|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.8.2011 12:49:39   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

eve me i mene, dobar den ,kako ste mi idni mamici? jas eve po doma, neznam od kaj da pocnam da srabotam nesto,ama nekako omalaksana sum,nisto ne mi se faka.. sakav da ve prasam kolku cesto odite na pregledi (eho)vo ova treto trimesecje? preporaclivo e na 2 nedeli ili greska sum?



Jas so prvoto odev na mesec dena, i se porodiv od nigde nikade, bez ni edno ctg, bez posledna krvna slika, itn... fala bogu se si bese ok. No, pamet za vtorovo, sega od 28/30 nedela ke pocnam da odam na 2 nedeli... od pretpazlivost glava ne boli user posted image   Baska sakam da iskoristam uste eden kratok odmor na kraj na avgust pa bitno mi e da znam kako napreduvam pred da ja napustam drzavava vo 8mi mesec.

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 4.8.2011 12:50:40 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1026
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.8.2011 14:58:55   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

eve me i mene, dobar den ,kako ste mi idni mamici? jas eve po doma, neznam od kaj da pocnam da srabotam nesto,ama nekako omalaksana sum,nisto ne mi se faka.. sakav da ve prasam kolku cesto odite na pregledi (eho)vo ova treto trimesecje? preporaclivo e na 2 nedeli ili greska sum?


edns mesecno odev i jas kaj maticnata a bidejki odev i na privatno mi se fakase dvapati a sega vo 9 trebase po dvapati da se odi a maticnata mi rece samo ednska se zavisi do maticnata



(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1027
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.8.2011 17:43:51   
mamicka77
ajde mamicki kade ste nesto ve nema denovive slabo ste aktivni jas veke sum vo 36 nedela i 2dena a po terminot utre vleguvam vo 9 mesec promena sega za sega seuste nema samo sto osetiv deka stomakot mi e mnogu tvrd,ajde pisete,nesto novo do kade se tie sto se pri kraj ve nema nesto da ne ima nekoe novouser posted image

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1028
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.8.2011 18:01:34   
mamicka77
luge abe mamicki ja nema da pise deka se e porodila ili jas sum ispustila ne sum procitala ako nekoj znae nesto neka pise

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1029
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.8.2011 18:25:08   
lady_bug
zdravo i od mene jas sum tuka :) sekoj moment se nadevam deka ke mi dojde signalot od bebevo da odam vo bolnica ama nikako si imam bolki dolu vo stomakot kako predmenstrualni no odvreme navreme stanuvaat pojaki pa zaslabnuvaat ii mu gi osecam dvizenajata dalie race noze se se poznava kako se vrti a i koga ke se razrita aman nema stivnuvanje a i mene stomakot mi stanuva tvdr i mi se stega dolu vo stomakot pa sto i kako ke bide ostanuva da cekame neli????

ama mnogu drugi gi nema dushice kaj li e??ama ima uste sto gi nema recisi nedela dena da pisat

dali imame novi ringerajcinja??????

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1030
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
5.8.2011 9:03:25   
hoho
Добро утро на сите, еме ме по подолго време. Леле што е ова,пред некое време од еден ден неможев да ве дочитам, а сега од 3 дена исчитав одма се. Некако ни отидоа сите што беа во 9 месец, се породија а нови рр немаме user posted image Mamicki требаше уште минатата недела да се породи, ја чекаме да ни пише. Ама и сите други што ги снема од форумов, ајде пофалете се. SkCura гледам одамна ја нема, да не има нешто пто незнам? Lete исто така.
Кај мене е се исто, во понеделник сум на прво цтг , во вторник влагам во 9 месец и да ви кажам до сега бев јака за пораѓај а како се наближува денот се повеќе мислам, како ќе помине, што ќе биде, дали ќе биде се во ред со двете и така. Ве фаќа вас што сте при ктај ваков стравuser posted image

_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 1031
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
5.8.2011 10:17:20   
lady_bug
Dobro utro
mene najiskreno strav ne me faca ama nekoj anevidena nervoza ufffff i eve sto mi se sluci sinoca pocna da me boli stomakot od kaj 10 i 30 i se pojako i pojako pa nakaj 3 se smiri malku ama periodicno pak fati pusti fati pusti i se oseca bebeto kako lupa dolu i eve od sabajle uste traat tie takvi bolki da gi kazama kako pred da dobijam pocne pa prestane mislam se namali ama lugje izludev vece do koga vaka??????????

daj ve molam neka kaze nekoja iskusna mamicka sto da pravam?zbuneta sum i mnogu nervoznauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1032
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
5.8.2011 11:15:31   
mamicka77
ne se sekirajte ajde stom sme veke vo 9 ke bide naskoro, a za poragaj sega za sega ne me faka strav samo so dusa cekam da se rodi user posted image mozebi stravot ke dojde so bolkite no sega za sega samo cekam da izleze so pobrgu bidejki nemam strplenie

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 1033
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
5.8.2011 11:44:33   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

eve me i mene, dobar den ,kako ste mi idni mamici? jas eve po doma, neznam od kaj da pocnam da srabotam nesto,ama nekako omalaksana sum,nisto ne mi se faka.. sakav da ve prasam kolku cesto odite na pregledi (eho)vo ova treto trimesecje? preporaclivo e na 2 nedeli ili greska sum?



Здраво женски ! Како сте ми? Јас еве се вратив, беше кратко али слатко, не се бањав, избегнував многу седење на сонце, ама затоа шетаааааав, леле мислам се нашетав повеќе отколку во текот на цела бременост.
Колку што јас читам никој не се породил, нели?
Инаку што се однесува до прегледите, јас ќе одам на преглед тек за десетак дена и тоа ќе ми се фати 2 месеци од последна контрола. Докторот ми кажаа дека не морам да доаѓам , а и тој е сега на одмор, си мислев да отидам некаде на приватно чисто да го ѕирнам бебето, ама па добро се чувствувам, бебето го осеќам насекаде, можам да осетам и дека е пораснато оти го осеќам од двете страни на стомакот во исто време. user posted image Така да нисам сигурна што ќе направам, да ли да одам, ама па онда повторно за 10 дена, не знам?
Бебето беше послушно додека бевме на одмор, си се протегаше, абе како и самиот да уживаше, ама од вчера кога тргнавме стомакот ми го растури, изгледа не сакаше дома. user posted image Инаку денес и утре планираме да си докупиме уште некои работи за синче, па се радувам. user posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1034
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
5.8.2011 11:56:43   
vanessa30
Zdravo i od mene, me nemase nekoj den bev zemala denovi od odmor i izlegov malku od Skopjevo da se razladam. Epten me faka sklet. Utrovo edvaj otvoriv oci za da dojdam na rabota, imam izgubeno celosno koncentracija i nisto nemozam asalno da srabotam. Uste 1.5 mesec do porodilno mi izgleda daleku. Sakam da i recam na maticnata da mi pisi boleduvanje 2 nedeli da odmoram, ama mi e nezgodno, a odmorot vtoriot del od 2011 nesakam da go zemam za da mozam posle da si go nadovrzam so porodilnoto.
Inaku bebencevo mrdka li mrdka samo se trti od desnava strana, a glavata mu e izgleda nadole i kako me pritiska odvreme navreme sto edvaj mozam da se dvizam. Utrovo edvaj se dovleckav do rab, bidejki mi e rabotata mi e 10 min od doma odam peski, ama pa i trotorite site raskopani se dvizam na sred ulica, si vikam samo nekoja kola da ne me sobere.
E EPTEN SUM STANALA MRCALO
Aj odmene edno parceuser posted image , so blagovo da mi se digne raspolozenie.
Pozdrav

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1035
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
5.8.2011 13:58:16   
mimi*
Еве ме и мене. Денес одам на прво ЦТГ, инаку денес почнувам 38 недела значи 37 полни. Некој претходно спомна мисли во врска со пораѓање и слично. Леле во хаотична состојба сум. Делот дома за спиење уште не ни е готов, а веќе нема пари. Гледам маж ми се нервира јас се нервирам мислам дека нема да можам да издржам. Ме фати  и тахикардија од толку секирации примам верапамил. Немам кому да кажам да се пожалам а не сме спремни за бебето. Цела куќа е во хаос не ни можеш да се спремиш а тоа кај и да е ќе дојде.Неколку месеци зборував дека не ни се добро испланирани парите нема да ни стигнат и мм викаше ти не се секирај и сега ??? Што да му речам „ти реков јас“ а и да му речам ништо нема да променам. Од тие секирации не сум ни помислила како ќе биде на пораѓај, тоа ми се гледа како многу мал проблем во споредба со другото што ме очекува. На овие години со постојана работа не ни сонував дека во овие моменти пред пораѓање ќе ме мачат парични проблеми. Ама тоа ти е кога на маж ќе оставиш ц ц ц ќе полудам од мисли.
Извинете ако излегов надвор од темата ама ептен ми е тековно со ова трето тромесечие user posted image Поздрав и со лесно на сите идни мамички.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 1036
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
5.8.2011 14:07:34   
mamicka77
i mene isto osobeno deneska me nesto posebno faka nervoza se zivo mi smeta nemam nekoja sekiracija pogolema za bebusot uste krevence da zemem i kolicka  ali onaka me nesto na nervoza tera ne znam sto e rabotata dali e do vremeto dali sto denes vleguvam vo 9 ne znam sto e rabotata

(Одговор на членот mimi*)
Непосредна врска до пораките: 1037
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
5.8.2011 16:03:07   
dushice
mamicki kako ste jas eve sum so trista maki na krajov sega sum 38+1 i zakaciv cistit i mi prepisaa pancef 2 pati po edno na den abe cela bremenost ja izgurav so nervozi veke ne znam sto da pravam user posted image
ctg pokazuva bolki i sega sum pak vo ponedelnik na ctg kaj da e drugata nedela ke bide

samo moeto malecko da mi se rodi zdravo pravo

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1038
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
5.8.2011 16:31:48   
hoho
Ајдеее душиче ќе биде со лесно, ти си следна мислам дека нема никој пред тебе ако не се лажам. Ќе ти пуштиме среќа се да биде со лесно, стварно се измачи цела бременост. Крајот го краси делото user posted image user posted image user posted image
Аааа и lady bug е тука, ајде нека ви е со лесно.user posted image

< Поракaта ја уредил hoho -- 5.8.2011 16:35:10 >


_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 1039
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
5.8.2011 17:00:27   
blond
ИЗВОРНА ПОРАКА: mimi*

Еве ме и мене. Денес одам на прво ЦТГ, инаку денес почнувам 38 недела значи 37 полни. Некој претходно спомна мисли во врска со пораѓање и слично. Леле во хаотична состојба сум. Делот дома за спиење уште не ни е готов, а веќе нема пари. Гледам маж ми се нервира јас се нервирам мислам дека нема да можам да издржам. Ме фати  и тахикардија од толку секирации примам верапамил. Немам кому да кажам да се пожалам а не сме спремни за бебето. Цела куќа е во хаос не ни можеш да се спремиш а тоа кај и да е ќе дојде.Неколку месеци зборував дека не ни се добро испланирани парите нема да ни стигнат и мм викаше ти не се секирај и сега ??? Што да му речам „ти реков јас“ а и да му речам ништо нема да променам. Од тие секирации не сум ни помислила како ќе биде на пораѓај, тоа ми се гледа како многу мал проблем во споредба со другото што ме очекува. На овие години со постојана работа не ни сонував дека во овие моменти пред пораѓање ќе ме мачат парични проблеми. Ама тоа ти е кога на маж ќе оставиш ц ц ц ќе полудам од мисли.
Извинете ако излегов надвор од темата ама ептен ми е тековно со ова трето тромесечие user posted image Поздрав и со лесно на сите идни мамички.


Без нервози. И јас бев како тебе, влезена во 9ти а дома г''з мпреку глава, не знаев ништо кај е што е, мајстори работат, јас се нервирам. Среќа user posted image си поседе до терминот внатре, па така успеавме да се средиме горе. А долу средуваа откако се породив, па тогаш нервози бучење, тропање, викање... Ама се се средува, само треба јаки нерви да имаш.
За пари, да те утешам, имаме сличен проблем. Нам ни стасаа пари за реновирање (до душа ни останаа ситници за купување), АМА не останаа пари за бебушот и за се она што планиравме останато. Сите пари отидоја на реновирање, планиравме да потрошиме 6.000 Е а ние потрошивме над 10.000. И сега почнавме од 0 user posted image
Едноставно домашниот и чаршискиот есап не се исти.
Битно е ти да не се нервираш зошто може да му наштети тоа на бебето. Гледај сите околу тебе да се здрави, живи, пари се заработуваат и трошат, ама здравјето НЕ!


Мамичка77, мислам дека сите user posted image кога влегуваат во 9ти ги фаќа паника. И мене ме беше фатило, среќа ме држеше само 3-4 дена. Само опуштено.

А вие останати user posted image , ептен ви се погоди временцево,нема пеколни горештини user posted image user posted image ко што знае во Август да има.

< Поракaта ја уредил blond -- 5.8.2011 17:01:10 >

(Одговор на членот mimi*)
Непосредна врска до пораките: 1040
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
5.8.2011 17:51:45   
lady_bug
uhhh bas mie milo sto ve gledam na forumov si rekov site se porodile a jas dremam doma he
inaku za nervozite d ane zboruvame me napagjaat razni gluposti i se me nervira sabajle bev krvna slika da napravam i sum zadovolna zelezoto mi 8 :) sepak dobro e i se drugo mi e ok i toa me raspolozi malku inaku user posted image se grci epten a i seuste giima bolkite kako pred da dobijam pa vecerva planiram nakaj 8 saat so soprugot da izlezeme i da se pojavam kaj maticniot da vidime sto ke kaze toj ai sakam ctg da napravam pa ke vidime inaku vremevo e extra bas super sto zaladi nema pekolni gorestini

a za sreduvanje podoma auuuuuuuu nesakam da komentiram se nervirav se nervirav ama nece nesto so zor pa si rekov koga saka neka bidne i krenav race

imam edno prasanje OD VREME NAVREME MI POTECE KAKO ISCEDOK TAKA BLEDO-ZOLT AMA NE CESTO pa dali si e iscedok samo ili....???

pozz do site trudnici i bas mi e kef sto ve vidov pak na forumov bez vas mnogu e dosadno :)

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 1041
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
5.8.2011 21:10:10   
sunshine24
Zdravo moi ringerajki da vi kazam i jas se porodiv na 12 juni i ja dobiv mojata najubava princeza Mia koja mi go razubavi zivotot.pozz do site i so lesno neka vi e poroduvanjeto.(moeto bese uzas).

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 1042
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
5.8.2011 21:45:49   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: sunshine24

Zdravo moi ringerajki da vi kazam i jas se porodiv na 12 juni i ja dobiv mojata najubava princeza Mia koja mi go razubavi zivotot.pozz do site i so lesno neka vi e poroduvanjeto.(moeto bese uzas).

cestito kerkicka neka e ziva i zdrava i golema da rasne

(Одговор на членот sunshine24)
Непосредна врска до пораките: 1043
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
5.8.2011 22:36:47   
ines86
zdravo trudnici,jas ve citam sekoj den redovno ama ne sum pisuvala,inaku sum vlezena vo 38 nedela i se cuvstvuvam dobro,ako ne gi racuname site onie teskotii kako tesko dvizenje,bolki vo krstot i po maku i otoci....ama se za nasite user posted image .e sega vaka imam edno prasanje do nekoj sto e poveke informiran..bev na kontrola vcera i doktorkata mi rece deka bebeto si lezi skros nisko dolu,se spustilo...pa dali nekoja znae dali toa e nekakov znak deka poroduvanjeto moze sekoj den da zapocne,inaku imam i bolki vo sramnite koski i cuvstvuvam odvreme navreme kako menstrualni bolki ama na ctg ne pokaza bolki..vi blagodaram odnapred,pozdrav i se citame

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1044
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
5.8.2011 23:34:51   
sunshine24
zdravo ines...jas cel devetti mesec imav menstrualni bolki i vo preponite odvaj se dvizev i odvaj stanuvav nasabajle.znaci tie se voobicaeni vo posledniot mesec.A za plodot sto e spusten toa e dobro znaci vo narednite nedela dena ke se porodis.mene ne mi se spusti mi ostana gore i zatoa me porodija carski na kraj.pozz do tebe i so lesno neka ti euser posted image

(Одговор на членот ines86)
Непосредна врска до пораките: 1045
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
5.8.2011 23:47:45   
ines86
fala ti mnogu sunshine24  na odgovorot se nadevam  deka narednite nedela dena ke se porodam zosto veke stvarno ne se izdrzuva,a i edvaj cekam da si go gusnam moetouser posted image .pozdrav do site idni mamicki

(Одговор на членот sunshine24)
Непосредна врска до пораките: 1046
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
6.8.2011 0:11:25   
Bethany
Ех, женски, бевме денес да пазаруваме некои работи за бебе, и да знаете крај нема... се е убаво, се нешто мислиш да ли ќе треба, да ли не, дури купивме шишиња иако планирам да дојам , а шишиња се од 6 месеци+ ајде викам ќе ми требат за сокче, чајче после.... Па едно ќебенце потенко, па едно подебелко, па јорганче, па ми се чини тенко е, па сакам и уште едно дебело јорганче, абе не знам глава ме заболе. user posted image И повторно не земавме комплетче за изнесување. user posted image Ќе го замотаме во ќебе, барем тие ги имаме user posted image
Многу е убаво да купуваш, ама за нас прворотки е малку и тешко, без искуства нели?
Ајде убаво да спиете трудници, да искористиме ово време кога уште можеме, после спиење јок. user posted image

(Одговор на членот ines86)
Непосредна врска до пораките: 1047
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
6.8.2011 10:22:12   
ines86
dobro utro zenski ajde povelete na eiskaffe,kako ste utrovo,jas sum kako da me pregazil voz,kako da sum kopala cela nokuser posted image ...eh  Bethany nema poubavo cuvstvo od toa koga kupuvas za svoeto malecko,nie imame veke se kupeno uste babyfon i nekoi sitnici kako termometar noktarica i tie stvari,jas isto imam kupeno sisenca a planiram da dojam ama sekako ke trebaat za vodicka za cajce,ne e na odmet da se ima,za iznasanje od bolnica imam kupeno edni pamucni kako trenercinja se ama mn nezni i meki,bodi,kapicka,corapcinja i edno kebence ne mn debeloe neznam dali e toa ok ili treba uste nesto..terminot mi e na 23avgust pa ke vidime kakvo ke bide vremeto,ovde vo germanija e bas promenlivo ovaa godina..pozdrav do site,se citame

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1048
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
6.8.2011 11:32:58   
lady_bug
zdravo trudnici :)
eve me i mene
vcera go nosev rez.od krvna slik ai se e vo red :) i pravev ctg pokazuva bolki no seuste ne e nisto strasno sepak toa se slabi bolki znaci uste ke se druzime so user posted image jas se nadevav deka ke mi rece toa e toa i deka nabrgu ke zapocne poroduvanjeto no ostanuva uste da se druzime so bebeto vo stomaceto

Ines86 ja si ti sme tuka i jas sum 38 nedela i gi imam istite takvi simptomi kako ti duri nekogas znaat da bidat dosta neprijatni i bolni znaci kako i da e uste malku ostanuva za nasite bebushki da se guskame :)
samata pomisla deka ke se guskame so bebushot od radosta mi potekuvaat solzi-nevelat za dzabe 99%trudnici se placki i jas sum edna od niv hhe


pozzzzz za vas i imajte prijaten denuser posted image

(Одговор на членот ines86)
Непосредна врска до пораките: 1049
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
6.8.2011 16:00:28   
hoho
Добар ден на сите, мада гледам цел ден некако форумов само двајца го посетиле. девојки па кај сте, што убава дружба имаше пред некое време, сега нема никој. Па кај ни се девојките што се со термини во почеток на септември? Ајде да го изгураме заедно последниот месец, да се пофалиме, да се пожалиме.
Еве јас денес некако сум многу нервозна, сама по цели денови, мм на работа, надвор некако ми е топло за шетање па едвај чекам да се стемни да излезам на воздух.
Lady bug ајде ќе биде многу брзо и ќе си помине се убавоuser posted image Кога си сега пак на цтг?

_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 1050
Страница:   <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?