|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  83 84 [85] 86 87   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.11.2013 16:36:18   
lady_bug
zdravo eve mei mene so prvo eho deneska 5ta nedela povtoren pregled za 3 nedeli da se slusne srceva akcija
no mi dade utrogestan vag.2pati na den znaci sabajle i vecerzasto imav malku kafeavo isceduvanje i zaradi bezbednost i femibion demek pobogaati bile ovie nebila cista folna kiselina
imate li iskustvo so utrogestan i femibion ?
inaku moevo zrnce malo koga go vidov bev presrecna i celata sum user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 2101
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.11.2013 18:33:04   
kuklickaa
e ovie nebila cista folna kiselina
imate li iskustvo so utrogestan i femibion ?
inaku moevo zrnce malo koga go vid
ladu_bug i jas cetvrok odam na ginekolog na 1 pregled,inace i jas zabelezav ne bas kafeavo kako zolto isceduvanje samo vcera...i se nadevam ne e nisto strasno odvaj cekam da dojde cetvrtok....

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 2102
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.11.2013 18:41:36   
vezilka RR
За жолтиот исцедок, може да значи кандида. Ако е тоа треба да е пропратено и со чешање и пецкање. Ќе се види на брисеви.

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2103
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.11.2013 18:45:19   
kuklickaa
pred 4 meseci pravev brisevi se vo red...ili mozno e sega da imam dobieno?ili pak moze da bide iscedok od sto mi dostudi snosti strasno i imav uzasna bolka so jajnicive

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2104
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.11.2013 20:10:26   
cacisk
Мамички ај ако сакате кажете ми кај кој доктор да одам на скрининг во 12 недела? Сакам во Систина но не познавам ниту еден, а не знам кој е добар. Вие кај кој одевте/одите?
Треба оваа недела да закажам.

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2105
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.11.2013 21:38:32   
Мамичка85
Jas odam kaj Partalovski i iskreno da Vi kazam sum prezadovolna ama kaj nego se zakazuva dve do tri nedeli odnapred taka da mislam ke ti bide kasno ama ako treba broj ke ti pisam ne e problem pozz user posted image

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 2106
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
6.11.2013 8:37:37   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk

Мамички ај ако сакате кажете ми кај кој доктор да одам на скрининг во 12 недела? Сакам во Систина но не познавам ниту еден, а не знам кој е добар. Вие кај кој одевте/одите?
Треба оваа недела да закажам.

Скрининзите во Систина ги правев кај др. Димчев. Тој важи за стручњак за скрининзи. Се закажува сигурно 3 недели однапред.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 2107
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
6.11.2013 9:08:34   
cacisk

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk

Мамички ај ако сакате кажете ми кај кој доктор да одам на скрининг во 12 недела? Сакам во Систина но не познавам ниту еден, а не знам кој е добар. Вие кај кој одевте/одите?
Треба оваа недела да закажам.

Скрининзите во Систина ги правев кај др. Димчев. Тој важи за стручњак за скрининзи. Се закажува сигурно 3 недели однапред.


Ќе можеш да ми го напишеш бројот во ПП сакам да закажам кај него.
Фала однапред

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 2108
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
12.11.2013 19:02:34   
zlato m
zdravo jas sum 7nedela od bremenosta pred 4dena go slusnav srcenceto i se e ok,vo cetvrtok sum na kontrola i ne znam sto sleduva sega da mi kazat,aj cekam odgovor od po iskusnite mamicki
user posted image

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 2109
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
13.11.2013 0:44:34   
kuklickaa
zdravo dusicki jas denes eve  6w 6d bev vo sabotata ne pregled i vidovme srceva akcija i se si bese vo red,samo za grcevi mi prepisaa utrogestan....denes sum ok ama vcera imav bolka ne mnogu jaka kako peckanje,secenje nz i jas kakva i bev zagrizena :S denes sum ok se nadevam nema da ima takvi bolki veke....dali ste imale slicno iskustvo nekoja?>poz mesinja i naredna kontrola na 9-10 nedea za brisevi...ve guskam

(Одговор на членот zlato m)
Непосредна врска до пораките: 2110
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
15.11.2013 22:27:32   
sonc90
epa mili RR od denes jas i zvanicno ke ve druzam...bev na lekar,bremena sum 7+ i maloto (ako moze taka da go narecam) e 1,1 cm ama srcenceto ne se vide ubavo...imase otcukuvanja ama slabi zs me gledase doktorot na najstarine eha i mi rece da idam pak za 2 nedeli...ali se ostalo povrzano so maloto si e ok...samo me interesira mozno li e na ovie eha da ne se glea normalno srcevata reakcija kaj nekoi koi se bremeni kolku i jas momentalno? ili da si idam na privaten da vidam za sekoj slucaj? fala mn...user posted image

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2111
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
16.11.2013 10:54:18   
sandriana RR
mozno li e na ovie eha da ne se glea normalno srcevata reakcija kaj nekoi koi se bremeni kolku i jas momentalno? ili da si idam na privaten da vidam za sekoj slucaj? fala mn...user posted image

sonc90, во 7ма недела и нагоре веќе секако се слуша срцева акција - но интензитетот и квалитетот на звукот зависи од апаратурата...Ако д-р рекол дека се е уредно, не се оптоварувај премногу. Ако пак ти е голема мисла и мерак, чисто за твој мир, направи си и приватно, но нема потреба од често изложување на ехо прегледи. И така за 2 недли ќе одиш повторно...
Со лесно да си ја тераш бременоста user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 2112
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
16.11.2013 17:53:30   
sonc90
fala mnogu...sepak ke te poslusam zaso jas sum panicarka i od se mi e strav...sea pa otkako ostanav bremena uste poveke se plasam i se tufkam...taka da mislam deka e najdobro da ne go izlozuvam na dopolnitelni zracenja user posted image (i pokraj toa sto ke mi bide vo misla 2 nedeli user posted image )

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 2113
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.11.2013 12:33:53   
kuklickaa
олема мисла и мерак, чисто за твој мир, направи си и приватно, но нема потреба

sonc90 i jas sum golema panicarka pa taka prifati eden sovet od mene: ne se optovaruvaj so toa mozebi ehoto ne bilo tolku novo,jas kaj mojata maticna ako odev vo 5+ 6 verojatno ne ke videse nisto ,sega sum zakazana tamu vo 10 nedela pa iako mu e postaro ehoto s enadevam deka togas ke vidi nesto :)) ne s eoptovaruvaj so nisto uzivaj vo bremenosta duso i misli samo pozitivni raboti se sto e tvoe ke si dojde...a da ve prasam moi RR dali imate grcevi ili bolki nekogas vo dolniot del vo stomakot?ili ajs sum, edinstvena koja ima ?? :S pozz dusicki

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 2114
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.11.2013 13:38:10   
deluxe
a da ve prasam moi RR dali imate grcevi ili bolki nekogas vo dolniot del vo stomakot?ili ajs sum, edinstvena koja ima ?? :S pozz


Грчевите и болките до некаде се нормална појава,иако сеуште си во рана бремесност,сепак консултирај си се со гинекологот.Можеби треба да почнеш да си внесуваш магнезиум,или евентуално да одмараш.Не сакам да те плашам но обавезно на следниот преглед да му објасниш на гинекологот какви болки чувствувашuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2115
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.11.2013 17:47:52   
kuklickaa
deluxe zabelezav prethodnive denovi ...bidejki primam utrogestan 2 po 1 i koga ke gi stavev edno po drugo t.e edno navecerta pred da spijam a dr koga ke stanam mislam deka osekav poveke bolki otkako pocnav edno navecerta edno za rucek mislam deka mi e podobro....od preplasena veke i ne znam sto cuvstvuvam :) samo odvaj cekam da dojde 9-10 ned pa da otidam da vidam sto se slucuva so moeto malecko....se nadevam deka se e vo red....sepak iako nemam bolki nekogas se cuvstvuvam cudno vo stomakot,kako da mi tezi nesto :) s enaviknuva mesenceto na novata situacija...sigurno ne e isto :))
(go kazuvam ova oti mi e 1 va bremenost i sum dosta neiskusna :) ))

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 2116
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.11.2013 22:25:47   
deluxe
Кукличка без грижи ,и јас во првата бременост примав Утрогестан ,пиев и вагинално ги ставав .Мене докторот ме советуваше повеќе да одмарам,да не движам многу.Така до кај 12та недела после полека си се нормализирав.Кај мене покрај болките имаше и крварење кое беше поинтензивно кога долго бреме бев на нозе.user posted image user posted image одмарај и биди позитивна.те чекам да пишеш како помина на контролатаuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2117
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.11.2013 1:46:05   
sonc90
vo vrska so bolkite jas go prasav mojot gin i toj mi rece deka se dodeka ne se golemi bolkite i se dodeka nema krvarenje togas nema mesto za panika i prevzemanje merki...za pomali bolki najmnogu se preporacuva odmor (sedenje,lezenje)...e sega ako bolkite se golemi ili ne daj boze ima krvarenje ili iscedok togas mora vednas da se ide na gin...i jas eve denes imam bolki ama jas denes na g'z ne sednav taka da imalo vistina vo toa deka treba da se odmara..a isto taka kaj mn trudnici bolkite vo dolniot del na stomakot i grbot bile normalna pojava poradi sirenje na matkata...izvinete za golemiot post.. user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 2118
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.11.2013 7:04:47   
bebence19
jas sum od strumica i sakam da ve prasam za PRISKA testot, sakam da go napravam na drzavna vo sk , ama mojata maticna mi vika deka ne mozela da mi zakaze zatoa sto moralo taa da mi dade merki a za krv ke mi proverile bez zakazuvanje, se javiv vo drzavna mi vikaat mora da ti zakaze za krv , ako ne sakas taa da go meri plodot togas neka ti zakaze za merenje samo a od koga te izmerat ke ti zakazat i za krv, jas sakav na 2 dekemvri da zakazeme ama sega ne znam sto da pravam??? vie kako pominavte gi praqvevte li testovite, kako bese so maticnata?????

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 2119
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.11.2013 9:41:14   
kuklickaa
RR vo dolniot del na stomakot mi se normaliziraa nekogas ama epten smo navecer ke me presece malce sega mi se zaostrija vo kicmata vo dolniot del od grbot pa me izgore cela vecer nikako samo se vrtev..a sega pocnav da stanuvam i rano sabajle da mokram....se andevam ke pomine pobrzo 9 10 nedela pa da vidime kako mi e maleckoto :)) ve guskam dusicki,imajte si lesna bremenost

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 2120
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.11.2013 9:46:04   
Bethany
kuklickaa, кога јас останав бремена, се сеќавам за секоја една болка се стресував. Еднаш така ме имаше стегнато во стомакот на почетокот, и отидов на доктор и таа ми кажаа дека е нормално и слободно по потреба да се напијам парацетамол.
Исто така ми помагаше да лежам свртена лева страна, да пијам повеќе вода.
Е сега, тоа е моето искуство, јас сепак ти предлагам ако нешто ти се види сомнително, и се јавува интензивна болка, обавезно да си одиш на доктор да те види.
Во секој случај, ти посакувам лесна бременост, со што е можно помалку грижи. user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2121
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.11.2013 11:44:13   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebence19

jas sum od strumica i sakam da ve prasam za PRISKA testot, sakam da go napravam na drzavna vo sk , ama mojata maticna mi vika deka ne mozela da mi zakaze zatoa sto moralo taa da mi dade merki a za krv ke mi proverile bez zakazuvanje, se javiv vo drzavna mi vikaat mora da ti zakaze za krv , ako ne sakas taa da go meri plodot togas neka ti zakaze za merenje samo a od koga te izmerat ke ti zakazat i za krv, jas sakav na 2 dekemvri da zakazeme ama sega ne znam sto da pravam??? vie kako pominavte gi praqvevte li testovite, kako bese so maticnata?????


Има тема за Приска се надевам ќе ти помогне PRISCA= Prenatal risc calculation software

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 2122
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.11.2013 16:18:13   
petra27
Zdravo srcki....sega se vrativ od pregled i veruvale ili ne 3te bebcinja super napreduvaat imaat srceva reakcija....zakazavme pregled na 12ti dekemvri...da ostavime do togas na majka priroda a ako ne edno mora da se reducira...premnogu golem rizik e da se iznosaf tri bebinja...zal mi e,no mora taka....za da preziveat dve mora da se zrtvuva edno....

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2123
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.11.2013 16:53:09   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: petra27

Zdravo srcki....sega se vrativ od pregled i veruvale ili ne 3te bebcinja super napreduvaat imaat srceva reakcija....zakazavme pregled na 12ti dekemvri...da ostavime do togas na majka priroda a ako ne edno mora da se reducira...premnogu golem rizik e da se iznosaf tri bebinja...zal mi e,no mora taka....za da preziveat dve mora da se zrtvuva edno....


Петра27,прекрасна вест,баш ми е мило што 3те бебиња имаат срцева акција,и си напредуваатuser posted image .Само едно не ми е јасноuser posted image зошто да се жртвува едно?? Јас познавам жена што живее во моја близина роди тројка,сите здрави и живи.
Немој да размислуваш така те молам.Мисли дека се ќе биде ок со тритеuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 2124
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.11.2013 16:59:51   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: kuklickaa

RR vo dolniot del na stomakot mi se normaliziraa nekogas ama epten smo navecer ke me presece malce sega mi se zaostrija vo kicmata vo dolniot del od grbot pa me izgore cela vecer nikako samo se vrtev..a sega pocnav da stanuvam i rano sabajle da mokram....se andevam ke pomine pobrzo 9 10 nedela pa da vidime kako mi e maleckoto :)) ve guskam dusicki,imajte si lesna bremenost



Кукличка мој совет ти е да си отидеш порано на преглед,не чекај на датумот кога ти закажал докторот.Сепак се работи за болка која не смее да се занемари, а и мокрењето...user posted image Не знам што да те советувам освен најбргу што можиш да се видиш со докторот или јави му се и објасни му .user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2125
Страница:   <<   < Претходна страница  83 84 [85] 86 87   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  83 84 [85] 86 87   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?