|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 10:57:44   
eleonorastrumica
Dobar den i od mene jas  pak imam  bolki vo preponite i cela vecer ne sum spalab do bolki se nadevam deka do posle ke mi pominat pa da se fatam za rabota

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 11:26:18   
dushice
eleonorastrumica koja nedela si pri kraj si so user posted image ne se opteretuvaj premnogu


(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 11:49:57   
dushice
mamicki imam edno prasanje do vas
na brisevite mi bese otkriena bakterija za koja piev pancef i eritromicin
kontrolen bris mi rekoa da napravam duri vo 35 nedela
me interesira kakov ke bide poragajot ako pokaze na brisevite deka ne se iscistila?priroden ili so carski
se raboti za enterococa 


(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 12:19:53   
libra.n
I mene toa me interesirase dushice, ama ke prasam verec koga ke odam nakontrolen bris.
Inaku jas si prilegnav kaj 10 casot i sega stanuvam, se UDAVIV vo kiselini. Mislam deka mi izgore dusata od zesko, do gore mi se krenati do grlo. Od kade pa sega ova da se pojavi na krajov?

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 12:34:14   
dushice
libra.n probaj so dvopek jas prvite tri meseci imav mnogu maka so kiselini a sega ne duri mnogu retko sto mislam deka malovo nema da ima ic kosice
mzes da probas i so dobra voda medium
ako sakas da prasas i kolku e stetna zaplodot ako se ima od pocetok na bremenost
jas isto taka fakav mnogu kiselini ako jadev ajvar ili gravce i jadenja so zaprska
pa zatoa vo tomateloto mm sega stava pola lazice senf i seker i od toj kecap vo jadenjata mesto zaprska ili rendan domat pa sega nema kiselini probaj vaka so jadenjeto moze ke ti pomogne isto mnogu kiselini imav i od nekoi sirenja zavisi dali bilo kravjo ili mesano i od koja firma

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 12:37:47   
dushice
i pak jas da se pozalam od cera vo ustata mi se pojavi afta i strasno boli koga jadam ili nesto pijam pa neznam sto da ja mackam 

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 12:57:36   
libra.n
Dushice i jas imav prvite tri meseci vakni strasni kiselini i isto kako sto kazuvas ti od tie jadenja mi bese poloso. I jas jadev samo dvopek so caj, ama cudno mi e zosto sega vo 39 nedela vleguvam utre a za dorucek jadev leb i margarin, i ne znam zosto mi stana loso vaka naednas. A za aftata i toj problem go imav i toa kaj mene se iskomplicira, strasno se napravi do operacija na nepcata, vo 20-ta nedela ,i odev redovno na klinika mi gi premackuvaa nepcata sekoj den. Sega mi e vo red se, samo cetakj gi zabite posle sekoe jadenje so pomeka cetka, i ja plaknam ustata so hodrogen od vreme na vreme. Mislam deka ke se raspadnam do krajot na bremenostauser posted image ,se po nesto mi otkazuva...user posted image

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 13:15:50   
dushice
istito cuvstvo go imam i jas mislam deka ke se raspadnam do karaj
user posted image
a posle toa e teskoto mm ke go zeme odmorot koga ke se porodam za da mi se najde

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 15:09:28   
libra.n
Decki, Lilicka ja nemauser posted image ...ja cekm jas nea pa da uklucam zeleno svetlo kaj meneuser posted image

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 16:08:43   
mamicka77
kikitina neka ti e ziva i zdrava kerkickata cel zivot da ve raduva pa pisi kako si pominala i kako se vika

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 16:15:31   
mamicka77
Ajde i jas da pisam nesto za spremanje na user posted image so obleka go veke spremiv treba uste nekoj sitnici uste nekoe bodi na dolgi rakvcinja da kupam i nekoe stegace za usinjata bidejki ne sakam da mu se kako moeto edno uvo klapesto edno ne user posted image i da mu kupam uste od tie kadickite anatomski sto od ednata strana e za lezenje a od drugata za sedenje posle 6ti mesec i onie sitnici pampers i maramici i krema za user posted image .Krevenceto ke go kupime krajot na Jili pocetokot na avgust bidejki sega mi e uste rano a za perenje se uste ne sum isprala bidejki vikam ranoe pak ke se napunat prasina do kraj na avgust pocetok na 5 septemvri sto ke stojat vo plakar,a babite se uste ne se spremni do kraj tie se po nesto ke si se spremaat.Izvinete za golemiot post


(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 16:32:28   
dushice
mamicka77 kakvi se tie kadicki i od kade moze da se kupat ako sakas da mi kazes i od prilika kolkava im e cenata
inace mm gledal transporter rozev za 2500 ako znaete da ima negde poeftin piseteuser posted image

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 16:35:05   
eleonorastrumica
jas sum 37 nedela,vcera go mestivme kreveceto na bebeto i se sami so maz mi po doma diganje razdiganje,i vecerta bolki vo preponite i deneska cel den lezam i uste me bolat,inaku za pokacenite leukociti ginikologot mi rece da pijam amoksicilin i ne znam dali da go pijam i plus vaginaleti zs mozelo da mi se pojavi belo pranje,na drugio ginikolog kade odam poradi zastoj na bubregot mi rece samo uvin caj i ne znam sega sto da pravam vase mislenje

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 16:38:51   
lete
znaci priblizno site sme skoro vo ista sostojba jas minatata vecer ne spiev ni minut samo sto ke legnev pocnuvaa kiselini mislev deka kemi izgori grloto i imav nagoni za povrakane i povrativ 3 pati pokraj toa sto jadev lesna hrana so mnogu tecnost mnogu cesto odam vo vc mie strav danemi pukni vodenjakot a jas dane osetam (toa pred eden mesec muse desi na neverstata od vujnata na mazot mi pa go rodi modro bebeto 4 dena bez voda prezivealo i taka) se nadevam toa nema dase sluci so nikoj od nas dave prasam kako ste vie so sonot nesonicata me ubi kazuvajte nekoj nacini kako da pospijam barem cas dva zadase zdobijam so malku sila pozdrav i so lesno da kazam deka i jas so dusa cekam dami se rodi bebceto

_____________________________

Веруваме само во oна на кое што се надеваме
и се надеваме на она во кое што веруваме

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 17:00:50   
Sarah
Jas vi se priklucuvam oficijalno od utre vo ovaa grupa. Ke bidam polna 27 nedela. Napisav cel post ama sama si go izbrisav nesakajki. Nema vrska drug pat ke dopisam. Inaku cekam devojce po vtor pat a opsto, dete po tret pat user posted image . So znaci imam i sin user posted image

(Одговор на членот lete)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 17:01:40   
Carelija
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

Ajde i jas da pisam nesto za spremanje na user posted image so obleka go veke spremiv treba uste nekoj sitnici uste nekoe bodi na dolgi rakvcinja da kupam i nekoe stegace za usinjata bidejki ne sakam da mu se kako moeto edno uvo klapesto edno ne user posted image i da mu kupam uste od tie kadickite anatomski sto od ednata strana e za lezenje a od drugata za sedenje posle 6ti mesec i onie sitnici pampers i maramici i krema za user posted image .Krevenceto ke go kupime krajot na Jili pocetokot na avgust bidejki sega mi e uste rano a za perenje se uste ne sum isprala bidejki vikam ranoe pak ke se napunat prasina do kraj na avgust pocetok na 5 septemvri sto ke stojat vo plakar,a babite se uste ne se spremni do kraj tie se po nesto ke si se spremaat.Izvinete za golemiot post



mamicka77 jas i ti iako krajniot termin ni e vo septemvri ozvilno sme si ja poterale rabotata uste od sega user posted image i mene mi falat uste 2-3 bodinja na dolgi rakavi, a drugoto recisi se mi e kupeno pa duri pred nekoj den i gi isprav site alistenca posto gi vakuviram vo vrekuski i taka gi stavam vo plakar nemaat maka zastiteni si se i od prasina a ke si ja zadrzat i svezinata od omeknuvacot.
E sega tie kadickite navodno ne bile mn prakticni posto i jas se zaletav da kupuvam takva, site mi velat da si kupam obicna kadicka i posebno odat tie lezalki si se lepat na kadiceto vo period duri ti e potrebna a posle kadiceto si e komotno za deteto i iskreno neznam od koi da zemam user posted image
A deneska jas si se podnoviv so dve spalni za vo bolnica i bekutan kolekcija za user posted image

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 17:17:25   
Sarah
JAs da vi kazam deka drugaarka mi mi dade takva kadicka kaj so se potpira i ic ne mi bese zgodna. POsle si kupiv obicna kada od eftinite i si kupiv edno od cam za lepenje ama plasticno bese, i toa ne go iskoristiv ic ne mi bese zgodno. Ama vo meguvreme svekrvata ne znam od kaj na bekutan bese mi kupi edno potpiralo sto se stava vo kadicka na dve zici optegnato platno , matrerijalot kako peskir bese. e toa si go koristev so dvete deva za banjanje i mnogu mi bese zgodno dodeka da pocnea sami da sedat. ova e moe iskustvo a vie si znaete ama ete sakav da spodelam i jas. se nadevam dkea ke si go napravite najdobriot izbor taka sto ke vi bide najzgodno da si gi banjate bebusite.

(Одговор на членот Carelija)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 17:41:21   
bomar
zdravo devojki! jas sum 35 nedela i 6 den, sto znaci od utre sum 36ta user posted image i ne mi se veruva kolku brzo projde.
poslednive denovi mi e poprilicno potesko, navecer nemozam da spijam, mi udira bebto dole i mislam deka sekoj moment ke ispadne. celo vreme sum vo panika da ne mi e puknat vodenjakot a da neznam, i na pregled sum duri vo petok i neznam kako ke izdrzam do togas user posted image
prva bremenost mi e, i mislam i od toa sto imam mnogu citano, sega se samo mi isteknuvaat milion raboti. denes imam nekoj sekret, koj ne e bas voda ama e prodziren i vodenest, redok i neznam dali ima sansi da mi istekuva od vodenjakot???
dali nekoj imal iskustvo so vakov sekret? jas predhodno imav kandida, vo 32 nedela mi zemaa bris i se potvrdi, ama togas sekretot mi bese pogust i bel.

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 18:19:45   
Carelija
Sarah jas gledav takvo nesto slicno mreza bese samo sto se prikacuva odozgora na kadickata na chicco bese ova i bese nekade okolu 550 den.
A sakav da se konsultiram so vas mamicki kupuvate toplomeri za vodata za banjanje na user posted image ili go koristite sopstveniot oset za toplina?
bomar jas mislam deka ne ti e od vodenjakot, tuku ima sansi ako si ja lecela kandidata vo skoro vreme so vaginalni da ti e od niv taka jas se ispaniciv pred nekoe vreme, ali za sekoj slucaj konsultiraj si se so lekar ako prodolzi taka.

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 18:27:45   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Carelija

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

Ajde i jas da pisam nesto za spremanje na user posted image so obleka go veke spremiv treba uste nekoj sitnici uste nekoe bodi na dolgi rakvcinja da kupam i nekoe stegace za usinjata bidejki ne sakam da mu se kako moeto edno uvo klapesto edno ne user posted image i da mu kupam uste od tie kadickite anatomski sto od ednata strana e za lezenje a od drugata za sedenje posle 6ti mesec i onie sitnici pampers i maramici i krema za user posted image .Krevenceto ke go kupime krajot na Jili pocetokot na avgust bidejki sega mi e uste rano a za perenje se uste ne sum isprala bidejki vikam ranoe pak ke se napunat prasina do kraj na avgust pocetok na 5 septemvri sto ke stojat vo plakar,a babite se uste ne se spremni do kraj tie se po nesto ke si se spremaat.Izvinete za golemiot post



mamicka77 jas i ti iako krajniot termin ni e vo septemvri ozvilno sme si ja poterale rabotata uste od sega user posted image i mene mi falat uste 2-3 bodinja na dolgi rakavi, a drugoto recisi se mi e kupeno pa duri pred nekoj den i gi isprav site alistenca posto gi vakuviram vo vrekuski i taka gi stavam vo plakar nemaat maka zastiteni si se i od prasina a ke si ja zadrzat i svezinata od omeknuvacot.
E sega tie kadickite navodno ne bile mn prakticni posto i jas se zaletav da kupuvam takva, site mi velat da si kupam obicna kadicka i posebno odat tie lezalki si se lepat na kadiceto vo period duri ti e potrebna a posle kadiceto si e komotno za deteto i iskreno neznam od koi da zemam user posted image
A deneska jas si se podnoviv so dve spalni za vo bolnica i bekutan kolekcija za user posted image


sto zema od kolekcijata bekutan za user posted image ,mene nekoj mi vikaat samo toa penlivo da sum go zemala i so toa em na glavceto em na teloto da sum go banjala i mleko za telo nekoj vikaat deka penlivoto ne bilo ubavo za bebe pa mi vikaat samo sapun mojata kuma koristi od prviot den takvo penlivo vika deka nemala problem ne znam sto da zemam i normalno maramici na becutan,a za kadickite i na mene mi vikaat sto ke ti e koga ti prvite denovi nema da go stavas da leze samo na raka ke go banjas i do 1 god ke mu omalee no jas takva sakam i takva ke zemam pa ne se mnogu skapi vo andrej kompni gi gledav 450 den pa ako ne e prakticna kraj na kraj ke kupam obicna tie se 200 den sea za tolku malku pari ne pravam problem i jas prvo sakav obicna kadicka i od tie adapterite ama mm ne mu se svigale mi rece bolje anatomska nego li vakov adapter nema da moze voda da go obliva do ramencata pa mora da gi slusameuser posted image nasite mm

(Одговор на членот Carelija)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 18:30:00   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sarah

JAs da vi kazam deka drugaarka mi mi dade takva kadicka kaj so se potpira i ic ne mi bese zgodna. POsle si kupiv obicna kada od eftinite i si kupiv edno od cam za lepenje ama plasticno bese, i toa ne go iskoristiv ic ne mi bese zgodno. Ama vo meguvreme svekrvata ne znam od kaj na bekutan bese mi kupi edno potpiralo sto se stava vo kadicka na dve zici optegnato platno , matrerijalot kako peskir bese. e toa si go koristev so dvete deva za banjanje i mnogu mi bese zgodno dodeka da pocnea sami da sedat. ova e moe iskustvo a vie si znaete ama ete sakav da spodelam i jas. se nadevam dkea ke si go napravite najdobriot izbor taka sto ke vi bide najzgodno da si gi banjate bebusite.

sarah mozebi ne ti e bilo zgodno bidejki leze na nego pa ti najprvin ke go izbanjas od napred pa potoa ke go staves na rakata za otpozadi da go izbanjas i na kraj glavceto ili najprvo glavceto i grpceto pa potoa od napred mene najveke mi se svika bidejki ne mu vleguva voda vo usinjata a ako e obicna ke treba potpunki da stavam peleni ili nekoj peskiri

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 18:35:47   
viki87
Здраво здраво на сите.Можеби ќе ви дојдам како нова ама  се дружам со форумов усте од почеток на бременоста а сега сум во 35 недела. Бев поактивна во претходните теми за прво и второ тромесечие, но и сега редовно ве читам. Јас сум Rh негативна примив половина доза Imunoro инекција во 29 недела и сега повторно уште половина доза во 35недела, прво дете ми е и сте ми велат дека немало потреба да примам инекција воопшто не пак две дози по половина. Сето тоа го направив нормално по препорака на матичната. И за двете дози бев да ми ги стават во Државната болница во Битола затоа сто само со извештај од таму ми ги рефондираат парите од фондот за инекциите и првиот и вториот пат ми направија триста проблеми се пренанервирав сега последно специјалистот на болница неќеше ни да ми се потпиши на извештајот затоа што целата постапка од страна на мојата матична била погрешна со двете дози по половина. Вистина не знајте ама нерви искинав а сега сум и мн загрижена да не има зијан со тоа сто примив инекција на два пати, па се прашував дали некоја од вас е Rh негативна и какво искуство има со инекциите затоа што сето ми е буричканици и навистина не знам кое е правилно. Поздрави до сите.

(Одговор на членот bomar)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 19:50:57   
eleonorastrumica
jas sum  Rh-  i primav samo  edna doza na vakcina vo 28 nedela ,i bebceto ako se rodi Rh+ togas ke primam uste edna vakcina ,ne mi ja deleja na polovina cela ja primav vo 28 nedela,taka da ne ti e bezveza toa sto is ja primila a zosto se ja delele?????????? ne znam sto da ti kazam

(Одговор на членот viki87)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 20:03:44   
Carelija


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77
sto zema od kolekcijata bekutan za user posted image ,mene nekoj mi vikaat samo toa penlivo da sum go zemala i so toa em na glavceto em na teloto da sum go banjala i mleko za telo nekoj vikaat deka penlivoto ne bilo ubavo za bebe pa mi vikaat samo sapun mojata kuma koristi od prviot den takvo penlivo vika deka nemala problem ne znam sto da zemam i normalno maramici na becutan,a za kadickite i na mene mi vikaat sto ke ti e koga ti prvite denovi nema da go stavas da leze samo na raka ke go banjas i do 1 god ke mu omalee no jas takva sakam i takva ke zemam pa ne se mnogu skapi vo andrej kompni gi gledav 450 den pa ako ne e prakticna kraj na kraj ke kupam obicna tie se 200 den sea za tolku malku pari ne pravam problem i jas prvo sakav obicna kadicka i od tie adapterite ama mm ne mu se svigale mi rece bolje anatomska nego li vakov adapter nema da moze voda da go obliva do ramencata pa mora da gi slusameuser posted image nasite mm


Pa vo kolekcijata ima samponce, kupka,maslo, mleko, krem, sapunce, maramici, pudra i poklonce maicka bekutan 621 denar vo tinex. E mi ostanuva da si kupam pavloviceva posto ne vidov deka nema vo kolekcijata.
I jas kadickite gi gledav vo andrej kompani ama se mi se cini deka prodavackata mi kaza nekoi ceni od 1700 denari za taa sto prasuvav a imase i toplomer na nea.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Трудници во третото тромесечје II - од 27...
4.7.2011 21:01:20   
dushice
kade se naoga andrej kompani? mozete da objasnite
?

(Одговор на членот Carelija)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?