|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Болки кај срамната коска
4.11.2009 13:21:23   
Medo
Здраво,

Мислам дека нема ваква тема на форумов.
Ова е нешто што мене ми се случува веќе цел месец, а сега сум 35. недела. При станување од спиење скоро секогаш ми крцка таа коска и после тоа имам болки таму некое време. Знам дека карлицата се шири, ама ова крцкањево некако многу ми е језиво.
Дали на некој му се случило истото???
user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Болки кај срамната коска
4.11.2009 14:13:19   
elle
И мене ми се случува истото јас сум 39 недела и веќе некое време го чувствувам истото. Баш кога станувам од креветот или кога се вртам на лева или десна страна при спиењето. Мислам дека е затоа што се шири карлицата и не сум нешто загрижена, не знам колку е нормално ако знае некој нека пише...

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Болки кај срамната коска
4.11.2009 14:36:15   
mami
сосема нормално девојки..едноставно карлицата се подготвува, е сега, кај некои поминува незабележано кај некои доаѓа до крцкање и сл..зависи од еластичноста на коските- секој човек е различен...треба да паничите ако болката стане неподносливо болна инаку мислам дека нема зошто да паничите- бебушот се спрема за надворuser posted image user posted image

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Болки кај срамната коска
4.11.2009 16:32:57   
Medo
user posted image

Фала за брзите одговори. Добро е да се знае дека не си единствената и дека е нормално тоа.
Ајде уште еден месец крцкање ќе се издржи user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Болки кај срамната коска
4.11.2009 19:34:10   
Cacko
E vie od 35,sto da kazam jas uste od 30 nedela a moze i prethodno,imav takvi bolki i krckanja sto i ja si pomisliv deka nesto ne e vo red,ali sve si bilo super,bez panika

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Болки кај срамната коска
8.12.2009 18:09:20   
Mihaela
мене ми се случува истото од 4 месец,а сега сум 6 месец и болките се се поголеми.Ме боли кога лежам,кога станувам од спиење,кога пешачам поготово ме боли,не можам ногата да ја кренам повеќе од 10 cm.Не знам дали е карлицата пошто сум второродка,со првата бременост бев многу слаба,па немав проблеми кога ми се ширеше карлицата,а сега ем веќе раширена,ем јас со поголема килажа,па ме боли.Совет?

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Болки кај срамната коска
9.12.2009 16:14:53   
Палешка РР
Ајде и овде да се пријавам. Ги имам де и тие болки user posted image
Добро вика маж ми, од тебе никој ништо не можи да го заболи, не оставаш ред. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Mihaela)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Болки кај срамната коска
14.12.2009 14:30:13   
oli_naum
Zdravo zenski!
Eve i jas da se priklucam jas sum 26 ta nedela i pred nekoj den pocna da me boli vo dolniot del na stomakot potocno kaj sramanta koska i malku kaj preponite. Me fati strav i denes zakazav na pregled da vidam sto e rabotava. se nadevam deka ne e nisto strasno. pa ke vi pisam kak sum pominala! poz

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Болки кај срамната коска
14.12.2009 14:49:36   
Еца
Обавезно да ни пишеш Оли_наум и баш прашај го која е причината за да се јави оваа болка и дали определено во која недела се јавува или може да се јави било кога? Поздрав и те чекамеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот oli_naum)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Болки кај срамната коска
21.12.2009 14:07:51   
oli_naum
pa eve bev na pregled kako sto vi kazav i vednas me stavi na ctg tamu pokaza bolki. me proveri vaginalno da ne slucajno e otvoreno grloto. vo red bese.pa mi dade indometicin cepcinja so koi bolkata mi se smiri a isto taka i steganjeto na stomakot. za dva dena otidov pak vo toj period mi rece poveke da odmaram - lezam. na ova ctg nemase nisto bese vo red. otkako zavrsiv so cepcinjata za eden den mi se javi pak bolkata iako celo vreme odmarav. denes bev na celosen pregled eho i ctg. i na ehoto i na ctg si bese se vo red a mene uste me boli pri stanuvanje od krevet. taka da mi rece deka taa bolka ne e od user posted image tuku od samata koska.i da ne se sekiram. najverojatno ke treba da ja trpime. vo toj del imalo zglob koj se sirel i se spremal za poroduvanje - ova mi go kaza edna drugarka doktorka. toa e od mene.se nadevam deka sto pobrzo ke pomine. pozdrav ddo site.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Болки кај срамната коска
12.2.2010 23:17:39   
***Lide***
e bas me interesirase ova i meze pocna da me boli ama si velev deka e od prosiruvanjeto i ne sum zgresila user posted image ama ova so treba da si ja trpime do kraj e malku neprijatno ama toa e ke si trpimeuser posted image

(Одговор на членот oli_naum)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Болки кај срамната коска
13.3.2010 20:48:33   
liljace
eve me i mene ovde bas go procitav naslovov pred nekoe vreme no neja otvoriv temava no eve sega i jas pocvam daja osekam taa bolka sega sum 37 nedela i sega pocnav daja osekam ne kako bolka pri legnuvanje ili stanuvanje tuku skoro non stop i ajs si mislam deka toa e veke pocnuvanje na ovooranje na grloto na matkata i mnogu sum happy hehehe odvaj cekam a taa bolka e propratena so sobiranje na stomakot i blagi bolki vo polovinata se nadevam deka pocnuvaat tie porodilni bolki no seuste nemam nekoi posilni bolki za dase obratam na ginekologija a me pr3edupraedija deka ako so ovie bolki odam na ginekologija keme zadrzat i pordoat so provokacii pa zato resiv da cekam posilni ipocesti bolki i pukanje an vodenjakot pa kaj da e se nadevam ke bidi za brzo
pozdrav i so lesno na site

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Болки кај срамната коска
13.3.2010 21:00:27   
Палешка РР
хехе, кај да е, ќе стигне уште едно рингерајче user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Болки кај срамната коска
29.9.2014 13:06:31   
jasna_sr
zdravo gledam deka odamna nema pisano na ovaa tema no eve jas sum 30 nedela i gi imam ovie bolki posebno nokta dodeka spijam nemozam da se zavrtam ni noga da krenam strasno me boli sramnata koska a koga ke stanam veke ne me boli tolku, e sega se plasam da ne ima nekoj problem a ako e za trpenje ke trpam ic ne se sekiram. ve molam dokolku ima nekoj so takov problem neka pise pozzdrav

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Болки кај срамната коска
29.9.2014 17:03:17   
Dilina
Мислам дека не е страшно ништо. Тоа може да е од самиот притисок. Јас немав такви болки пред пораѓај, но еве два ипол месеци после пораѓај уште ме боли од време на време... инаку за подобро и побезгрижно да се чуствуваш прашај си го гинекологот...

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?