|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  81 82 [83] 84 85   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
2.10.2013 9:20:47   
Gardenia
А заборавив ,големи сме 6 недели и два дена user posted image
И нешто друго да прашам да не е малку за плод во 6 недела 3,73 ммuser posted image .Некако така ми кажа докторката дека е малку помалuser posted image

< Поракaта ја уредил Gardenia -- 2.10.2013 9:23:15 >

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 2051
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
2.10.2013 12:06:53   
sandriana RR
Gardenia, во принцип димензии за 5та недела се околу 330мм, а за 6та околу 635 мм. Е сега, пресметката за тоа која недела си секогаш варира + - 2 недели. Ако дошло до подоцнежно оплодување, можно е да си и 5та недела и некој ден, па затоа се такви димензиите.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 2052
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
4.10.2013 16:32:05   
vezilka RR
Јас прееска бев на прв преглед, и сум седма недела плус три дена. Според димензии точно седум. Докторот беше задоволен од големината на плодот и од димензиите на гестациската вреќичка и ми рече дека не очекува проблеми што мене многу ме смири. Слушнавме и срцева акција. Само ми рече уште веднаш да испитам АФА и димери заради предходна историја. За она од што јас најмногу се плашев, заради нашата дијагноза со преклопувањето во локусите при ХЛА типизацијата, ми рече дека тој не се плашел, оти имам едно здраво дете родено без генетски модификации, ама ако ме смирува мене може да размислуваме за амниосинтеза, оти пак и имам 35 години. Тоа уште ќе го размислуваме. Добро е ми олесна user posted image .

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 2053
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
4.10.2013 20:20:01   
Mikimaki
Dragi idni mamicki nie vi ponedelnikot bevme na pregled i bevme tocno 7 nedeli i 1 den a bebusot bese 1cm i imase srceva reakcija. Sakam da ve prasam za goleminata na plodot dali si e si normalna golemina spored nedelite iako vekje eve 8 ndedela ja terame sega. I koga r najubavo za brisevi i krv i mokraca.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2054
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.10.2013 13:45:08   
sandriana RR
Sakam da ve prasam za goleminata na plodot dali si e si normalna golemina spored nedelite iako vekje eve 8 ndedela ja terame sega.

Mikimaki, еве ТУКА има календар за развој на плодот по триместри и недели, се надевам ќе ти помогне за следење на развојот на твоето бебе user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Mikimaki)
Непосредна врска до пораките: 2055
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.10.2013 18:23:45   
vezilka RR
Микимаки ние гледам за два три дена се бркаме. Мене за брисеви ми рече за три недели кога ќе одам дека ќе ми зема. А за крвна слика исто тогаш да однесам. Јас во првата бременост крвна слика правец скоро секој месец, самоиницијативно.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 2056
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
9.10.2013 16:20:26   
cacisk
Jas sum 5 nedela i 2 dena i bebusot e 10 mm. Dali se dobri merkite. Mnogu ne se razbiram okolu ova, uste se mi e taze

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2057
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
9.10.2013 17:25:39   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk

Jas sum 5 nedela i 2 dena i bebusot e 10 mm. Dali se dobri merkite. Mnogu ne se razbiram okolu ova, uste se mi e taze

Еве ова го имаш и погоре,колку што видов супер си со мерките,а еве овде може да си направиш и твој календар постојано ќе си следиш

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 2058
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
10.10.2013 23:15:54   
Mikimaki
Zdravo mamicki i idni mamicki. Sakav da prasam dali znaete dali vo prvoto trimesecie e opasna toplata depilacija na intima posto treba da odam a so bric i mi e strav nekako :-) i dali ima nekoja od vas sto bila na skrinig vi 12 ta nedela vo drzavna i kakvo vi e iskustvoto ako moze i preporaka za doktor za taa rabota. Pozdrav

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 2059
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.10.2013 8:32:08   
Gardenia
Здраво труднички,како сте,нешто слабо по темава?
Јас сум добро еве ја минувам 8 недела и 3 дена сме веќе,само нешто почнав да се плашам искрено да ви кажам.Значи досега немам никакви мачнини,гадења симптоми што скоро сите трудници ги имаат,ниту ми е нешто тешко немам никакви болка,само си легнувам порано ми се спие е тоа е.Има ли место за загриженост,ме фаќа паника дали е се во ред со мене и бебето,дали расте бидејќи стомакот ми е ист како и претходно.Следната недела сум на контрола и ќе пукнам додека отидам да видам како се развива моето гравче.Можеби е глупо ова што го напишав ама... user posted image

(Одговор на членот Mikimaki)
Непосредна врска до пораките: 2060
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.10.2013 8:50:57   
Felly RR
Гардениа, и јас бев иста. Немав мачнини воопшто, само мнооооогу спиев. Ми се случуваше некогаш да ми падне пристисокот, и да ми се слоши, ама тоа се на се 3-4 пати во цела бременост. А стомакот дури во 4 месец почна малце да се познава.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 2061
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.10.2013 9:29:39   
sandriana RR
Гардениа, без грижи. и јас бев иста како тебе и Фели - стомак дури после 4ти месец ми се појави, ама затоа надокнади во 3то тромесечие user posted image Немав ни мачнини, ни повраќање, ни стрв за храна - се ми беше исто како и пред тоа user posted image ДУри не ми се ни спиеше мене :) Ајде, само опушти се и пиши како минал прегледот што следи user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2062
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.10.2013 9:33:50   
Gardenia
Фала женски малку ме опуштивте user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 2063
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.10.2013 9:40:29   
Felly RR
Хехе, сандриана сега се сетив и на тоа - стрв за храна, ни јас немав. И еднаш дури и мм ми рече - Дај нешто побарај ми да ти купам, да знам нешто, да памтам и јас од бременоста, дека си ме пратила по некое јадење. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 2064
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.10.2013 10:35:57   
vezilka RR
Ехеее Гарденија, кажи фала богу што немам ништо. Супер значи ти си среќната коцка, хе,хе а ако ти фалат мачнини, кажи да ти ги дадам на некој ден, и јас да здивнам. Раат немам од овие мачнини, навечер после второто повраќање, повраќам киселини, и ме пржат градите. Страшно е, преку ден се издржува, ама навечер е страшно. А за стомакот, па рано е, тамам работа од сега да почне да расте, до кај ќе стигнеме до девети, нема да не збира низ врата, user posted image . Ама кога ќе размислам поубаво, вопрвата бременост изгледа стомакот порано почна да ми расте, зошто се сеќавам дека кога бев шести, сите ме прашуваа дали сум осми user posted image .

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2065
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.10.2013 12:12:28   
Happy Sunshine
Здраво и од мене, повторно на оваа тема. 5 недела накај 6 сум, многу сум среќна но и исплашена дали се ќе биде во ред user posted image но мора да се мисли позитивно user posted image Болки немам сега за сега некои фала Богу, но имам мека столица и тоа по 2 пати на ден. Дали му се случило и на некој друг тоа?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2066
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.10.2013 13:18:05   
Gardenia

ИЗВОРНА ПОРАКА: Happy Sunshine

Здраво и од мене, повторно на оваа тема. 5 недела накај 6 сум, многу сум среќна но и исплашена дали се ќе биде во ред user posted image но мора да се мисли позитивно user posted image Болки немам сега за сега некои фала Богу, но имам мека столица и тоа по 2 пати на ден. Дали му се случило и на некој друг тоа?


Oх душо очигледно сите така се чувствуваме,ем среќни ем исплашени,ама мора да сме позитивни.Инаку тоа со столицата и мене ми се случува често ама само наутро,и мислам дека не е нешто страшно,може и од преголемо количевство на витамин ц да имаш мека столица,ама ако продолжи и понатаму сериозно консултирај лекар.Дај боже да си добра и понатаму user posted image

(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 2067
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
17.10.2013 13:50:10   
Melanija RR
И јас сум пример ни мачнини ни гадење ни повраќање биди среќна user posted image
Во бременост бев најздрава најдобро се чуствував таа состојба за моето тело беше благодет ,бременост не значи секогаш проблеми и повраќањаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 2068
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
18.10.2013 12:41:07   
Мамичка85
Taka e user posted image samo opusteno i se ke si bide vo najdobar red bez grizi so lesno neka ni e na site user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2069
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
21.10.2013 9:29:31   
Gardenia
Женски многу сум исплашена,за викендот ми се јави кафеав исцедок,еве два дена го имам,и сега малку и со бледа крв помешано.Се јавив после да одам на гинеколог,ме фаќа паника.Му се случило ли на некој друг незнам што еuser posted image

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 2070
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
21.10.2013 10:20:06   
bebence19
idi si na ginekolog no mislam deka ke te bocne samo so progesteron :) ne se plasi se ke bide vo red

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 2071
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
21.10.2013 10:45:32   
sandriana RR
Гардениа, појди си на лекар, за секој случај. Кога мене ми се случи така, бев негде 8-9 недела, добив терапија со уртогестан. Кај мене беше последица на чистење на хематомче од матката.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 2072
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
21.10.2013 10:45:35   
AnnaMolly RR
Гарденија јас прокрварев некаде тоа време во бременоста. Ми рекоа ако е темна крвта не е страшно, ама обавезно на лекар оди. Јас примав Утрогестан и се среди се за ден-два.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 2073
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
21.10.2013 11:00:35   
bebence19
sakam da ve prasam dali ve bolat gradite i vo koj del? mene me bolat na del kade se povrzuvaat so teloto i na dvete strani mi se tuka oteceni i tvrdi i ne znam dali e normalno i dali treba da odam na lekar za ova??????

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 2074
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
21.10.2013 11:06:02   
Gardenia

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebence19

sakam da ve prasam dali ve bolat gradite i vo koj del? mene me bolat na del kade se povrzuvaat so teloto i na dvete strani mi se tuka oteceni i tvrdi i ne znam dali e normalno i dali treba da odam na lekar za ova??????


Фала ви,уфф едвај чекам да одам после да видам што е
Не се секирај бебенце 19 тоа е нормално,на почеток на бременост и мене ми беа такви многу болни и отечени,а сега не ме болат толку,тоа е од хормоните.

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 2075
Страница:   <<   < Претходна страница  81 82 [83] 84 85   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  81 82 [83] 84 85   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?