|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  85 86 [87] 88 89   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
28.11.2013 11:18:34   
Bethany
латица, нема што да се плашиш, опусти се.
Срцева акција се гледа од 6- 8 недела, и твоето ќе биде 2 во 1 највероватно. Сега е рано било што да видат, доволна им е бетата и толку.
Бремена си и уживај мила user posted image

Еве може и тука да прочиташ повеќе Срцева акција

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот latica)
Непосредна врска до пораките: 2151
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
28.11.2013 12:04:04   
bebence19
bebence eve me i mene :) i jas te svakam (ne sakam vaginalno voopsto),dali potsvesno ama si vikam deka koga ke me pregledaat vaginalno imam bolki vo stomakot...nz ti koga imas odeno na kontrola jas sega sum 8 5+ i mi rekoa okolu 9ta 10ta da otidam za brisevi i potoa na 12-13ta na skrining...za skriningot mi olesnavte sto ke e abdominalno :)) dosega bev na 1 vaginalen pa sea ke moram nekako da go izdrzam i ovoj za brisevi pa konceno kraj na vaginalni...mozda i od mene zvuci smesno ama voopsto ne gi sakam vaginalnite pregledi :)) pozz mesinja



jas nemam problem so vaginalniot pregled , sakam da e kako sto treba ako mora mora, ama soprugot ne sakal da e so mene na vaginalen pregled sto kompletno go razbiram zatoa sto samo po sebe e nezgoden i neprijaten toj pregled, jas iskreno koga treba vaginalno da me gledaat se blokiram i ne razmisluvam za toa inaku e mi e problem nema ic da sum opustena . Bas sum srekna sto vo 12(JAS KE ODAM POCETOK NA13)skriningot e abdomenalen da moze mm da go vidi bebusot so mene :)

Pozdravce meslinja i od mene

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот latica)
Непосредна врска до пораките: 2152
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
29.11.2013 10:22:04   
kuklickaa
pozdrav mesinja kako ste denes...jas taka taka nastinata sum prvin grloto i omalksana...samo limoni jadam caevi mandarini ..mislam deka ne emnogu strasno samo sto malce ne mozam da goltam ama denes sum podobra od vcera,ama sum mnogu omalaksana...i kaj meseto mislam jajnicite stranicno deka me bolat de l;eviot de desniot...pa sakam da ve prasam dali e mozno da mu nastetam na bebceto vo ovaa sostojba sto se naogam ili normalno e i jajnicite da me boalt taka oti sum nastinata...kazete mi dali ima mesto za panika i dali ima potreba da odam na ginekolog sega a imam za 1 nedela zakazano...pozdrav ve guskam

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 2153
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
29.11.2013 10:59:29   
latica
Вчера имав толку чудни болки , мислам како пецканја де на десната страна , де на левата страна , па препонот од десната страна. Толку се исплашив user posted image
Се нервирам затоа што цело време сум исплашена со црни мисли во главата. Докторот ми кажа после 10.12 да одам на ехо, ама мислам дека нема да издржам до тогаш, ќе му се јавам за порано, мисли ме уништија.

Нормално ли е ова, денес немие ништо. Инаку и од симптоми немам нешто посебно, имам гасови многу уште од трансферот user posted image , градите на допир ме болат и често мокрам.

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2154
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
29.11.2013 16:57:45   
deluxe
Латица и Кукличка,пецкањето на јајниците е нормална појава во првото томесечие пд бременоста.Гасовите и подуеноста исто така,без паника,и нервози,нормално е се тоа што го кажувате.Единствено Кукличка внимавај со настинката,појачај го имунитетот со витамини,пиј чаеви и топли супи ,опорави се побргуuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот latica)
Непосредна врска до пораките: 2155
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.11.2013 0:27:04   
kuklickaa
blagodaram deluxe sekogas si tuka za nas i za tvoite brzi odgovori :) fala na ubavite zborovi inace da ne imate nekoja iskustvo denes imam nesto novo...zatemnteta linija bukvalno od papokot pa nadolu...pozz mesinja site da si imame lesnauser posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 2156
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.11.2013 17:25:10   
Felly RR
Кукличка, тоа е линеа негра - се јавува во бременоста и после породувањето се губи. Еве ТУКА имаме тема за ова.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2157
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
1.12.2013 18:08:22   
sonc90
Zenski jas imam 1 prasanje koe veke go postaviv vo temata za priska ama bidejki nikoj ne mi odgovori ke ve prasam tuka...Dali za da ispituvam priska1 treba da pravam skrining ili ne? Ve molam za odgovor pobrzo zaso zakazano mi e na 20.12 za priska1... fala mn...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2158
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
2.12.2013 0:08:17   
kuklickaa
sonc 90 ke se nadovram na tvoeto prasanje jas sum denes 9 2 + i utre drugiden ke odam kaj maticnaa za brisevi i pap i mi rekoa za skrining na 12-13 nedela priska nikoj ne mi spomna toa treba sama da go baram,da mi kaze maticnata ili kako??valda i za skrininogt ke treba da zakazam,ne sum tolku dobro informirana so procedurive koi sledat...ako ima nekoja neka ni pojasni,na nas neiskusnive :))

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 2159
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
8.12.2013 17:03:09   
sonc90
trudnicive ili se zafateni ili jas imam mn slobodno vreme stom nikoj ne mi vraka user posted image kako i da e jas si doznav za priskava deka ne mi treba skrining a inace kuklicka i preku skriningot se gleda se i ako ima potreba od priska ke ti kazat ama ako te kopka prasaj si ginekolog i za sigurno ke ti kaze zaso ovde kaj nas u mk niso ne e isto (golemata drzava pa site razlicno rabotat) taka da i ako ne ti rekle za priska ne pogresile ali ako sakas odi i baraj si upat...vo sekoj slucaj neka vi e so lesno na site pa koga ke sakam pak nekoj da zamaram si ja imam temava da si pisam user posted image

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2160
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
11.12.2013 11:11:10   
Confused
Здраво мешиња како сте?? Сестра ми е беменка 8ма недела. Има дијареа, болки во стомакот и половината. Бебуш е добар фала Богу. Е сега матичната и пепишала Линекс Форте. Дали некоја од вас има пиено или знаете нешто во врска со тоа? Се плаши да ги пие ама јас мислам поарно да се напие од колку да трпи болки user posted image

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 2161
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
11.12.2013 18:20:53   
Bethany
Confused, Linex-ot e само пробиотик кој помага при воспоставување на балансот на цревната флора и е тотално безопасен за сите, препорачлив при промени на средина, вода, при пиење антибиотик итн. кај мали бебиња, возрасни, сите.
Значи не е класичен лек ако на тоа мислиш. Не треба воопшто да се загрижувате.


< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 11.12.2013 18:21:25 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Confused)
Непосредна врска до пораките: 2162
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
12.12.2013 10:08:17   
трудница
здраво на сите..и јас сум нова трудница, најверојатно во 4 или 5 недела, докторот не ми кажа ништо а и јас незнам како точно да пресметам user posted image полседен пат ми дојде на 07,11 и пред два дена бев на лекар и тој само ми кажа дека сум трудна и за две недели да отидам да видиме срцева ракција....јас немам утрински мачнини, не повраќам,немам мн апетит ама имам болки во стомакот, зголемен вагинален исцедок и често одам по wc..дали болките и исцедокот се нормална појава user posted image
лесна user posted image на сите

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 2163
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
12.12.2013 12:43:45   
Melanija RR
трудница добре дојде на Рингераја и имај лесна бременостuser posted image

Неделите бременост се бројат од последен циклус, 7 ноември значи секој четврток ти почнува нова недела значи денес си 5 недела user posted image

За болките и одењето во вц е нормално,на контрола веројатно ќе ти кажат да пиеш магнезиум.А штом немаш гадење уште поубавоuser posted image те чекаме да ни пишеш user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот трудница)
Непосредна врска до пораките: 2164
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
12.12.2013 12:54:09   
Confused
А дали има логика според вас дека како плодот расте така има притисок врз црвевата и затоа може да дојде до честа и течна столица кај некои трудници???

И дали има некој осетено болка од папукот лево user posted image како да се растега нешто? user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2165
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
13.12.2013 14:16:17   
трудница
па можно е да има притисок врз цревата бидејќи јас порано многу ретко одев по wc а сега сум постојано таму и столицата ми е течна user posted image


(Одговор на членот Confused)
Непосредна врска до пораките: 2166
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
15.12.2013 10:27:07   
Lokica1
Имам едно прашање до вас, во 7-ма недела од бременост сум, бев на гинеколог и се е во ред има срцева акција и до сега е ок, но тоа што ме мачи е што керкичката пред 1 недела исфрли сипаница (Варичела), јас имам прележано но бидејки имав постојан контак со неа страв ми е да не има некакви последици за плодот. Докторката не беше баш срекна кога и кажав и ми рече оваа недела до отидам на контрола повторно и на совет..а во мегувреме таа ке провери по повеке стручни литератури за можни несакани индикации за плодот.
Ве молам ако имал некој вакво искуство или знаење помогнете ми, дали е можно да се случи нешто на бебушка.

(Одговор на членот трудница)
Непосредна врска до пораките: 2167
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
16.12.2013 9:23:05   
трудница
здраво идни мајкички user posted image
јас некна бев кај друг лекар поради болките во стомакот и затоа што ми се појави кафен вагинален исцедок и лекарот ми кажа дека мора да лежам user posted image
а исто така ми кажа поради тоа што крвната група ми е А НЕГАТИВ дека во 21 недела мора да правам некакви испитувања а во 28 недела да примам некаква инекција, дали некоја од вас има таков случај и знае зошто се тие испитувања?

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 2168
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
22.12.2013 8:56:33   
Идна мама
Здраво женски, јас сум нова на форум, сум 8 недела и некој ден и се чуствувам одлично иако одвреме-навреме ми се лоши, имам низок притисок, ме болат градите, понекогаш имам и некоја тапа болка во јајниците и ми се јаде на секој половина час. Сигурно се поправив кило, но ич не ми е гајле. Дома си уживам, одмарам, спијам, земав слободни денови... а маж ми е одговорен за се, почнувајќи од купување на намирници до чистење.... Ги прочитав сите постови, од прв до последен и многу нешта ми станаа јасни и не паничам за ништо (иако имав неколку спонтани). Затоа ви благодарам што постоите

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 2169
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
22.12.2013 12:34:10   
Martins mom
Добре ни дојде Идна мама,ти посакувам лесна бременост!!!

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Идна мама)
Непосредна врска до пораките: 2170
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
22.12.2013 22:15:55   
Stefanija Stefi
Здраво мами,
Јас сум веќе крај на осма недела и имам еден проблем кој би сакалада го споделам и со вас па да побарам совет: Имам вртоглавици и главоболки повремени кои не секогаш можам да ги контролирам со мал одмор.
Затоа барам совет од вас- на кој начин да ги намалам или отстранам без тоа да бара спиење (одам на работа во текот на денот кога истите се појавуваат и се неподносливи). Се плашам за работното место а уште повеќе за бебето зошто долго време го чекав............user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 2171
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
22.12.2013 22:53:12   
Bethany
Прво и основно, јас би ти препорачала, мнооогу течности да внесуваш, најдобро вода.
Потоа, да внесуваш доволно витамини, а ако ти прија, мислам дека може и едно кафе да се напиеш user posted image
Ти посакувам лесна бременост user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 2172
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
22.12.2013 23:20:44   
Мамичка85
Stefi i jas ti posakuvam lesna bremenost poveke odmor i poveke tecnosti a i na Idna mama i posakuvam dobredojde lesna bremenost bez nervozi Dobra Vi nok i imajte ubav den utre i dobredojdovte na sajtov vi posakuvam ubava druzba i mnogu korisni soveti user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 2173
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
23.12.2013 23:26:26   
Stefanija Stefi
Благодарам за советите, а ова за водата можеби сте во право, зошто кога подобро размислам- малку вода внесувам во текот на денот...се навечер ми текува дека не сум пиела па тогаш ќе се изнапијам.... знам дека не е така правилно, ама ете организмот не ми дава знак дека сака вода ???????

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 2174
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
2.1.2014 19:54:10   
ivanazarko
lugeeee pred 6 dena pravev test i mi pokaza user posted image mnogu sme srekni, posto ova vreme minatata godina imav spontan, sega na sekoj mal bol se strecame, bev na pregled uste bilo ano z srceto da se slusne a onaka mi kaza deka e vo red, nego sakav da ve prasam eve poslednite 2-3 dena mnoguu malku me bolat gadite, toa ne e nisto strasno taka? inace sum vo 5 nedela i 5 dena..nemora da znaci gradite da mora bas PUNO da bolat ili mora?? fala viiii

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2175
Страница:   <<   < Претходна страница  85 86 [87] 88 89   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  85 86 [87] 88 89   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?