|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  84 85 [86] 87 88   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.11.2013 17:41:41   
petra27
Rabotata e sto jas sum mnogu sitna za tri bebinja mnogu golem rizik e a baska imam edno doma....toa e realno resenie....podobro edno da se zrtvuva otkolku tri da se izgubat...jas prvata bremenost edvaj jq istrav do kraj...se nadevam sega ke bde podobro...znaci ne edo mislenje tuku do realno soocuvanje...pozz srcka
ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: petra27

Zdravo srcki....sega se vrativ od pregled i veruvale ili ne 3te bebcinja super napreduvaat imaat srceva reakcija....zakazavme pregled na 12ti dekemvri...da ostavime do togas na majka priroda a ako ne edno mora da se reducira...premnogu golem rizik e da se iznosaf tri bebinja...zal mi e,no mora taka....za da preziveat dve mora da se zrtvuva edno....


Петра27,прекрасна вест,баш ми е мило што 3те бебиња имаат срцева акција,и си напредуваатuser posted image .Само едно не ми е јасноuser posted image зошто да се жртвува едно?? Јас познавам жена што живее во моја близина роди тројка,сите здрави и живи.
Немој да размислуваш така те молам.Мисли дека се ќе биде ок со тритеuser posted image


(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 2126
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.11.2013 18:02:30   
LoveableMe RR
Petra27, cestitki za bremenosta I za bebushite. Moja drugarka bese bremena so tri, no vo tekot na bremenosta ednoto prestana samo da raste I potoa se izgubi, a trebase I nea ednoto da go ischistat, no srekja se sluci spontano. Denes ima dve prekrasni bliznacki. Teska I rizicna e bremenosta so trojka. Ti posakuvam srekja, iako ne e seedno koga znaes deka eden zivot gasne vo tebe. Pozz

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 2127
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.11.2013 22:46:32   
kuklickaa
ke otidam porano deluxe,nakaj 9ta nema da cekam 10ta da vidam kako ke sum...eve denes ne mi e nisto samo malce peckanje na moment mislam deka toa e normalno,a i mokrenjeto vikaat deka zacesteno mokrenje e normalen simptom,ti mislis deka ne e vo red ako mokram i navecer???me zamisli....

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 2128
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
20.11.2013 9:37:52   
cacisk
Здраво мамички како сте ми? Јас денес влегувам во 11 недела user posted image Закажав за скрининг другата недела. Сакам да ве прашам до пред некој ден имав тапи болки во јајниците на неколку часа ги имав, а еве веќе 3-4 дена ништо не осеќам user posted image Се плашам да не се случило нешто. Незнам дали да одам до кај матичната да ме види, во Среда на 27 сум на скрининг па да не бидат брзо прегледите.
Вие што ме советувате? Дури и несоницата што ја имав 6-7 недели веќе ја снемува, и почновума мирно да спијам. Јас сум исплашена. Дајте некој совет

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2129
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
20.11.2013 9:49:55   
kuklickaa
Duso eve i kaj mene ''slicna'' situacija samo se plasam samo bolki imav vo dolniot del na stomakot pa potoa vo kicmata i samo se plasam a denes sum 7 nedela 4 dena a treba da odtidam na 10 za brisevi i da ti kazam ne mi se odi voopsto na sekoe so vaginalnoto eho...jas eve ke cekam pa po moe mislam da pocekas da ne odis...zatoa sto simptomite s emenuvaat ete ti vlezena si vo 2ro tromesecje sega moze i da ti se smirat simptomite a moze da ti se javat i drugi...toa od mene,ama ti sepak kako si mislis !! te guskam (koga bese psoledno na preglde)

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 2130
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
20.11.2013 14:35:46   
Melanija RR
cacisk ако ништо не чуствуваш не значи дека не е во ред,уживај си за 1 недела си на скрининг и после е најубавото второ тромесечје .
Ако те вознемирува тоа оди да те види лекар не е страшно што е наблизу ,вагинално ехо е до 12 недела а побај си абдоменално(надворешно).

kuklickaa мокрењето е нормално,јас во сред ноќ станував и пак кога ќе станев трчав во вц

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2131
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
22.11.2013 3:47:10   
sonc90
zenski jas izgleda stanuvam paranoicna pa ke ve zamaram vas...me interesira ima li nekoja bez nikakvi simptomi?mene me bolat samo gradite (ovie nekolku dena pomalce od prethodno) i imam bolki vo dolniot del na stomakot i normalno me ubiva zamorot...no toa e se,pa sakam da znam dali e toa normalno?do sega nemam slusnato za vakva bremenost kako mojata-da kazam volku lesna zaso obicno site se borat so sekakvi simptomi vo prvoto tromesecie a jas gi nemam...ima pricina za zagrizenost ili jas si zamisluvam samo? (inace sum 8 + 4)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2132
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
22.11.2013 8:52:23   
Felly RR
Сонц90, јас во бременоста единствено мнооооогу спиев, и јас немав некои други симптоми карактеристични за првото тромесечие. Така да, уживај, штом бременоста редовно ти ја следи гинеколог, и ти се чувстуваш добро, нема никаква причина за грижа.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 2133
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
22.11.2013 10:54:32   
kuklickaa
sonc90 jas eve minatite nedeli de nesto me pritiskase vo meseto de nesto mi bese non stop otkako vlegov vo 7ma pa navaka nemam problemi nisto samo gradite me bolat i zamor osekam mnoguuu....toa e se...ne mora da znaci deka nesto ne e vo red...koga si ti za na kontrola mene mi rekoa 10 nedela,ama nz dali ek istrpam do togas ke odam kaj 9ta :)) pozz mesinja

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2134
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
22.11.2013 11:52:05   
vezilka RR
Хе хе, абе не паничете, туку радувајте се кога нема никакви симптоми. Штом сте по редовна контрола на гинекологот, а немате проблемчиња, удрете на уживанција.

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2135
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
22.11.2013 11:58:46   
kuklickaa
vezilka na 5ta ned bev sega sum na 10ta na kontrola(a utre vleguvam 8ma)...nekako mi se cini mnogu vreme :)))

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2136
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
22.11.2013 12:06:33   
vezilka RR
А потврдивте ли срцева акција?

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2137
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
22.11.2013 12:26:46   
kuklickaa
da vo 5ta nedela....

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2138
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
22.11.2013 12:52:13   
vezilka RR
Епа одлично. Тогаш немаш за што да се секираш. Секако до 10-11 недела нема што да се контролира. После тоа ти следуваат скрининг нанухална и брисеви и пап. Мислам дека се кажав. Или некој ќе ме дополни ако сум заборавила,хехе. Како и да е, ти уживкај си и не се секирај, се ќе биде во ред. Ајде па те чекам во второто тромесечие наскоро.

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2139
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
23.11.2013 4:19:19   
sonc90
jas bev vo 7 + 4 i ne se vide bas najubavo srcevata akcija ama rece deka bidejki odgovaralo za tekovniot period treba da e zivo (ako ne e zivo nema da se razviva) ama sepak mi rece da dojdam za 2 nedeli koga ke bidam 9 + 4 zaso negovoto eho e od starinskite (2d) i togas ke mozat da ja potvrdat so sigurnost srcevata akcija a i da pise kolku ima otcukuvanja...inace i jas sakam da ne panicam i da se raduvam ama koga e nesto posilno od tebe-toa e...sepak ne e deka ne se raduvam-bi rekla ke puknam od srekja ama prva bremenost a citam i slusam sekakvi iskustva i si velam "dobro a jas sto sum?robot?kako jas ne osekam takvi raboti?" ama ete imalo i dr kako mene...ne sum bila robot! hehe...inace fala mn zenski user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2140
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
26.11.2013 9:45:39   
kuklickaa
Zdravo mesinja kako mi ste?ajde nekoja neka mi kazi sto sleduva na 1 skrining sto ke vidam :)0 na 10 ned sum kaj maticna za brisevi a na 13 za nuhalna merenje.....

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 2141
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
26.11.2013 9:56:16   
sandriana RR
Кукличка, ако е 4д ехото, ќе видиш буквално фотографија на бебето user posted image . И уште ако д-рот е фин и љубезен, ќе се потруди да го долови најсоодветниот момент да ти го покаже - што каде му е user posted image .
Ќе си измери параметри, и би требало да ти ја даде сликичката за фалење user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2142
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
26.11.2013 13:02:11   
kuklickaa
fala dusicke..nzz za ehoto kakvo mu e na bolnica sigurno si vikam ne e 4d...ili pak sigurno toa ke e so baska upat za na 4d ama ne mi spomna nisto doktorkata za 4d...ama bas bi sakala se da vidam :) ke ima prstinja se?...lelel odvaj cekammmm ...koj ke ceka do 28 dekemvri da si go vidam user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 2143
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
27.11.2013 10:37:35   
latica
Девојки, јас сум бремена после ин витро. Сеуште не сум била на ехо, ми закажаа околу 10.12 user posted image .
Ме интересира кога ви се појавија првите симптоми, јас се осеќам супер, мирувам, освен што ме болат градите на допир и често мокрам други симптоми немама. Се надевам се е во ред user posted image


Поздрав

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2144
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
27.11.2013 23:19:21   
petra27
Latica ne se sekiraj...nekoj ima simptomi nekoj ne....daj boze da imas lesna bremenost....

Zenski jas veke gi cuvstvuvam bebuskite iako sum 9ta nedela...sepak tri bebcinja se :)))se potesko mi e kako sto se blizi denot koga treba da se zboguvam so edno :((

(Одговор на членот latica)
Непосредна врска до пораките: 2145
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
27.11.2013 23:30:30   
kuklickaa
petra koga si nakontrola..kolku pati imas odeno dosega?jas eve denes sum 8+ a treba na 10 da odam za brisevi pa na 13 za skrining ne mozam da docekam :))

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 2146
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
28.11.2013 7:01:44   
bebence19
sakam da ve prasam tie sto veke bile na skrining koga odis v 13 nedela za na 4d eho te gledaat vaginalno ili abdomenalno? moze zvuci glupo no nie imame zakazano za vo vtornik zdravje kaj nekoj doktor Ljupco Petroski pa ke odam so soprugot no ako e vaginalno ne sakam da vleze znam zvuci bezveze :) a dali nekoj go znete doktorot vo drzavna vo sk imam zakazano.

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2147
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
28.11.2013 7:34:00   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebence19

sakam da ve prasam tie sto veke bile na skrining koga odis v 13 nedela za na 4d eho te gledaat vaginalno ili abdomenalno? moze zvuci glupo no nie imame zakazano za vo vtornik zdravje kaj nekoj doktor Ljupco Petroski pa ke odam so soprugot no ako e vaginalno ne sakam da vleze znam zvuci bezveze :) a dali nekoj go znete doktorot vo drzavna vo sk imam zakazano.



Бебенце на скринингот во 12 недела прегледот се врши абдоменално,се гледаат параметри кои укажуваат на даунов синдром.Кога јас ги правев тие прегледи во ист ден ми правеа и скрининг и ми земаа брисеви (што е нормално да се земаат вагинално).Е сега кај тебе зависи што ќе прават дали само скрининг или и брисеви. А што е толку страшно и чудно мажот ако влезе на прегледuser posted image Докторот дозволува оној кој е со тебе да присуствува само на абдоменалниот преглед,Подоцна кога ќе те прегледува вагинално не дозволува друг да биде присутен.Барем во мојот случај беше така.Инаку јас конкретно не можам да ти одговорам на прашањето за докторот,бодејќи не сум од Ск

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 2148
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
28.11.2013 11:08:50   
kuklickaa
bebence eve me i mene :) i jas te svakam (ne sakam vaginalno voopsto),dali potsvesno ama si vikam deka koga ke me pregledaat vaginalno imam bolki vo stomakot...nz ti koga imas odeno na kontrola jas sega sum 8 5+ i mi rekoa okolu 9ta 10ta da otidam za brisevi i potoa na 12-13ta na skrining...za skriningot mi olesnavte sto ke e abdominalno :)) dosega bev na 1 vaginalen pa sea ke moram nekako da go izdrzam i ovoj za brisevi pa konceno kraj na vaginalni...mozda i od mene zvuci smesno ama voopsto ne gi sakam vaginalnite pregledi :)) pozz mesinja

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 2149
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
28.11.2013 11:10:17   
latica
Девојки која недела се слуша срцева акција. Се нервирам затоа што кај мене 14 дена после трансфер ми земаа само Бета Хцг кој ми беше 1058 ми рекоа супер и да појдам дури после 10.12

Ќе пукнам од нервоза, дотогаш, нели е тоа многу време, мислев порано се оди да се види бременоста, а накнадно за срцева акција, кај мене изгледа 2 во 1 ќе биде user posted image

Се плашам

Поздрав

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 2150
Страница:   <<   < Претходна страница  84 85 [86] 87 88   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  84 85 [86] 87 88   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?