|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 10:53:01   
mamicka77
i jas pak pocnav so kiselinite imav vo 6 mesec i mi prestanaa pa eve sega otkako vlegov vo 9 pak pocnaa jas samo kisela voda mi pomaga od sladoledot uste tolku mi pocnat,a i gledam toa sto vo cela bremenost go imav kako belo i sto se mokri mi bea gakite kako bese go snemalo malku sega eve pak od nokeska gleda tolkava mokra locka na gakite i toa beloto i zolto kako iscedok,doktorkata mi rece deka kako se nablizuva poragajot se poveke i poveke ke ima pa si vikaj ajde mozebi se blizi najocekuvaniot moment oti stvarno nemam strplenie veke


< Поракaта ја уредил mamicka77 -- 8.8.2011 10:54:42 >

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 1076
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 11:08:12   
lady_bug
DOBAR DEN i od nas tuka sme uste :)
vecra denot bese nepodnosliv i cel den mm rab.vo sobata sto ja spremame a jas mu pravev drustvo posto nemozam d apodignam nisto edvaj za moja potreba se navednam i mnogu mie maka a sinocka bevme kaj moite na vecera so povece parovi pa sedevme vo dvor do pokasno bas ubavo bese nadvor inaku user posted image aber nema za izleguvanje heheh ja nz sto inat ke e(KAKO MAJKA MU)hahah site go cekame ama toa si nema gajel

vopetokot bev na CTG imase kontrakcii no nisto strasno i vece sme vo 39ta nedela uste malku do terminot ama jas se nadevav deka ke izleze porano sega vo petok sum pak na CTG pa ke vidime do togas

ama navecer se vklucuva ALARMOT mislam bolkata vo dlniot del na stomakot i toa bas znae da bide neprijatno a eve odvreme navreme si giimam predmenstrualnite bolki i se si se nadevam deka ke bide brzooooooo dusicka moja mnogu sum nestrpliva


a dushice kaj e?vo prethodnite postovi imase napisano deka doktorkata i rekla izgleda ke bide na 8mi a denes sme 8mi dali ima novo?????

pozzzzzzzzz do siteuser posted image

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1077
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 12:08:39   
dushice
mamicki zdravo i od mene jas sum uste tuka so bolkite taka taka si gi imam celo vreme bev na ctg i ko za belja ne pokaza nisto skroz mirno user posted image mi zakazaa naredno duri drugata nedela i mi prepisaa kanesten 3

i hemoglobimnot mi e 105 a zelezoto 8 i nekoj sirup mu dadoa za toa a ako ima bolki da otiddam odma na ctg

a jas jaki boki imam samo navecer i nasabajle kaj 5 user posted image
inace doktorkata ne me pregleda vaginalno user posted image p pa me cudi  dali trebase posto sum 38+4 a maloto pak siroto zaostanuva so meseto 

i za iscedokot prasav vikam kako ke bide poragajot so takov iscedok ona vika prirodnouser posted image a iscedokot e zolt



(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 1078
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 12:58:04   
dushice
i sega na krajot mesto da se raduvam mene mi e mnogu tessko postojano sum zamislena me plasi toa sto jas cela bremenost veruvav deka se e vo red deka iscedokot e normalen zoltt nakaj zelenkastuser posted image i deka bolkite mi se od toa sto se siri matkata i sec tegnele ligamentiuser posted image a da ne pravime muabet za bolki vo besikata i toa deka piev antibiotik bez antibiogram
nitu ednas ne mi pobaraa krv i mokraca se sama odev ispituvav 
od kade da znam dali imalo nekoe vospalenie na matka ili na jajnici i dali mu nastwetilo na bebeto sega samo se molam se da bide vo red i da si velam deka kako gospod nikoj ne e

izvinete ako zvucam premnogu negativno ama nemam so kogo da porazgovaram osven so vas


(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 1079
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 13:13:49   
lady_bug

ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

i sega na krajot mesto da se raduvam mene mi e mnogu tessko postojano sum zamislena me plasi toa sto jas cela bremenost veruvav deka se e vo red deka iscedokot e normalen zoltt nakaj zelenkastuser posted image i deka bolkite mi se od toa sto se siri matkata i sec tegnele ligamentiuser posted image a da ne pravime muabet za bolki vo besikata i toa deka piev antibiotik bez antibiogram
nitu ednas ne mi pobaraa krv i mokraca se sama odev ispituvav 
od kade da znam dali imalo nekoe vospalenie na matka ili na jajnici i dali mu nastwetilo na bebeto sega samo se molam se da bide vo red i da si velam deka kako gospod nikoj ne e

izvinete ako zvucam premnogu negativno ama nemam so kogo da porazgovaram osven so vas


ooo dushice bas mi e zal sto go slusam ova isto kako tebe se osecam i jas i te sfacam kako ti e i mene ne mi napravija gin.pregled jas velam me boli imam steganje na matata go osecam bebeto i toj mi rece abe ic ne se sekiraj i da dojde doporoduvanje se si e vo red a hem.mi e 112 a zelezo 8 i ne mi dade nisto rece solidni se dobri se ic ne se seiraj velam mene ne mi e jasno kako i koga da otidam vo bolnica i vaka veli:toa obemen proces koga e ti ispadne sluzavo-krvav iscedok togas znaci deka zapocnuva poroduvanjeto i bolkite ke stanuvaat se pocesti i pojaki a do togas normalno e da imas bolki se podgotvuva matkata

jas sum vo ptok na CTG pa ke vidime i kaj mene se pojaki navecer bolkite


dushice jas saama se tesam i samo si velam kako rekol Gospod taka neka bide
pozzzzzzzzzzz do NAS :) imaj ubav den i bezgrizen se ke bide vo red veruvaj mi projdovme mnogu ostanaa broeni denovi hehehe mwaaa za tebe i bebushata tvoja



(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 1080
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 13:20:28   
Annet
Добар ден и до мене.Еве ме и мене веке влегувам во 40 недела,бебето абер си нема.И јас од време на време осеќам некои тапи менструални болки,повеќе имам исцедок,ама не е етоа тоа.Вечер сум на преглед па ќе видиме што ќе каже цтг и се што треба...................
Не се издржува веќе,многу е жешко,ни се спие ни се јаде,само течности пијам и се потам многу...до сега си викав има време,ама веќе не ми се чека ,одвај чекам да се роди малечкото наше....
Сите ми угодуваат ама не е до нив,до мене е, с`клет голем, бог да чува сум хахаххаххаа
докторот ми рече ова ми е последно цтг и преглед кај него,па до крај да си одам во болница......и така.
Ајде имајте убав ден и да се пофали некоја нова мамичка денесuser posted image

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 1081
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 14:30:33   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

i sega na krajot mesto da se raduvam mene mi e mnogu tessko postojano sum zamislena me plasi toa sto jas cela bremenost veruvav deka se e vo red deka iscedokot e normalen zoltt nakaj zelenkastuser posted image i deka bolkite mi se od toa sto se siri matkata i sec tegnele ligamentiuser posted image a da ne pravime muabet za bolki vo besikata i toa deka piev antibiotik bez antibiogram
nitu ednas ne mi pobaraa krv i mokraca se sama odev ispituvav 
od kade da znam dali imalo nekoe vospalenie na matka ili na jajnici i dali mu nastwetilo na bebeto sega samo se molam se da bide vo red i da si velam deka kako gospod nikoj ne e

izvinete ako zvucam premnogu negativno ama nemam so kogo da porazgovaram osven so vas



dusice jas mislam deka toj zelenkast iscedok da ne se izrazam loso ama kako mrsol bozem e ligavo i jas go imav od vreme na vreme i eve koga vlegov vo 9 pak mi se pojavi mi rekoa deka ne e strasno kako ke nablizuvas na termin se poveke ke imas pa sega ako doktorkata ne me e svatila za sto stanuva zbor prviot bris vo 13gn mi bese dobar sega vo sreda ke go pravam posledniot pa ke videme gi rezultatite i mene pocna od tebe da me faka strav sto ako ima nesto i ako ne se iscisti dodeka da se porodam ne ni sakam da zamislam da odam na cqarski sakam prirodo da se porodam pa makar i nagolemite bolki da mi bidat se ke izdrzam samo sakam da sum vo svest koga ke go slusnam prvoti plac na bebeto toa sakam da bidam jas a ne nekoj drug spremna sum na sekakvi bolki samo na carski ne

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 1082
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 14:45:56   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ne ni sakam da zamislam da odam na cqarski sakam prirodo da se porodam pa makar i nagolemite bolki da mi bidat se ke izdrzam samo sakam da sum vo svest koga ke go slusnam prvoti plac na bebeto toa sakam da bidam jas a ne nekoj drug spremna sum na sekakvi bolki samo na carski ne



Sega i carskiot se pravi vo svesna sostojba, samo dolniot del od teloto ne go osekas, i vednas ti go davaat deteto da si go bacis... cisto kako informacija da si kazam user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 1083
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 15:15:05   
hoho
Здраво,имало дружба денес,такви ве сакамuser posted image Јас бев на цтг, бебето си е супер, од контракции ни К и така.Наредна недела пак сум на цтг.Да ве прашама, заборавив да го прашам докторот дали треба уште да се пие магнезиум. Вие пиете?

_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 1084
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 16:16:41   
Carelija
Hehehe konecno eve me i mene posle edno golemo patesestvie pak uspeav da najdam  vreme i za rr. Nema da ve zamaram so dolgi postovi za toa sto se mi se desavase za vreme na moeto odsustvo, no bitno e deka se  pomina vo najdobar red i deka sega jas sum ok, bebusot e ok i toa e najbitno.
Mamicka77 i hoho vie veke vlegovte vo 9ti taka? Vi posakuvam ubav pomin vo ovoj posleden mesec od user posted image , a od drugata nedela vi se pridruzuvam i jas, pa zaedno ke go broime sitnoto sto ni preostanuva:)
Btw Hoho od koja nedela pocna so ctg?


_____________________________

"s greatest accomplishment is being a Mom !!!

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1085
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 16:27:39   
hoho
Carelija од утре сум 37 недела, денес ми беше прво цтг.Значи со само влагање во 9 месец. Немаше никакви контракции и ми рече за недела до 10 дена пак, па јас си закажав во вторник.

_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот Carelija)
Непосредна врска до пораките: 1086
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 18:50:49   
Andriance
Ringerajkiii, eve me i mene denes..vlegov vo 9-ti...pravevme CTG o zamislete pokaza bre kontrakcii a ja nishto ne sum osetila nitu osekjam user posted image pravev i posledni brisevi...kako za belja bas sega mi se aktivira candida..ama mi rece doktro nishto strasno i mi dade kanesten..prodolzhuvam so magnezium i toa 3 pati na den, i so utrogestanot..ja sum super..so user posted image teski sme celi 2700g a zamisleteeeeeeeeeee ne sum popravena nitu gram za mesec i nedela user posted image ama koga kje mi tekne deka do sega imam ramno 20 kaceno,glava me boli..ama ajde si vikam na toa kje mislam posle..inaku denes vo 20:30 imam zakazano kaj Efremovski, na prvicen razgovor pa da vidime so kje kaze,planiram vo remedika toj da me poragja...of ajde dosta od mene, kje vi pisham so i kako sum pominala

pozdravce i backiii

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1087
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 18:57:03   
Olivia
Andrijance vo pravi race si za poragaj,znaci ti si spremna da go doneses bebusot na svet ajde pa da castis mekiciuser posted image

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1088
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 19:31:03   
Bethany
Царелија, велкам бек user posted image
Андрианче, нели ние смо исте со термините? Како ти викаш влезе во девети, јас се некако рачунам тек од следната недела. Денес влегов во 35, а за недела дена во 36? Јас така рачунам. user posted image Инаку, супер што не се поправи ни малку, јас веќе и не стапнувам на вага, што е-тоа е user posted image И бебушко ти е супер со килажата user posted image

Женски, јас еве да се "пофалам". Почнав да осеќам болки во нозете и грбот.user posted image Сабајлево бев излезена и многу ме болеа нозете и стапалата. Идам и се гегам, со рацете мавам да фатим замах, смешна сум сама на себеси. Мм ме нарече Обеликс, сум го потсетувала на тој лик user posted image
Давам се од себе да се движам повеќе, да завршувам што е можно повеќе работи, бидејќи гледам дека кога седнам или легнам мака имам после да станам. Ајде још ова недела, па ќе одам кај свекрва ми, она ќе ме гледа. user posted image Имам уште месец дена до термин, стварно се мислам како ли ќе се движам понатаму. Конечно земавме и комплетче за изнесување, и мислам дека завршив со работите што се однесуваа до мене, е сега кој од роднините сака нешто да докупе, добредојден е. За овие ситници немаше крај, Колку ме се радува, па ме и исцрпи, а колку само финансии треба за едно дете, лелееее user posted image Али, фала Му на Господ што дадел.
Ајде пишете, вие до каде стигнавте, како се чувствувате?

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 1089
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 19:59:38   
Andriance
Bethany, ja denes vlegyvam vo 36 nedela...mislam deka toa moze da e malku razlicno zaradi prv den na posledna menstruacija...kaj mene e 05.12..inace ne sum popravena mesecov sto iskreno e za cudenje, a do sega vkupno 20...sto e mnogu, mnogu e user posted image isto taka zaboraviv da kazam...od utre sum na odmooooor...dosta bese rabotenje za ovaa godina,iako direktor me zeza " kje dojdes ti vika, da prebrois dali se site tuka" user posted image i taka..ajde pozdavce se spremam za Doktor user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1090
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 20:03:03   
Bethany
и на мене ми е последна менс. 5.12. Ама нема ни врска тука е тоа 35, 36 user posted image
еј, па на здравје да е одмор. user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1091
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
8.8.2011 20:50:02   
Annet
женски еве ме,сега се вракам од лекар.ми направија цтг се е во ред има контракции ама не многу јаки,матката е спремна,секој момент може да биде ,термин ми е во недела на 14.. плодовата вода е во ред 3300 тежиме,си земавме упут болнички ,па сега ќе си чекаме.....user posted image ај да се надевам дека деновиве ќе се реши да излезе малечката нашаuser posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1092
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
9.8.2011 7:45:47   
Sarah
Zenski da ve prasam nesto. Veke nekolku dena imam nekakvo isfrlanje po nozete i mnogu me cesa. Kako nekoja alergija. Bev vcera na dok i ona mi vika samo vit. C i nisto drugo. Bebeto bese super na ehoto. Ama nekako ne mi e seedno. Imala li nekoja vakvo iskustvo? Inace sum 32 nedela sea. fala vi i dobredojden ke mi bide bilo kakov sovet.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1093
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
9.8.2011 7:50:35   
Carelija
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

и на мене ми е последна менс. 5.12. Ама нема ни врска тука е тоа 35, 36 user posted image
еј, па на здравје да е одмор. user posted image

Zenski a kako toa mene posledna mens. mi e na 09.12, znaci samo posle 4 dena a duri ovoj cetvrtok sega vleguvam vo 35 nedela, a vie ste 1ipol -2 nedeli pred mene? Mene tuka nesto ne mi e jasno.
A i mene me interesira so magneziumot i feroglobinot kako stoite, gi piete ili prekinavte?


_____________________________

"s greatest accomplishment is being a Mom !!!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1094
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
9.8.2011 7:55:15   
Carelija
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sarah

Zenski da ve prasam nesto. Veke nekolku dena imam nekakvo isfrlanje po nozete i mnogu me cesa. Kako nekoja alergija. Bev vcera na dok i ona mi vika samo vit. C i nisto drugo. Bebeto bese super na ehoto. Ama nekako ne mi e seedno. Imala li nekoja vakvo iskustvo? Inace sum 32 nedela sea. fala vi i dobredojden ke mi bide bilo kakov sovet.

Bas takvo iskustvo ne sum imala ama mislam deka ne e nisto strasno zatoa sto jas vo pomalite meseci se iznafrlav po racete i liceto, ne zemav nisto pa taka mi pomina.
A ako bilo nesto za plasenje ke ti kazel doktorot sto da pravis. Ne beri gajle jas sega za ilindenot dobiv trovanje, vo 34 nedela, pa fala mu na boga dobri sme i jas i bebusko.


_____________________________

"s greatest accomplishment is being a Mom !!!

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 1095
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
9.8.2011 10:01:56   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sarah

Zenski da ve prasam nesto. Veke nekolku dena imam nekakvo isfrlanje po nozete i mnogu me cesa. Kako nekoja alergija. Bev vcera na dok i ona mi vika samo vit. C i nisto drugo. Bebeto bese super na ehoto. Ama nekako ne mi e seedno. Imala li nekoja vakvo iskustvo? Inace sum 32 nedela sea. fala vi i dobredojden ke mi bide bilo kakov sovet.


Kaj mnogu trudnici se javuva osip koj cesa, posebno vo poslednoto tromesecie. Samiot od sebe pominuva posle poroduvanjeto. Bas pred nekoj den razgovarav so eden novopecen tatko cija sto zena imase takov osip po celoto telo, i uzasno mnogu se cesala, no ne znaese mnogu mnogu da mi kaze dali se macka so nesto ili ne. Bitno ne e nisto strasno i pominuva.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 1096
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
9.8.2011 10:04:57   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: Carelija

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

и на мене ми е последна менс. 5.12. Ама нема ни врска тука е тоа 35, 36 user posted image
еј, па на здравје да е одмор. user posted image

Zenski a kako toa mene posledna mens. mi e na 09.12, znaci samo posle 4 dena a duri ovoj cetvrtok sega vleguvam vo 35 nedela, a vie ste 1ipol -2 nedeli pred mene? Mene tuka nesto ne mi e jasno.
A i mene me interesira so magneziumot i feroglobinot kako stoite, gi piete ili prekinavte?



Mislam deka site aparati vo site kliniki im se razlicno shteluvani, verojatno po razlicni parametri... jas na primer odam na kontroli i vo Promedika kaj maticnata i vo Sistina kaj sto ke se poragam, i razlicna nedela sum na dvata aparati user posted image  Ama pa bebeto isti proporcii pokazuva, taka da, ne e strasno

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Carelija)
Непосредна врска до пораките: 1097
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
9.8.2011 10:29:17   
hoho
Добро утро. Пеколно уште од сабајле.Луѓе кажувајте лек за САФРА. Деновиве не ми се седи ич дома, ке полудам, неможам да гледам ни дневна , ни спална ништо. Сакам само да шетам, шетам и шетам, арно ама времево не ме служи ич. Ај што не ме счлужи ама пола ми се на одмор а пола на работа така да ќе треба сама како утка да се шетам. Што си правите вие за поминување на времето, ова више не се трпи. Се изнажаливuser posted image

_____________________________

Она што може да го донесе моментот, неможе ни целиот живот

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 1098
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
9.8.2011 10:54:58   
dushice
mamicki kako ste
kako se snaogate na zeskovo jas sinoka dva pati se presoblakav od sto se ispotiv
primetuvam deka mnogu se potam vo posledniov mesec samo gaki i maici menuvam mnogu tesko go podnesuvam zeskovo

a vieuser posted image

(Одговор на членот hoho)
Непосредна врска до пораките: 1099
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
9.8.2011 11:57:39   
Hanna 81
Zdravo zhenski,
Vremevo e vistina pekolno ama rekoa od utre ke zaladi za 10 stepeni. Za kiselinite mene mi pomaga samo ladno mleko i vistina sega pri kraj i kaj mene se pojachuvaat. Shto se odnesuva na dosadata jas ja ubivam so chitanje knigi veke tretata ja pochnav "kupoholicharkata ...",epten mi se dopagaat, lesni knogi.(fala na idejata na edna RR od forumov).

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 1100
Страница:   <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Оди на: