|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Советувања за бремени жени
30.3.2009 17:32:53   
Julie1
Во организација на Јога сојузот на Македонија и Рингераја во среда (01.04) во 17:20 во просториите на на Јога сојузот ќе се организира средба на бремени жени со специјалистот по гиникологија и акушерство Снежана Панговска. Доктор Панговска ќе одговара на прашања на идните мамички, како и ќе советува што да очекувате и како најдобро да го поминете чинот на породувањето. Сите идни мамички од Рингераја се поканети да бидат дел од овие дискусии и советувања.

_____________________________

And this is my beautiful life ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Советувања за бремени жени
13.6.2009 13:15:07   
mami
добро баш ме интересира..овие нашиве клиники имаат советувања за бремени? знаете она како на филмовите- трудна сум и секоја недела имам курс за бремени и се ме учат таму и кога ке дојдам да се пораѓам ич не ми е страв пошто се си знамuser posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Советувања за бремени жени
13.6.2009 13:18:47   
Julie1
Mami, vo drzavna bolnica mislam deka ima

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Советувања за бремени жени
11.8.2009 10:09:59   
mami
еве Срничка баш се распрашуваше за во Државна, и има ама мислам дека летниов период имале одмор???Како да нема трудни жени летно време, па од септември ке почнеле...Тоа срничка најубаво да ви објасни

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Советувања за бремени жени
11.8.2009 10:33:45   
big_mama817
pa mene dr.Snezana Pangovska mi e maticen ginekolog user posted image  super ginekolog e

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Советувања за бремени жени
25.8.2009 14:55:48   
mami
конечно успеав да добијам некој во Државна да ми објасни за вежбите за трудници..Се што ми кажаа- бидејќи не сум бремена (бог да чува, како само тие што се бремени да имаат право на сите информации) ми рекоа дека
трудницата треба да им се јави откако ке влезе во 28 недела
- часовите не се плаќаат
- се држат еднаш неделно, 4 пати во месецот

толку ми кажаа, не ми дозволија ни да допрашам како што треба..баш се љубезни значи

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Советувања за бремени жени
25.8.2009 15:15:05   
srnicka
Se javiv na GAK na sestra Zore ( 02/3147-463 ) i zakazav za 2 Septemvri vo 18 h. Togas ke bidam 30 nedela. Drugoto Vi go pisala mami, istoto i mene mi kazaa + deka pozelno e so soprugot da otides. pozdrav i koj saka neka se javi slobodno da si zakaze. I kako sto naglasi mami ' bea mnogu ljubezni '

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Советувања за бремени жени
25.8.2009 15:18:45   
Maca25
јас кога сакаав да се пријавам во државна на вежибите бев 30 недела и знаци сум каснела 2 недели со пријавување и не сакаа да ме упишат. Јас последните 10 нелдели бев цела во паника : ЛЕЛЕЕЕ како ќе се пораѓам, па јас не знам како треба да дишам, не сум била на вежби!!!!!! user posted image   Паничев и по цел ден само за тоа зборев. После мојот гинеколог ми објасни што треба да правам, ама ништо од тоа не ми послужи затоа што отидов на договорен царски.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Советувања за бремени жени
3.9.2009 9:12:36   
mami
Изворна порака Срничка

Dobro utro na site i da vi raskazam, vcera bev na vezbite na GAK i super si pominavme, sestra Lile ni pokazuvase nekoi sliki ( atlas ) kako izleguva bebeto i ni kaza sto ni e potrebno za poraganje. Narednite casovi ke ni ja pokazuvaat rodilnata sala i oddelenieto kade ke lezime, boksot i drugi raboti sto treba da gi vidime pred poroduvanje a posledniot cas ke imame sredba so anesteziolog i ginekolog za da ni kazat se za epiduralna, carski rez. se na se od prviot cas sum zadovolna

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Советувања за бремени жени
9.1.2010 17:31:36   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Баш зборував со една идна мајка и ме праша дали знам нешто за предавања во државна болница.Јас моментално не сум во тек па некој ако има сознанија нека сподели ве молам!!!


ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Јас посетував, вакви предавања кои се организираат кај нас во здравствен дом... тоа се 3-4 часа и на секој од часовите си има одредено за што ќе се зборува. интересни се предавањата, не кажуваат ништо ново, најголем дел од тоа трудниците го знаат... каква е анатомијата на женските органи, каде е сместен плодот, кои се фазите на породување, имаше исто такви големи топки за вежбање на трудниците (на кои ние за жал не вежбавме, со објаснување дека е мала просторијата во која се одржуваат предавањата ) , ни го покажаа начинот на вдижување-изсишување кои треба да се практикува за време на породувањето... тој час кога зборувавме за фазите на породување ми беше најинтересен зашто имаше и макети и сликовито можевме да видиме како всушност излегува плодот...

повеќето трудници кои ги посетуваат ваквите предавања очекуваат дека предавањата  ќе и го олеснат породувањето, нормално и јас истото го очекував, ама мора да бидам искрена и да признаам дека не ми помогна многу при породувањето... немојте да ме сфатите дека имам нешто против предавањата... мој совет е да ги сфатите како релаксација, време и простор за дружење со личности кои се наоѓаат во иста ситуација како и вас, можност да научите нешто што дотогаш можеби сте го пропуштиле, зашто верувам дека најголем дел од информациите трудниците ги веќе прочитале дали од книги,интернет или од некое стручно лице.




_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Советувања за бремени жени
9.1.2010 20:17:53   
caci8
zdravo na site  dobro luge jas sto ke pravam ni setav ni vezbav sto ke mise desi mene sega me  fati panika i mene  sto mislite za carski  po dobro e ili ne 

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Советувања за бремени жени
11.1.2010 0:55:21   
alex_mo
  Мислам не..биди позитивна и се ке биде ок....а и се се заборава кога ке си го видиш срценцето..

(Одговор на членот caci8)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Советувања за бремени жени
21.1.2010 12:40:52   
Annabel
Јас сега акажав за 02.02. во 18 часот. Се јавив на бројот што беше даден погоре и сестра Зоре баш беше љубезна. Само заборавив да прашам колку време трае еден час...

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Советувања за бремени жени
22.1.2010 17:50:46   
skorpijana
jas koga bev bremena so prvoto dete odev na tie casovi i vezbite sto gi pokazuuvaat mnogu pomagaat pred poroduvanjeto da gi manali bolkite i plodot da moze pravilno da se nameste jas pocnav uste vo 5-6 mesec da gi pravam a i mnogu ubavo objasnuvaat  i zaboravas na stravot i se drugo bezbedni se i doma da gi praves toa e nacin na rabota vo drugite zemji tuka kaj nas sto se sestrite bea vo anglia na specijalizacija 
zdravje i sega planiram da odam samo sto sega namesto za edno ke vezam za dve bebinja ha ha pozdravuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Советувања за бремени жени
9.3.2010 21:30:51   
talisman
Здраво на сите! Во врска со вежбиве, читам дека некои user posted image не ги примиле кога биле 30-та недела, јас сум веќе 34=та недела па може ли некој да ми каже има ли смисла воопшто да се пријавувам или не. Прашувам од едноставна причина што некои од вас ја пофалија „ љубезноста „ на сестрите кај кои би требало да се принавам, а како му лудуваат хормоните не би сакала да нстрада некоја од мојот јазик user posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Советувања за бремени жени
9.3.2010 22:52:03   
Annabel
Мислам дека нема да те одбијат...Имавме трусници кои беа во 38-ма недела. Само зависи кога почнува серијата предавања, зашто една таква серија трае 4 недели.

(Одговор на членот talisman)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Советувања за бремени жени
5.10.2010 12:46:25   
vezilka RR
Од денес почнуваме со часовите за трудници на ГАК. Јас се надевам дека ќе слушнеме и видиме нешто корисно. Посебно сакам да слушнам вежбите за дишење. Слушнав дека кажувале и за техники за доење. Ќе видиме..ќе пишам како било..

Да не има и некое друго трудничко од рр за часовите?

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Советувања за бремени жени
6.10.2010 13:27:35   
vezilka RR
Уф, што да ви кажам...ме фати малку јанза. Вчера добив впечаток дека пола персонал од клиника си отишол, нешто не се организирани како што биле. Цените н оние работи кои се доплатуваа како на пример за епидурална и спинална, избор на доктор при породувањето, се регулирани, ПОЕФТИНЕТИ!! Ќр видиме шо ќе кажат на другите предавања..

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Советувања за бремени жени
6.10.2010 13:40:41   
denicka
a kako se prijavi, kaj se javi , kako e, sto e, kolku e?............. aj sve pisi te molam. tnx

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Советувања за бремени жени
6.10.2010 14:05:48   
vezilka RR
02/3147-463


На овој број се јавив и ми кажаа кога да дојдам. Јави се побрзо оти има 5 часа односно 5 недели, да можеш сите да ги фатиш :)))) Иначе часовите се бесплатни и опфаќаат неколку области. Првиов час беше повеќе општи информации и запознавање. Ќе има дел посветен на запознавање со условите во болницата, матични клетки, безболно породување, за бебето, доење и слично..

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Советувања за бремени жени
7.10.2010 16:15:44   
denicka
fala ti vezle. vcera se javiv i odma mi zakazaa za denes vo 18 casot. ke vi pisam kako sum pominala user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Советувања за бремени жени
12.10.2010 0:54:23   
denicka
nie bevme vo cetvrtokot i super bese, interesno.iako nekoi raboti gi znaeme od rekla-kazala user posted image user posted image user posted image  drugo e koga ke ti gi objasni strucno lice. objasnuvase kako tocno izleguva bebeto i vo koi slucai se pravi carski. poz do site, ako imate moznost, posetete gi ovie casovi, korisni se

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Советувања за бремени жени
12.10.2010 10:12:07   
stela
Дали одите сами или со сопругот?

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Советувања за бремени жени
12.10.2010 10:13:34   
stela
И колку трае часот заборавив да пишам?user posted image

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Советувања за бремени жени
12.10.2010 13:32:28   
angelovska
ako odis na sovetuvanja vo GAK mora li i tamu da se porodis ili ne...i jas sum sega 26 nedela znaci mozam da se javam da mi zakazat...ako pocnuvaat za dve nedeli....

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?