|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: свежо или кашичка?
23.3.2011 15:08:59   
Pepelaska *
Нормално дека и јас сум повеќе за свежо, ама... кога го гледам тие патлижаните поголеми од фудбалска топка сосила зреани и се друго што не ми се допаѓа, спанаќот исушен стои пред продавницата толку време,user posted image незнам јас комбинирам и дома и купено претежно ХИП пошто нели има ознака дека се од органска храна, кога би можела да најдам се свежо непрскано од некое село тогаш никогаш не би купила

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: свежо или кашичка?
23.3.2011 22:36:28   
AnnaMolly RR
Јас овошни 90 % купечки му давам. И тоа само од Фрутек. На кумашинката мајка и работи во заводот каде што се тестира храна и ми кажа дека Фрутек се најдобри од сите, а исклучиво сокчињата бебешки на фрутек се направени од вистинско овошје, сите останати се од овошен концентрат.

Зеленчуковите готови кашички се одвратни на вкус, Филип ич не ги сака. Затоа зеленчук му готвам, има милион пати поубав вкус.

А убаво викаш, Пепелашка, денес се вештачки се расте и во секое време од годината им се што ти душа сака. Јас лично сметам дека е побезбедно да се дава готова храна, зашто е проверено. Но ако имате од каде да набавувате проверени производи, органски, нормално дека тоа е уште поубаво.
Јас немам од каде да ги набавувам, па користам готова храна почесто.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: свежо или кашичка?
23.3.2011 23:30:17   
Maca25
Иако е Нина веќе голема, јас од време на време и купувам по некоја кашичка, баш во вакво време кога сме ограничени од разновидно овошје или пак кога истото е прескапо. Редовно купуваме јаболки, крушки и банани, цитрусни овошја не смее да јаде, па сме ограничени малце, и од време на време ќе купам некоја кашичка од праска, слива и сл.
Сакам да јаде свежо овошје и зеленчук но и се здосадија веќе јаболката и крушите, да смениме малце.  

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: свежо или кашичка?
23.3.2011 23:41:43   
denim
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Јас овошни 90 % купечки му давам. И тоа само од Фрутек. На кумашинката мајка и работи во заводот каде што се тестира храна и ми кажа дека Фрутек се најдобри од сите, а исклучиво сокчињата бебешки на фрутек се направени од вистинско овошје, сите останати се од овошен концентрат.

Зеленчуковите готови кашички се одвратни на вкус, Филип ич не ги сака. Затоа зеленчук му готвам, има милион пати поубав вкус.

А убаво викаш, Пепелашка, денес се вештачки се расте и во секое време од годината им се што ти душа сака. Јас лично сметам дека е побезбедно да се дава готова храна, зашто е проверено. Но ако имате од каде да набавувате проверени производи, органски, нормално дека тоа е уште поубаво.
Јас немам од каде да ги набавувам, па користам готова храна почесто.


I jas imam poznanicka sto raboti vo Zavod za kontrola na kvalitet na hrana i mi ima receno za kasickite Frutek deka se najdobri. Kerka mi ja izrasnav so Frutek a i so malite bratcinja, ke pocneme. Go delam mislenjeto deka e najdobro da kupuvas proizvodi od proveren izvor, ama jas nemam takov. Moite ne gi sakaat zelencukovite kupecki kasicki pa im pravam domasni a artiklite gi kupuvam najcesto vo Vero.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: свежо или кашичка?
23.3.2011 23:45:57   
Maca25
Јас па на фрутек ниту една кашичка немам купено. На Хип и Нестле само.
А за овошје и зеленчук, купувам од кај една тетка на пазар, ама пазарџии ко пазарџии знаат и тие некогаш да ме зезнат со квалитетот.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: свежо или кашичка?
24.3.2011 1:35:08   
kikimiki
Nie pocnavme so HIPP i so niv i ke prodolzime. Se soglasuvam so nekoi majki deka e najdobro domasno gotveno, mene ne me mrzi, bi i gotvela ( ionaka gotvam za nas) ama kade da se najde zelencuk i ovosje neprskano, organsko? Kaj nas nema takvo nesto. Moja prijatelka, inaku lekar imase prilika i ja iskoristi istata da otide vo HIPP. Koga se vrati rece deka toa sto go videla tamu e vrvot na proizvodstvoto na detska hrana. Od site aspekti gi zadovoluvaat site kriteriumi za bezbedna hrana za bebinja. Taka da nema od sto da se plasam i sigurna sum vo niv zatoa i si gi kpuvam i sokcinjata i kasickite. Mojava za sreka se sto probavme dosega se si jade. A HIPP fala bogu imaat golem izbor na kasicki. I ne brzame, imame samo 6,5 meseci, pa ke dojde vreme i za gravce i za lekja.....i za mnoogu drugi raboti. Pa kako i site nie, ne ocekuvam se da mi jade, zatoa sto i mene nesto ne mi se svigja i ne go jadam, pa i so nea ke bide isto. Ke si potporasne i sama ke si izdefinira vkusovi.user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: свежо или кашичка?
24.3.2011 9:52:56   
arh_diz
Kasickite na hipp tuka mi se mnogu poretki , mi ostanaa uste nekolku a ponataka planiram se da mu podgotvuvam doma .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот kikimiki)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: свежо или кашичка?
24.3.2011 10:45:14   
penelopa
Мамички тие што користите кашички на Хипп, користите Хип БИО ИЛИ ОБИЧНИ?

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: свежо или кашичка?
24.3.2011 10:50:14   
Pepelaska *
Јас Био купувам а и сите што сум ги начекала се такви немам видено без ознака био

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: свежо или кашичка?
24.3.2011 10:59:45   
penelopa
Тука има и Хип Био и обични, читам на нивната страна Био кашичките се од органско производство, еколошко подготвени по мое овошјето и зеленчукот не се прсканиuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: свежо или кашичка?
24.3.2011 12:45:24   
mila mama
Jas sega za sega ne kupuvam gotovi kasicki, prigotvuvam doma ekoloski zelencuci koi vednas gi jademe, ne cuvam po frizideri i ne zamrznuvam.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: свежо или кашичка?
24.3.2011 16:09:00   
misticia
99% свежо

големата кога беше бебе понекогаш јадеше бебивита и често пиеше нестле сокчиња

малата не сака никаков сок, ни кашички со исклучок на беби вита од модри сливи, па одвреме на време и купувам таква кашичка

сега имаме годинка скоро, и последниве 6 месеци ручка домашно јадење и цица



(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: свежо или кашичка?
5.4.2011 22:31:46   
ole2004
Jas do sega i pravev svezi kasicki,osven koga sme izlezeni na podolgo i davav na HIPP.Utre pocnuvam na rabota,sakam da prodolzam so svezi kasicki,no baba neznae da i napravi.Koga sum 1smena ke i napravam koga ke se vratam od rabota,no koga sum 2smena e problem.Dali svezo napravenite kasickite moze da stojat 2-3h za da ja napravam pred da odam na rabotauser posted image

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: свежо или кашичка?
5.4.2011 22:37:40   
denim
Иако е Нина веќе голема, јас од време на време и купувам по некоја кашичка, баш во вакво време кога сме ограничени од разновидно овошје или пак кога истото е прескапо. Редовно купуваме јаболки, крушки и банани

Mojata iako e mnogu pogolema, od istite pricini i jas i kupuvam kasicki se usteuser posted image

_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: свежо или кашичка?
6.4.2011 11:36:44   
Gorde J
ИЗВОРНА ПОРАКА: ole2004

Jas do sega i pravev svezi kasicki,osven koga sme izlezeni na podolgo i davav na HIPP.Utre pocnuvam na rabota,sakam da prodolzam so svezi kasicki,no baba neznae da i napravi.Koga sum 1smena ke i napravam koga ke se vratam od rabota,no koga sum 2smena e problem.Dali svezo napravenite kasickite moze da stojat 2-3h za da ja napravam pred da odam na rabotauser posted image

ah tie babi nisto ne znaat da napravat ai toa sto ke go ostavis za dopravuvanje ne e kako sto treba. Jas se pravam od 5 do 7 i od 7,00 na rabota. Sveza kasicka od ovosje ne stoi ke oksidira, a termickio brabotena kako na primer oriz i jabolko i sl ke stoi ja si jadenje pravam od sabajle

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: свежо или кашичка?
6.4.2011 20:54:28   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: ole2004

Jas do sega i pravev svezi kasicki,osven koga sme izlezeni na podolgo i davav na HIPP.Utre pocnuvam na rabota,sakam da prodolzam so svezi kasicki,no baba neznae da i napravi.Koga sum 1smena ke i napravam koga ke se vratam od rabota,no koga sum 2smena e problem.Dali svezo napravenite kasickite moze da stojat 2-3h za da ja napravam pred da odam na rabotauser posted image


Зошто да не знае, па да напраиш ручек за бебе не е некоја кој знае каква филозофија.
Јас вака правев, пред да одам на работа ставав да се вари месо, зеленчук, тоа што планирам тој ден да јаде и ќе и кажев кога ќе се свари да го испасира, да го остави потечно, да му стави леб или да не му става зависи како сум замислила и тоа е, ако треба да стави масло или сол(после година јас ставав) и тоа е, објасни и така, не верувам дека нема да може да се снајде. Или ти направи ги колку можеш покасно пред да одиш на работа, зеленчуковите и оние со месо мислам дека немаат гајле ако стојат 1-2 часа


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: свежо или кашичка?
7.4.2011 23:12:33   
ole2004
Veke dva dena kako sum na rabota i i gi pravam zelencukovite kasicki pred da izlezam,no baba nikako da ja narani.Nesakala da jade kasicka samo mleko i dava.Deneska posebno se iznervirav i dala mleko,pa kasicka i normalno ne sakala,pa porucek povtorno i davala od istata kasickauser posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: свежо или кашичка?
16.4.2011 15:41:34   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Kasickite na hipp tuka mi se mnogu poretki , mi ostanaa uste nekolku a ponataka planiram se da mu podgotvuvam doma .


И јас почнав со купечки кашички на Хип и тоа Био. Инаку колку што читав и како што препорачуваат тука педијатрите најдобро е домашно, свежо подготвена кашичка. За таа цел решив да купам вакво нешто user posted image значи прво намирниците се варат на пареа и после се миксаат. Готова кашичка за 20-на минути. Има некој нешто вакаво?


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: свежо или кашичка?
16.4.2011 15:44:36   
Pepelaska *
Пенелопа во ова се варат кашичките? Многу е убаво ако се варат тука на пареа,

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: свежо или кашичка?
16.4.2011 15:51:24   
penelopa
Пепелашка многу практична работа е чудовоuser posted image .
Да, ги ставаш намирниците полниш вода, се варат на пареа едно 15-20  минути, зависи каква намирница е, после свртуваш копчето се се микса и готова кашичка. Ниту да миеш тенџериња ниту ништо. Малку е скапо ама се исплати.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: свежо или кашичка?
16.4.2011 16:02:05   
Maca25
Пенелопа на Авент е чудово?! Супер е, готова кашичка за 10 мин.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: свежо или кашичка?
16.4.2011 16:09:52   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Пенелопа на Авент е чудово?! Супер е, готова кашичка за 10 мин.


Да на Авент еuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: свежо или кашичка?
16.4.2011 16:12:21   
Џесика
Јас имам слично вакво, само не ми беше практично што не може да се стави поголема количина за готвење и блендирање... ова вака се гледа дека е поголемко...


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: свежо или кашичка?
19.4.2011 10:20:16   
Maci3
Готовите кашички што се од 4 месеци,можи да ги јадат бебиња од 6-7 месеци?

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: свежо или кашичка?
19.4.2011 10:44:41   
Maca25
Јас не знам зошто пишува на нив од 4 месеци, кога со дохрана се започнува после 6 месец. баш имам дома една кашичка на бебивита на која пишува дека е од 4 месец, а во неа се и сваша, од јаболко, круша, праска, ананас...

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?