|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
2.9.2010 19:46:22   
Палешка РР
Ова е простор за разговори и дружење на сите трудници кои се во првото тромесечје од бременоста.
Се што чувствувате, секоја Ваш проблем, прашање, желби кон другите трудници запишете ги овде, за заедно да го поминете првиот и најважен период од бременоста.


user posted image


< Поракaта ја уредил Палешка -- 2.9.2010 19:57:34 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
2.9.2010 19:46:55   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

trudnici kako se custvuvate vo 11 ta nedela???


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
2.9.2010 19:47:34   
didi22
jas sum 11 nedela user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
2.9.2010 19:48:48   
didi22
se custvuvam odlicno vcera si go vidov bebusot mn e sladok user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
3.9.2010 10:03:52   
kapince
zdravo devojki od utre vleguvam vo 7 nedela odlicno se custvuvam nemam nikakvo gadenje ni povrakanje.od simtomite drugi sto gi imam se odvreme navreme blagi bolki vo stomaceto i bockanja,malku bolki vo gradite i najnovo sabajlevo mi se pojavija mozolki po licevouser posted image .pozzzzz odvaj cekam da dojdi vtoroto eho pa da go iznagledam bebcevouser posted image ,pozzzzz.

(Одговор на членот didi22)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.9.2010 18:05:08   
omorfo89
jas sum 8 nedela, i jas sum super nemam simptomi,nitu povrakanja nitu nisto,a mene pred nekoj den mi se pojavija mozolki na liceto ,hormonite luduvaatuser posted image  

_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот kapince)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
10.9.2010 16:29:03   
jasmina 25
mene vo prvoto tromesecie premnogu mi se spiese ne mozev da se iznaspijam,mnogu jadev mi se losese od nekoja hrana i mirisi i ponekogas povrakav i mnogu se zamoruvav i stomakot me bolese toa traese nekade do 16 nedela,ostanaa samo bolkite vo stomakot koi me vadat od pamet i samo po bolnici sum....

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
10.9.2010 17:04:23   
bebence1
jas sum vo 10 nedela gadenje,povraćanje nemam samo sto mi odbegnuva nekoe jadenje mi se prijade nešto i koga dojde vreme da se jade veće toa ne mi se jade.Imam blagi bolki vo stomačeto i toa mi se slučuva od podolgo sedenje pa zatoa poveće sum vo krevet od strav da ne im se sluči nešto na moive 2 malečki slatki bebuški za 2nedeli odam na kontrola da gi vidam srcinjata kako se.I vo kičma ponekogaš čuvstvuvam bolki.No se ke izdržam da bidat samo dobri malite,i dobro da se razvivaat.Pozdrav do site pa se nadevam vtoro tromesečie ke e porelaksirano.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
10.9.2010 20:27:35   
menki
jas sum 7 nedela i mozam da kazam deka duri od skoro pocnav da custvuvam macnina i gadenje i go primenuvam onoj trik nikogas zeludnikot da ne e sosema prazen koga ke kasnam makar i dva tri biskvita vednas se smiruva macninata i jas custvuvam bolka ako poveke sedam ili set_am i mene mi e najubavo koga si lezam :))))) ili spijam mnogu mnogu mi8 se spie non stop dremam denje noke samo spijam stanav mrzeliva osekam deka dvizenjata mi se ograniceni i taka se cuvam i pazami jas kako bebence za moite dve malecki da si rastat bez problem :)))

< Поракaта ја уредил menki -- 10.9.2010 20:28:44 >

(Одговор на членот bebence1)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
11.9.2010 13:33:23   
drsashka
jas sum kraj na 11 nedela i se utepav od gadenje,povrakanje i povrakanje i povrakanje... koga li ke mu dojde krajot? pocnav od pred nekoj den da pijam reglan,pa se nadevam na podobro

(Одговор на членот menki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
13.9.2010 13:32:03   
dzidza
Zdravo,
Nova sum na forumov i ve molam za eden sovet, odnosno vase iskustvo. Bi trebalo da sum 6 ta nedela bremena. Deneska bev prv pat na ginekolog i doktorkata mi kaza deka plodot e mnogu mal odnosno e samo 7mm a bi trebalo da bide 10-14mm, mi rece deka ili imam pokasno zatrudneto ne sum 6ta nedela denovi ili pak se raboti za plod kojsto ne se razviva i ke treba da bide ostranet. Mi prepisa Dabroston, mi rece da prodolzam so folnata kiselina, magnezium od 250 mg i vitamin C, posle 10 dena treba da odam na kontrola. Sekogas sum so stavot, sto treba  da bide neka bide, no sepak sakav da slusnav i vase mislenje. Vi blagodaram, pozdravce

(Одговор на членот drsashka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
14.9.2010 12:58:16   
Saturn
Zdravo Dzidza,

Ponekogash se sluchuva plodot da ne se razviva i poradi toa ima potreba vo prvoto tromesechje da bide otstranet. Toa e vo najlosh sluchaj. No kako shto naveduva ginekologot mozebi podocna imash zatrudneto, no i kako shto gledam na sajtov 6mm i ne e taka mal plod za 6ta nedela. Imaj trpenie ushte edna nedela bar i povtorno odi. Mozebi e dobro da otidesh i na vtoro mislenje, kaj drug ginekolog,
Ti posakuvam ubavi vesti user posted image

(Одговор на членот dzidza)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
14.9.2010 22:06:55   
Medo
ИЗВОРНА ПОРАКА: drsashka

jas sum kraj na 11 nedela i se utepav od gadenje,povrakanje i povrakanje i povrakanje... koga li ke mu dojde krajot? pocnav od pred nekoj den da pijam reglan,pa se nadevam na podobro


Ајде уште малку само. Не е лесно да се створи нов живот user posted image
Многу те гушкам и чекам да кажеш дека се чуствуваш подобро.

(Одговор на членот drsashka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
25.9.2010 10:07:16   
dzidza
Zdravo Saturn,
Bev kaj drug ginekolog i uste pri prviot pregled mi kaza deka se soglasuva so koleskata deka sum ostanata pokasno bremena, mi dade pozitiven staf i mi rece spored nego dobro se razviva plodot:). Bev povtorno kaj nego posle 1 nedela i ima veke srceva reakcija, taka sto se e ok, se nadevam taka ke bide do kraj. Pozdravce i fala za sugestijata.

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
25.9.2010 17:55:48   
omorfo89
jas sum 11 nedela dobro se cuvstvuvam , pred 3 dena imav golemi glavobolki ama pominaa so pomos na limon , inaku nemam povrakanja , macnini , se nadevam do kraj taka ke ostane user posted image narednava nedela sum na pregled pa da vidime kako e bebeto user posted image

_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот dzidza)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
26.9.2010 22:08:00   
Frogy

ИЗВОРНА ПОРАКА: dzidza

Zdravo,
Nova sum na forumov i ve molam za eden sovet, odnosno vase iskustvo. Bi trebalo da sum 6 ta nedela bremena. Deneska bev prv pat na ginekolog i doktorkata mi kaza deka plodot e mnogu mal odnosno e samo 7mm a bi trebalo da bide 10-14mm, mi rece deka ili imam pokasno zatrudneto ne sum 6ta nedela denovi ili pak se raboti za plod kojsto ne se razviva i ke treba da bide ostranet. Mi prepisa Dabroston, mi rece da prodolzam so folnata kiselina, magnezium od 250 mg i vitamin C, posle 10 dena treba da odam na kontrola. Sekogas sum so stavot, sto treba  da bide neka bide, no sepak sakav da slusnav i vase mislenje. Vi blagodaram, pozdravce

Здраво Џиџа! И јас сум ист случај како твојот,кога отидов прв пат на гинеколог според менструацијата требаше да бидам 6 недели и 2 дена а според димензиите на ехото бев 5 недели и 2 дена.Тогаш немаше срцева акција и докторот ми рече да одам за 10 дена.Се чудев зошто сум назад една недела но не го прашав.По 10 дена повторно отидов плодот беше пораснат за 6 недели и 4 дена и имаше срцева акција.Тогаш го прашав докторот зошто не ми се совпаѓа со менструацијата.Тој ми одговори дека сум била останата бремена покасно и дека во овие случаеви се зема во предвид само 2 недели плус минус,ништо повеке.Затоа без нервози,се случува па Боже здравје по неколку месеци ке си ги видиме нашите бебушки user posted image user posted image

(Одговор на членот dzidza)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
1.10.2010 14:37:09   
Saturn
Браво Dzidza user posted image user posted image user posted image баш ме израдува. Ајде сега со лесно и убаво да си тераш до крај user posted image

(Одговор на членот Frogy)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
4.10.2010 12:41:59   
Mimushka
zdravo na site.
Jas sum peta nedela,utre sesta.
Sakav da prasam dali ste placlivi i nervozzni.Isto mi bese i so prvata bremenost, non stop se karav so site i posle si placev.Da ne znae nekoj kako moze da si pomognam da ne sum tolku nervozna- nekoi vezbi, neznam caevi, ishrana i sl.

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
11.10.2010 21:52:20   
Natuska85
Здраво на сите.Јас сум 8 недела барем така вика докторотuser posted image ,прва бременост ми е и многу сум среќна.Имам мачнини малку насабајле,гадење некакво.Најчудно од се ми е што замислете не ми се јаде благо ми се гади од помислата на било шо благо,а пред бременоста бев чокохоликuser posted image .Бев на прва контрола се е во ред со плодот,му го слушнав и срценцето како му чукаuser posted image .

(Одговор на членот Mimushka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
12.10.2010 9:04:31   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mimushka

zdravo na site.
Jas sum peta nedela,utre sesta.
Sakav da prasam dali ste placlivi i nervozzni.Isto mi bese i so prvata bremenost, non stop se karav so site i posle si placev.Da ne znae nekoj kako moze da si pomognam da ne sum tolku nervozna- nekoi vezbi, neznam caevi, ishrana i sl.

Mimushka probaj da se smiris samata razgovaraj so soprugot ili so nekoj blizok za nesto sto te maci.Bremena si treba da si srekna.Sto se odnesuva do caevi caj valerijana mozes da pies po edno kafeno lazice. i Persen

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Mimushka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
12.10.2010 10:23:37   
merema
jas sum 11 nedela i ne bev uste na kontrola cekaat da imam 12 nedeli a imam nekoi problemi i neznam dali se seriozni pomosssssssssssssss


_____________________________

STO BILO-POMINALO,STO KE BIDE -KE POMINE

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
13.10.2010 9:50:31   
eskada
jas sum dvanaesta nedela treta bremenost mi e i mn se debelam pomagajteeeeee

(Одговор на членот merema)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
13.10.2010 9:52:09   
eskada
a da i kazam na mimuska deka i jas taka isto bev nervozna i so site se karav i placev i mi nemase pomos neznam zaso dali radi promenata na telovo ili so gi ostaviv cigarite ama duri sea pocnav malce da se smiruvam hormonski mada use nekako sum nervna ama ke pomine da ne se sekiras

(Одговор на членот eskada)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.10.2010 14:18:23   
Mimushka
jas ne sum otvorila odamna na forumov.
Fala vi za podrskata.
Jas duri otidov kaj ginekologot i go molev da mi dade boleduvanje da posedam malku doma i da si gi smiram nervite, ama nisto ne davale za takvi raboti.
Inace i jas se debeleam.Samo jadam i samo mi teknuva sto mi se jade.
Imav 2-3 dena macnini, a sega samo na hrana mislam.
Nema sansi sega dieta. MI SE JADEEEE!

(Одговор на членот eskada)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
26.10.2010 19:35:19   
blond
Здраво!
Јас сум во 5 гестациска недела од бременоста, полека влегуавам во шеста. Немам посебни симптоми на бременост како гадење, освен што имам киселини, спијам многу, а овие неколку дена се појави кафеав исцедок... Што може да е причината за тоа?

(Одговор на членот Mimushka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?