|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
6.12.2010 14:02:09   
Berliner
I jas go imav toa epten na pocetokot,veke go nemam,a nekade 6-7 nedela sum...mi rekoa deka e normalno,no sepak za da si bides mirna prasaj go doktorotuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
6.12.2010 19:18:22   
heba
jas denes se zalev na doktorot kolku me bolel stomakot ama niso ne mi rece me vide na eho reche se e super za dve nedeli 4D a do togash i so terapijata posle da ja prekinam. tuku sakav da vi kazam vo kakva doumica  sum zemav nekoi vitamini od naturall wealth za bremeni ko bozem mnogu bile dobri a gleam sea u upatstvoto deka sodrzat sostojki od ribi a ja na niv sum alergichna ...aj valjda ne se bash ti e sostojki so ne mi odgovaraat....
inaku mn se izraduvav koga go vidov na eho so rachinja i nodzinja abe ushe srcevo nemoze da mi se smiri

(Одговор на членот Berliner)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
7.12.2010 11:28:22   
lete
zdravo odamna nesum vipisala no imam seriozen problem so denovi ne mozam da spijam nemam so sve matno gledam dodeka sedam mise spie a legnam nemozam nikako da zaspijam daj kazujte lek ne mozam vise veke 5 dena sum bez son inace osven toa sve e vo red  vo petok ke bidam 7 nedeli i sum na kontrola dago slusneme srceto na bebceto so mene se e vo red stomaceto za pola santim mi porasna izgleda postelkata se oformuva imam od vreme na vreme blagi neosetlivi bolki i seuste cesto mokram pozdrav

_____________________________

Веруваме само во oна на кое што се надеваме
и се надеваме на она во кое што веруваме

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
7.12.2010 12:07:23   
lady_bug
ZDravo na siteuser posted image
Ja sum celata vo iscekuvanje a gledam tuuka site gi znaete prvite simptomi na bremenosta pa bi sakala da mi pomognete malku dokolku znaete-vaka mislam deka sum bremena no sepak e rano od zacnuvanjeto sum nekade povece od 10 dena ke sakate li dami gi kazete prvite simpotmi inaku nesto se slucuva cudno vo mojot organizam mnogu spijammmmm:) i preku noc odam cesto vo wc,koga ke stanam od spienje nekako ic ne mi se jade sto pred toa si imav apetit.Dali e nesto vo vrska so bremenosta nekoi pocetni znaci ili....???
Ve molam kazete mi nesto cekanjevo me ubivauser posted image
Pozdrav

(Одговор на членот Berliner)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
7.12.2010 12:49:43   
Martins mom
Повеќе за симптомите на бременост можеш да прочиташ тука

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
7.12.2010 20:29:14   
heba
10 dena po zachuvanje ili 10 dena ti kasni?? ako e prvoto sugestija ti e, prerano e za siptomi a ako e vtorot t.e ti kasni posigurno e deka si bremena, ne misli na simptomite sami kje si dojdat.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
8.12.2010 14:29:08   
MMM27
Здраво на сите.
Сакам да ве прашам дали некоја била на одредување на крвна група и дали може тоа да се направи на друго место освен трансфузиологија на Државна?

Дали имате проблеми со бактерии во уринаuser posted image И уште нешто.....Заборавив да го прашам гинекологот дали смеам да користам канестен или микорил, а наредниот преглед ми е дури за 1 месец user posted image

< Поракaта ја уредил MMM27 -- 8.12.2010 14:30:16 >

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
8.12.2010 20:11:43   
Natuska85
ммм27 ако имаш полагано за возачка таму проверуваат крвна група па немора да одредуваш сега.Јас така направив,земав копија од тоа картончето само.А инаку мислам дека и во авицена приватната лабараторија може да ти одредат крвна група.Ќе ти пишам број во пп ако сакаш да си прашаш..

За употреба на канестен мислам дека мораш прво да се консултираш со докторот,не превземај ништо на своја рака.
Која недела си?Имал лесна user posted image .user posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот MMM27)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
9.12.2010 18:45:53   
heba
dechki jas sum 11 nedela i rechisi sekoj den me machat glavobolki, povrakjanjevo se potsmiri malku pocnav i da jadam polesna hrana i cokolatca :) ama glavava tapana osobeno odkako kje zadremam poplade i sho da pravam posle naspana a so glavobolka ...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
9.12.2010 19:22:29   
Natuska85
Мене кога ме заболува главата се напивам парацетамол,ми помага,докторот така ми кажа

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
9.12.2010 19:46:18   
lilicka
Devojki pomos za dve nedeli treba da pravam Priska...nekoj da me upati kade,sto kako,kolku cini i kade e najdobro da go napravam ova??tnxx

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
9.12.2010 22:01:41   
Beatris
Mozes vo Avicena, mislam deka bese 3.800 den 

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
9.12.2010 22:44:15   
Natuska85
искрено стварно незнам што е тоа прискаuser posted image ама мене во Авицена ми зимаа крв за рано откривање на аномалии и Даунов синдром и толку кошташе 3800,можда истото е тоа а....user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
9.12.2010 23:07:04   
Beatris
Toa e user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
10.12.2010 19:18:26   
MMM27
Fala na odgovorot Natuska85. Ke se javam tamu, posto nemam vozacka.

Inaku sum 8ma nedela, go prasav doktorot  mi kaza deka moze da koristam kanesten.  Kazete mi koga se pravi Priska, vo koja nedela. Mene ne mi spomnal nikoj za toa user posted image   I fala vi na site za se sto pisuvate, ako ne bese forumot, nemase da znam deka treba da se pravat brisevi vo 12ta nedela. Nikoj nisto ne mi kazuva ako ne si prasam user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
10.12.2010 19:24:01   
ping
Dali moze da mi kazete koja nedela se pravi toa priska i dali vi go preporacha doktorot jas bev kaj doktorot 6 nedela i mi reche da odam po eden mesec znachi koga kje bidam 10nedela i mene mi e cudno zoshto tolku kasno mi reche da odam

(Одговор на членот MMM27)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
10.12.2010 19:48:01   
Natuska85
Приска се прави колку што јас разбрав од докторот најкасно до 16 недела,така барем е препорачливо,јас бев во 13та недела негде.Инаку ммм27 и за приска и за брисеви би требало докторот да ти каже,можеби рано ти е за тоа не ти кажал.

Пинг обично конторлите се прават на еден месец така да добро ти кажал да одиш за 4 недели.Мене првиот преглед ми беше 8ма недела кога бев, па после 12та и сега наредна недела 18та пак ке одам на преглед.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот ping)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
10.12.2010 19:57:41   
Beatris
Treba da se napravi i prv screening (4d) za ultrazvucna detekcija na anomalii od 13-15 nedela, i uste ednas vo 20-23ta nedela.  Nekoi go pravat samo vtoriot okolu 20 nedela. Jas bev i na dvata

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
10.12.2010 19:59:14   
heba
dechki shto e toa priska? mene mi rekoa za dau.sin. deka kje se vidi sega kogakje odam na 4d eho...prv pat go slusham terminov neka raskaze nekoj kakva procedura e. a za brisevi znam deka ne im pravat na site poznavam nekolku trudnici poradi toa shto nemaat istorija na bakterii ili virusi ne im zemaa brisevi taka da ne se plashi ako ne ti preporaca dr.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
10.12.2010 20:04:41   
Beatris
Nema vrska istorijata na bakterii so toa, bris MORA da se napavi vo sekoj slucaj, duri e preporaclivo ednas na pocetokot i ednas pred krajot na bremenosta. I jas ne sum imala nikogas nikakov problem, no vo bremenosta znaat da se pojavat bakteriski infekicii, primer sekoja 3ta trudnica ima problemi so kandida koja treba da se leuva.  PRISCA e Prenatal Risc Calculation Software -  rano otkrivanje na visok rizik od malformacii kaj plodot kako daunov sindrom i sl. Preku analiza na krvta se presmetuva procenotot na rizikot.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
10.12.2010 20:07:09   
Natuska85
Хеба и јас првпат слушнав дека се вика тоа приска,може докторот и ми го спомна ама не го запамтив терминот.Тоа е всушност испитувањето за постоење на Даунов синдром или рани аномалии преку крв.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
10.12.2010 20:08:36   
Natuska85
Леле Беатрис колк по стучно си објаснила...јас тапа сум за такви стручни термини барем од областа на здравствотоuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
10.12.2010 20:10:34   
heba
auuu posle linkon od kanal 5 za Gak mozebi i najdobro e da se napravat kandidana rechisi sekoj 2 ja ima. mene od ova utregastanov me odkorna od svrbenje mi rekoa kamilica da staam ama ne deka pomaga nesho.
inaku denes bev na zabar za tri meseci 4 zabi rasipani i toa ubavo rasipani, sea kje go krkam ...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
10.12.2010 20:18:17   
Beatris
Uf uf za merak, jas bev ednas negde na pocetokot nemav rasipani zabi, sega se spremam pak da odam pa ke bide veselo po ova sto go kazuvas

A sto se odnesuva do infekciite mislam deka site treba da si odat na 6 meseci obavezno, bremeni ne bremeni, zaedno so PAPot i toa, zenski sme mora da se cuvame, ne se znae i nikogas, nisto da ne si imal ne znaci deka vo idnina nema da se sluci (ne daj boze normalno)

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
10.12.2010 20:20:46   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85

Леле Беатрис колк по стучно си објаснила...јас тапа сум за такви стручни термини барем од областа на здравствотоuser posted image user posted image user posted image user posted image


Имам дома 126 книги user posted image  за читање, само читам нешто ваму таму откога останав user posted image , плус и золва ми е бремена (разлика сме 3 недели пази коинциденција), а докторка е, па читам таму и од нејзините стручни книги + форумиве исчитани од а до ш user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?