|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  90 91 [92] 93 94   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
14.10.2011 11:47:58   
kremco
Vie tri posledni kakvi steeeuser posted image mene mi e isto taka za sin mi zal,edna vecer ne zaspav samo zaradi takvi misli,i kazuvav na svekrva mi ona mi se smee pa tuka sme nie veli ne se sekiraj za toa ic nemoj da mislis,nie za izleguvanja navecer go imame ostavano cesto i super pominale i kaj moite i po tri cetiri dena i ne me baral mnogu razbrano dete e a jas pak si mislam i zal mi e za nego bi mozela da placam i placam,sakav sega vo novata kukja ke premineme da go stavam sam vo detska ama ne!uste zimoska,imame i parno i soba do soba sme i pogolem krevet ima ama zal mi e,uste koga sonuva place a stom go gusnam prestanuva..

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 2276
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
14.10.2011 12:19:28   
Yummy Mammy
A be nie porano mnogu cesto ja ostavavme na vikend kaj babite i sama sakase da odi, poveke ja igraat i pozabavno i e. Sama si spie vo soba i nikogas ne pravela problem. Ama otkoga sfati deka naskoro nema da bide edinstvena i ke ima i drugo bebe, baska trgna i vo gradinka sega i verojatno i se sobra se, stana lepenka za mene. Nigde ne saka da odi bez mene, nisto ne saka da pravi bez mene, koga e na drugo mesto aj i taka i taka, ke se zalaze, ama koga e ona doma, a mene me nema, e togas oseka praznina. Zatoa ja mislam mnogu. Sekoj den me prasuva "kako si pomina na pat? Go zema bebeto?" user posted image Ona ne e ni svesna deka ke me nema tri dena minimum, misli taka toa, ides sabajle i se vrakas porucek so bebe user posted image user posted image
Nekako ovaa bremenost poveke na nea mislam otkolku na novoto bebe, za nego bas mi e seedno... I bas me plasat ovie moi cuvstva, se nadevam koga ke iskoci ke se smenat... user posted image
Inace od utre sum 40ta nedela. Uuffff...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 2277
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
14.10.2011 13:13:59   
Ljubovce
Mamicki ste cule za dr.Daniela Stojanova na GAK???ima li nekoj bilo kakva informacija za nea?

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2278
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
14.10.2011 13:20:43   
ana mari
aaaa Yummy Mammy uste malku pa mekici ke jademe aa.... samo so lesno neka tie pozzz

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2279
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.10.2011 1:19:44   
Mrs.Tinka
Zdravo decki! Jas ne mozam da spijam. Denes bev na pregled i imam nekoi depresivni vesti. D-rot mi rece deka postelkata pocnala da staree i mnogu me zagrizi. Plodova voda imalo dovolno, bebeto se razviva ok ama postelkata nesto ne e kako sto treba... 30-ta nedela sum.  Treba da odam na transfuziologija i da proveram d-dimerii hemoliza. Uf kolku mi e tesko user posted image Ima li nekoj sto ima slicno iskustvo??? Kako e na transfuziologija, ima guzva?

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 2280
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.10.2011 8:08:16   
Ikana
Nemoj da se sekiras, se slucuva i toa, ke ti preporacaat najverojatno i b6 da pies i poveke da pesacis za da se podobri cirkulacijata...eve jas sekoj den po saat vreme so mmi so kuceto i vo pohod sme i pijam 3 pati na den b6, i mene isto mi rece doktorkata, kao dobra e postelkata ama na dve mesta malce ostetena, pa zatoa i ovie merki na pretpazlivost odnosno i jas pravev d dimeri i faktori na hemoliza, pa se normalno izleze...i da se pokaceni vrednostite, ima lek i za toa ne se sekiraj...znaci najbitno e da ne bides pod stres voopsto...na transfuziologija ne mora da ides moze i vo GAK da ti zemat krv, za tamu znam dekaima guzva , za transfuziologija ne znam...se nadevam deka te smiriv malce :) i bez nervozi,. tie se najstetni! baska mene toa so postelkata mi go vidoa vo 23 nedela + 5 dena...sega sum 28 + 1.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 15.10.2011 8:11:18 >

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 2281
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.10.2011 9:06:31   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mrs.Tinka

Zdravo decki! Jas ne mozam da spijam. Denes bev na pregled i imam nekoi depresivni vesti. D-rot mi rece deka postelkata pocnala da staree i mnogu me zagrizi. Plodova voda imalo dovolno, bebeto se razviva ok ama postelkata nesto ne e kako sto treba... 30-ta nedela sum.  Treba da odam na transfuziologija i da proveram d-dimerii hemoliza. Uf kolku mi e tesko user posted image Ima li nekoj sto ima slicno iskustvo??? Kako e na transfuziologija, ima guzva?


ic ne se sekiraj..na bratucektami uste u 7-mi i rekoa deka postelka pocnala da zree deka moze da se porodi predvreme..tarapanci si istera duri do termin...najpraj si ti ispituvanja i vidi so kje ti kaze doktor ali najbitno ne se sekiraj

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 2282
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.10.2011 9:51:09   
Ljubovce
Ne se grizi Mrs.Tinka ne e nisto strasno,bitno odi na transfuziologija da gi napravis tie ispituvanja,moze apsolutno nisto da ne znaci,bitno plodovata voda ti e dobra,a na kraj kraeva veke si i 30 nedela,za 6 nedeli kako i da e ke mozis da se porodis...nemoj ic da te napagaat losi misli,se ke bide dobro user posted image ....

I jas imam edno prasanje,vcera bev na pregled,ke pocnam veke 37 nedela,mi se bliziiiii vremeto za bebuleto moee....samo ne mi e jasno zasto glavata mu e pogolema i porazviena???d-r vika deka toa e normalno za masko bebe,ama mene ic nesto ne mi stima,na pr. glavceto mu e ko za 39 nedela a se drugo za 35 nedela...
ima li nekoj drug vakvo iskustvo??????kako li e toa mozno,i zasto e taka,stvarno neznam...
bitno vcera prv pat mu go vidov licenceto ubavo mu go slikna d-r kako spie...lele medenjak moj,ima obravcinja kako krofnicki user posted image ...
prijaten den mamicki user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 2283
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.10.2011 10:23:42   
Mrs.Tinka
Dobro utro na site i mnogu vi fala  za ubavite soveti!
Ljubovce mene ne mi e prvpat da slusnam vakvi raboti ama navistina ne znam sto se pravi vo vakov slucaj. Jas na primer bi otisla na vtoro i treto mislenje. Ako go slusav mojot prv maticen, do sega ne znam kaj ke zavrsev ama jas si se konsultirav so vtor i tret doktor... Covekot da ispadne heroj, ne znaes kakvi filmovi mi pravese, za posle toa da mu bidam mn blagodarna, svakjas??? Koga im kazuvav na drugive sto dijagnozi mi kaza se smeea kako deca mali- uste i smotana ispadnav. Zatoa bez da mu ja mislis odi si kaj nekoj drug, da vidis sto ke kaze. Pozdrav

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 2284
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.10.2011 10:45:04   
lilicka
Ljubovce.....од искуство да ти кажам дека знаат и те како да згрешат во тие димензии немој воопшто да се секираш...

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 2285
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.10.2011 11:21:36   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mrs.Tinka

Zdravo decki! Jas ne mozam da spijam. Denes bev na pregled i imam nekoi depresivni vesti. D-rot mi rece deka postelkata pocnala da staree i mnogu me zagrizi. Plodova voda imalo dovolno, bebeto se razviva ok ama postelkata nesto ne e kako sto treba... 30-ta nedela sum.  Treba da odam na transfuziologija i da proveram d-dimerii hemoliza. Uf kolku mi e tesko user posted image Ima li nekoj sto ima slicno iskustvo??? Kako e na transfuziologija, ima guzva?



Ic da ne se sekiras, ne e nisto strasno, i mene me pratija na transfuziologija zaradi postelkata sto prebrzo zreese, mislam deka bese negde 30-32 nedela... I na kraj ispadna deka ne e nisto, na sledniot pregled, za edna nedela se se izreguliralo, nisto ne mi prepisaa, nisto ne piev, i eve denes sum veke 40ta nedela.

Za transfuziologija, nemoj da odis otsabajle zatoa sto ima eden kup starci i ne pustaat trudnici preku red. Rabotat i vtora smena, od 14:30h pa do vecer. Slobodno otidi si kako covek posle 15-16:00h i ke si zavrsis rabota. Rezultatite gi davaat utredenta.

So sreka!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 2286
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.10.2011 13:27:35   
Mrs.Tinka
Fala mnogu Yummy Mammy! Epten mi olesna.
Uste edno prasanje: Ti velis popladne da odam, ne treba da bidam gladna koga pravam analiza na krvta????

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2287
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.10.2011 13:37:53   
Mrs.Tinka
Primetiv deka Merka5 i Buuu gi snema ! Garant ke se javat so dobri vesti! user posted image  

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 2288
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.10.2011 14:34:30   
mila28
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mrs.Tinka

Primetiv deka Merka5 i Buuu gi snema ! Garant ke se javat so dobri vesti! user posted image  

Mrs.Tinka buuu s eporodi ima kerkicka..eve ovde mozes da i cestitas http://www.ringeraja.mk/forum/m_204204/mpage_1/tm.htm#204548

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 2289
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.10.2011 15:34:50   
vesnab
a merka5 kaj si ti ??? nemoj sega da mi kidnesh na poragaj, imame deal za kafe na gak hehe...pozz

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 2290
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.10.2011 20:12:33   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mrs.Tinka

Fala mnogu Yummy Mammy! Epten mi olesna.
Uste edno prasanje: Ti velis popladne da odam, ne treba da bidam gladna koga pravam analiza na krvta????


Ne, ne, ne, ne mora da bides gladna zatoa sto ovie merni vrednosti sto se ispituvaat na transfuziologija ne se menuvaat spored ishranata. Toa se ispituvanja na trombociti, leukociti i sl. sto apsolutno ne zavisat od toa sto konzumiras denta. Pa i krvna slika koga pravis, ako ne ispituvas seker ili holesterol ili slicno, i vo toj slucaj nema potreba da bides gladna.



_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 2291
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
15.10.2011 20:25:15   
Mrs.Tinka
Pretpostavuvav ama vikam da prasam za sekoj slucaj. Fala ti mnooogu uste ednas!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2292
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
16.10.2011 9:27:55   
Natasa981
Zdravo zenski! Kako ste mi? Eve i jas nekako turkam, od utre sum polni 39 nedeli.. Najverojatno i slednata nedela ke se porodam.. Imam visok pritisok, malku otoci i veke zrela postelka..doktorot mi rece deka imam gestoza, prvpat slusam za ova, i deka toj ne bi cekal poveke , trebalo poskoro ova da se zavrsi. Mene mi e strav! Se plasam sto kako ke bide, ama pa toa e toa, mora ednas da izleze bebusov:)

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 2293
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
16.10.2011 10:14:15   
Yummy Mammy
Dobro utro i od mene.
Natasa kade resi da se poragas? Ke bideme li cimerki vo sistina? Kaj koj dr si?
Moevo bebe nema aber od iskacanje, ama mm mi rece "te nosam vo ponedelnik i te ostavam tamu, sto znaat neka ti pravat, ne mozam jas vise sekoj den da ti se tresam" user posted image user posted image user posted image ova kao vicot so crnogorecot sto se macel mnogu gledajki ja zena mu kako se poraga user posted image user posted image user posted image
Inace mene navecer me fakaat nekoi bolki, ama ne znam dali e toa toa. Me boli dolu kaj besikata, jajnicite, kako nagon za mokrenjne... Ama koga ke stanam veke si pominuvaat, ne znam dali navistina se gubat ili posto jas sum budna i zanesena po drugi raboti ne gi osekam... user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 2294
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
16.10.2011 12:02:26   
Mrs.Tinka
Natasa981, h-gestosis e pokacen pritisok ili toa sto go imas. Nemas gajle 39 nedela si. Ubavo da si pomines vo Sistina :))))

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2295
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
16.10.2011 12:38:23   
Andriance
Natasa981 i YummyMummy..ajde so lesno pa da ne izraduvate sledna nedela...

e sega posto vo delot Ginekolozi nikoj nema info..i tuka kje si prasam..ima li nekoj nekakvo info za Doktor Risevska ( mislam deka vika Marina ama ne sum sigurna) shto rabotese vo NEUROMEDIKA...na moja drugarka epten i se bendisala i sega ne znae kade da ja najde a ja i rekov kje prasam ja na mojot forum user posted image neka pishe nekoj ako znae nesto

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 2296
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
16.10.2011 13:01:26   
lilicka
Со лесно мили трудници и релакс пред пораѓајuser posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 2297
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
16.10.2011 13:31:09   
ana mari
deneska vleguvam vo 34 nedela.....

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 2298
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
16.10.2011 17:23:28   
Merka5
Za malku Vesna proslata nedela imav nekakvi si kontrakcii Mile Panika bese po doma(majka mi i mm),ziva zezancija,ama pominaa i se mislam deka sega u vtornik koga ke odam kaj Dr ke kaze deka se ima izmesteno(si bese namesten nadole so glvaceto,ama prosliot pat koga mi se sluci toa na 7mes togas se namesti)...sega sum po doma veke ne odam na rabota,utre samo ke odam da si go otvoram porodilnoto pa so Gospod napred,se e sredeno,isprano,torbicata spremna i samo da pocnat bolkite i preku vrata user posted image ...Epa vlagame u 36nedela juhuuuuu user posted image ....uh da,vcera bese vrv na mojata 'otecenost' za cela bremenost....nozete,racete,facata se izobliciv bev kako iskasana od pceli user posted image a i Grashko nesto pomirzeliv e,ke se pomavta malku,i dreme celo vreme,ali zatoa koga ke mi go napne papokot kaj i da e ocekuvam nekoja noga preku nego da mi iskoci user posted image

(Одговор на членот vesnab)
Непосредна врска до пораките: 2299
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
16.10.2011 18:11:59   
vesnab
i moevo user posted image pomirno, samo dreme i mnogu cudno , ushte od pocetok za vikend beshe pomirno, tuk tak kje se prevrti a cela nedela klocka li klocka :) eve isto i sega, ama mama vekje ne e na rabota pa mora da se navikne :) nemora pomiren da bide sabota i nedela :) zoshto najsrekjna sum koga klocka :)...
merka dobro e , da ne te mislam :) do sega se terame vo isto vreme, ista nedela, isto vreme na bolovanje od rabota hehe, mora i vo isto vreme da se porodime user posted image

pozz do site !!!

(Одговор на членот Merka5)
Непосредна врска до пораките: 2300
Страница:   <<   < Претходна страница  90 91 [92] 93 94   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  90 91 [92] 93 94   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?