|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
6.8.2011 16:29:39   
mamicka77
hoho tuka sme i jas gledam nesto slabo aktivni ima prethodniot mesec nemozevme samo da se iznacitame nesto gi nema site jas sum non stop vklucena ama gledam drugite gi nema,i jas vcera mi bese mnogu nervozen den a deneska e maklu poarno user posted image e mnogu nemirno i taka

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1051
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
6.8.2011 17:01:45   
Bethany
Еве ме и мене, тек сега седнав за да прочитам што има ново, цел ден пак одев, пазарувавме те пелени, козметика, и уште не сме завршиле. Па дојдовме дома, ручек, па планирам пак навечер да излезам, планирам да земам и блендер уште сега додека имам пари user posted image
Убаво се наспав ноќеска, дури не станував ни еднаш во вц да одам, просто невероватно. Бебушот ми ја растегна цела кожата, и бубрезите ми испомераа колку се протега, али ако иако боли убаво е.
И јас сабајлево кога се пробудив така нешто размислував и некоја радост ме облеа, просто ми се плачеше, едвај чекам да го видам срцето мало, всушност нека го кај мама во мешето уште некоја недела, па после да се гушкаме.
Не се чувствувам нервозно, вероватно бидејќи бевме за Охрид малку па променив, сега некако сум зафатена, добро е само да не е досадно. user posted image

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1052
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
6.8.2011 17:43:58   
hoho
Bethany си наполнила батерии, браво. Јас по цел ден дома незнам што да доправам више.Лелел секој ден по нешто си купуваш, а јас се си викам има време. Во понеделник сум на цтг, да видам што како ќе ми кажат па здравје ќе почнам и јас да се спремам. Да ви кажам едвај чекам да си го видам бебушот ама ме фаќа некој страв дали ќе се снајдам со бебчето, сигурно ова го осекале и дуги мамички пред да се породат. Само си се тешам дека само од себе ќе ми дојде.
Ајде да не ве карам враќајте се сите на формов сместаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1053
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
6.8.2011 18:34:48   
Natasa981
uf i jas spiev super nokeska, ne se razbudiv nitu ednas, ne se ispotiv nitu ednas,izgleda bese svezicko..molam boga da zavrsi letovo, nekako nemozam da go podnesam veke. eve citam vie pocnavte da si kupuvate za bebinjata, jas seuste ama bas nisto ne sum kupila. neznam ni od kade treba da pocnamuser posted image tuku vie kako ste so termini zenski? hoho, lady bug, bethany, mamicka77..? site li ste vo septemvri? jas zdravje ke si go cekam oktomvri, off imam  vreme lele koga ke mi tekne..uste nesto sakav da ve prasam, kolku pati odevte na 4d eho, se mislam dali da odam uste ednas, sega pri kraj, ima li potreba, ednas pravev vo 12ta nedela i vtorpat vo 22ra..? dali ke ima potreba za uste edno ,neznam zatoa me interesira

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1054
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
6.8.2011 19:16:52   
Annet
здраво еве и од менеuser posted image
јас од време на време си читкам тука,ама денес навистина е многу слаба фружбава.ајде само нека е за арноuser posted image
еве мене ми остана уште една недела до терминот, секакви мисли ми идат и страв и среќа , се е испомешаноuser posted image
денес докупивме уште пумпица за носе и топломерче и спремни сме,сега ја чекаме нашата принцеза,а морам да признаам дека многу ми е стравuser posted image само си викам ајде како во сон ќе мине и тоа чудо.....
јас во понеделник одам на цтг,докторот ми рече дека уште тој пат и готово...... нели последните денови се оди почесто на цтг?????
ај ќе видам, да земам и упут и се што ми треба да си прашам.....
од време на време осеќам некој притосок ниско,ама не е тоа тоа,бебево многу слабо ми мрда деновиве,ептен слабо се загрзижува,.па ќе видам во понеделник на ехо ...
поздрав за сите идни мамички и заедно сме посилни user posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1055
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
6.8.2011 21:58:38   
Bethany
Хохо, баш така си наполнив батерии. Сега сум спремна за нова фаза, за едно месец дена наравно user posted image
Инаку, си купувам да, ама толку многу ситници треба, нема крај, а јас сум перфекциониста и се нешто мислам да не ми фале. Кога овака сме со прво па немаме искуства, со другото ќе биде поразлично сигурно. user posted image Кога оно тебе беше термин, почеток на септември,така?

Анет, па ти ептен си блиску, уште малце. И мене некако ми се испомешани чувства, се мислам и јас да ли добро ќе се снајдам, да ли ќе можам да дојам, и илјада прашања, ама белки ќе дојде се спонтано. Треба изгледа само да се опустиме, што не е лесно, оти сакаме најдобро за нашите бебиња. user posted image ама ајд , јас ќе се трудам да бидам што е можно поопуштена, ќе се трудам!!!! user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1056
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
6.8.2011 22:04:08   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

uf i jas spiev super nokeska, ne se razbudiv nitu ednas, ne se ispotiv nitu ednas,izgleda bese svezicko..molam boga da zavrsi letovo, nekako nemozam da go podnesam veke. eve citam vie pocnavte da si kupuvate za bebinjata, jas seuste ama bas nisto ne sum kupila. neznam ni od kade treba da pocnamuser posted image tuku vie kako ste so termini zenski? hoho, lady bug, bethany, mamicka77..? site li ste vo septemvri? jas zdravje ke si go cekam oktomvri, off imam  vreme lele koga ke mi tekne..uste nesto sakav da ve prasam, kolku pati odevte na 4d eho, se mislam dali da odam uste ednas, sega pri kraj, ima li potreba, ednas pravev vo 12ta nedela i vtorpat vo 22ra..? dali ke ima potreba za uste edno ,neznam zatoa me interesira


Наташа, јас да ти кажам па не бев ниеднаш на 4д, не сакав. Мислев дека нема потреба. На тие прегледи во 12 и 20 недела се гледале параметри на не знам какво е ово ехо и двата доктори што ги имав не ме праќаа на 4д, ниту пак на некои додатни прегледи. Не си барав проблем таму кај што не беше, ако ме разбираш, така се каже? Сепак ти си види, секој најдобро си знае. И не знам да ли можат да видат нешто повеќе на 4 д кога веќе бебето е поголемо?

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1057
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
6.8.2011 23:32:04   
hoho
jas sum do 6 septemvri kraen rok,i se si vikam ima vreme,ako me spopadne neocekuvano neznam sto ke se praviuser posted image imam uste traumi od prvata neuspesna bremenost i zatoa cekav do sega.vo ponedelnik sum na prvo ctg,neka mi pomine uste toa pa ke kupuvam zdravje.
Natasa981, jas na 4d bev samo ednas vo 22 nedela i nema potreba za poveke,ne sum bila ni vo 12 kako sto si pisala,mislam deka nema potreba da odis.
Ajde zenski dobra nok,ubavo da spiete,da ni bide svezicko bez stanuvanje za vo wc,mada toa ne mi se drsilo 8 meseciuser posted image

< Поракaта ја уредил hoho -- 6.8.2011 23:33:01 >


_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1058
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
7.8.2011 12:12:29   
hoho
Добар деннннн, вчера сум затворила денес отварам разговорuser posted image Ајде трудници пофалете се како сте денес, кај ќе шетате, што ќе им готвите на мажите user posted image мене ме фати некој склет ништо не готвам, може ќе седнеме негде на ручек и тоа. Бебенцево денес ми е размрдано, сигурно од што и јас сум вознемирена за утрешниот преглед, се ближи време, лелелеелл. Поздрав до сите и убав денuser posted image

_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1059
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
7.8.2011 12:17:10   
Bethany
Каде сте мешиња, нема ве нешто???? синоќа убаво спиев, беше пријатно, освен некои лоши соништа што ги имав и ме разбудија, и малку ме болеа колковите. Можеби и од вчера што се префорсирав со одење.
А надвор сега веќе пече, јас бев излезена и тоа во 10, па толку беше жешко веќе... ќе биде пеколен ден, а тек од утре и задутре...Леле, ајде ќе преживееме некако user posted image
Јас планирам да исперам уште некои работи за бебушот, всушност перална нели, и да си се ладам до вечер, па после пак да излезем... ајде ќе ве видам ли некоја тука денес? user posted image

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1060
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
7.8.2011 12:22:09   
Bethany
Еј хохо, поздрав.
Не ми збори за ручоците, за нив станав најмрзлива, немам идеи што да готвам, а немам ни некоја желба што да јадам, а и ово жешко, не знам. Или сендвичите ќе имаме за ручек, или па ќе порачаме риба, убава риба похована прават тука и пржат, прекрасна како да не е риба, не се осеќа. И јас можеби ќе само направам некоја салата од компир со тоа и толку. И тоа е многу од мене. Го одмрзнав фрижидерот да го исчистам, па надвор в беи еве веќе се нешто изморив ептен. Оцеќам се тешка.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1061
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
7.8.2011 12:28:17   
mamicka77
nema nisto za falenje hoho nokeska edvaj sum ja prokarala nokta nikogas vo ovie 36nedeli ne mi e bilo tolku tesko i macno user posted image ne da bese razmrdano pa ne mozam da vi opisam me razdrma celata ovie tri dena otkako vlegov vo deveti ama mislam se rasturi mrdajki ako taka i treba barem znam deka e dobro no ponekogas znae da bide mnogu bolni i ne mi davase nikako da legnam ni na grb ni na levata strana ni na desnata se prevrtuvase celoto vikam dali se spusta nadole i pocnuvaat oni lazni bolki bidejki me bolese stomakot dolu niskoto odvreme na vreme i epten pocna da mi tezi sto mi visi nadole ne znam zosto taka edvaj cekav da mine nokta i da stanam sedeeckata mi e nekako podobro,vo sreda sum na prvoto CTG i jas pa ke videme sto ke kaze i upot treba da zemam i bris da proveram pa ke videme do kade sme najverojatno i ke mi bide posledna kontrola na eho bidejki doktorkata e na odmor od 20 a ne veruvam kaj drug da me prati  samo ako me prati na CTG edn vo nedelata bidejki taka i pisa doktorkata sto odev na privatno vo Remedika pa ke videme sto i kako ke bide site mi vikaat deka sto me gledale po  stomakot nemalo da izdrzam do termin bidejki user posted image pocnalo da mi se spusta pa ke videme kako ke bide i jas vikam sto pobrgu da bide veke ne e strasno i moze da izleguva koga ke posaka veke sum vo 9 vlezena pa ako saka odma neka izleze nemam veke strplenie i zivci dali sto vlegov vo 9 ama epten sum napnata i ne mozam da se strpam so dusa cekam da dojde toj magicen moment sto site go so netrpenie ocekuvame,inaku za kupuvanje se nesto i na mene mi fali se nesto kupuvam na mm veke i dosasna mu stanav vika aman bre pa neli rece gotovo se se kupi i preku nok ti se nesto istekne

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1062
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
7.8.2011 12:43:10   
Bethany
Mamicka77, да ли одеш или ќе одиш на часови за трудници што имаат во здравен дом? Јас сега кога ќе одам за Штип планирам да се пријавам за некој час, викаат биле практични, ти кажуваат како треба да дишеш и малку ти повеќе објаснуваат па со тоа си и самиот поопуштен да не се испаничиш.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1063
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
7.8.2011 12:43:47   
Annet
хеллоооо на ситееuser posted image
денес жешко ќе биде,ама што не спиев ич не спиев,и мене оваа ноќ многу тешко ми помина око не затворив...
жени мене бебево скоро ич не ми мрда се плашам да не му стана нешто????user posted image до пред една недела многу беше активно ама сега ако претне 3-4 пати на ден,лелее се плашам.....
дури утре вечер на преглед сум...................
за ручек не му ја мислам, има кој да ни направи да јадеме и тоа по желба,за тоа не можам да кажам ништоuser posted image

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1064
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
7.8.2011 12:49:26   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Mamicka77, да ли одеш или ќе одиш на часови за трудници што имаат во здравен дом? Јас сега кога ќе одам за Штип планирам да се пријавам за некој час, викаат биле практични, ти кажуваат како треба да дишеш и малку ти повеќе објаснуваат па со тоа си и самиот поопуштен да не се испаничиш.

ne ne sum odela a i ne sum vo plan bidejki tuka kaj nas vo zdraven dom gi odrzuva nasiot opstinski ginekolog ne spreten i nisto ne razbira i sme vo golem konflikt so nego i nemam namera da slusam soveti od nego,koga mi zavrsi abortusot imavme nekoj nedorazbirana so nego i nemam namera pak da se vidam so nego,a za poragajot sega za sega ne me e strav bolkite od prilika gi znam bideji se isti kako na abortusot samo po bolni bidejki jas imav i mnogu los abortus zimam sekoj mesec bebe magazin i tamu ima mnogu ubavi i poucni raboti taka da ne sum vo plan kako e gospod nikoj ne  e a napnatosta znam deka mi e od nestrplenie takva sum i po priroda koga se blizi krajot sum epten nestrpliva za bilo sto

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1065
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
7.8.2011 18:23:06   
Andriance
eve da ve pozdravam i jas, ne sum ve posdrvila oddamna...denes denov se iskoristi fino...bevme matka, pa cardak na rucek..i sega na mekiciiiiii kaj braticetka..stanav za prv pat teta :-)))...utre sum na pregled, se nadevam deka sega vekje kje bide ok, i kje nema potreba od utrogestan, pocnuvam poleka da se spremam za bebce, i sakav da prasham dali nekoja od vas, na kraj na 8-mi mesec,pocetok na 9-ti patuvashe? se cuvstvuvam ok, oa sakav da iskradam uste nekoj den..

pozdravce za site vas

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1066
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
7.8.2011 18:29:58   
Jule0712
Здраво Девојки како сте денес ? мене како да ме згазнал воз , синоќа бев на свадба и денес неможам да мрднам од што седев на стол многу време ...мојата матична замина на одмор бев на контрола во петокот се беше во ред , сега сум 34-та недела и од утре тргнувам во школата за трудници овде во Бт да видам што како дали ќе научам нешто плус user posted image ....минатата недела бевме до Охрид некој ден и да ви кажам се искачив до Плаошник незнам што ме мавна умот па наредните три дена незнаев каде се наоѓам од болки во препоните и половината user posted image ...и мене ме фака некоја паника околу породувањето се околу мене што се породи деновиве помина лошо и си викам дај да си закажам со епидурална да не си правам од готово вересија , ама мајка ми не ме остава некако несака да експериментирам со анестезиите ...којзнае како ќе биде...ама се чувствувам крш некакоuser posted image немам волја за ништо некако омалаксана сум, ручек не сум направила веќе 3 дена user posted image ниту ми се јаде ниту место ме држи веќе user posted image ...туку кажете што треба да докупам за бебушот купив 2 комплетчиња со капче нараквици костумчеи боди , 2 шпихозни , 2 шишенца едно мало едно поголемо, 1 цуцла , пелени, осмици, 3 бенкици , и една поделбела една потенка пелена и пижамчиња....ама сега треба уште многу креветче, количка, пумпа за носето ...незнам уште што ли не user posted image ај пишете ми што како сум заборавила да си запишам на список па да отидам да пазарам пак user posted image позз до сите.............................ах ќе заборавев Вики 87 каде е? се породи ли ?

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1067
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
7.8.2011 19:11:25   
Natasa981
lele zenski ,toplovo me utepa:) ne funkcioniram nikako..andriance, neznam bas dali mozes da patuvas vo veke poodminata bremeost,najverojatno ke treba da se konsultiras so doktor. i jas sum vo plan za nekoj mini odmor posle 15ti avgust ama stoznam, ke bidam 30,31 nedela pa malku me plasi. bar vo grcka nekade poblisku da mozam da otidam. Dali nekoja mamicka znae koga ke pocnat da se odrzuvaat casovite za trudnici i kade? dosega sum cula se odrzuvale na Klinika i vo Sv.Lazar tuka vo Sk, i toa od septemvri ama neznam dali ke ima i ponatamu

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Jule0712)
Непосредна врска до пораките: 1068
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
7.8.2011 23:22:04   
hoho
Девојки дури сега некако собрав сила да пишам. денов беше ужасен, се препотувам цело време, ако легнам едвај дишам, нозете ми се бумбари, киселини имам страшни. кажувајте лек и за киселини и за нозеве. Незнам дали смеам да пијам рупурут за киселини?....Ме фаќа некоја трема , утре сум на прво цтг па нешто сум вознемирена. Ќе ви пишам утре како сум поминала, а вие бидете ми добри user posted image

_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1069
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
7.8.2011 23:26:19   
Bethany
Andriance, јас еве патував пред некој ден ама до Охрид, а сум уште малце во 9. (како и ти:)), јас се чувствував добро, ама не би се усудила на подолг пат. Тоа што се однесува до мене. А ти секако прашај го докторот и види што ќе ти рече баш поради тоа што го примаш утрогестан.
Јуле, јас баш гледам овие денови нема крај за овие ситници за бебе, јас земав освен тие што ги наброја и макази+ноктарица (оти не знам со што ќе ми е полесно), козметика, еднократни пелени, некое ќебенце, ѕиври, лигавчиња...
Од тие големите јас имам креветче, кадичка со постоље+пресоблекувална, релаксатор, транспортер, количка.... е сега пак ти си најдобро знаеш што најпрво и што сакаш да користиш, кога и како. Друго не ми текнува во моментот.
Да знаеш и јас денеска баш размислував за епидурална, ама ќе кренам без, па ако ќе е многу страшно ќе вриштам да ми дадат (ако ќе може тогаш) user posted image Ама се трудам да мислам дека ќе се помине бргу, како другите така и јас. И јас баш чекам да видам ќе фатим ли некој час од таа школа за трудници, да видам ќе научам ли нешто ново. Една пријателка ми викаа на неа и било корисно и се повеќе опустила да знае како да дише и кои вежби да прави, па ќе видам и јас.

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1070
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
7.8.2011 23:30:33   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: hoho

Девојки дури сега некако собрав сила да пишам. денов беше ужасен, се препотувам цело време, ако легнам едвај дишам, нозете ми се бумбари, киселини имам страшни. кажувајте лек и за киселини и за нозеве. Незнам дали смеам да пијам рупурут за киселини?....Ме фаќа некоја трема , утре сум на прво цтг па нешто сум вознемирена. Ќе ви пишам утре како сум поминала, а вие бидете ми добри user posted image


Хохо, јас мислам дека можеш да земаш рупурут, мене дури на почетокот на бременоста ми препиша, не ги користев многу бидејќи не ми требаше, али слободно можеш. А денот е ужасен, сега дури малку ветренце има. Нозете ти се од жешкото така отечени и јас ги осеќам поотечени од сабајле како станав, не знам што да ти кажам за нив, кога седаш обавезно дигај ги нозете да не ти висат, мт нека те малку измасира, ама тоа е... ќе помине.
Ајде опуштено утре и ќе ни пишеш како помина.

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1071
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
7.8.2011 23:31:16   
Bethany
Е да, имам читано дека за киселини сладолед многу помаѓа. user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1072
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 7:58:41   
hoho
Добро утроооuser posted image Денес и утре најавуваат жештини, па еве сега ќе се спремам да одам порано за цтг, зошто јас дома со клима се препотувам и се нервирам а не па надвор на горештините.
Bethany вчера не сум прочитала за сладоледот и така си легнав со киселинитеuser posted image И мене ми ги даде доктророт рупурут на почетокот, тогаш имав малце киселини ама сега е ужасно, баш ќе го прашам денес.
Душиче кај е??????Ја нема 2 дена а и она е денес мислам на цтг. ајде ајде ќе има мекициuser posted image И Lady bug ни ја нема вчера, да не има нешто???

_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1073
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 8:56:21   
eleonorastrumica
jas imav kisellini vo bremenosta,nistto ne mi pomagase ,ama zatoa bebceto se rodi so kosicka,se ke se izdrzi kakvi prekrasni denovi ve ocekuvaat,nenaspani,ama od radost i od sreka za bebceto nema ni da pomislite na son pozdrav na site lesen poragajj

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1074
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 10:50:07   
vanessa30
Zdravo i od mene. Kako ste trudnicki, spievte nokva?
Jas da vi kazam me fati edna manija vikendov, se da si iscistam, da si napravam prostor vo plakarot za bebeska obleka. Samo neznam kako ke ja susam bebeskava obleka, aj ke ja isperam, ama izgleda ke treba da ja susam vnatre vo stanot. Kaj mene pred zgrada se e raskopano , pravo gradiliste, prasina nevidena, a ziveam na prv kat i nema sansi nesto da isusam na terasa, lom od prasina  se ke napravi. Mada imam vreme uste 1,5 mesec do termin, pa ziveam vo nadez deka se ke se sredi .
Inaku Natasa981, nemas potreba za uste edno 4d bideki toa go pravat vo 32 nedela da se utvrdi rast i razvoj na bebeto, sto moze da se vidi i na obicno eho, najbitniot pregled e vo 12 i 22-21 nedela koga se gleda moznosta za nekoja anomalija. Taka jas bi ti rekla za dzabe da ne gi frlas parite.Jas nema da odam.

Inaku i jas od obleki, benkicki, peleni i drugi sitnurii uste nemam kupeno, nesto imam sto mi pratija pozdrav od Avstralija.Doprva cekam da pocnam na trudnicko pa da gi kupam site tie raboti. Inaku so soprugot kupivme dvete najglavni raboti kolicka i krevetce. Se mislevme da ne e rano da gi kupuvame, ama krevetceto bese na popust pa si rekovme da ja iskoristim moznosta.
Inaku jas sakam da odam na tie casovite na ginekolgija, pa bi ve zamolila nekoj ako ima tel broj neka mi pusti na privatna poraka, za da vidam dali moze da me stavat vo grupata od septemvri.
Pozdrav

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 1075
Страница:   <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?