|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: свежо или кашичка?
19.4.2011 10:58:40   
Maci3
Да,во право си Маца.Нема шо нема од 4 месеци.Ќеркичката моја е 6 и пол месеци,му дадов 3-4 пати готова кашичка од тиква од 4 месеци шо е.Многу ја сака.Не знам дали грешам,а не можам да најдам тиква за да му дадам свежо,дома направено.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: свежо или кашичка?
19.4.2011 12:01:57   
srnicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Kasickite na hipp tuka mi se mnogu poretki , mi ostanaa uste nekolku a ponataka planiram se da mu podgotvuvam doma .


И јас почнав со купечки кашички на Хип и тоа Био. Инаку колку што читав и како што препорачуваат тука педијатрите најдобро е домашно, свежо подготвена кашичка. За таа цел решив да купам вакво нешто user posted image значи прво намирниците се варат на пареа и после се миксаат. Готова кашичка за 20-на минути. Има некој нешто вакаво?


Kade moze da se najde kaj nas vo makedonija ova? Ste proverile li, go kupil li nekoj?


_____________________________

kolku e ubav zivotot mmmmmmmmmmm

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: свежо или кашичка?
19.4.2011 12:54:56   
penelopa
Би требало да го има во поголемите маркети или во прадавница за бела техника. Еве го точниот модел: Philips AVENT SCF870/22


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: свежо или кашичка?
19.4.2011 13:03:25   
blue_blue
Јас на децава им правев зеленчукови и кашички со месо и риба и стоеа во фрижидер за два дена. Денес ќе направев и јадеа од тоа за ручек денес и утре. Никогаш ништо не им беше и мислам дека нема никаков проблем да јадат два дена од истото ако стои во фрижидер. Овошна кашичка неможе да седи, ама таа не е никаква филозофија да ја направиш - земаш овошје и го пасираш, за 1 мин е готово. После 1 година јадеа исто што и ние, само не стававме зачинал, само со морска сол готвевме дома. После две години јадат што и ние и мислам дека се енеормно здрави. До 2 години не беа од ништо болни, кога тргнаа во градинка на 2 години еднаш само се разболеа од нешто сериорзно (грип со висока температура).

ИЗВОРНА ПОРАКА: ole2004

Veke dva dena kako sum na rabota i i gi pravam zelencukovite kasicki pred da izlezam,no baba nikako da ja narani.Nesakala da jade kasicka samo mleko i dava.Deneska posebno se iznervirav i dala mleko,pa kasicka i normalno ne sakala,pa porucek povtorno i davala od istata kasickauser posted image

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: свежо или кашичка?
22.5.2011 22:08:44   
Nadezna
More ajde, svezo ili kasicka.
Kasicka kupecka, fala bogu, ama ako te drzi dzepot.
Poveke veruvam na ovie koi spakuvale i se potpisale, sigurno znaat sto pravat i ne se zaebavaat , ke im se zezne biznisot so samo eden kiks.
A jas, da kupam, pa dali se pogodilo, pa da varam pa pasiiram, pa mi ostanalo cel i frli?
Koga nema sezonsko se kupuvam, a koga ima ke pravam od nemajkade

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: свежо или кашичка?
22.5.2011 22:09:32   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Јас не знам зошто пишува на нив од 4 месеци, кога со дохрана се започнува после 6 месец. баш имам дома една кашичка на бебивита на која пишува дека е од 4 месец, а во неа се и сваша, од јаболко, круша, праска, ананас...


Jas so dohrana na Damjan mu startuvav od 4

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: свежо или кашичка?
23.5.2011 12:25:44   
Sandric
Jas licno sum za svezo i voopsto ne im veruvam na industriskite proizvodi.
Toa deka nekoj se potpisal voopsto ne mi e nikakva garancija, zar malku aferi izlegle po svetov, kako vo Kina pred nekoe vreme za mlekoto milslam deka bese.
Pa uste i kaj nas , koj znae kade se proizveduvaat site tie proizvodiuser posted image
A deka e tesko da svaris edno kasice..... pa ne zezaj ni pola saat vreme ne odzema

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: свежо или кашичка?
26.5.2011 0:49:22   
Nadezna
Epa bogami tesko mi e pola saat da podgotvam kasice, koga nema koj da go pridrzi Damjan, Non stop saka vo race, ne go stavam uste vo dumak, relaksatorot i igralnata odamna se dosadni.
Aj sega?
A i matematikata e taa, kade struja za varenje na namirnici -tamu e i kupenata kasa vo cena

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: свежо или кашичка?
26.5.2011 6:12:19   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

Epa bogami tesko mi e pola saat da podgotvam kasice, koga nema koj da go pridrzi Damjan, Non stop saka vo race, ne go stavam uste vo dumak, relaksatorot i igralnata odamna se dosadni.



Сигурно спие барем 15 минути во ден, колку за да се излупат и подготват продуктите за варење. Другото е лесно, ставај во блендер и мели...тоа може и со него в раце.
Па ако е како ќерка ми од сите готови кашички да повраќа, тогаш нема да имаш избор user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: свежо или кашичка?
26.5.2011 9:25:57   
Pepelaska *
Леле Палешка што правиш од 6 user posted image

Инаку се знае дека свежо е најубаво јас се трудам да биде така ама и јас како тебе Надежна , па некогаш и со него варам и мелам, па и лупам , едино само со месо кашички ми е страв да му давам домашни прво незнам од каде да земам стопосто сигурно месо , второ ми е страв сега на топлото има многу бактерии а знам дека месото брзо може да се расипе од топло, па затоа си јадеме ХИП со мевце. Имам и една другарка таа на двете деца им даваше само готови со месо до година и нешто исто од страв па ене ги здрави прави. Сестра ми беше во Австрија  таму на пасиштата и вика немам видено почисто нешто и поубаво како нацртано така да јас им верувам на оние кои се потпишале

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: свежо или кашичка?
26.5.2011 10:03:07   
arh_diz
Jas isto obavezno mu pravam nesto i go mesam so gotova kasicka blendirano nesaka voopsto , a vaka ke mu ispasiram i ke izmesam i si jade.
Mene ne mi e voopsto problem da mu pravam no tuka e se zagadeno i mu pravam samo od sezonskite produkti.


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: свежо или кашичка?
26.5.2011 13:02:13   
mamamoni
јас најчесто дома и спремам, сега барем додека сум слободна, така ми препорача педијатарот, сега некои производи кои ги нема свежи во овај период ги купувам во готови кашички и тоа тиква, слива, брокула немаше до сега исто, свежите круши не се баш убави и и купувам готова кашичка, праска, кајсија, некогаш и комбинирам едно со друго, како и да е гледам секој ден да биди различно, утрово и направив јаболко, цвекло и две мали бисквити плазма, сето блендирано, многу и се бендиса

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: свежо или кашичка?
16.7.2011 1:00:29   
Supernova
kasite se od organsko ovosje/zelencuk. jas sum pobornik na zdravata ishrana, no samo ako ste sigurni deka nema pesticidi na nea. denes e toa golema retkost, da se najde hrana koja ne e prskana. na moja prijatelka, deteto e alergicno na pesticidi i se nafrluva od sekakva hrana . doktor gi sovetuval , da go stavaat ovosjeto / zelencukot 6 casa da stoi vo voda, a potoa da mu go dadat da go jade. na toj nacin, najverojatno nekoj procent od pesticidite izleguva od produktot , pa samiot toj ne e do taa mera steten. da nabavuvate provereno , ili od nekoj prijatel koj ke vi garantira deka ovosjeto/zel;encukot ne e prskano, mislam e najdobra varijanta, vo sprotivnost, kolku mislite deka dobro mu pravite na vaseto dete , tolku i stet aima vo istovreme. toa i za mene vazi. jas kupuvam od kade ke stasam, od piljari pred zgrada, od neznanci na pazar, pocesto gotovi kasicki itn. 

_____________________________

Only in the love of those who do not serve a purpose , does love begin to unfold. From

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: свежо или кашичка?
11.2.2012 17:32:11   
Natuska85
Преферирам свежо,ама кога сме излезени или пак кога немам време да му спремам(кога доаѓаме од шетање а веќе гладен е) редовно имаме резервни кашички. Исто и продуктите што ги нема во овој период од годината,ги конзумираме преку купечки кашички,како праската,кајсијата,сливата. Имав ставено компот ама го изкркавмеuser posted image

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 11.2.2012 17:35:04 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Supernova)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: свежо или кашичка?
11.2.2012 19:09:47   
Andriance
Epa Natushke pu pu pu da ne go urocime Kiko - pravo maze, si krka user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: свежо или кашичка?
11.2.2012 19:21:53   
Annet
jas i svezi i kupecko,zavisi kako koga.inaku vo blender stavam ili svezo ili vareno so prevriena voda ili mleko,zavisi za sto spremam,blendiram.ako e ovosje go cedam niz cedalka i sok ispaga i kasa dve vo edno..
inaku najveke saka gotovi kasi od hipp bio,a za sok se pie i caj i domasno i kipecko,samo da ima jabolko poubav vkus dava........kompot od zamrznato ovosje isto taka pie............aako se saka se se moze,ama koga nema vreme se znae gotovo se dava
Philips AVENT SCF870/22

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: свежо или кашичка?
11.2.2012 19:26:35   
bocence
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

jas i svezi i kupecko,zavisi kako koga.inaku vo blender stavam ili svezo ili vareno so prevriena voda ili mleko,zavisi za sto spremam,blendiram.ako e ovosje go cedam niz cedalka i sok ispaga i kasa dve vo edno..
inaku najveke saka gotovi kasi od hipp bio,a za sok se pie i caj i domasno i kipecko,samo da ima jabolko poubav vkus dava........kompot od zamrznato ovosje isto taka pie............aako se saka se se moze,ama koga nema vreme se znae gotovo se dava

istoo



< Поракaта ја уредил bocence -- 11.2.2012 19:32:17 >


_____________________________

Koj ne go razbira tvoeto molcenje,nema da gi razbere ni tvoite zborovi.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: свежо или кашичка?
11.2.2012 21:37:30   
mila 3
Glupavo e da kazes deka nemas vreme da mu napravis jadenje na bebusot, ama stvarno nemam user posted image Koga ke zaspie edvaj do VC imam vreme da otidam, se budi za 15 min, i ajde otpocetok zaspivanje. Ne deka ne mu pravam ama dosta retko i mnogu ne gi saka. Naucen si e na gotovi kasicki, HIPP i Fruktal, Nestle ne sum mu kupila (mu kupuvav na postaroto i mnogu mi bea gadni) i nekolku pati imam zemeno na Bebivita i tie ne se losi.

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: свежо или кашичка?
11.2.2012 22:51:22   
lilicka
Јас сум за свежа органска храна максимално се трудам тоа да и давам да јаде е сега има и исклучоци кога не сме домаuser posted image

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: свежо или кашичка?
12.2.2012 0:10:48   
SkCura77
Се е ова убаво, се трудиме да им готвиме здрави и свежи продукти, одбираме само одредени кашички и сл.
И ќе ги видиш по неколку години главно јадење им е смоки, чоколадо, хамбургери, турски бонбони и сл user posted image
Не ви се потсмевам, јас и готвам за син ми и готови кашички му давам и многу ме интересира што ќе биде подоцна. Не дека не треба да се трудиме, туку мислам дека повеќе треба да им всадиме здрави навики за исхрана, за физичка активност, за негување на духот, а сливата дали била набрана или во тегличе, никој не знае веќе што е поздраво. user posted image

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: свежо или кашичка?
21.2.2012 10:58:29   
kikitina
Ние почнавме со кашички од 5 месеци и тоа на ХИП, ги пробавме скоро сите вкусови до сега 7,5 месеци , па почнав да и паравам домашни. На почеток ги нејќеше, ама сега полека им се привикна. Навистина полесно е да ја отвориш теглата и да си го нахраниш детето, ама арно кажаа погоре, колку ќе издржи џебот, батали кое е поздраво.

_____________________________

Господ постои само ако веруваш во него!

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: свежо или кашичка?
23.2.2012 13:46:22   
TeaM
Jas i prigotvuvam svezi kasicki, bidejki smetam deka se pozdravi.Kupecki kasicki jade samo ovosni od nesezonski ovosja, i toa mnogu retko, max 1 ili 2 vo nedelata.
E sega koga kje stopli, sigurno dodeka setame kje kasneme i nekoja gotova kasicka :)

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: свежо или кашичка?
23.2.2012 13:54:37   
Pepelaska *
Мартин веќе не сака да чуе за купечка кашичка ( секако сме големи веќе) а инаку омилени му беа ноќните на хип, една со шпагети и со мисиркино месо

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: свежо или кашичка?
27.3.2012 10:54:06   
vezilka RR
Не знам каде најсоодветно да го пишам, па еве тука. Бидејќи од вчера мајка ми ги чува и Никола и Тео (внукот од сестра ми) нема време да им готви каши непосредно пред ручекот. Па планирам да ја правам од вечер или од сабајлето бидејќи имам време, ќе ги сварам ќе ги изблендирам и ќе ги чувам во фрижидер. Не знам колку е тоа во ред ама немаме друг избор. Веројатно нема да се расипат или даизгубат некоја нутрициона вредност од неколку саати во фрижидер user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: свежо или кашичка?
27.3.2012 11:04:08   
Emanuelapp
Претежно не чувам кашички (домашни) во фрижидер, кога треба - од вечер му правам супа со месо и зеленчук , спанаќ ,леќа или било што па кога треба да му се даде да треба само да се притопли па во блендер и готово А овошните каши никогаш не ги чувам во фрижидер затоа што за нив потребни се 2 минути .

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?