....Значи сите статистики за бремености без проблеми викаат дека во просек близнаци се носат 2 недели помалку од бременост со едно дете, значи ништо спектакуларно...како што немаш во овој момент никакви ндикации за предвремено породување не знам од кај им се на лекариве сите овие идеи, само бре да те ставаат у мисла....ич да не им се секираш...и со едно дете да си бе па може предвреме да се породиш, што има тоа врска дека две па ќе си се породела порано...да идеш на сите да им се изнасмееш кога ќе ги родиш доносени, после 37-ма....во мое покрушување сите близнаци се родија доносени...моите се родени во 38+5 на закажан царски, на другарка ми во 36-та, на другата во 37-ма...еве нека пише и AneLav и нејзините колку што знам не се родени прерано, на denim ако не се лажам близнаците се рдоија во 40-та недела....значи, не се замарај со лекари и нивни прогнози....ќе ги родиш после 37 и ајт чао...знаеле они бе! на гравчиња да не виде докторот дека баш у 36-та ќе излезат...стварно ме нервираат зошто се без осет и не размислуваат како и е на трудницата која и онака има доволно грижи....наместо да те смират и утешат тие само паметни се прават....ама ќе видиш дека везе немале нивните прогнози...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2306
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
7.4.2015 9:10:57   
nataly86
Hopeful не се замарај индикации за породување немашuser posted image уживај си во бременоста релаксирај се наспиј се зашто после ке ти фали тоа.user posted image ..супер сте за неделите колку за споредба јас се породив 32+4 и се родија 1210г 1370г па сега ти види user posted image

Со лесно user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 2307
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
7.4.2015 11:02:58   
Hopeful RR
Фала ви, девојки user posted image Не рече он дека ќе се породам во 36, него дека ако издржам до тогаш ок е, и као, тешко да фати мај - и тоа е тоа што ме нафура. Може така само ми вика за да ми даде кратки рокови и цели, па демек да се радувам на секоја недела, ама јас не сум мало дете, знам дека тоа си има и контраефекти. Јас сепак останувам оптимист за мајски бебиња и не се давам така лесно! Не сакам веќе да живеам во страв и а се паничам на секој докторски збор. На минатиот преглед ми рече да престанам со работа на 32 недели, ама јас се уште одам и ете, не е фрка (да не се урочам user posted image ). Ќе видам, мислам дека самото тело ќе ми каже што му треба user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 2308
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
7.4.2015 12:03:20   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Ќе видам, мислам дека самото тело ќе ми каже што му треба user posted image


Токму така user posted image user posted image уживај си што добро се чуствуваш,со затворено грло се тера и тера

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2309
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
7.4.2015 23:41:25   
gina
Hopeful bravo za tvoite bebuskiuser posted image masala uste malku ce se vidite bidi si opustena i jas mislam deka do maj ce teras jas sum majsko dete i ovaj mesec mi e najubav user posted image
za sto se flosteron za sto gi davatuser posted image
odvaj cekam da vi se pridruzam vo ovaa tromesecie jas sum 25 +5

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2310
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
8.4.2015 0:22:18   
Hopeful RR
Фала gina, ајде наскоро и ти тука user posted image Флостерон се инекции за зреење на плодовите, мислам конкретно за белите дробови, и се стероиди. Се даваат превентивно при можно порано породување, кај мене дека близнаци, па само една доза бидејќи се е во ред. Ми кажаа дека може да ме мавне тахикардија и возбуда после инекцијата, но денес ок поминав, ништо не осетив. Може дека ми се спиеше па ми дојде како кафе, ме разбуди без да приметам user posted image
Инаку, заборавив да пишам - бебињата имаат коса! И малце ми е чудно тоа, сега си ги замислувам онакви цели влакнести и шубе ми е. Се надевам дека ќе бидат мили и симпатични user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2311
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
8.4.2015 19:12:11   
gina
ovi inekcii gi davat na site vo koja nedela i dali sam treba da si gi pobaras
Hopeful ne se grizi skoro site bebinja se vlaknesti bas vcera snami mi kazuvase za toa na vnukami vegjite i bile spoeni i cela vlaknesta koga i e dale ama vlaknencata i popadnale a mnogu kosa nemase nekoi se ragaat so mnogu kosa nekoi pa se celavi
ajde sega ne se misli na toa site bebinja se ubaviuser posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2312
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
9.4.2015 10:53:54   
Hopeful RR
gina, кај ми спомна споени веѓи, сега и тоа ќе го мислам user posted image Ма само нека се здрави и живи, а за влакнетост има решение user posted image

Инаку, инекциите ги даваат ако проценат дека има можност за предвремено породување, не на сите. Исто и за неделата - на tea88 и ги дадоа порано, мене сега во 33 недела, мислам дека е скроз индивидуално, ама ни дадоа и на двете дека близнаци. Ти прашај си ако ти е шубе, ама не се замарај, ако има потреба ќе ти кажат user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2313
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
9.4.2015 11:55:41   
Milicka 30
Hopeful мила дали со коса или не,најбитно да се живи и здрави и верувај ќе бидат најубавите бебиња што си ги видела user posted image
Gina флостеронот обично се дава кај близначка бременост или каде што има опасност за предвремено породување. Јас ќе примам во 31 недела, зошто имам претходна миомектомија правено иако е пред 6 години докторот смета дека треба да примам, кај тебе може нема потреба.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2314
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
9.4.2015 12:36:01   
tea 88
Denes polni 29 ned user posted image i za edna ned sum povtorno na kontrola. Jas primiv flosteron edna doza 28 ned i mislam deka ke primam uste edna doza nareden pat ili 32 ned.
Da ve prasam za urinata nesto. Urinokulturata e vo red a vo mokracata mi najdoa bakterii i leukociti, dali e mozno da imam nekoja bakterija ama da ne se otkrie na urinokulturata? Ili da pijam uvin caj ?

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 2315
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
9.4.2015 13:41:34   
jasmina 25
tea cudno sto ne pokazalo nisto na urinokulturata stom na mokrakata imalo bakterii...konsultiraj se so doktorot i mozebi e podobro da ja povtoris urinokulturata...mislam podobro e e pies caj od brusnica i jadi suva brusnica mene toa mnogu mi pomaga...doktorot kaj sto odam osven brusnica drug caj ne preporacuva vo bremenost...poz i bas mi e milo sto za kratko vreme ke si gi vidis bebusite,koga ke vlezis vo 30 nedela mnogu brzo ke ti pomini vremeto.barem mene mi e taka ne setiv koga pominaa nedelite za 2 dena vleguvam vo 9 mesec...poz

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2316
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
9.4.2015 19:50:33   
Malecka23
Mili moi samo da ve pozdravam.Vo ponedelnikot se porodiv so c.r na 6ti se rodi moeto malecko Marko.Denes dojdovme domce i se guskame .So lesno na site.Se citkame vo rubrika bebeuser posted image user posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 2317
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
9.4.2015 21:21:51   
Melanija RR
Честитките за Malecka23 се ТУКА user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2318
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
10.4.2015 22:10:44   
Roberta r
zdravo ringerajki eve stignavme i nie vo treto tromesecije nie sme 27+1 se nadevam ke se druzime.
denes pravev glukoza test i mi kazaa ne e dobar da odam da mi pravat drug.
Malecka23 cestitkiuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2319
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
10.4.2015 23:49:16   
profe
Zdravo na site i jas stignav vo ova tromesecje, vekje sum 27+5. Tuku, vo posledno vreme mi se javuva nekoja bolka dolu, vo sramniot del. Ne e postojana ili jaka, kako muskul da mi e istegnat. Koga stanuvam od krevet ili legnuva cuvstvuvam bolka. Dali ima nekoj iskustvo? Se plasam ne otvoram, inaku se e vo red ostanato. A moze pak i organizmot mi se podgotvuva za poroduvanje iako e rano, seuste. Na pregled sum duri za dve nedeli, me machi sto e ova?!! Pozdrav

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 2320
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
11.4.2015 12:26:25   
Hopeful RR
Браво девојки, убаво е што се читаме во третиот триместар user posted image

profe, болката што ја чувствуваш мислам дека е нормална - се работи за истегнување на лигаментите и проширување на карлицата и општо, зглобовите во колковите. Од хормоните, се се разлабавува за да се направи повеќе место, а и за да се спреми телото за породување. Внимавај на нагли движења од типот на ширење на колковите, затоа што може да настанат повреди, исчашување и слично. И јас ги имам, и знае да делува панично, но ок е. Само полека, со успорени движења user posted image Инаку, болка што би требало да те загрижи е накај менструална, скраја било, или контракции што не се БХ. Одмарај повеќе и се ќе биде ок user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 2321
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
11.4.2015 15:20:37   
profe
Fala Hopeful, да, такви болки , на станување и кога ќе ги раширам нозете да станам од лежење ме заболува. Менструални немам, фала богу, само ова последниве денови ми почна. Да, и колковите од надворешна страна, na спиење ставам перница меѓу нозете.
Инаку, почнав да гледам на фб и интернет бебешка опрема, скапо некако..:)а сакам во приватна болница да се породувам, каде го правев ифвто. Имам време, ама во дилема сум..:)

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2322
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
11.4.2015 15:51:48   
Hopeful RR
Не да е скапо, него изгор user posted image Кога го видов списокот што се ми треба, кога собрав, одма почнав да кратам, колку и да ми е мерак user posted image

Јас планирам во Систина да се породувам, знам дека на РР има поделени мислења за тоа дали приватно или државно, но за мене државно не е опција, иако Систина е скапо. Решивме со сопругот да заштедиме на се друго, затоа што здравјето и безбедноста ни се на прво место, а тоа какво креветче, шпилхозни или купка за бањање имаат бебињата е помалку важно во моментот. Деновиве шетам по дуќани и барам кај има најевтини работи, споредувам и се трудам да бидам практична, зашто лесно е човек да забега, па после да се чудиме за пари. Само здравје, па се друго ќе се реши.

Мило ми е што болките се тие на кои мислев, како моите, и не се менструални. Како што читав, и отоците на нозете се поврзани со тоа - да се овозможи што поголема флексибилност на глуждовите за да ја поднесат тежината, да го неутрализираат притисокот или да послужат како бафер при евентуален пад. Тоа е, цело тело се прилагодува user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 2323
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
12.4.2015 21:49:38   
tea 88
Devojki za mnogu godini praznicive. Hristos Voskresna !
Jas cela zima izdrzav i ne nastnivav i sega na krajot kakva nastinka me ima fateno to cudo edno. Nemam tt ama kaslam i mi e strav da ne im nastetam nesto na bebuskive so napregejnevo. Probav so supi, caevi , limoni se i sesto ama vcera pocnav podlaboko da kaslam i mi dadoa antibiotik amoksiklav. Se nadevam ke mi pomine ova ne se izdrzuva.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2324
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
12.4.2015 22:16:43   
lukajana RR
Теа 88 ке ти помине брзо антибиотикот ке те смири одма,мислам дека не може да им наштети кашлањето тие си пливкаат во меше не се секирај ама и за тебе е мачно со настинка да седиш.
Пролетта е таква сите сме настинати колку и да се пазиш промената на времето си го прави своето

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2325
Страница:   <<   < Претходна страница  91 92 [93] 94 95   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  91 92 [93] 94 95   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?