|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  93 94 [95] 96 97   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
18.4.2015 12:16:21   
kika*mika
Zenicki , da ve pozdravm , deneska polna 28 nedela .....

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2351
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
20.4.2015 10:12:54   
sonce80
Zdravo trudnicki. Jas sum epten nova na forumov, iako veke 2 nedeli intenzivno citam po temive. Inaku denes vleguvam vo 30 nedela, bebusko e user posted image , termin ni e 04.07. Sega za sega se e OK,denes sum na pregled kaj maticnata, a vcera uspeav i edna svadba da izigram. Pozdrav do site idni mamicki vo treto tromesecie.

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 2352
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
20.4.2015 15:00:16   
blond
Ве читкам кога можам Хопефул, се разболев малце деновиве, во глобала сум добра. Малово мрда ли мрда, 36та недела денес, едвај чекам во 37ма да влезам и да се опуштам малце психички.

Инаку договорив со докторот кој ќе ме пораѓа, најверојатно пак царски поради големината на бебето user posted image и мојата тесна карлица.
На 5-6 Мај треба пак да одам на преглед, според состојбата на плдовата вода, само што почнала да зрее, не е заматена. Постелка во ред... И така...


Како минуваат деновте се повеќе ме фаќа паника. Демек од Бг ќе купувавме количка, ама нешто се предомислувам, па можно е од тука да си купам, иако има разлика во цените, ама ич не ми се патува... Огромна сум, во мешко. На едното работно место сум веќе останата на породилно, а на хонорарното што го работам уште трчкам деновиве да средам уште некој договор да потпишам за да одмарам потоа месец/два дур да пркне бебе.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 2353
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.4.2015 13:02:34   
kika*mika
Вчера бев на контрола , бебушко супер , резултатите од Димерите и Скриениот шеќер супер , ми даде Цанестен едница , за појачанбит секрет, Магнезиум директ (нешто како прашок се истура директно во уста) и Флуонатрил ...не ги зедов незнам и дали да ги пијам ?
Сепак се е во ред ме загрижуваат болките во карлицата што се најинтензивни кога ке седнам да одморам после неможам да станам или пак навечер кога ке легнам да спијам , се надевам дека магнезиумов ке ми помогне ...Искуства со вакви болки и овој Магнезиум ???user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 2354
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.4.2015 13:07:46   
jasmina 25
zenski jas izgleda tuka sum nekade od nedelata imam strasni bolki vo polovinata i krstot i odvreme na vreme menstrualni bolki me stega stomakot na kratko i me pusta vcera i deneska imam iscedok lepliv se tegne vcera bese proziren deneska potemna boja izgleda paga cepot...me faka malku panika no istovremeno se raduvam sto konecno ke si go vidam bebusot...petok sum na kontrola pa ke vidime sto ke kaze doktorot se plasam samo da ne trgne prirodno i da nemam vreme da odam vo drug grad ovde definitivno ne se nafakaat prirodno me spremaat za carski....se nadevam se ke bide vo red...poz i so lesno na site sto ste pri kraj...

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 2355
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.4.2015 13:12:18   
jasmina 25
kika mika i jas gi imam istite bolki kako sto opisuvas noke odvaj do wc odam ili denje ako rabotam i posle stanam mnogu boli...pomaga mnogu mg.direkt slobodno zemi gi isto i fluonatril sum zemala ne se stetni a stom imas i pojacan sekret slobodno zemi go ceceto jas vo 30 nedela imav nekoe peckanje i cesanje zedov cansen 3 vaginaleti i mi pomina....poz

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 2356
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.4.2015 13:43:11   
lukajana RR
Kika*Mika магнезиумот ке ти помогне за болките слободно земи немаш штета од него,а за секретот мора да ставаш вагиналетки ако треба направи и брисеви зашто ако се пораѓаш природно битно е да немаш инфекции и бактерии.
Јасмина 25 ајде уште малку и ке се гушкате,ама ако состојбата е таква да не се нафаќаат природно подобро оди уште денес на лекар за да видат ако не може да се чека да те породат побрзо со царски да не се мавташ со болки да бараш место за пораѓај.Со лесно и пиши ни

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 2357
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.4.2015 14:46:16   
kika*mika
Imam mnogu pojacan sekret , nemam nitu cesanje nitu peckanje , na pap testt vo 14 nedela imav Candida i togas staviva Canesten 1 , i dvata ginekolozi mi rekoja nema potreba od nisto dr normalno e , eve 28 sum isto mnooogu sekret nikakvi dr problemi .....

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 2358
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.4.2015 17:34:34   
Hopeful RR
Девојки, еве ме и мене по прегледот. Утре ќе имам полни 35 недели, и здравје следната недела влегувам во 9ти. Бебињата се ок, едното малце заостанува (за една недела), ама докторот вика дека тоа е ок за близнаци, мада јас и мм се успаничивме. Ни закажа уште еден преглед следната недела, и ако е се ок тогаш, рече сака да ме породи околу 6-7 мај, и тогаш почна големата паника user posted image

Со мм останавме подзинати, се ни се чини рано, иако сме во безбедна зона, но посебно кај ивф бременост, и посебно кај близнаци, ако едното бебе продолжи да заостанува, побезбедно е да се роди и да напредува со цицање отколку да седи внатре - ова под услов да не тргне само од себе породувањето. Ако во меѓувреме тргне само од себе, го бараме на мобилен и држиме среќа!

Некако многу нагло ни дојде, со месеци и двајцата уплашени и предострожни, и цело време - ај чекај, ај рано е, има време, и одеднаш не мавна ова. Уште сме под импресии, ама веројатно е нормално чувството и се надевам дека се ќе излезе ок. Држете среќа user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 2359
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.4.2015 17:51:54   
lukajana RR
Hopeful RR во ред е датата тоа е тамам за близнаци, мислам дека можеше и до крај да тераш ама ако докторот вика тогаш ,ајде правете последни подготовки за топло добредојде на бебушките .
LoveableMe RR да не имаш видовити способности?user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2360
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.4.2015 9:38:20   
blond
Хопефул, здравје ако кај мене на 5ти прегледот е во ред и јас планирам некаде неколку дена после тебе да се пораѓам од причина што не можам да ја издржам болкава на карлицата, значи премногу ме боли.
Ти за со близнаци си супер!!!
И да, нормално е да си возбудена, исплашена. Мене ми е второ па бетер испаничена сум од со првото што бев user posted image

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 2361
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.4.2015 9:43:58   
LoveableMe RR
Хопефул, слушај го докторот тој најдобро знае како треба, сигурно паника има нормално сакаш што подоцна да биде, но ете веројатно тој смета најдобро за сите е околу тој датум. Ајде, со лесно!

Лукајана, да имам, досега многу пати многу работи и се потврдиле, како за други така и за мене, чекам само кога ќе бидне тоа за мене што го имам на сликичкаваuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 2362
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.4.2015 13:37:46   
jasmina 25
zenski dali e normalno losenje i ovrakanje na krajot vcera celo popladne mi se losese nokta imav mnogu kiselini i mi dojde nagon za povrakanje no ne povrativ izlegov po golema nuzda i mi pomina macinata...bolkite kako da se zapocnati no seuste se tapi vcera vecerta koga se brisev imase sluz i toa mnogu na hartijata se tegnese i zolto bese ako e cepot sigurno postepeno paga neli treba da e kafeavo....nekako mnogu sum ispanicena ne veruvav deka vaka ke mi bide si ja spremav torbata a na lekar ne mi se odi cela bremenost samo po bolnici sega ne mi se odi...37+3 nedela sum si velam neka poceka da vlezam vo 38...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2363
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.4.2015 14:00:51   
lolla RR
Хоупфул, само смирено женска, во безбедна зона си како што рекоа и се ке си биде во ред, само со лесно нека е.

А за гадењето, и јас го имав во трет триместар и нормално било заради напливот на нови хормони. Со лесно на сите, побрзо да се гушкате со бебулињата!!!!

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 2364
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.4.2015 18:50:12   
maleckoo
Eve i jas da se pofalam deka na 09.04. se rodi Ognen i sega se prilagoduvame i guskame:) Inace nakratko samo za babygirl88 jas se porodiv vo cair i sum zadovolna od higenata i doktorite. Pozdrav do site idni mamicki i so lesno.

(Одговор на членот babygirl88)
Непосредна врска до пораките: 2365
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.4.2015 22:05:00   
Roberta r
eve jas bev kaj doktorkata da si gi proveram rezultatite za sigurno i mi rece nema potreba od drug test za seker user posted image deka se e u red.i me isprati na vakcina demek site bremeni trebalo da ja primat od 28-32 nedela (tetanus,difteria,pertusis).utre polnime 29 nedela.

(Одговор на членот maleckoo)
Непосредна врска до пораките: 2366
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.4.2015 22:23:27   
lukajana RR
Roberta тоа е ДиТеПер и сигурно си ја примила како мала не ти го признаваат ли вакцинирањето кај нас?Или мора без разлика дали си примала таква вакцина?

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 2367
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.4.2015 23:36:53   
gina
Hopeful ajde uste malku ce si gi gusnes slusaj go doktorot toj najubavo znae nekogas e podobro da se nadvor otkolku vnatre toa go slusnav na tv.od dr.Lazareski normalno e da panicis no opustise i to koga stigna do 9 sega nemaj gajle user posted image


jas od utre vleguvam vo 28 nedela sakav da ve prasam dali sekoj den nonstop gi custvuvavte bebuskite jas vcera i deneska kako da ne me klocka mozno ama ovi e dva dena bev mnogu razdvizena na vaka nataka pa si vikam da ne go izmoriv mnogu


jas znam deka mi e rano ama umot mie samo kako ce se porodam kaj nas nesaka nikako sakam vo gak ama nokogo ne poznavam i nemam ama kako odat tie raboti mora da odis da zakaziz ili mora pregledi da pravis za da te primat i dali moze so upat od maticen user posted image devojki znam deka sum zabegala malku i znam deka e rano ama samo toa se mislam tolku godini sum cekala i nesakam da rizikuvam a imam i citano i deka ako primas frahiparin moze da dojde do obilno krvarenje ama kaj nas kolki se spretni da se spravat i plus so miomi user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 2368
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.4.2015 9:48:05   
Roberta r
da priznavat mi gi vakcinite kako mala ama vikat trebalo da se povtorat jas ja primav.i mi rekoa za druga bremenost pak ke treba da se prima.ne e nisto strasno mislam posto mojot soprug gi prima skoro sekoja godina.a onaa za gripot me molija celo zimo ama ne ja primav,posto site sto gi znam koga ja primmat posle se bolni pa taka ne otidov za taa user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2369
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.4.2015 11:51:18   
Hopeful RR
девојки, фала ти на поддршката и убавите зборови. После долго време во различни ментални филмови, прво стерилитетот, па после ризичната бременост, и став - ај чекај, рано е, рано е, сега одеднаш нагло ми дојде ова ама се надевам дека хормоните ќе завршат работа, ако не мојата рационална свест user posted image Уште денес и утре сум на работа, па после ќе одмарам по дома, во обид да одложам што повеќе, бидејќи секој ден е битен.

gina, те разбирам скроз и ич не забегуваш, после се, не ти се ризикува тек така за породување. Не знам како оди постапката за на Гак, но мислам да се јавиш директно и да си прашаш, да си кажеш дека си ивф и ризична бременост, и дека сакаш кај нив. Мора да има некаков начин! Ако ништо друго, барем ќе поразговараш и ќе знаеш на што си. Ако излезе дека не може, кога ќе фати породувањето вие трк до Скопје, па на ургентно кажете им дека сте се шетале и тука почнало, па демек да не се враќате назад user posted image Не знам дали ова воопшто има смисла и може да помине, ама ете, ако нема друг начин, јас така би направила user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 2370
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.4.2015 18:06:29   
tea 88
Hopeful ajde uste malku ostana i ke se guskate :-D . Nas ni e taka cudno i naednas ni ide zasto ifv, pa hematom pa jas i serklaz i sega koga velat dojde vreme normalno e da ne faka panika sepak dolgo cekani se bebuskite. Odmaraj samo na leva strana i slusaj go dr i blago pojacaj :-D
Gina ima denovi gi osekam poveke a nekogas pomalku ama ne cel den tuku periodicno. Nekogas mn se mirni i ne gi custvuvam i cel den. Za poroduvanje mislam deka moze Sk samo.so maticniot zborni neka pise deka si rizicna bremenost i so ambulantno vozilo ke te pratat sk koga ke dojde vreme.
Jas denes sum 31 polna ned. Minatiot cetvrtok bev na pregled , bebuskite se dobri samo zaostanuvaat so razvojot 2 ned. Cela ned panicev sto ke bide kako ke bide ama Kristinka rece ke se sledat ama nisto strasno ne e samo sto ke bidat pomali ko ke se rodat a posle ke si nadomestat. Protoci vo red, postelkata, plodova voda dovolno, dimerite isto, e sega od sto e toj zastoj neznam. Denes bev kaj nas na bolnica na dr normalno so vrski. I taa mi rece ke se sledi situacijata bitno e da napreduvaat i se dodeka e taka se e vo red a koga nema da napreduvaat poveke ke me porodat. I taa gledase protoci vo red kaj dvete, postelkata, plodovata voda i ctg mi napravi i toa bese odlicno i rece dodeka e vaka super. Ednas nedelno mi rece na kontrola da odam kaj nea da me sledi zasto sakam taa da mi pravi carski.
Toa e rekov ke uzivam barem malku na krajot ama samo nesto izleguva.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2371
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.4.2015 22:39:08   
Jeni80
Devojki ve citam uste od pocetocite na vashite prikazni I moram da priznam deka sum vozbudena za vas, kolku ubavo , dojdovte do krajot na borbata. Moram da zamislam samo kako se custuvate. Vi ja posakuvam celata sreka I da imate najlesno poroduvanje.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2372
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.4.2015 23:12:31   
gina
fala devojki ce pravam nekoja dubara za na Gak mm se plasi mi vika porano ce te ostavam tamu ne ko ce pocne jas togas ne te nosamuser posted image
a koj broj e na Gak

Tea bas te mislev ne se sekiraj sepak si bliznacka bremenost ce te sledat redovno a ti kade ce se poroduvas
i dali se spremavte sto kupivte za vas i bebuskite za vo bolnica jas samo penjuar si kupiv

denes bebusko klocase a dva dena go nemase i zatoa se zagriziv plus citav deka od 28 nedela treba da gi brois mrdanjata i od prilika za sat vreme da se 10 a ako se na dva sati ili poveke da se javos na dr.dali vie broite i zapisuvate sledite li uste so toa da se nerviram mrdnalo pa ne a pa user posted image negde procitav deka moze da spie dva dena

i mnogu me bolat nozete stapalata gledam da di cuvam krenati a nisto ne rabotam po malku setam

(Одговор на членот Jeni80)
Непосредна врска до пораките: 2373
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
24.4.2015 1:23:13   
Hopeful RR
gina, ме изнасмеа со алиштата user posted image лето иде, не ти треба ништо посебно, плус ќе ти дадат од таму спаваќа, ич да не се секираш :) Од облека, им купив на бебињата колку за почеток неколку работи, не премногу, ама доволно за изнесување од болница и за по дома. За мене не можам ништо да си купам, како тенк сум и нема поента да трошам пари на облека за мене. Додека купував чорапчиња за нив и нешто за мм, се почастив една марама само, да не е без ич user posted image Ќе си збориме повеќе за ова во темата за опрема.

И јас не ги осеќам секогаш движењата, понекогаш ми се чини по цел ден нема да мрднат. Дури приметив дека ако ставам рака на стомак, ги осеќам, а во истиот момент не ги осеќам од внатре, што е чудно, ама тоа е. Понекогаш па не осеќам ништо а гледам стомакот испакнат цел на неколку места, па после ќе се измрда пак, а јас ништо не сум осетила. Читав дека треба да се брои и запишува, ама не го правам тоа, прекомплицирано ми е, искрено, а и да почнам, ќе заборавам.

За нозете и стапалата, од пред некоја недела и тоа буквално преку ноќ ми се повлекоа и отоците, и ми се смирија и болките. Мислам дека е затоа што намалив драстично на солена храна и повеќе ме влече да јадам благо, така што пробај и ти така - ич не ставај сол, избегнувај солена храна (сирење, маслинки, ...) и пиј мноогу вода во текот на денот.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2374
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
24.4.2015 9:28:08   
Milicka 30
Здраво идни мамички, ме радува што читам дека сте во ред!!
Лелел Хопефул мила колку брзо си помина времето. Набргу ќе си ги гушкаш бебчињата.
Инаку дали некако брзо ми летна времето, јас сум 30 недела, и да ви кажам ме фаќа паника user posted image .
Мисли еден куп, некако се здебелив претходниот месец, само благо јадев, па ете сега си ставив малку режим , оти маж ми ме зафркава дека ќе сум се тркалела user posted image . Инаку мојата бебушка преку ден е многу активна, навечер ме остава да поспијам user posted image . Инаку за купување ај ке пишам во соодветна тема стварно незнам што да земам, несакам да трупам многу со опрема и алишта ама па ќеиф ми е.
Со др. од Плодност се договорив во 31 недела да правам повторно ОГТТ тест зошто малата некакоо е понапредна за една недела па да примам инекција за зреење на белите дробови, а матичниот кога бев пред некој ден ми вика да сум примала во 33 недела за да не направам некоја штета. И сега јас стварно незнам кој да послушам?
И стандард сум со отечени нози, овие неколку недели, масажата ми помага, а овие 2 недели ме боли карлицата, ми треба време дур да станам од кревет, како некоја бабичка си одам и си офкам user posted image

< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 24.4.2015 9:29:36 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2375
Страница:   <<   < Претходна страница  93 94 [95] 96 97   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  93 94 [95] 96 97   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?