|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
17.10.2011 18:14:39   
elenak
Cestitoooo Yummy Mammy...da e ziva zdrava Mihaela,sto pobrzo da si odite domce kaj dadauser posted image

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 2326
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
17.10.2011 19:56:34   
Merka5
Yummy Mammy neka e zdrava i ziva Mihaela,golemi da rasnete!!!
AnnaMolly RR  srede nok samo za vo toalet se budam na sekoj sat user posted image inace palecot da poveke me boli ama i sredniot prst mi se koci duri treba da go otkocuvam ponekogas so tegnenje,inace toa mi e rabota na tastatura celo vreme ama eve nedela dena sum doma osven sto se zezam na laptopov po cel den od dosada.Oteceni mi se bajagi racete ama i bolat stvarno.Utre sum na kontrola pa ke se rasprasam,mada prosliot pat koga se pozaliv mi rekoa Kuti jas da ne ti raskazam kakvi problemi imav vo bremenosta user posted image ,inace pijam i Magnezol i Ca nekogas pola sumletka nekogas cela i veke podolgo vreme ama ne pomaga user posted image . Vesna i mene me bolat preponite vikaat deka taka treba sega se siri karlicata i se uglavuva nadole pa zatoa taka bilo user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 2327
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
17.10.2011 20:51:47   
vodickata
zdravo mamicki ringerajki i cestitki za tie sto veke si se guskaat so bebuskite... jas dve nedeli bez net i paniki me fakaja ne mozev da si otvoram ringeraja i kako mutavko bev ... veke sme polni 36 nedeli ... merka mene me bolat site prsti kako da nemam dovolno dotok na krv ne mozam da stegnam boks a pijam samo multivitamini i nisto mi nema dadeno maticniot plus...

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот Merka5)
Непосредна врска до пораките: 2328
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
17.10.2011 21:51:30   
*mika*
Eve i jas da ja prijavam bolkata vo prstite na racete, potocno vo zglobovite. Od sabajle moram vezbi da pravam so niv za da gi razrabotam. Bas denes mu se pozaliv na dr i mi rece nisto od otocite ti e, samo magnezium i pomalku sol.. nisto drugo.. kalcium ne preporacuvaat dodatno da se zima, ako piete vitamini vo koi vekje go sodrzi (kako mamavit na primer). Samo preku mleko i mlecni proizvodi, inaku ne zimajte na svoja raka nikako. A cudno ova so otocite samo vo liceto i vo racete sum otecena, a vo nozete ne user posted image  dali od corapcinjata sto pocnav da gi nosam na ladnovo, dali od cizmite pa nemozat da otecat.. kojznae user posted image
Cestitki do Yammy Mammy user posted image

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 2329
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 10:08:37   
ana mari
ajde zenski otidov na kontrola pa se slusame posle....... se nadevam deka se e vo red so bebusotuser posted image

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 2330
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 11:53:05   
kremco
Site si odite na kontroli a jas edvaj cekam da si go vidam bebeto i cd da zemam ama nikako da najdam vreme ,mnogu obvrski imav.A jas eve denes vleguvam vo 30 ned,osven zgolemen apetit super sum.Mene mnogu me nerviraat ginekolozite koga  mesto konkreten sovet ili barem odgovor kje dadat nekoe glupavo komentarce,i mene me boli na pr.user posted image
Primetiv deka mene vo posledno vreme site me nerviraatuser posted image

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 2331
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 12:03:10   
Ljubovce
Mamicki od koga pocnuvate so ctg??jas od denes pocnuvam vo 37 nedela a doktorkata mi rece tek narednata nedela da odam...nemam iskustvo i neznam sto da mislam...

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 2332
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 12:48:43   
miana
Ljubovce sto se zamaras,kako ti rekle taka pravi..Jas so prvata bremenost mnogu rano otidov kaj vrskata vo drzavna i me istormozija po sto pati odev na pregledi...Stom ti rekle drugata nedela- ne se brzaj,uzivaj...
Jas od vcera sum 31 va nedela ( lele,lele si leta vremevo) Vo cetvrtok sum na pregled i edvaj cekam da otidam...Ve pozdravuvam site

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 2333
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 14:21:33   
lili31
fala ana mari i mrs tinka,ajde uste malku da gurneme,inace jas odvaj cekam da se "oslobodam" i da go vidam mojot mal princ(mislam deka masko e)user posted image

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 2334
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 14:33:55   
miana
Mamicki kolku mrdaat vasive bebnija??Jas masala da ne ja uricam se prasuvam dali nekogas spie user posted image user posted image user posted image ...
Mi seta cel stomak...31 va nedela user posted image user posted image user posted image
Inaku mnogu brzo se zamoruvam,se potesko gi oblekuvam obuvkite,i koga jadam mnogu mi e tesko..Kiselini nemam,cesto odam vo wc,se slucuva navecer da stanam po 15 pati i ne sum ic naspana...


(Одговор на членот lili31)
Непосредна врска до пораките: 2335
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 15:23:46   
ana mari
Mamicki kolku mrdaat vasive bebnija??Jas masala da ne ja uricam se prasuvam dali nekogas spie  ...
Mi seta cel stomak...31 va nedela
Inaku mnogu brzo se zamoruvam,se potesko gi oblekuvam obuvkite,i koga jadam mnogu mi e tesko..Kiselini nemam,cesto odam vo wc,se slucuva navecer da stanam po 15 pati i ne sum ic naspana...
oooo miana i moevo vo 31 nedela celo vreme mrdase isto bese i so WC ama sega sum 34 nedela i bebusot ne mrda tolku a so drugite raboti e uste potesko i jas ne sum naspana taman ke me fati dremka ete mi se ide vo wc uff si vikam aman koga ke zavrsi ova da se iznaspijam barem ednas a maz mi se smee i mi vika e posle nema spienje od bebusot user posted image heheh ama toa

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 2336
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 15:30:48   
mila28
Јас исто сум 31 недела и user posted image го осеќам постојано ..некогаш ниско доле како по бешиак да ми скока а некогаш пак високо под желудникот... се надевам ќе се постави со главчето надоле, бидејќи последниот преглед кога бев беше карлично поставено. Што с еоднесува до често мокрење..јас навечер ретко станувам за во вц(пијам премногу вода..и некогаш се прашувам каде се задржува цела таа течност, а не сум отечена нешто многу)user posted image

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 2337
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 15:46:03   
Ljubovce
Moeto vo 31,32 nedela mnogu mrdase,ama posle toa se izgubi duri i pocnav da se plasam kade mi e bebusot,pa go cekav da se pomrdne da mi bide mirna dusata..ama sega zatoa pu pu da ne go urocam koga ke pocne me mesti od edna na druga strana ama veke pocnav 37 nedela i kaj i da e cekam i mnogu se raduvam deka za brzo vreme ke si go vidam mojot user posted image ...samo se plasam zasto nemam do sega napraveno nitu edno ctg a site mi vikaat deka stomikot mi se spustil malku,dr.sto navodno ke me prevzeme vo drzavna mi rece tek narednata nedela user posted image ...
i taka mamicki na site kako ni minuva vremeto,zdravje Boze dur da trepnime ke pisuvame porodilna prikazna user posted image
Gushka do site user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 2338
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 15:53:59   
Ikana
Zenski jas da vi se prijavam bev na kontrola, 28 nedela, i pu masala se e vo red, bebuskata raste, 1200 grama e i visocka na mama user posted image

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 2339
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 17:12:27   
lili31
ana mari sto napravi ,dali bese sve ok so kontrolata,?i sto ti ispituvaa?jas seuste si mislam koga da si odam,mi rekoa deka ke treba bris da se zema pa tolku mie nepriatno sto mislam ako si legnam kaj maticnata nema veke da stanam od boksot,se custvuvam kako razglobena kuklla,bas kako se opisuva vo edna kniga za trudnici,veli od 32 nedela ke se custvuvate kako razglobena kukllauser posted image ,nemozam sama da si odam,cekam tatkomu na bebenceto da mi se pridruziuser posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2340
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 18:04:04   
ana mari
ana mari sto napravi ,dali bese sve ok so kontrolata,?i sto ti ispituvaa?jas seuste si mislam koga da si odam,mi rekoa deka ke treba bris da se zema pa tolku mie nepriatno sto mislam ako si legnam kaj maticnata nema veke da stanam od boksot,se custvuvam kako razglobena kuklla,bas kako se opisuva vo edna kniga za trudnici,veli od 32 nedela ke se custvuvate kako razglobena kuklla ,nemozam sama da si odam,cekam tatkomu na bebenceto da mi se pridruzi
lili31 bev na kontrola i se bese vo red mi pravea ctg do sega nemam ni edna bolka mi zemaa krv i mokraca fala bogu se e super samo zelezoto mie malku slabo user posted image ..... a zasto tebe da ti zimaat brisevi vo 34 nedela mene mi zimaaa samo na po4etokot

(Одговор на членот lili31)
Непосредна врска до пораките: 2341
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 18:17:19   
vesnab
mamickiii jas denes kje vi se zalam :((( vcera bolki nevideni vo prepona, cela nokj ne sum spiena kako shto treba a denes ziva nervozna, se na nervi mi ide :((( offfffffffff i user posted image moe e sigurnoi rastrevozeno poradi mene ama mi se placeeeeee od shto ima glupi luge , ahhhhhhhhhhhhhhhhhhh

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 2342
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 18:30:55   
lili31
pa ne znam ana mari,sekoe tromesecie mi pravi po eden bris,prvo,vtoro,pa sega na kraj mi rece da nemas nekoja infeksija pa da se komplicira nesto,inace mnogu pazliva doktorka e,zadovolna sum...
blazesi ti sto nemas nikakvi bolki,mene neznam sto ne mi boli,osobeno noke kosmar mi e spienjeto,nemozam da se vrtam od desna na leva strana,odvaj cekam da stanam ,od 7 sabjle na noze sumuser posted image samo da ne spijam,kojznae kako ke mi izleze bebenceto isto kako majka si,bez da si zatvori oci cela nokuser posted image user posted image

(Одговор на членот vesnab)
Непосредна врска до пораките: 2343
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 19:00:35   
ana mari
Sto e vesnab zasto ti se place sto se nerviras tolku

(Одговор на членот lili31)
Непосредна врска до пораките: 2344
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 19:03:26   
ana mari
aaaaa lili31 jas ne mislev za takvi bolku tuku bolkite sto gi gledaat na ctg, inace i jas sum takva nema spienje poluduvam koga ke dojde vreme za vo krevet zs znam sto me ceka

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 2345
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 23:01:11   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

ana mari sto napravi ,dali bese sve ok so kontrolata,?i sto ti ispituvaa?jas seuste si mislam koga da si odam,mi rekoa deka ke treba bris da se zema pa tolku mie nepriatno sto mislam ako si legnam kaj maticnata nema veke da stanam od boksot,se custvuvam kako razglobena kuklla,bas kako se opisuva vo edna kniga za trudnici,veli od 32 nedela ke se custvuvate kako razglobena kuklla ,nemozam sama da si odam,cekam tatkomu na bebenceto da mi se pridruzi
lili31 bev na kontrola i se bese vo red mi pravea ctg do sega nemam ni edna bolka mi zemaa krv i mokraca fala bogu se e super samo zelezoto mie malku slabo user posted image ..... a zasto tebe da ti zimaat brisevi vo 34 nedela mene mi zimaaa samo na po4etokot


Mikrobioloshki brisevi se zadolzhitelni i vo 34-36 nedela..za da se vidi dali rodilniot kanal e cist..user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 2346
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
18.10.2011 23:09:02   
Mrs.Tinka
Mene user posted image me budi od spienje kolku mrda user posted image . A pred nekoj den na rodenden bev, pa sum oblekla tesna bluza- abe stomakot levo-desno, levo-desno, mislis ke go raznese, duri sram me fati user posted image Kojznae sto besnotilak e. Ako e temperamentot nasleden, togas na mene e he he. Maz mi e miren, bubalka :)
Inaku rezultatite od transfuziologija- pokaceni d dimeri :(  Ne mi bega Clexan user posted image Ima nekoj vakvo iskustvo?

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 2347
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
19.10.2011 1:20:41   
Merka5
Nie denes bevme na kontrola,36nedela,zemaa i brisevi i na CTG bevme(mi rekoa da sum se napiela nesto blago,jas se nastegav cokoladen kroasan i cokoladno mleko,koga rece Grashko sutira ja mrdna masinana),ima mali kontrakcii i on si e namesten/ uglaven so glavceto nadole pa kaj i da e ke se guskame user posted image ....a za spienjeto da ne pocnam user posted image ,propeler po 5min po strana,me bolat kukovi a i na sekoj sat stanuvam za vo wc pa taka da so edno oko gledam dali se razdenilo i odma stanuvam user posted image ....spienjevo e macenje a site vikaat Sega odmori se ke ti treba (idi pa odmori se),mada i toa malku mi e glupo,toa sto te ceka e normalno budenje/doenje/den za nok i obratno,ama posto si doma ne bi trebalo da bide problem i onaka ne sum nekoja spanka,odsekogas sum spiela po 5h i mi bilo dovolno da funkcioniram preku den.

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 2348
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
19.10.2011 8:23:19   
KRISTIJANA*
Zdravo na site ..... samo da Ve pozdravam , redovno ve citam iako ne pisuvam ..... denes polnime 34 nedeli , idnata nedela sum na brisot i taka ...... inace drugo se e vo red ... baknezi za site

_____________________________

Само една работа е поубава од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш мајка....

(Одговор на членот Merka5)
Непосредна врска до пораките: 2349
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
19.10.2011 8:38:16   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mrs.Tinka

Mene user posted image me budi od spienje kolku mrda user posted image . A pred nekoj den na rodenden bev, pa sum oblekla tesna bluza- abe stomakot levo-desno, levo-desno, mislis ke go raznese, duri sram me fati user posted image Kojznae sto besnotilak e. Ako e temperamentot nasleden, togas na mene e he he. Maz mi e miren, bubalka :)
Inaku rezultatite od transfuziologija- pokaceni d dimeri :(  Ne mi bega Clexan user posted image Ima nekoj vakvo iskustvo?



Mrs. Tinka, јас имав екстремно покачени д-димери и примав инекции клексан. По една недела од примањето драстично ми се намалија. Ништо страшно не е, инекциите се малку скапички, ама можеш да побараш рефундација од фондот. Воопшто не болат, јас дури и сама си ги ставав. Се ставаат поткожно, игличката е минијатурна, тенка е како влакно и долга околу 1,5 см.
Повеќе за Клексанот прочитај си ТУКА.
И најважно, немој да се секираш, денес секоја втора трудница има покачени д-димери и прима Клексан.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 2350
Страница:   <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  92 93 [94] 95 96   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?