|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Колку е доволно?
24.8.2009 14:48:09   
mami
Постојано се жалиме дека нашите деца не јадат доволно, дека јадат малку или скоро воопшто не..а кој ни е мерило за сето тоа? колку е всушност тоа изеде доволно? Има некоја точно поставена мерка или?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Колку е доволно?
22.9.2009 2:25:05   
bambi
Koga ke slusnam kako nekoi deca jadat po 200-300gr kasicki, se cudam, koga nie pocnavme so dohrana jadese okolu 120-150 gr, ama se poveke i poveke namaluvase i sega sme na okolu 100 gr kasicka najcesto mlecna-zitna kasicka, na pocetokot jadese i po pola banana i cela praska izblendirani a sega saka bananata da ja gricka, pie jogurt okolu 100 ml. ama lebceto go saka oddelno ne vo jogurtot, i sega zasega toa e se sto jademe, ponekogas se nerviram ama ponekogas si vikam kolku saka tolku, inaku si cica i toa ni e glavno jadenje, zelencuk i meso po 3 lazicki najveke i tolku, probavme denes malku pavlaka, i od sega planiram da i dadam se sto jadam i jas so isklucok na skara, suvomesnati poizvodi i konzervirana hrana, vaka ne biva hranata ni e ednolicna, ima li nekoj vakvo iskustvo ke pocne li ova dete moe da bara hrana i da jade toa sto ke mu dadam?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Колку е доволно?
24.9.2009 20:21:22   
mami
и ние му даваме скоро исто што јадеме и ние..нормално ако е прифатливо за него...и го оставам, колку сака толку..бидејќи немаме строго време кога ние појадок, кога ужина исл, туку нон стоп нешто меле, не се секирамuser posted image

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Колку е доволно?
29.3.2011 13:48:25   
Nadezna
Дамјан почна пред една недела со сок од јаболко, и прво се прашував колку да му давам.
Докторката ми кажа дека штом е на АД млеко-колку сака.
Еве го денес испи 40 мл сок....
Вие?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Колку е доволно?
29.3.2011 13:53:09   
strelec 8
mojata  ima sest mesci i ne ja dojaM preku den.tesko faka cucla za da pie mleko ili sok.si jade i toa edna kasicka,tanirce so frutolino i edno tanirce so varena jabolka ili pasirana banana so dve biskviti .mozebi e i nogo ali si go jade.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Колку е доволно?
29.3.2011 14:03:25   
mamamoni
Софија има 5 месеци ја дојам, а од страна на кашички и давам еднаш дневно околу 80-100 гр. си ја јади, пробувам и одручек со 50-60 гр. сокче но несака да пие ништо од шише, сите ми викаат сум ја дрежела на дитета досега со се требало да почнеме но штом цица не ја оптеретувам со друго, има време се ќе проба педијатарот ни рече уште овој месец вака и после почнуваме со ручкање user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Колку е доволно?
29.3.2011 16:36:47   
Pepelaska *
И мене така ми викаа дека гладно ми е детето, Бог да чува, јас почнав на 5 и пол со дохрана пред тоа по едно лајче така негде од 5 му давав, а сега јаде по околу 12о гр, колку што се малите кашички, некогаш помалку некогаш повеќе зависи, мислам дека знае тој колку му е довоолно, е сега банана да му давам може и едно кило да олапаuser posted image , ама не почнав и да ја избегавам барем на 2 пати неделно заради тврдата столица, да не забегувам многу од темава, значи по околу 120 до 160 гр кашичка јаде и пие млеко 150 мл, меѓу оброците

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Колку е доволно?
30.3.2011 18:54:57   
darfil
Мојот user posted image има 7 месеци и една недела и јаде 100-120 гр кашички,два пати дневно и млечна каша хип(ја спремам со 120 мл вода и секогаш остава по малку).Пиеше по 100 мл сокче,но сега не пие воопшто(само шмука парчиња портокал).Можеби треба повеќе време да помини од доење до оброк па за да јади повеќе user posted image .

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Колку е доволно?
30.3.2011 22:13:14   
Pepelaska *
На колку време му даваш дарфил? НЕ мое на секој саат два да е гладно, јас гледам оброците да ги распоредам на 3 часа, само што нему некогаш не му одговара како мене што ми текнало user posted image , еве денес во 2 изеде 150 гр кашичка зеленчукова па во 5 кенкаше му дадов млеко не сакаше, во 6 пак пак го истуривме , дури во 7 папаше пак овошје па во 9 испи 160мл млекце и заспа, не може секогаш да се исто гладни па и тие се како нас

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот darfil)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Колку е доволно?
31.3.2011 10:27:03   
penelopa
5 месеци: 3x130 + 3x150 млеко + 120мл чај и почнавме со сокче 50-70мл на ден.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Колку е доволно?
31.3.2011 10:45:20   
denim
Moite imaat 6 i 1/2 mess.

Sabajle vo 06:30 pijat 210 ml mleko.

Pa okolu 11:00 h. mlecna kasa, ili domasna so keks i banana ili jabolko olkolu 150- 160 gr.

Vo 14:30 mleko 210 ml.

Vo 16:30 zelencukova kasa okolu 150 -160 gr.

I pred spieneje 210 ml. mleko

Preku cel den pijat caj okolu 70 - 100 ml.
Bi sakala samo zelencukovata da im ja davam nekako porano, ama ne se gladni, bidejki pijat dosta mleko.
Gi pratam celo vreme i samite si kazuvaat koga bi bile spremni za nekoja promena.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Колку е доволно?
31.3.2011 12:24:45   
darfil

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

На колку време му даваш дарфил?
Бидеќи сме на доење незнам колку цица,тој обично заспива со цицање и мислам дека не му е доволно.Но практикувам барем 2 саати да поминат после доење па му давам кашичка.Сега ке пробам после 3 саати да давам кашичка,па ке видиме како ке биде.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Колку е доволно?
31.3.2011 12:28:41   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: denim

Bi sakala samo zelencukovata da im ja davam nekako porano, ama ne se gladni, bidejki pijat dosta mleko.
Gi pratam celo vreme i samite si kazuvaat koga bi bile spremni za nekoja promena.


Па можеш оброкот во 14:30 да им го направиш зеленчукова каша а после тоа млеко, јас така правам да се знае кога е ручекuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Колку е доволно?
4.4.2011 23:07:15   
Nadezna
Red ipol.
Bravo.
Mojpov uste pie mleko na 4 saati, imame 6 obroci ne znma kako ke smalime za eden mesec na 3



ИЗВОРНА ПОРАКА: denim

Moite imaat 6 i 1/2 mess.

Sabajle vo 06:30 pijat 210 ml mleko.

Pa okolu 11:00 h. mlecna kasa, ili domasna so keks i banana ili jabolko olkolu 150- 160 gr.

Vo 14:30 mleko 210 ml.

Vo 16:30 zelencukova kasa okolu 150 -160 gr.

I pred spieneje 210 ml. mleko

Preku cel den pijat caj okolu 70 - 100 ml.
Bi sakala samo zelencukovata da im ja davam nekako porano, ama ne se gladni, bidejki pijat dosta mleko.
Gi pratam celo vreme i samite si kazuvaat koga bi bile spremni za nekoja promena.

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Колку е доволно?
4.4.2011 23:21:10   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

Red ipol.
Bravo.
Mojpov uste pie mleko na 4 saati, imame 6 obroci ne znma kako ke smalime za eden mesec na 3





Постепеноuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Колку е доволно?
5.4.2011 9:39:57   
arh_diz
okolu 8 mu davam banana ili pak nekoja kasa od zitarici so voda
posle toa cicanje
okolu 13 mu davam zelencukova kasicka nekogas so meso
i posle toa sme na cicanje

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Колку е доволно?
12.6.2011 9:02:15   
Felly RR
Кога почнавме со кашички, си јадеше по 190-200 гр на еден оброк, а сега среќна сум ако изеде 120 user posted image Секогаш пола јадење го фрлам. Најверојатно бидејќи во меѓувреме јаде грицки, овошје итн па затоа сега јаде помала количина. Не знам . . . . . user posted image Како е кај другите дечиња поголеми од годинка? Ајде мамички кажете?


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Колку е доволно?
12.6.2011 9:15:32   
Палешка РР
Што да кажам за Миа, да ти е кеиф да ја храниш. Ретко кога останува нешто од приготвената храна, се што е во тањирчето ќе изеде. Не знам колку е во грама, секогаш во исто и правам, сигурно е околу 200 грама. Јаде 3 такви оброци + грицки, тортица или чоколадо, овошје, сок, чај, доење. И со секој што јаде таа седнува на маса, колку и да е најадена и става в уста се што гледа пред очи. user posted image

Само да не ја урочам, оти некогаш кога ќе ја затвори устата, никако не можам да ја натерам нешто да касне. user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Колку е доволно?
12.6.2011 9:19:53   
Felly RR
Значи не е само до грицкитеuser posted image

И МАтеа така некој ако јаде, сака да земе да касне. АМа ако не и се јаде, ќе го изџвака, и ќе го плукнеuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Колку е доволно?
12.6.2011 10:59:48   
bebe82
И јас сакам нешто да прашам на оваа тема.

Значи моево бебенце и цела кашичка да ја изеде (околу 100-150 мл) одма пак сака млеко. Значи како воопшто да не се најадува, без разлика дали е овошна или зеленчукова. Одма бара млеко.
Не ми е јасно зошто?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Колку е доволно?
12.6.2011 12:09:52   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

Значи не е само до грицкитеuser posted image

И МАтеа така некој ако јаде, сака да земе да касне. АМа ако не и се јаде, ќе го изџвака, и ќе го плукнеuser posted image

nekogas decata i od radoznalost sakaat da si igraat so vkusovite ,sto na nas ni asocira na igranje ili plukanje na hrana..pa normalno deka ke ja plukne ako ne i se sviga vkusot..ali zatoa ako i e vkusno ke bara i ti istoto da i go zgotvis


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Колку е доволно?
12.6.2011 12:11:34   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

И јас сакам нешто да прашам на оваа тема.

Значи моево бебенце и цела кашичка да ја изеде (околу 100-150 мл) одма пак сака млеко. Значи како воопшто да не се најадува, без разлика дали е овошна или зеленчукова. Одма бара млеко.
Не ми е јасно зошто?

treba da si srekna bebe82 sto detenceto osven sto si jade si prima i tecnosti..dali e mleko jogurt caj ili sok mnooogu e bitno za zdravje na organizmot prvo,,znaci tvoeto detence si jade i pie super user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Колку е доволно?
12.6.2011 14:10:29   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

И јас сакам нешто да прашам на оваа тема.

Значи моево бебенце и цела кашичка да ја изеде (околу 100-150 мл) одма пак сака млеко. Значи како воопшто да не се најадува, без разлика дали е овошна или зеленчукова. Одма бара млеко.
Не ми е јасно зошто?

treba da si srekna bebe82 sto detenceto osven sto si jade si prima i tecnosti..dali e mleko jogurt caj ili sok mnooogu e bitno za zdravje na organizmot prvo,,znaci tvoeto detence si jade i pie super user posted image



Фала mama26user posted image , јас па се чудев зошто одма бара млеко, мислев да не грешам нешто штом не се најадува од кашичките.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Колку е доволно?
12.6.2011 15:21:53   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

Значи не е само до грицкитеuser posted image

И МАтеа така некој ако јаде, сака да земе да касне. АМа ако не и се јаде, ќе го изџвака, и ќе го плукнеuser posted image

nekogas decata i od radoznalost sakaat da si igraat so vkusovite ,sto na nas ni asocira na igranje ili plukanje na hrana..pa normalno deka ke ja plukne ako ne i se sviga vkusot..ali zatoa ako i e vkusno ke bara i ti istoto da i go zgotvis



Не беше работата за пробување нови вкусови. Туку ако јас јадам, ќе дојде и таа да касне, ќе земе на пр. едно парче леб, ќе го изџвака, и на крај ќе го плукне. Гледа ние јадеме, и иако не и се јаде, сака и таа да касне.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Колку е доволно?
13.6.2011 11:15:17   
mama26
ah toa e drugo,sekoe dete probuva i taka ,i moeto bese isto se dodeka ne go nauciv deka koga se jaded se sedi..i mora da se najade za da stane zasto potoa nema..primer ako ne doruckuva ubavo ke go ceka rucekot i taka

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

помош
amelka

јас и мојот сопруг сакаме да имаме 2 дете но 1 ние 15 месеци и несме сигурни далие време за 2

да (29%)

не (29%)

не знам (19%)

секако време е (23%)


Број на сите гласови: 48

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!