|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
29.11.2010 20:13:51   
Lidina
Maca moze i vo Prolet da se napravat analizi bez zakazuvanje ama nema reagensi za site bakterii, ne znam tocno za koja nemase a druga ambulanta so kartoni ne znam. Denes se konsultirav so ginekologot go prasuvav dali e premnogu kasno 16 nedela rece ne menuva nisto. Ako e taka togas ne e problem, samo da ne zaboravam koga imam zakazanouser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
29.11.2010 21:25:49   
Tanjicka
jas deneska zemav rezultati od prolet i vo momentov imaat reagensi za bris od cerviks i bris od vagina, a ureoplazma- mikroplazma i hlamidija gi nemaat , tie gi pravev vo avicena i dvata me cinea 1600 denari

(Одговор на членот Lidina)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
29.11.2010 23:49:12   
lete
ping taman ke bidis 11 nedela i posle ke odis da napravis skrining za down sindroma i skrininng za anomalii na srce ko se pravaat posle 12 nedela folna kiselina e najvazniot vitamin vo cela bremenost sluzi vo razvojot na mozoceto i na pbetniot stolb taka da jadi sto poveke portokali mandarini tikva spanak brokuli morkov kolku sto mozes jas se otruv so ovie raboti ama do dvanaesta nedela mnogu e vazno da primas so poveke folna kiselina sprecuva spina bifida i red drugi anomalii pozdrav     

BELUVCE TE MOLAM JAVISE STO SE SLUCI KAJ SI TE NEMA


_____________________________

Веруваме само во oна на кое што се надеваме
и се надеваме на она во кое што веруваме

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
2.12.2010 11:16:15   
MMM27
ИЗВОРНА ПОРАКА: ping

Cestito i od mene samo nareden pat nemoj da pravish povekje vaginalno eho...



A sto e so vaginalnoto eho? Mene mi kaza ginekologot deka do treti mesec celo vreme so toa se pregleduva? user posted image

< Поракaта ја уредил MMM27 -- 2.12.2010 11:17:03 >

(Одговор на членот ping)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
2.12.2010 16:15:51   
ping
Pa jas koga bev za prv pt na ginekolog i i kazav deka sum bremena ova kaj matichnata taja mi reche ne se slekuvaj samo so obichno eho na stomak ne smejam so vaginalno demek neshto da ne se slucheno. a nekni bev na privaten ginekolog toj so vaginalno me pregleda i da ti kazam ni jas ne znam shto e nekoj veli shtetno nekoj ne pojma nemam.
ИЗВОРНА ПОРАКА: MMM27

ИЗВОРНА ПОРАКА: ping

Cestito i od mene samo nareden pat nemoj da pravish povekje vaginalno eho...



A sto e so vaginalnoto eho? Mene mi kaza ginekologot deka do treti mesec celo vreme so toa se pregleduva? user posted image


(Одговор на членот MMM27)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
2.12.2010 19:05:04   
heba
od kaj sega shtetno vaginalnoto eho?? isto e i preku stomak i vaginalno... 

(Одговор на членот ping)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
2.12.2010 19:14:53   
ping
i jas neznam taka mi reche matichnata a posle drug ginekolog mi reche ne e shtetno
ИЗВОРНА ПОРАКА: heba

od kaj sega shtetno vaginalnoto eho?? isto e i preku stomak i vaginalno... 


(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
2.12.2010 19:19:12   
heba
neka ne oprava mnogu ...jas odam na pregled na 2 nedeli pa i na 10 dena bidejki zabremeniv so ivf i koga ima povekje vreme me gleda i so dvete koga ne samo preku stomak ama i ako imash prazna beshika reku stomak nemoze niako da vidi, ich da ne se sekirash, jas zatoa samo na privaten idam , se nerviram bidejki matichniot sekogash koga odev i samo za bris mora so race da me pregleda ko krava dali mi bile jajnicite vo red. Site se razlichni i nema dvajca shto kje ti kazat edno isto ...toa e, ne se misli uzivaj

(Одговор на членот ping)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
2.12.2010 19:35:31   
arh_diz
heba se soglasuvam so tebe ehoto vo bremenosta ne e stetno, nekogas e podobro da se napravi eho i da se spreci nesto sto treba.Obicno vaginalno eho se pravi nekade do 12 nedela pose toa abdomenalno , do 12 nedela kako sto razbrav podosbro se gledalo so vaginalno eho.

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 2.12.2010 19:37:06 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
3.12.2010 17:59:40   
Olivia
kazete mi koj znae prvoto eho mislam po otkrivanje na bremenost, kako se pravi vaginalno ili abdomenalno eve jas vo cetvrtok treba da odam na prvo eho pa sakam da znam dali da bidam so polna besika ili ne..pozz

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
3.12.2010 19:11:53   
Natuska85
Оливиа првото ехо е вагинално и такво мислам дека се прави до 12 недела,после веќе е абдоменално.

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
3.12.2010 19:15:10   
Olivia
Fala ti Natuska...

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.12.2010 10:08:54   
Berliner
Zdravo na site,
nova sum na forumot,stotuku se zacleniv :)
Spored mene bi trebalo da sum nekade vo 6ta nedela, pri prviot pregled ginekologot ne mi rece kolku sum,rece deka kako da gleda srceva reakcija no ne bese siguren i ostavivme za naredniot pat,a toa e uste 2 dena.
Inaku dobro se osekam,seuste ne sum povrakala,macnini imam no polesni,so eden zbor kazano-super sum.Dali na momenti ve boli stomakot dolu? Dali toa e normalno?
Pozz do site mamici :D

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.12.2010 16:27:23   
Olivia
Berliner dobedojde na RR i na forumov , se nadevam deka tuka ke gi najdes tvoite odgovori i ke gi spodelis tvoite iskustva..pozdrav

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Berliner)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.12.2010 16:43:17   
Pepelaska *
Berliner Dobredojde na RR

Bolkata vo stomakot e normalna toa se siri matkata mu pravi mesto na plodot user posted image

Pozdrav i lesna bremenost

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Berliner)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.12.2010 17:35:16   
heba
jas sum 10 nedela i vcera i denes imam nekoi chudni bolki vo dolniot del kje umram od strav. imam zakazano utre pregled ama neznam kako kje dodrzam do utre mnogu se plashamuser posted image chitav nekade deka samo do 8ma bolelo ako se sluchelo podocna mora odma na dr. kje skrenam od strav

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.12.2010 18:26:29   
Natuska85
Хеба ако кратко траат не е страшно и јас имавв некоја таква болка околу 10тата недела и многу се уплашив,па после кога му кажав на докторот ми кажа дека нормално било пошто се ширела матката.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.12.2010 18:30:52   
Maca25
Јас имав подолго време грчеви, се вадев од памет, но гинекологот ми објасни дека е нормално. Мене со грчевите почна многу и кичмата да ме боли и таа болка треше се додека не се породив. Како е кај вас?

Баш вчера снаа ми ми рече дека има грчеви. Таа е некаде 7 недела.

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 5.12.2010 18:31:56 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.12.2010 19:55:46   
heba
pa ne se bash grchevi tuku me presekuvaa nekako chudno pa zzemav se zamotav so shal okolu stomakov pa mi e podobroutre edvaj cekam da dojde12 saat da go vidam na eho mn se plasham

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.12.2010 20:13:31   
Natuska85
Хеба и кај мене не беа грчеви туку како да ме пресече нешто наеднаш и неможев да се исправам.Ама кратко траеше негде 5 минути мислам.Многу се уплашив сама бев дома па земав да си user posted image .Мислев да не му станало нешто на user posted image .Ама за среќа се помина добро.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.12.2010 21:32:47   
Berliner
jas nastinav denovive,mi se pokaci i temperaturata malku,zatnat nos....ginekolot mi dade ampicilin i mn ovosje....
vi se slucilo li toa? kako vi bese? se nadevam deka nisto nema da mu e na bepcetouser posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.12.2010 21:36:13   
Olivia
Berliner kakov ampicilin ti dal cekaj malce ti ne smees da zemas skakov antibiotik, Pancef se pie vo bremenost, sovetuvaj se so doktorot i prasaj za PANCEF,ama vo sekoj slucaj nemoja da se plasis samo opusti se odmaraj i krkaj ovosje , cajce i med..pozz

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Berliner)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.12.2010 21:43:35   
Berliner
da, Ampicilin da zemam,vo slucaj samo ako mi se pokaci temperaturata,za da ne mi se razvila nekoja bakterija. se nadevam deka ne zgresil,a i vo upatstvoto pisuva deka moze da go zemaat bremeni samo po potreba i pod odobrenie od doktor.utre mi e terminot,pa ke vidime sto i kako

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
6.12.2010 13:39:22   
prettygirl
jas sum desetta nedela i od snosti imam kako kafeav iscedok i sega mesto ne me faka i um nemam vo glavata si mislam dali nesto ne e vo red i dali treba da odam na ginekolog?procitav kaj nekoi od vas sto go imale to slicno iskustvo deka toa v\bilo normalno no sepak mene mi e strav. ve molam za sovet 

(Одговор на членот Berliner)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
6.12.2010 13:41:03   
arh_diz
Jas mislam deka treba da si posetis ginekolog. Ne e nisto strasno no da ti bide sovesta cista

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?