|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: свежо или кашичка?
27.3.2012 11:10:10   
arh_diz
Jas znam deka spanak nesmee da se podgotvuva denes a da se jade utredenta , a za ostanatite nema problem

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: свежо или кашичка?
27.3.2012 11:14:58   
Emanuelapp
Еве една добра информација user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: свежо или кашичка?
27.3.2012 11:19:33   
AnnaMolly RR
Емануела, спанаќ и компир печен НИКАКО не смееш да подгреваш! Така се ослободуваат некои токсини и штетно е многу.

Мене еднаш ми продадоа бурек со спанаќ, ама го загреа продавачката во микробранова, па следните два дена се истурив од повраќање и со години не јадев спанаќ од што имав трауми.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: свежо или кашичка?
27.3.2012 11:27:57   
vezilka RR
Ајде сега, за спанаќ знаев, ама за компир печен прв пат слушам..

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: свежо или кашичка?
27.3.2012 11:39:14   
Emanuelapp
Јас никако не му давам престојан печен компир значи варам во супа заедно со друг зеленчук , незнам немам дадено престојан спанаќ го набројав како опција еве сега знам дека не требало. Инаку ретко многу ретко оставам престојана храна мајка ми го чува и и таа му подготвува се свежо .

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: свежо или кашичка?
13.5.2012 0:10:21   
Lucian
kombiniram,i toa i toa,ako zemam svezo samo od organsko poteklo ili od gradina kaj starite,imaat stvarno golem izbor,i za nas od tamu zemam,toa marulata ne i treba ni zejtin ni ocet od sto e socna.za spanakjot deka ne se podgreva toa znam,a za kompirite i ne se slozuvam,bev na edno predavanje za voveduvanje na kasicki kaj bebinja i bese mnogu informativno,zenata bese obrazovan nutricionist,na kraj dobivme i brosura so recepti i mnogu od niv sodrzea kompiri i pisuvase deka mozat da se zamrznat i posle da se odmrznat.sum pravela taka,vo kasickite sto se planirani da se zamrznat ne treba da se stavi lazicka ovosen sok,tuku tek koga ke se odmrzne i stopli,za vitamin C.a moevo bebe jade se,bukvalno seuser posted image
Kaj gotovite kasicki e ubavo toa sto se proizveduvaat po odredeni propisi,takvi uslovi doma ne mozat da se napravat,veruvam vo toa deka koristat kvalitetni sostojki

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 156
   свежо или кашичка?
14.5.2012 2:16:03   
Леон
Zа некој месец и ние ке треба да почниме со дохрана, но искрено јас сум во големи мисли и паметот ми е на триста страни, стварно не знам со која опција да почнам.
Во Америка се препорачува прва дохрана да бидат житариците ради неутралниот вкус, кај нас со овошјето, а други пак викаат со зеленчукот , бидејки може ако се почне прво со овошните кашички да не ги прифака зеленчуковите.
Друга мисла ми е за времето кога да се почни, во болница ми рекоа до 6 месеци само на млеко, некои педијатри пак викаат може да се почни со навршени 4 месеци.
И ова ми е дилема не знам дали да одам пр. ете со кашите на хип или со природни кашички, секогаш сум за природното, али ни тоа не ни е толку сигурно бидејки ги прскаат, а за биo кашичките пак и тие содржат од штетните емулгатори, да не знае човек што да правиuser posted image
Едниствено да видам да се распрашам каде кај нас има свежо огранско овошје и зеленчук.

(Одговор на членот Lucian)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: свежо или кашичка?
14.5.2012 9:49:19   
Natuska85
Леон незнам дали живееш Мк ама тука кај нас тешко се наоѓа на пазарите органска храна,ептен познат човек треба да имаш за да ти е сигурен дека е органска.Јас приготвував и дома и купував готови и не се трудев да ти кажам да барам многу органски баш од таа причини.Го лупев секое овошјето и зеленчукот, го варев и тоа е тоа.А за тоа кога да почнете со кашички и какви еве тука имаме зборувано можеш да читнеш.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Леон)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: свежо или кашичка?
30.5.2012 15:23:46   
Beatris


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

aj jas malku da se vmesam vo muabetot za seker i sol ikana vo Bekutanot caj ima seker, drugo za kupeckite kasicki na hipp probaj so morkov ke vides deka e blag za razlika od domasen izlbelndiran.Mene morkovot mi e sekogas blag zatoa sto mi raste kaj svekor mi vo dvor. user posted image Ne prskan, ne zagaduvan, si go rastat nadvor od Sk i samo za vnucite. Ne sum ja procitala sodrzinata na hipp kasickite, no nisto cudno vkusovite od pazar i vkusovite na cistite organski rastenija da se razlikuvaat. Toa sto e na pazar 100 pati e prskano za da ne skapuva i da ne go jadat stetnici. I im dodavaat razni aditivi za da bidat pogolemi i policni. Nisto cudno sto ti gorcat morkovite. user posted image

Кога ќе видите убав морков сјаен и без ниту една црна точка знајте дека е полно се отровии....а не само морковот и се што изгледа вештачки е максимално прсканоо и горчливо непрскан морков е благ...што за жал може ретко да се најде,среќна сум што не си го трујам детевоо и што го хранам буквално со органски зеленчук и овошјеuser posted imageИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

А органското кој гарантира дека е добро? Постои кај нас некој критериум мислиш или некој сертификат или анализа....јок!
Во Германија ете од органско што им се деси ако памтите со краставиците....само во свој двор гледање, па и тоа треба мноооогу да пазиш, според мене.
Ако почнам така да мислам кај ќе ми е крајот, не знам! Факт е дека уште од најмали нозе децата ни се изложени на отрови и вештачки производи, само кој е спасот???ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Баш од таа причина што кај нас по пазарите се е прскано, брат ми и снаа ми си насадија морков и брокули во двор. Барем за тоа 2 работи ќе знаат дека се 100% ок. Имам другарка која на детето не му готви, малото јаде само Хип органски каши, само затоа што никој не може да и гарантира за потеклото на свежото овошје и зеленчук. Сега не знам дали му прави услуга на детето со ова, ама тоа е нејзина одлука.
Јас мислам дека свежото овошје и зеленчук се 100% подобри од готови каши, но секако да се од проверен човек. Јас си имам една тетка на пазар и се купувам од кај неа. Ништо не е прскано, и се гледа дека не е прскано затоа што ниту има перфектна форма ни боја.ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

А органското кој гарантира дека е добро? Постои кај нас некој критериум мислиш или некој сертификат или анализа....јок!
Во Германија ете од органско што им се деси ако памтите со краставиците....само во свој двор гледање, па и тоа треба мноооогу да пазиш, според мене.
Ако почнам така да мислам кај ќе ми е крајот, не знам! Факт е дека уште од најмали нозе децата ни се изложени на отрови и вештачки производи, само кој е спасот???

ama i toa sto e vo dvor sega se se prska poveketo...ako ne go prskas ke nema da rode nisto taka da takvo vreme dojde da mora da se se prska za da opstane.Eve primer mojot svekor gi prskase sekoja godina jabolkite i se isturaaa od jabolka na drvoto,aama lanskata godina ne zamari i ne gi naprska i veruvale ili ne ni edna ne se rodi letoto i fakticki se jadevme celo vreme od piljara a sega gi prskase i ete ima uste sega se poznavaat mali jabolcinja i polna eИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Абе ако не се прска како ке се заштити овошјето и зеленчукот од бактерии??? Забегуваме од темата.
Нема ништо природно ако гледаме така на сета дохрана.Не се замарајте толку со прскано не прскано незнам ти какво овошје,лично или не,се знае убаво кога одиш на пазар кое овошје не го бива кое го бива и тоа е тоа.
Јами мами ако свекорти на пример продава моркови на пазар, и сега човекот знае дека му се домашни не прскани а лични ,со вакво размислување како што кажувате вие тогаш ни него нема а му поверуваат дека се 100% природни.НЕЛИ?

Па дајте мајка му стара ,која мајка не сака убаво за своето дете,кое дете ке ти јаде бљуткава храна ??? Ниедно не ја сака,па затоа ставаме малку путерче,маслиново,накрај краева и педијатрите кажуваат да се става ронка сол.
Јас не се ограничував со тоа,секогаш користев зачини како магданос,босилок или вагета во јадењето на моето бебе,и супер си јаде се. Кога е ред за благо се знае ужина овошје и онака има природни шекери,неможеш да избегаваш ,шекери и се.
Вие тука попрво ке прашате за мармалад кога да се даде ,отколу некој нов зеленчук а воведетеuser posted image
Мармалад искрено 1пат и дадов на 17 месеци.

Сите бебешки храни ,овие купечките се вештачки ако така гледаме без разлика што пишува,био и ноу екстра шугар,штомислете некој таму да не ги вари посебно ,или ги бленираат рачно како дома со љубов и внимание ,мало сутра така.Бекутан чајот не да е пооолллн со шекер ,тоне во шекер значи тоа со голо око се гледа ,па пак некои педијатриго препорачуваат во случај на грчеви.Когаке видиш педијатрите како ке имдојде така кажуваат различно на сите.
Вие гледајте ги потребите на бебето ,воведувајте се постепено,нормално прво овошје и зеленчук ,не брзајте со овие преработени овошја имате време,ине се ограничувајте со исхраната.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Имам другарка која на детето не му готви, малото јаде само Хип органски каши, само затоа што никој не може да и гарантира за потеклото на свежото овошје и зеленчук. Сега не знам дали му прави услуга на детето со ова, ама тоа е нејзина одлука.Jas na golemata kerka i davav samo kupecki Hipp kasi, i se sto raste kaj svekor mi i svekrva mi vo dvor. Nisto od pazar, zasto od prva raka znam kako gi odgleduvaat. I mozam da kazam deka deteto bese zdravo, pravo, i bumbar vo faculeto. Jas za Hipp veruvam deka se mnogu pozdravi od bilo koja hrana na zemjodelec kaj nas sto prodava na pazar.

Malku zabegavme od temava, drugo mi bese muabetot, neka procita nekoj administrator, pa neka brise posle da ne bide deka reklamiram: Mnogu luge kaj nas ne znaat kako se proizveduvaat hranickite na Hipp. Mnogumina mislat deka toa e taka fabrika kako i sekoja druga. Vsusnost, vo Avstrija postoi edno gooolemo urbano selo kade site ziteli se dojdeni namenski i ziveat i rabotat za HiPP. Se e tolku podredeno na prirodnite zakoni, se e tolku organizirano, prekrasno. Ednas imase i reportaza vo Tea Moderna. Sakav da predlozam na nekoj od administratorite da gi najdat pretstavnicite na hipp kaj nas i da napisat reportaza od patuvanjeto. Mozebi ke bide malku kako reklama, no veruvajte deka nacinot na proizvodstvo i voopsto nacinot na zivot vo seloto ke bide mnogu interesno za site poset_iteli na rr. prostete, nemav namera da relamiram, nemam nikakva korist od toa, samo sakav da dadam interesen predlog.ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress

јас воопшто не се сомневам во квалитетот на производите што ги користат хип, мене конзервансите ми се проблем. а како што нема добри пестициди, нема ни добри конзерванси, со тоа што пестицидите ги има најмногу во лушпата што може да се излупи, а конзервансите се директно ставени во кашичките.
јас давам претежно домашни кашички од непрскани производи, а понекогаш и домашно правам од пазар, а и купечки давам, само ретко, околу 1-2 пати неделно.ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Неможе да споредувате домашна каша и каша од тегло било која. Јас скоро пробав да дадам зеленчукова на хип,пошто ете некогаш мора да се купи готова, и нормално тањирчето обоено страшно,што е тоа??? А од домашна каша најнормално.И неможете да кажете дека Хип или било која друга готова каша е подобра од домашната.Тие зеленчуци негипрскаат таму нели. Не се лажете така.ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Неможе да споредувате домашна каша и каша од тегло било која. Јас скоро пробав да дадам зеленчукова на хип,пошто ете некогаш мора да се купи готова, и нормално тањирчето обоено страшно,што е тоа??? А од домашна каша најнормално.И неможете да кажете дека Хип или било која друга готова каша е подобра од домашната.Тие зеленчуци негипрскаат таму нели. Не се лажете така.


Normalno deka ne se sporeduva, ama ako znaes kolku produktite ti se stvarno domasni. Ako pisuva na kasickata deka e organska, vajda znaci deka ne gi prskale, deka se odgledani bez hemikalii...ako poveke veruvas deka toa od pazar e poorgansko i pocisto od nekoja firma so certifikat, togas ok, tvoe e da veruvas...na sekoj kako mu odgovarauser posted imageИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Da se slagam, neprskani ovosja i zelencuk, meso od provereni zivotni i zivina....
Da ama kaj ke najdes vakvo nesto??? Toa mozebi bilo vozmozno pred 50-tina godini.
Na pazar ke ti kazat se sto sakas za da ti prodadat, Hipp kasite se organski bez sekeri, barem taka pisuva na deklaracijata. Domasno odgleduvano (postuvam ) ama ne site imame uslovi za toa.
E sega se nametnuva edno prasanje a semenskiot materijal , site ste slusnale za GMO (genetski modificirana hrana) koja voglavno se dobiva od genetsko modificiranje na semeto i go pravi pootporno na bolesti i insekti i sekako na ovoj plod nema da mu treba prskanje so pesticidi. I od tuka proizleguva faktot deka voopsto neznaeme sto davame bez razlika dali e kupecko, dali e vo kasi na Hipp, dali doma si odgleduvame, bidejki vo sekoj slucaj semeto go uvezuvame. Vo MK nema lab sto pravat ispituvanje na GMO na semenski materijal, a 90% od nego se uvezuva.

Taka da jas bi rekla ako jabolkoto crv go jade znaci kolku tolku pozdravo e.Ovoskata ke ja izlupis pa ke ja dades, za da izbegnis sto poveke otrovi da vnesuvas. Ama nisto nemoze da e 100% sigurno, pa i deteto nemozes da go cuvas vo stakleno zvono.Ke se trudis najdobro sto mozes, ama i ke se prisposobuvas na dadenata situacija i ke se nadevas na najdobro.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Неможе да споредувате домашна каша и каша од тегло било која. Јас скоро пробав да дадам зеленчукова на хип,пошто ете некогаш мора да се купи готова, и нормално тањирчето обоено страшно,што е тоа??? А од домашна каша најнормално.И неможете да кажете дека Хип или било која друга готова каша е подобра од домашната.Тие зеленчуци негипрскаат таму нели. Не се лажете така.


Normalno deka ne se sporeduva, ama ako znaes kolku produktite ti se stvarno domasni. Ako pisuva na kasickata deka e organska, vajda znaci deka ne gi prskale, deka se odgledani bez hemikalii...ako poveke veruvas deka toa od pazar e poorgansko i pocisto od nekoja firma so certifikat, togas ok, tvoe e da veruvas...na sekoj kako mu odgovarauser posted image


Kikicka srcka, da bide organsko ne znaci da ne bide prskano, tuku za prskanjeto se koristat prirodni sostojki koi gi brkaat stetnicite, a istovremeno ne mu stetat na plodot. (Namesto voobicaenite hemikalii koi gi koristat nasite zemjodelci zatoa sto se mnogu poeftini, a i samo tie gi znaat. Nesto sto vo svetot e isfrleno pred mnogu godini, kaj nas se uste se koristi zatoa sto e eftino). Ova e samo eden segmet od organskoto proizvodstvo, da ne navleguvam mnogu mnogu zasto temata e mnogu interesna, no opsirna.
p.s. Zalosno e sto lugeto mislat deka sekade vo svetot e diva liga kako kaj nas. Vo svetot ima zakoni bre, i bez inspekcii ima nesto sto se vika opstestvena i socijalna odgovornost. Toj ako mu pisuva na etiketata toa i toa - toa e, ni poveke ni pomalku. Toj so tolkav izvoz i proizvodstvo ne smee da si dozvoli da bide zatvoren zaradi nekoi sitni sostojki ili slicno. Zalosno e sto nie sme izgoreni od sekakvi prevaranti pa mislime deka i tamu nekade vo svetot nekoj saka da ne zafrkne so nekoja etiketa user posted image user posted image user posted image< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 30.5.2012 15:29:37 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: свежо или кашичка?
31.5.2012 14:24:37   
Pepelaska *
Прееска видов кајсии ( ама некако ми дојде чудно во ова време да ги има) Мартин ги обожаваше лани.Еве една недела му немам дадено овошје знам за ќотек сум, ама нема што, јаболкката наши домашни ги изеде , друго нема ништо асолно , портокали и киви не јаде, му давав цреши не сакаше ( не беа ни благи ) , а овошните кашички ич не ги сака сега.
Се мислам дали да му купам од кајсииве или гледав и едно кандирано овошје да му дадам ?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: свежо или кашичка?
31.5.2012 14:30:05   
Mihaela 2010
I Mihaela slabo mi jade ovosje ama zatoa i pravam svezi sokovi,vcera i napraviv so 3 kivi edno jabolko i eden portokal iskoci okolu 300 ml i naednas ispi edno 250ml...ako ne ti jade pravi mu sokcinja..

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: свежо или кашичка?
31.5.2012 14:43:32   
Pepelaska *
Абе сокче пие само од праска, ама ај ќе пробам мора некако да го прелажам, а инаку си јадеше овошје само сега некако мие периодов нема што да купам, а лани кркаше сливи, кајсии,праски, цреши, малини , грозје па дури и лубеница , се свежо му давав а немаше годинка.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: свежо или кашичка?
31.5.2012 23:03:19   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Прееска видов кајсии ( ама некако ми дојде чудно во ова време да ги има) Мартин ги обожаваше лани.Еве една недела му немам дадено овошје знам за ќотек сум, ама нема што, јаболкката наши домашни ги изеде , друго нема ништо асолно , портокали и киви не јаде, му давав цреши не сакаше ( не беа ни благи ) , а овошните кашички ич не ги сака сега.
Се мислам дали да му купам од кајсииве или гледав и едно кандирано овошје да му дадам ?


ako imas od kompot...napraj kasa od kajsijata..ja imam i praska i dunja..vadam od kompotot i op...kasa user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: свежо или кашичка?
25.2.2014 15:46:24   
princessa
i mene mi e najlesno da napravam kasicka od domasen kompot, malce dvopek stavav nekogas biskvitce mnjam mnjam.Kerka mi gi sakase mnogu. A ovoj maliov ne mi gi jade ni svezo prigotvenite pa zatoa kupuvam gotovi na hipp i jade otsabajle po 50grama nekade.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: свежо или кашичка?
25.2.2014 17:24:09   
Melanija RR
Се мислам за практичноста, ок е каша од свежо овошје но колку може да стои во фрижидер 2- 3 дена?Од 2 јаболка и 1 круша колку ќе се искористи, да рече ако секој ден се јаде по 120мг.Може и има ли квалитет да стои од денес направено да се јаде и утре?
Се мислам дали да правам или да си лапкаме Хип?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: свежо или кашичка?
25.2.2014 17:30:53   
Felly RR
Јас не сум за свежа кашичка, таа би требало да се консумира веднаш кога ќе се приготви, а од варено овошје може и 2-3 дена да стои во фрижидер. Свежо овошје на таа возраст може меѓу оброци, од јаболко/банана/круша на пр. со лажичка да му гребеш, и така да му даваш.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: свежо или кашичка?
18.5.2014 15:22:41   
masa
Na kerkata svezo ovosje pocnav da i davam od 7m taka imav nekade procitano,a od 5 ipol i davav kasicki domasno podgotveni od vareno ovosje i retko kupecki.Sega doktorkava bukvalno mi se iznasmea deka sum varela ovosje i sega se mislam dali da davam od jabolkite,krusi sto gi ima po marketite - svezi ili da kupam teglicka? Inaku Melanija jas sednuvam so postarata kerka i edno parce za bebeto drugoto jas i taa go jademe,svezo jas ne bi cuvala podolgo od polovina cas,a vareno ovosje/zelencuk mozebi nekolku casa,no koga ke se zgolemat temperaturite ni tolku

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: свежо или кашичка?
19.6.2014 17:30:40   
Melanija RR
Освен кога почнав со дохрана 5 и пол месеци ,постојано е на домашни свежи кашички.Дури пред 2 месеци (на 8 месеци) кога почнавме со глутен почав со купечки и тоа со Нестле 8 жита.Од Хип ја јадеше ноќната млачна со јаболко но ја давав сабајле и сега земав на Хумана има повеќе избор кој ми одговара.
Одбравме млечна со хељда и круша и едвај чекам да видам утре реакција user posted image на се ново што ќе привати да јаде сум пресреќна.
Споделете искуства и со други купечки кашички user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: свежо или кашичка?
20.6.2014 11:19:17   
princessa
За ручек обавезно свежо му приготвувам на user posted image и многу ги јаде. Е сега ако ми здосади секој ден да правам имам на лагер некоја купечка кашичка. За доручек му давам некоја млечна каша со овошје, страчатела или чоколада на која и се додава топла вода. Ги купувам на алете на нестле. Имам купено и мелени житерици на хип ама не ги јаде многу. А овошје свежо не обожава, чат пат само банана и тоа треба да е добро зреана. И затоа му давам купечки, баш ми се практични. И така овошје ако приготвам свежо треба веднаш да се изеде или пак да го варам или печам треба за подолго да постои.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: свежо или кашичка?
20.6.2014 16:41:45   
Ilina87
И ние за ручек сме на свежо домашна подготвена каша, а за доручек и вечера користиме купечки. Е сега проблемот е што воопшто не сака купечка зеленчукова кашичка, сите сме ги пробале но не сака. А некогаш добро се наоѓаат купечките, сега на пример за на одмор ќе треба се да си носам, од плинско, блендер. Нема одмор за мама user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: свежо или кашичка?
23.1.2016 11:09:39   
Hopeful RR
Досега, моите се строго на домашно зготвена храна. Се трудиме да најдеме непрскани овошја и зеленчуци, тоа што не сум сигурна не го давам, не мора па се да јадат, има време. Репер ми е нивната тежина, која е во нормала накај слабички, и крвната слика, која им е топ. Рацеве ми се крш, цело време нешто мијам, лупам, правам, ми се исуши кожата, а се уште сме со два оброка, тек три кога ќе дојдат.

Купечките ми се пречка од повеќе причини - да, се тоа стои на декларација дека се органски бла бла, ама во сите има додадено шеќери. Плус, за мене купечките се прескапа опција - може изгледа малку 60-70 ден од тегличка, ама со близнаци, сметката е сосема поинаква - за 120 ден јас можам да им зготвам храна за повеќе оброци.

Купечките би ги играла само во опција кога сме на пат, па ептен не можам да готвам, макар што кога сме патувале досега на еден ден, сум носела пак зготвено од дома во тегличка. Не викам изричито не на купечки, ама се трудам барем сега за сега да јадат свежи спремена храна.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: свежо или кашичка?
23.1.2016 11:42:46   
sandriana RR
Јас веројатно сум среќлија дека ниту едно од двете деца не биле фанови на купечки каши.
Од прв ден пробувањето вкусови одело со свежи намирници, освен оние кои не се во сезона, па сум давала за проба купечка. И двете почнаа со дохрана во зима - јануари, па ми се погодија јаболки, тикви, банани, моркови, компир. Знам дека купував слива и круша кашичка колку за вкус да осетат.
И секако, освен што знам што и колку сум дала за јадење, финансиски е далеку поисплатливо домашното зготвено.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: свежо или кашичка?
1.4.2016 11:54:31   
MM15
Jasnsum poveke za domasno no nemam protiv kupecki isto nekogas. Ovosje i zelencuk kupuvan od lokalen pazar vo aerodrom nemam od kogo da zemam mislam na proveren covek zemjodelec. Znam deka e se prskano gledam kolku moze podobro da go izmijam. Stvarno ne znam sto e popametno ama toa e vo denesno vreme i da zemes od nekogo od niva od kaj znaes so kakva voda.gi poleva i vo kakva zemja se rasteni osven ako ti e epten blizok.
Za kupeckite kasicki ako zemam obicno gledam da e na hipp i sum probala i na dm organic. Ovosnite se super ama zelencukovite se mnogu cudni kombinacii. Treba uste malku da odime na 5 dena na odmor kade nema da mozam da gotvam i moram da i zemam na malava kupecki. Ke ima tocno 8m. Stvarno neznam od koi zelencukovi da zemam poradi kombinaciite a i mnogu malku izbor ima po dukanive za zelencukovi. Dali nekoj koristi poveke kupecki pa da mi predlozi koi zelencukovi se podobri za ovaa vozrast i dali znaete nekoja posnabdena prodavnica

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 173
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Оди на:


Анкета

/
Jana9

Dali koristite masina za sadovi?

Da (33%)

Ne (67%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!