|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
2.11.2010 13:50:03   
heba
zdravo i jas sum 5 nedela i mn mi se loshi no ne povrakjam, na ehoto edvaj se primetuvashe malo pulsiranje se nadevam nareden pat kje cueme srcebienje :) inaku spijam ko top po cel den i non stop me pechat ochive

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
4.11.2010 9:55:44   
Anestis
Zdravo na site segasni idni majki ringerjajki.Jas sum vo 10 nedela od bremenosta. user posted image Na pregled treba da odam za 2 nedeli i se nadevam deka se ke bide vo red. A inaku nemam nikakvi macnini, nagon za povrakanje, samo povremena glavolka (koja dokolku ja sporedam so period koga ne bev bremea e mnogu retka) i mnogu ama mnooooooooooogu mi se spie. Sega sum podobra ama okolu 6 i 7 nedela bev vo kulminacija od spienje.Ne mozev da se dodrzam od so mi spiese i ako vo momentot nemam moznost da ja stavam glavata na pernica za da pospijam, stanuvav i nervozna i momentalno me oblevase zeski mornici i mi se vrtese. E sega ne znam dali od so mi se spiese mi se vrtese ili od so mi se vrtese si barav da si legnam user posted image .Od bolki edinstveno imam vo krstot pod polovinata koja mi premeniva de na ednata de na drugata noga vo dolzina, pa i ne mozam da odam po mnogu ( a so ogled na toa deka sum naviknata da se dvizam kako fortuna, mi doaga ova tesko )

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
4.11.2010 22:21:14   
ines86
zdravo idni mamicki,sekoj den go prelistuvam forumov i mn pozitivno mi vlijaete,jas sum vo dvoumica dali sum ili ne sumuser posted image user posted image e sega vaka ke ve prasam i koj znae neka mi odgovori,znaci posleden ciklus imav 21.09,i 2 dena posle ciklusot imavme so mm nezastiten odnos prv pat,posle toa ima edna nedela pominato a jas sum kako pobrkana neznam sto se slucuva,dali imam nekoi simptomi ili pak samo gi predizvikuvam od sto sekoj den burichkam po ova netov i trazam mislenja....od deneska dobiv nekoi bolki vo gradite i mi se oteznati kako za pred ciklus i imam mala glavobolka od vreme na vreme i dolu kako slabi tapi bolki..i normalno sega trebase da mi e ovulacija no jas nemam bukvalno nikakov iscedok,a pred dva dena imav gust lepliv iscedok...pa dali nekoj znae dali ima sansi da sum user posted image ili samo sum pod pritisok deka sakamuser posted image

(Одговор на членот Anestis)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.11.2010 7:59:47   
arh_diz
ines86 napravi si test ili pak odi na ginekolog. Simptomite na bremenost i na dobivanje nekogas mozat da bidat ednakvi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот ines86)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.11.2010 11:23:15   
heba
kako si izdrzala do sega da ne napravis test , pa tebe  vekje saglam ti docni i jas imav posleden ciklus na istiot datum pa vo sreda vekje kje go imam vtoriot pregled :)user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.11.2010 12:32:07   
ines86
user posted image se izvinuvam greska ..posleden ciklus mi bese 21.10 znaci 20.11 treba da dobijam......

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
6.11.2010 21:46:51   
heba
AAAA pa prerano e user posted image raboti ti ushte na sluchajot user posted image

(Одговор на членот ines86)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.11.2010 8:51:43   
Tanjicka
bremena sum 6.5 nedeli, i utrinava mi se pojavi malku epten malku kafen iscedok, da me faka panika ili ne, nemam nikakvi bolki i ubavo se cuvstvuvam?

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.11.2010 8:57:07   
Natuska85
Тањичка и јас кога бев негде 4-5 недела така ми се појави таков исцедок,а јас сеуште незнаев дека сум бремена па мислев дека ќе добијам кај и да е,ама не добивuser posted image . Мислам дека не е ништо страшно, а сум читала и на други места дека таков исцедок е нормален во почетокот на бременоста...Имај лесна user posted image .

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.11.2010 9:01:21   
Tanjicka
fala ti Natuska85, me smiri, inace ova mi e vtora bremenost, so prvata imam since, ali dosega nemam vakvo iskustvo, pa zatoa se isplasiv

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.11.2010 9:15:28   
Палешка РР
Да, имав и јас таков исцедок во 11 недела, се јавив кај докторката и рече дека не е ништо страшно и да не одам.
Сепак ако се плашиш Тањичка, појди на преглед за да бидеш спокојна.
Убава бременост на сите тазе трудници user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.11.2010 20:00:59   
ping
Здраво на сите се надевам дека пријатно ќе се дружиме јас денес ги видов двете цртички ми каснеше една недела ама премногу ме заплашија на гинеколог претходниот месец и не ни очекував дека сум бремена. Купив тест се појавија две цртички не ми се веруваше купив уште два едниот го направив исто две ама едната црта беше побледа од другата. Другиот тест го чувам за утре сабајле. По моите пресметки мислам дека сум 5 недела и сакам да ве прашам дали одам да одам на гинеколог или сеуште е рано да се забележи плодот. Поздрав

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.11.2010 20:06:51   
anja30
zbunetaa
vaka znaci ova mie prva bremenost... use ne sum vo brak
. posleden ciklus mi bese na 29-septemvri, a trebse da dobijam na 27/28 oktomvri...no ne dobiv pak imavme odnos so deckomi no mi docnese okolu deset dena i toj svrsi vo mene toa znaci bese nekade na kaj 5-noemvri, posle deset dena 15-noemvri otidov na ginelokolog i mi rece deka sum bremena i deka sum vo sesta nedela-i imase srceva reakcija i zeludecna kesa i uste nesto.. pa sakam da ve prasam dali e mozno da sum ostanata bremena ovie poslednive deset dena t.e znaci na 5-noemvri.....user posted image ...:)

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.11.2010 20:49:39   
Pepelaska *
Jas mislam deka si ostanata pred toa, zasto ne moze da si 6 nedeli bremena ako si ostanala na 5,kako i da e bidi srekna i uzivaj vo bremenosta.

So lesno neka e!

(Одговор на членот anja30)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
19.11.2010 14:52:33   
Beluvce
devojki jas posledno imav menstruacija na 18 okt. a moite user posted image gi vidov na 14 noemvri.
znaci ova mi e 5-ta nedela....na ginekolog ne sum bila mislam rano e
nekoi posebni simptomi i nemam osven sto nemam user posted image   user posted image , me boli od vreme na vreme stomakot ama normalni ne jaki bolki, odam pocesto od voobicaeno vo WC, a cudno mi e do vcera imav pojaki boli vo gradite i bradavicite, ama denes nekako mnogu mi se namalija bolkite dali e toa vo red?
gadenje i povrakanje se uste nemam

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
19.11.2010 16:26:28   
ping
anja shto ima srceva reakcija znachi ne si na kaj 5 noemvri ti si ostanata od prethodno. Bidi srekjna ti kje si imash ubavo detence jas sega kje pochkam da pominat ushte 10 dena za srceva reakcija kaj mene e ushte rano.
ИЗВОРНА ПОРАКА: anja30

zbunetaa
vaka znaci ova mie prva bremenost... use ne sum vo brak
. posleden ciklus mi bese na 29-septemvri, a trebse da dobijam na 27/28 oktomvri...no ne dobiv pak imavme odnos so deckomi no mi docnese okolu deset dena i toj svrsi vo mene toa znaci bese nekade na kaj 5-noemvri, posle deset dena 15-noemvri otidov na ginelokolog i mi rece deka sum bremena i deka sum vo sesta nedela-i imase srceva reakcija i zeludecna kesa i uste nesto.. pa sakam da ve prasam dali e mozno da sum ostanata bremena ovie poslednive deset dena t.e znaci na 5-noemvri.....user posted image ...:)


(Одговор на членот anja30)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
19.11.2010 16:28:38   
ping
Beluvche jas i ti sme tuka negde isto bremeni jas gi vidov dvete crtici vcera i denes bev na ginekolog mi reche po 10 dena da odam za da vidi togash treba da ima srceva reakcija shto znachi i ti po deset dena od prilika zakazi se na ginekolog
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beluvce

devojki jas posledno imav menstruacija na 18 okt. a moite user posted image gi vidov na 14 noemvri.
znaci ova mi e 5-ta nedela....na ginekolog ne sum bila mislam rano e
nekoi posebni simptomi i nemam osven sto nemam user posted image   user posted image , me boli od vreme na vreme stomakot ama normalni ne jaki bolki, odam pocesto od voobicaeno vo WC, a cudno mi e do vcera imav pojaki boli vo gradite i bradavicite, ama denes nekako mnogu mi se namalija bolkite dali e toa vo red?
gadenje i povrakanje se uste nemam



(Одговор на членот Beluvce)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
19.11.2010 20:01:57   
anja30
da ve prasam na kolku nedeli tocno s eutvrduva, s ewpojavuva srcevata reakcija,(nesto sum mnogu zbuneta), posto jas sum 6-nedela,
a plodot e 4.2mm....

(Одговор на членот ping)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
19.11.2010 20:30:52   
maripoza
anja30 еве ти го линкот каде можеш детално да ди прочиташ за секоја недела http://www.ringeraja.mk/trudnicki_kalendar/1_tromesecje.html мислам дека нема место за паника и се е ок со овие димензии во овој период.....поздрав

_____________________________

понекогаш добро е кога ке го послушаш срцето...дозволи тоа да ти каже.....

(Одговор на членот anja30)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
20.11.2010 8:06:04   
ping
jas vleguvam vo 5 i mi rekoja za 10dena shto znachi sredina na 6 pochetok na 7 barem taka mislam
ИЗВОРНА ПОРАКА: anja30

da ve prasam na kolku nedeli tocno s eutvrduva, s ewpojavuva srcevata reakcija,(nesto sum mnogu zbuneta), posto jas sum 6-nedela,
a plodot e 4.2mm....


(Одговор на членот anja30)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
20.11.2010 9:03:11   
Палешка РР
Зависи од ехото, на кое те гледаат. Некое регистрира срцева акција и во петта недела, како 4Д ехо на пример, а другите послаби еха во 6-та, 7-ма, па дури и 8-ма недела. Затоа не се секирај, се ќе биде во ред.user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ping)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
20.11.2010 13:35:30   
Beluvce
kazete mi dali e normalno sega su 5 nedela od ponedelnik 6-ta, no bolkata vo  gradite t.e vo bradavicite mnogu mi se namali toa me zagrizuva ili ne treba da se grizam za toa?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
20.11.2010 18:03:58   
heba
kaj mene se primetuvashe srcevo pulsiranje vo 5 nedela i 2,3 dena , a inaku bolkata vo gradite mi varira sekoj den i jas bash koga kje se izvadam od pamet deka nisto ne osekjam da ne se sluchilo neshto so bebeto mm kje me ushtipa i posle me bolat kornat :) :) ne bolat tolku vo gradnik ama bez kako kamchinja da sum zakachila na bradavicive :)

(Одговор на членот Beluvce)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
20.11.2010 20:56:49   
ping
i jas imam bolka vo gradite i nemozam da nosam gradnik....

< Поракaта ја уредил ping -- 20.11.2010 20:58:17 >

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
20.11.2010 20:59:14   
Pepelaska *
i jas ne nosev uzivaj user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот ping)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?