|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  82 83 [84] 85 86   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
21.10.2013 16:02:37   
vezilka RR
Гарденија, што направи? Јас првата бременост прокрварив во 7 недела. Имав хематом во матката, и плус покачени димери. Примав терапија до 12 недела. Утрогестан вагиналети, и прогестерон инекции еднаш неделно. И терапија за димерите, аспирин 100. Сето тоа до 12 недела. А крварењето беше цилкично, значи неколу дена, па неколку дена ок, па после пак и така се до некаде 10-11 недела.

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 2076
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
22.10.2013 13:09:23   
Happy Sunshine
Мешиња како сте?
Е сега и јас сакам да прашам за градите во бременоста, на почетокот кога ми каснеше ми беа отечени, сега имам вени ама не ми се големи како кога правев тест има ли место за паника?? Кога поцнуваат да растат? user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2077
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
24.10.2013 12:22:32   
Confused
Немој да се грижиш мила, мене околу 7ма недела почнаа да ми растат, и јас имав еден спонтан пред оваа бременост па еве сега си терам user posted image
Стравот е голем, но обиди се да не мислиш на лошо, се ќе биде во ред user posted image

(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 2078
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
25.10.2013 14:25:56   
bebence19
sakam da ve prasam dali e normalno na pocetok na bremenost da imas normalna sedimentacija, pravev deneska krvna slika i sedimentacijata mi e 6 normalna e :) ama ne li treba da mi bide pokacena, sedma nedela sum :)

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот Confused)
Непосредна врска до пораките: 2079
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
26.10.2013 14:52:33   
cacisk
Да си пишам и јас. Сега дојдовме од 2 преглед. 7+1 сум и бебушот е 9.5 мм. Некако се исплашив да не расте како што треба, НЕ ДАЈ БОЖЕ. секаде читам дека оваа недела треба да биде од 1цм па нагоре. Јас сум со ИВФ и толно се знае која недела сум. Лелеее ама се плашам user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2080
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
26.10.2013 15:17:13   
Felly RR
Cacisk, не грижи се, тоа е само дадено како просечна вредност, не може кај сите да биде исто. Штом сега се враќаш од преглед, веројатно и докторот ќе ти кажел ако имало нешто. Еве ТУКА можеш да се регистрираш на нашиот Календар за бременост, и да ја следиш бременоста по недели.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 2081
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
28.10.2013 14:59:33   
vezilka RR
Сега се вреатив од преглед. Според дата на последен циклус сум единаеста недела + 1, а плодот е со големина која одговара на 10+4. Значи заостанува 4-5 дена, докторов рече ништо страшно, уште било на почеток, па ќе му верувам. Инаку меревме нухалната тренслуценција (раслојување на тилниот дел на бебето), носната коска на фетусот, како и колор-доплер испитување на протокот на крвта, исто така докторот задоволен од измереното. Констатиравме кандида user posted image и ми даде вагиналети канестен три дена. Земавме и брисеви, кои ќе ги чекам до четврток. Утре имам закажано на трансфузиологија за АФА и Димери. и тоа е за сега. Одиме понатака, хе, хе..Само морам дасе пожалам на сумата што ја платив во микробиологија за брисевите, 1.200,00МКД, некако многу ми се видоа бре луѓе, се чуствувам како да ме покрале.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2082
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
29.10.2013 3:57:19   
sonc90
luge znam deka ima milion odgovori no jas za posigurno sepak ke si prasam...jas spored moja procenka sum 4 n. i 6 d. (posleden ciklus imav na 23.09) i bi sakala da znam koga da idam na ginekolog zs sakam odma da vidi dali ima srceva reakcija so toa sto mojot maticen e drzaven i se sluzi so postarite eha...taka da pls sovet

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2083
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
29.10.2013 8:01:47   
mommy_angels RR
Везилка user posted image user posted image user posted image ,,а тоа со мерките не му ја мисли,цело време се движат неколку дена плус-минус.
Со цената за брисевите ме замисли user posted image ,ова со картончиња ????
Таман се решив да идам ,сега ме предомисли user posted image
Сонц90 срцевата акција ќе можеш да ја слушнеш некаде 7-8 недела

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 2084
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
29.10.2013 9:14:10   
cacisk

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonc90

luge znam deka ima milion odgovori no jas za posigurno sepak ke si prasam...jas spored moja procenka sum 4 n. i 6 d. (posleden ciklus imav na 23.09) i bi sakala da znam koga da idam na ginekolog zs sakam odma da vidi dali ima srceva reakcija so toa sto mojot maticen e drzaven i se sluzi so postarite eha...taka da pls sovet


Sonce9o mislam deka za 1 nedela mozes da odis i da ti ja potvrdat bremenosta, a za srceva akcija duri za 2 nedeli najrano. Obicno srceva akcija se slusa od 6 nadela pa nagore. Kaj nekoi i vo 8 moze da se slusne.

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 2085
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.10.2013 11:26:39   
petra27
Vo ponedelnik sme na prvo eho...nemozam da docekam.....inace veke gi imav prvite macnini i isturanje creva :)) Inace mi se spie mnogu,mi se place za nisto.....simtomi eden kup :)))....pozdravce i vi pisuvam vo ponedelnik poslee eho....

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 2086
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.10.2013 11:38:45   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Сега се вреатив од преглед. Според дата на последен циклус сум единаеста недела + 1, а плодот е со големина која одговара на 10+4. Значи заостанува 4-5 дена, докторов рече ништо страшно, уште било на почеток, па ќе му верувам. Инаку меревме нухалната тренслуценција (раслојување на тилниот дел на бебето), носната коска на фетусот, како и колор-доплер испитување на протокот на крвта, исто така докторот задоволен од измереното. Констатиравме кандида user posted image и ми даде вагиналети канестен три дена. Земавме и брисеви, кои ќе ги чекам до четврток. Утре имам закажано на трансфузиологија за АФА и Димери. и тоа е за сега. Одиме понатака, хе, хе..Само морам дасе пожалам на сумата што ја платив во микробиологија за брисевите, 1.200,00МКД, некако многу ми се видоа бре луѓе, се чуствувам како да ме покрале.


Везилка, класичните брисеви (4) со упат од матичен гинеколог на Институт за јавно здравје (до Министерство за здравство) чинат околу 350 ден. Или ти правеше некои посебни?user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2087
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
30.10.2013 12:05:04   
vezilka RR
Посебно имаше само мокрача и крв, мислам плус брисевите. Ваљда не е тоа толку скапо. Како и да е луѓе, се зачудив. Сега утре сум на трансфузиологија за АфА и димери и баш ќе видам таму колку ќе ме ошурат.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2088
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
31.10.2013 13:11:00   
lady_bug
Jas trebase da dobijamnakaj 26-7 oktomvri ama na 24ti gledam vo wc kafeva tocka i bledo kafeavo na toalet vecerta gledam pak pojacano kafeavo isceduvanje i vikam aj nisto staviv vloska utredenta nisto nitu na toalet i od togas(nedaj boze vece)nemam i znaev deka sum bremena zosto vece pola godina se obiduvame a so prvotto dete od ednas fati i sega sum mnogu srecna user posted image user posted image seuste nemam otideno na pregled se mislam dali narednata nedela koga ke bidam 6-ta ili drugata vo 7ma da se slusne srceto
inaku macninite se tuka no ne se kako vo prvata bremenost sega mnogu mi se spieee edvaj stanam nasabjle

moze li da mi kaze nekoja trudnica sega brzo koja e odela na ginekolog vo koja nedela pocnuva da se slusa srceto?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2089
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
31.10.2013 13:46:40   
vezilka RR
Па 6та, 7ма, веќе се слуша. Бидејќи неделите нели се бројат по дата на последен циклус, а овулацијата и забременувањето да настапиле порани или подоцна, не секогаш можеме да утврдиме точно. Мислам дека до 8ма недела се чека да се слушне срцевата акција за најсигурно, нели да не сме утнале во броењето. Јас бев во седма и веќе се слушаше срцевата. Честитки lady_bug, и да си имаш лесна бременост.

(Одговор на членот lady_bug)
Непосредна врска до пораките: 2090
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
31.10.2013 22:47:34   
kuklickaa
Zdravo trudnici,se  najdov i jas na ova atema konecno sega 4 +5 denes...(so prethoden spontan vo juni ) se nadevam na lesna i ubava bremenost ovoj pat ..imam nekoi simptomi ama sekoj den pojaki i pojaki,koga otidovte prviot pat na eho?minatiot pat jas 8 pati bev do 7 nedela trista maltretiranja i od loso iskustvo ne insistiram da otidam vednas...koga otidovte vie i sto pievte koga doznavte deka ste bremeni??na site vi posakuvam da imame lesna i ubava bremenost i da si rodime zdravi zivi i pravi user posted image ...ve guskam mesinjaaa

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2091
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
1.11.2013 10:03:24   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kuklickaa

Zdravo trudnici,se  najdov i jas na ova atema konecno sega 4 +5 denes...(so prethoden spontan vo juni ) se nadevam na lesna i ubava bremenost ovoj pat ..imam nekoi simptomi ama sekoj den pojaki i pojaki,koga otidovte prviot pat na eho?minatiot pat jas 8 pati bev do 7 nedela trista maltretiranja i od loso iskustvo ne insistiram da otidam vednas...koga otidovte vie i sto pievte koga doznavte deka ste bremeni??na site vi posakuvam da imame lesna i ubava bremenost i da si rodime zdravi zivi i pravi user posted image ...ve guskam mesinjaaa


Јас од немајкаде, бидејки беше во очи Нова Година кога на тестот видов user posted image , па потоа Божиќ, и прво ехо ми беше во 6та недела. Од тогаш почнав да пијам само фолна киселина, и секако да повнимавам на исхрана.
Ти посакувам лесна и успешна бременост.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2092
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
1.11.2013 10:38:50   
vezilka RR
Сега за сега доволно ти е само филна да си пиеш. Јас почнав од одма и магнезиум да пиеш, бидејќи знаев од првата бременост дека така ми имаше кажано докторот.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 2093
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
1.11.2013 22:44:57   
kuklickaa
сакувам лесна и успешна бременост.

Za magnezium vezilka ne mi imase receno ginekologot ama prasav vo dve apteki vo ednata mi rekoa mozes a vo dr ne bez preporaka od doktor toj se daval za jaki grcevi i za krven pritisok vo bremenosta pa mi rece aptekarkata nema potreba da se optovaruvas so razni tableti koga ne ti se preporacani...denes eve 4 6+ utre vlrguvam vo 5 ke pocekam do kaj 6...6 i + i ke otidam na pregleg...dovolno e?ve guskam siteee

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2094
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
2.11.2013 13:21:03   
Мамичка85
Kuklicka i nie te guskame site i ti posakuvam ubava i lesna user posted image cestitki uste ednas user posted image

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2095
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
3.11.2013 8:32:34   
kuklickaa
Fala vi dusicki...odvaj cekam da pomine 9-10 nedela....da ne se grizam veke (oti spontaniot mi se sluci vo 7ma minatiot pat) i odvaj cekammm togas da mu kazam na sitee i na moite i zaedno da se raduvame...(i sekako da si go vidam moeto milo zlatce na eho ) :)) pozdrav dusickiiii

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 2096
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
3.11.2013 21:11:00   
Мамичка85
Pozdrav i do tebe ke bide se vo red samo ostani pozitivna user posted image

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2097
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
4.11.2013 21:58:15   
petra27
Majkicki...denes bev na prvo eho.....imam 3 tockicki....leleeee.....dve odlicno se razvivaat a tretoto e pomalo i najverojatno ke se isusi....jas sum na 7mo nebo :)))

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 2098
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
4.11.2013 22:53:00   
kuklickaa
petra so lesnina uzivaj vo user posted image ...inace koja nedela si potocno?i koga ti zakazaa povtoren pregled?

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 2099
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела
5.11.2013 10:47:31   
petra27
Sega sum 5ta nedela i nekoj den...povtoren pregled na 18ti noemvri,za da se vidi srceva reakcija....samo so Gospod napred

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 2100
Страница:   <<   < Претходна страница  82 83 [84] 85 86   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  82 83 [84] 85 86   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?