|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  89 90 [91] 92 93   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.3.2015 15:21:55   
Hopeful RR
Malecka23, браво за 9ти и браво за килажата на Марко user posted image Уште малку и ќе се гушкате! Јас мислам да одиш на царски, помал стрес и за тебе, и за него, и после се што помина последниот месец стварно не ти треба плус мачење.

Ова за бешиката да ти кажам и мене ми помогна како информација, бидејќи приметив дека болката од јајниците се смирува кога пијам увин чај. Си помислив да не е некоја инфекција, ама не само што беше се чисто на брисеви и на уринокултура, него и да е инфекција, нема да се смири од само две шолји увин чај user posted image Веројатно синковци буткаат и од тоа е и кај мене задржувањето урина и пецкањето. Секако пијам увин и брусница, подруго е.

Него мешковци, сакав да ви пишам дека почнува да ме фаќа ептен страв од предвремено породување, без никаков повод или причина. Се беше ок на последниот преглед на 6ти, јас си мирувам, се движам помалце, и се е ок, ама не знам што ми е, често се паничам да не дојде до такво нешто. Утре ќе имам полни 30 недели, докторот вика ако издржиш до 32 сме супер, а мене и тоа ми е малку, сакам што повеќе да ги носам пошто имам голем страв од недоносени и недоразвиени бебиња, мали тежини и инкубатори... user posted image Сум оптимист, не дека не, ама понекогаш ме фаќа и едно такво шубе, што ми се плаче без причина. Свашта!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2251
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.3.2015 20:37:08   
tea 88
Lele Hopeful sto se plasis bez potreba. Pa ako bilo se vo red na pregledot sto se plasis. Obicno ima pricina za toa ili skraten cerviks, infekcija ili bolni kontrakcii. Plus odis nakaj sigurni nedeli. Stom ne ti dale ni inekcija za zreenje znaci se e vo red. A kolku ima primeri so bliznaci rodeni 8 mes pa se e vo red.
Jas sto da recam. Celo vreme sum pod strav i samo brojam nedeli. Ama mene mi e skraten cerviksot i imam serklaz . Cetvrtok ke bidam polni 26 ned i ke vlezam vo 27. I samo citam po forumive za.predvreme rodeni bebinja vo 28-29 ned ama pak e rizicno. Jas sega 28 ja cekam.user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2252
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.3.2015 20:57:44   
kapina
Hopeful ne se plasi stom se e vo red ostani pozitivna kako sto bese ako se bliznaci ne mora da znaci oti ke se porodis pred vreme

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2253
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.3.2015 22:43:01   
Melanija RR
Кога нема никакви индикации нема предвремено породување.Недајбоже се е можно, но штом е во ред непотреба од страв и дополнителен стрес.

Hopeful RR без везе е тоа, ај да биде 28 па ај 32 па ќе ти речат да издржиш до 36 н..... итн .Кога е критично во последно тромесечје се прават чести прегледи,кога нема се оди по редослед.Безвезе е и тоа за близнаци јас знам за полни 38 н и природно породување

На сите на крај им се јавува страв но тоа е нормално

За сите user posted image Malecka23 , Hopeful RR , blond , Mihaela 2010, jasmina 25, БожјиДар , maleckoo, Tea18, Elena 29, Anuska14,Mila mamicka

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2254
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
18.3.2015 0:44:32   
Malecka23
Mi otide ogromniot referat.
Hopeful mila te molam nemoj da se opteretuvas so crni misli ne ti treba veruvaj.Uazivaj so batkovcite tie se super a toa e najbitno.Mislam deka nema vrska ova kalkuliranje so nedeli vaka onaka koga ke si resat togas ke bide,A ti samo smireno i opesteno ke se smeeme posle na ovie komentari a ke placeme od nenaspanost i ostali makiuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2255
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
18.3.2015 11:03:25   
Hopeful RR
Фала ви девојки user posted image

Знам дека е ирационално ова, и дека можам само полошо да си направам, ама на секоја болка во стомак, на секое задишување само тоа го мислам. А за неделите, не ми текна, но изгледа стварно е така - демек ме храбрат ај до оваа, па ај до оваа недела... Во последно време чув за неколку случаи на близнаци родени 38-40 недели, и тоа ме охрабрува. Плус, јас сум висока, си викам имаат место кај мене, не дека им е тесно па им се брза да излезат... пусти стресови user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2256
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
18.3.2015 18:31:07   
Bethany
Девојки, еве ме и мене во трето тромесечје, фала на Бог стигнав и до тука :)
Денес бев на редовна контрола. Штом ме виде докторка веднаш изреагира дека бебето е многу ниско, за цела глава пониско од што е граница, така ми кажаа.
Се подисплашив посебно дека ми претстои еден малку поактивен период. Го прегледа бебето, се излезе добро освен што е многу ниско и нејзиниот коментар дека е посвиткано бебето пак не ми се допадна. Ја прашав има ли место, да не се мачи, таа ми одговара неее, се му е добро, постелката, плодова вода итн user posted image
Тежина: 1013 грама.
Бидејќи е многу ниско веднаш ме прегледа и со вагинално ехо за да го види цервиксот, кој фала на Бог добар беше, и подобар од очекуваното, па по неа нема место за грижи.
Сто пати ја прашав дали тоа е лошо за бебето, тоа ниско носење, таа сто пати ми одговори дека цервиксот е добар и може само на мене да ми пречи. Јас и пред прегледот и се пожалив на болки во препоните, срамната кост, грбот, јајниците, дека не можам долго да одам и после прегледот сфатив дека е се тоа поради тоа што е ниско. Работата ми е ни многу седење, ни многу шетање, ниту кревање тешко бидејќи ќе се спушти уште подолу.

Крвна слика ја бев проверила, хемоглобинот малку намален, ама серумско железо одлично, така да се уште не ми дава да внесувам додатно железо.
Магнезиум 2×250 мг и фолна.
И по една чаша увин чај дневно или брусница, бидејќи поради притисокот на бешиката, не ја празнам целосно при мокрење, што ми се и одрази на урина која покажа маса леукоцити, ама потоа правев уринокултура која беше уредна.
За појасот ми спомна ама не ми го препорачува, вика што ќе ти е тоа, пред 20 години тоа се практикуваше user posted image

Женски имате ли нешто искуство со ова ниско носење?

Друго, за должината на грлото ќе пишам во соодветна тема, па ако знаете нешто повеќе да споделите и околу тоа прашање user posted image

Во врска со стравот од предвремено породување да кажам дека е нормално ( мислам секоја трудница се бори со таквите мисли, ама близаначка или обична бременост подеднакво можат односно не мора да носат ризици од истото).
Ете Хоупфул ти може да се бринеш бидејќи ти е близаначка, јас бидејќи го носам многу ниско, ама тоа не мора да значи дека тоа ќе се случи. Не мора и нема! user posted image

Пред некој ден кога бебето толку беше ниско да ме спречуваше да одам, имав чувство дека ќе излезе. Се исплашив, легнав на грб со перница под половината и ми беше подобро. Како да се качи малку погоре. А сега кога ја прашав докторка дали има можност да се качи, ми кажаа дека не видела од тако ниско да се качи погоре. Едноставно обично втора бременост се носи пониско (мада моето е пониско од нормално) и дека е тоа до лигаментите коишто веќе се подопуштени.

Мене ми е само да е бебето добро и на него да не му пречи, а јас ќе издржам нели.

Е да, го видов убаво лицето на моето девојче, ама не што е мое, ама мноооогу е слатко. Такви некои убави усни има и носето, дури и докторка прокоментира дека навистина слатко бебе. Убавица. Не знам на кого о се цртите, има такви полни усни и носето мало прќаво (ако знаете збор на што мислам :))))

позз девојки user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2257
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
19.3.2015 13:19:36   
jasmina 25
ah toa predvremeno poroduvanje...jas cela bremenost ja pominav vo strav duri sega malku se opustiv no pak mi e misla za dva dena vleguvam vo 33 nedela tuka sum i jas nekade..
hopeful nemoj da mislis tolku stom na kontrola ti kazale deka e vo red i stom ne ti gi dale inekciit za zreenje na plukata na bebusite znaci nema mesto za panika...uzivaj...jas sekoja den pred kalendar stojam i brojam i si velam do veligden da izdrzam togas vleguvam vo 9 ti...do kraj nema da izdrzam osekam no se ke bide vo red...utre sum na kontrola da vidime do kaj e cerviksot i toa ke bide na 7 april da mi zemat brisevi i poleka ke se spremam za poragaj...carski ke odam ne rizikuvam ovde ne se nafakaat za prirodno deka prvoto carski...
malecka super za marko ke se guskate za brzo...ako tolku ti e strav odi na carski nemoj dotolku da se plasis i panicis ne e tolku strasno...poz

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 2258
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.3.2015 16:07:39   
blond
Hopeful,мислам дека нема трудница што не се плаши од предвремено породување.
Јас со првото се плашев, ама во себе си знаев дека ќе го преносам, му кажував на мм, а тој не ми веруваше, и после испадна по мое, си го преносив. Сега некако и јас стравувам дека порано ќе се породам, тешко дека ќе издржам до крај на термин... Ама што е тука е, живи и здрави да сме само сите.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2259
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.3.2015 16:08:33   
blond
Еј, а она стврднување на мевот, контракциите де, колку такви лажни имате во денот? Кај мене некако се зачестија, а на контрола сум дури на крај на месец...

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 2260
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.3.2015 18:25:34   
Mihaela 2010
I kaj.mene zacestija.za nekoj den 36 nedela vlagam.denes pa se isplasiv idam vo wc i na gakjite imav ko iscedok bledo zoltenikav vo vid na zele..vakvo nesto nemav so prva bremenost a i togas bev so puknat vodenjak pa ne znam ni za bolki...nedelava ke zakazam ctg da vidam do kaj sum.se nadevam toj iscedok nee nesto strasno

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 2261
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.3.2015 23:26:53   
Malecka23
JAs veke nekolku dena kako da imam bolki t.s kontrakcii.Na momenti jaki na momenti ne.Denes bevme na setanje po gosti vo Probistip otkako stignavme koga otidov do wc isto imav na dolniot ves bas takvo kako zele ligavo bledo zolto.Ne obrnav vnimanie no posle koga otidov pak osetiv nesto kako se lizna od mene koga vidov dve dolgi parcinja sluz.Valjda e se ova normalno ne znam ama ke vidam slednava nedela sto i kako.Ne sakam pred vreme paniki da krevam ako resilo user posted image da iskaca slobodno dr nema.Vaka normalno go osekam kloca se v rti prevtuva taka da mislam deka se e ok

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 2262
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.3.2015 23:32:10   
lukajana RR
Штом е активно не се секирај ок е ама може сака да се гушка со мамаuser posted image .Со лесно

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2263
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.3.2015 13:09:20   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

JAs veke nekolku dena kako da imam bolki t.s kontrakcii.Na momenti jaki na momenti ne.Denes bevme na setanje po gosti vo Probistip otkako stignavme koga otidov do wc isto imav na dolniot ves bas takvo kako zele ligavo bledo zolto.Ne obrnav vnimanie no posle koga otidov pak osetiv nesto kako se lizna od mene koga vidov dve dolgi parcinja sluz.Valjda e se ova normalno ne znam ama ke vidam slednava nedela sto i kako.Ne sakam pred vreme paniki da krevam ako resilo user posted image da iskaca slobodno dr nema.Vaka normalno go osekam kloca se v rti prevtuva taka da mislam deka se e ok

Kakva boja ti bese sluzta?? Posto citav za mukozniot cip otprilika e temen ili krvav ...ke sledam i denovive kako ke mi bide..u sreda na ctg ke idam

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2264
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.3.2015 16:38:14   
Malecka23
Pa i jas znam za mukozniot cep deka e temen.Ova e belo-zolto nekako.I denes mi tecese od sakajle so nekolku kapki ko vodicka imav na gakite.Ne do sto ke da e posto nemam bak,brisevi se uredni vaka generalno normalno

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 2265
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.3.2015 10:56:16   
Malecka23
Zenski ajde Help ve molam.OD vcera vecerta imav bolki vo nepravilni intervali ama ne obrnav vnimanie posto ne bea koj znae kolku jaki.Nokeska na 3-4 pati ripnav od krevet imav jaki sto trae kratko po 10sek i ke me pustea.E sega od sabajlevo imam bas bas jaki vo polovinata ama milam ko da ne me popustaat kako konstantna bolka i na nepravilni periodi kako struja ke mi se zgrci dolniot del od stomakot i nozete.Uff dok sto treba da me poraga ne mozam da ja dobbijam na tel.Ne znam sto da pravam malku pocna panika da me faka kako nikogas da ne sum ragala posto sum sama doma so M..Kazete mislenje barem malku utesete meuser posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2266
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.3.2015 11:23:16   
jasmina 25
malecka prvo smiri se ne panici poloso pravis...kako prvo vidi najdi nekoj da ti go cuva deteto zemi taxsi i odi na doktor ke vidat dali si otvorena po toa sto go kazuvas najverojatno ti padnal mukozniot cep sum citala deka i ne mora da e temna boja ili svetlo crveno moze da e i proziren stom bilo kako zele najverojatno e toa...ne sedi doma odi sto pobrzo izvesti go mm ako moze odma neka dojde ako ne zemaj taxi...moj sovet ti e da ne cekas zosto so vtoro mnogu pobrzo ke se porodis...pisi sto si napravila...ajde so lesno

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2267
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.3.2015 12:31:18   
sandriana RR
Malecka23, болките секако би требало да се на правилни интервали.
Слузта што ја опиша можно е да е чепот, бидејки и кај мене вториов пат испадна сабајлето, со бледа боја и малку свежа крв, потоа прокапа малку плодова вода и у суштина немав класично пукање на водењак, туку цел ден течеше по малку.
Не паничи, но во прва прилика организирај се и појди до лекар, бар на цтг.
Со лесно, што и да е - лажни или вистински болки user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 2268
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.3.2015 14:15:02   
Melanija RR
Malecka23 како си,беше ли на лекар?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 2269
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.3.2015 14:22:24   
Malecka23
Ete sum:).Se slusnav so doktorkata ona denes i utre ne e na rab.Ubavo i objasniv sto i kako mi se slucuva.Mi rece deka cepot e delumno padnat posto na kraj mora da ima barem malku krv dal rozeva dal crvenena ne bitno.No i toa ne mora da znaci deka poroduvanjeto e pocnato moze i za dve nedeli da se sluci.Bolkite se lazni posto ne s epravilni intervali i treba da gi sledam.Zakazavme vo sreda da odam dal ke me zadrzuva ili ne ne znam togas ke vidime a vo slucaj da ima nesto megjuvreme da i zvonam.Da ne me maltretira sega do klinika i nazad zatoa i vaka se dog.Preeska me popustija skoro i ko da ne osekav nisto.Eve sega kako pak da mi se vrakaat.Znaci se na se ostanuva da si cekame i da vidime sto i kako ke bide.Uff e tek sega me faka stravuser posted image ,beuska preeska bese bas bas dole ama sega nekako se izvrti i odma se kaci nagore mnogu visoko.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2270
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
24.3.2015 11:29:53   
jasmina 25
malecka 23 kako si deneska imas li bolki?

devojki sto mislite?se mislam dali da gi pravam brisevite vo 35 nedela zosto najverojatno ke odam na carski ne sakam takvi pregladi sega na krajot ke vidam ke go prasam doktorot sto ke me poroduva...sega sum 33+2 nedela vcera bev na kontrola i se e vo red so bebusot dobro se razviva tesko e 2170 kg go merevme za osledno cerviksot i uste si stoi 28 mm doktorot rece super e i ke izdrzi do kraj,sega sum poopustena samo da ja sredam krvta na granica mi se vrednostite i ke si se spremam malku po malu za doaganjeto na bebeto...

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2271
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
24.3.2015 22:50:13   
Ki4iko
Malecka 23 јас сум најкомпетентна да кажам, се породив пред 2 месеци, без никакви болки,се појавија само на НЕПРАВИЛНИ интервали,и траеја многу кратко,предходно чепот ми паѓаше точно 7 дена секој ден по малку и бев 2цм отворена цело време.одкако ми се појавија појаки болки(никако породилни,само појаки менструални) се упатив на родилиште,по пола час се породив само со голем напон и бебето излезе од првото туркање,така да не е се според книга ,и ти посакувам да имаш лесен пораѓај како мојот. да напоменам,цетегето во ниту еден момент не покажа породилни болки. тоа е тоа .блиску си !

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 2272
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.3.2015 11:06:54   
Malecka23
Zenski moi dobar den:)Kako ste mi?
Jas nedelava mnogu vredna samo cistam sreduvam.Vcera bevme kaj doktorkata na GAK me gledase na eho user posted image e super masala za 37ma nedela tezi od 3300-3500.Bolkite sto mi s ejavuvaat se normalni sto od tezina sto od samoto telo sto se sprema za poragaj ama nisto strasno.Mi zakaza kontrola za slednata nedela pa da vidime i z aporagaj.Spored nejzinite muabeti mozebi ke bide malku tesko za zakazan carski ne znam osven mi stoi opcijata da bidam 2dena na patoloska pa posle.Indikacii imam ama i toa ne e dovolno bas.Taka da ne znam ama pretcustvuvam deka sepak prirodno ke si se porodam.Naodot e super.Bebe u super pozicija i mnogu nisto dole postelka od 2stepen zrelost i dovolno plodova voda.E sea ostanuva na famoznoto cekanje koe me ubiva.Si rekov kako bide neka bide samo da pomine so lesno pa ke stiskame zabi sto i da e da pomine brzo

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 2273
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.3.2015 11:44:26   
Hopeful RR
Malecka23, супер си, само лабаво, и кај да е, ќе се гушкате user posted image

Јас денес отидов на фамозната ехокардиографија, која не се ни деси. Имав закажано кај Адела Поп Стефанија, ама не била тука и ме прегледа друга докторка, која малце се испонаша. Прво се зачуди зошто воопшто доаѓам во 31 недела, и викам - немаше термин, тек сега најде матичната, па после еее не може ехокардиографија, тоа е до 24 недела, сега не се гледало, па после упатот не ми важел... хаос! И ми вика, ај добро, легни да те видиме. И излезе обичен преглед, ги измери, се е ок, соодветно си растат, беа поставени попречно мада рано е и да се свртат, и ми рече контрола за 3 недели, на која не знам дали ќе одам. Се разочарав комплетно и од односот, и плус преку ред се буткаа луѓе за наплата, гајле им е што трудница стои на нозе, и некако за џабе излезе сето ова.

Ме чуди како тоа не може да се видат срцињата кога ехокардиографија се прави и во доцна бременост, пред породување? Си го измислија Мој Термин за себе да си олеснат, а ние да се чудиме тука, ништо не функционира. Ми вика, контролата ти е закажана, а нигде не ми стои кога и каде. Исто беше и минатиот пат на Гак, после вториот скрининг - дојди на контрола, закажана си, па после пу пу не важи. Не знам што да кажам, стварно.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 2274
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.3.2015 13:28:33   
Malecka23
Hopeful a koja doktorka te primi i go znaes imeto?
Inaku jas kolku sto znam toj skrining na srce sto go vikaat i vo 32ra se pravi.Koga bev vo Remedika taka i mi kaza doktorkata ne znam zasto vaka.Ete vcera bev na GAK i sosema dr prikazna od ona sto ti denes si go videla funkcionira moj termin i te kako ama mozebi zasto imase i pomalku guzva.Ne se nerviraj so Gospod napred ke si bide se dobro pa ke se guskate so batkovciteuser posted image user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2275
Страница:   <<   < Претходна страница  89 90 [91] 92 93   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  89 90 [91] 92 93   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?