|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: свежо или кашичка?
11.7.2010 20:47:26   
Палешка РР
user posted image ееејјјј, парите ќе ги врателе, срамота! Како да ни се поважни тие 50 денари од здравјето на детето user posted image user posted image user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: свежо или кашичка?
17.7.2010 14:04:10   
Felly RR
Затоа е најдобро она што ќе си го направиш дома. Јас денес реков да и сменам ќе и направам кашичка од сливи, арно ама беше мн кисела и не ја јадеше, па како друга опција ми остана една готова кашичка што имав - банана и јаболко, ама кога ја отворив кога ја помирисав- на ништо немаше мирис, ем нешто на јаболко, ем благо нешто од бананата, а плус и со сок од лимон била па и тоа сето измешано. И дадов две лажички и кога водов какви фацки прави, реков ова за в канта. Ја пробав и јас, и стварно беше грозна за јадење - кога мене нешто не ми се допаѓа, зошто да му го давам на моето дете user posted image

< Поракaта ја уредил Felly -- 17.7.2010 14:05:06 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: свежо или кашичка?
16.9.2010 13:45:32   
lukas
LELE  i jas gi imam probano tie so banana i so jabolko,i gorcat koga goltas ama ete lukas gi jade pak,ama sega pocnav da mu pravam doma,i samo za koga odam negde mu nosam gotova,inace i jas preferiram dom,asni zosto se povkusni,a za zelencukovi definitivno domasni oti zelencukovite se bljak,i taka..ama koj kako saka,toa e izbor a za zdravi se i tie i tie..taka barem jas mislam..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: свежо или кашичка?
16.9.2010 13:50:10   
newmamy
Jas pocnav so domasna , no posle nedela dena poveke mu davam kasicki kupeni. Em najveke gi jade, em po raat. Snaa nasa od Francija, malata nejzina ima 2 godini pa den denes ja hrani isklucivo so kasicki od nestle. Devojceo e top zdavo i do sega samo ednas ima nastinato. Ona mi rece deka u Francija pedijatrite najveke preporacuvaat takva hrana. Za bebinja se, ne mozat da imaat konzervanzi i takvi stvari.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: свежо или кашичка?
17.9.2010 9:31:19   
Octavia
Јас со првото дете (бебушов е уште мал за дохрана) комбинирав дома правено и купени кашички. Но дома правев само ако најдам непрскано овошје, и тоа од познати, оти непознат секој ќе ти рече дека не е прскано, ако прашаш. user posted image  А хемикалиите што се користат за прскање се многу, многу поштетни од тоа да се даде готова кашичка која поминува низ контролорано производство. Јас користев најмногу на HIPP заради гарантирано еколошките производи. Е сега, малку е поскапо од тоа сам да си ги направиш, ама ако со тоа се избегнуваат сите оние отровни пестициди и сл. вреди.
P.S. Знае некој дали некаде во Ск може да се најде органска храна, пред се овошје и зеленчук?

(Одговор на членот newmamy)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: свежо или кашичка?
21.9.2010 10:55:59   
ananikol
 

Jas se odluciv za gotovi BIO kasicki Friso.
Ovosjeto ovde pretezno se uvezuva.Nekoi ovosja go nemaat ni osnovniot karakteristicen vkus svojstven za ovosjeto.
Smetam deka  gotovite kasicki se podobar izbor.
Vcera mm go napolni friziderot,denes probavme ama ic ne se izraduvavme.
Se nadevam deka utre ke bidi podobro....

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: свежо или кашичка?
21.9.2010 11:00:11   
lukas
jas da vi kazam izkreno mnogu mi se poubavi ovosnite kasicki kupecki,a zelencukovite mi se katastrofa kupeckite,i tie doma mu gi pravam a koga mozam mu kupuvam i sedat vo frizider za koga nemam vreme ili pak me mrzi da mu napravam doma ovosni 

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: свежо или кашичка?
21.9.2010 11:03:11   
Палешка РР
Миа повраќа од се што е купечко user posted image па така секој ден и спремам по три оброци и една ужинка

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: свежо или кашичка?
21.9.2010 11:08:30   
Anushka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Јас со првото дете (бебушов е уште мал за дохрана) комбинирав дома правено и купени кашички. Но дома правев само ако најдам непрскано овошје, и тоа од познати, оти непознат секој ќе ти рече дека не е прскано, ако прашаш. user posted image  А хемикалиите што се користат за прскање се многу, многу поштетни од тоа да се даде готова кашичка која поминува низ контролорано производство. Јас користев најмногу на HIPP заради гарантирано еколошките производи. Е сега, малку е поскапо од тоа сам да си ги направиш, ама ако со тоа се избегнуваат сите оние отровни пестициди и сл. вреди.
P.S. Знае некој дали некаде во Ск може да се најде органска храна, пред се овошје и зеленчук?

Потпис и истото прашање - дали во МК има органска храна, т.е. да не ти требаат баби и дедовци од село за да бидеш сигурно дека не е прскано и дека е растено на почва со природни минерали.
Затоа што, каде да најдам спанаќ или кељ (кои ќерка ми ги обожува), а да се органски? Или домашно јајце? Или лубеница, диња, леќа, гравче, кромитче, лукче, магдонос - производи кои ги нема во купечките кашички?

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: свежо или кашичка?
15.10.2010 16:57:41   
kate21kp
Zdravo na site,
jas sum majka na 4 mesecno bebe i veke pocnuvame so dohrana.
Pocnav so edna do dve lazicki dnevno kasicki od jabolka i jabolka so nekoe drugo ovosje izmesana, no zabelezav deka mu preci na stomakot i ne moze ubavo da kaka i dobiva mnogu gasovi. Dali nekoj od vas imal slicno iskustvo kako moeto?
Ne znam dali da prodolzam da mu davam kasicki i me interesira dali znae nekoj vo sto e problemot sto loso reagira na novata ishrana ?

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: свежо или кашичка?
15.10.2010 16:58:35   
kate21kp
Zaboraviv da kazam deka ima polni 4 meseci sega sme vo 5.Pozdrav

(Одговор на членот kate21kp)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: свежо или кашичка?
16.10.2010 22:06:50   
biljana16
Jas prv pat ovosje na mojot Mihail mu dadov na 5 ipol meseci i nemase nikakov problem.

(Одговор на членот kate21kp)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: свежо или кашичка?
26.11.2010 18:00:04   
***Lide***
sekogas svezo user posted image user posted image user posted image navivam za svezo mozi da se napravi isklucok so gotova ako sme otideni na gosti pa ne sme spremile ama najcesto praktikuvam svezo i toa pripremeno neposredno pred jadenjeto da ne e stoeno vo frizider
samo ne znam kako ke prigotvuvame sega koka ke zaodam na rabota ke treba od vecer i da gi stavame frizider pa da gi pritopluvame posle sto ne sum za ama ke morauser posted image

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: свежо или кашичка?
12.1.2011 13:51:04   
macci
и јас сум за свежо но сакам да прашам кој од вас користи храна за бебиња од БЕБЕВИТА? користевме ХИП но сега во последно време БЕБЕВИТА.
прашањето ми е дали се доби како хип?
бебето ми е 6 месеци.

п.с.немав време да читам по форумот но ако има некоја тема што е отворена во врска со моево прашање стајте ми линк или пратете ми на приватна порака,

благодарам

< Поракaта ја уредил macci -- 12.1.2011 13:52:45 >

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: свежо или кашичка?
15.2.2011 15:40:22   
Vesna31
Ke ve molam za sovet.Jas na bebeto mu davam kasicki od hipp,megutoa koga nema cela teglicka da ja izede,toa sto ke ostane go stavam vo frizider.Sakam da znam dali otvorenata kasicka mora da sedi vo frizider,ili moze na sobna temperatura? Ako e vo frizider koga ke mu ja davam ,mu e ladna.Kako da ja zatoplam?

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: свежо или кашичка?
15.2.2011 15:43:55   
sone
Vesna 31 izvadi ja od frizider pa na sobna t neka postoi ili ako ti se brza togas stavi ja teglickata vo tendzere so mlaka voda.

(Одговор на членот Vesna31)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: свежо или кашичка?
15.2.2011 15:45:20   
sone
Bebvita jas koristam za moeto i sokcinja i ovosni kasicki i super se ama nekogas zemam netso i od hipp.

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: свежо или кашичка?
15.2.2011 15:58:54   
mili4kask
Jas koristam isklucivo hipp za ana ne sum probala drugi kasicki, a sto se odnesuva do zagrevanjeto, i mene mi ostanuva go cuvam vo fizider i posle stavam vo edno gezve topla voda ili da zovrie voda go trgam na strana i ja spustam teglickata ja ostavam edno 2-5 min i super sie kasata

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: свежо или кашичка?
15.2.2011 16:07:40   
arh_diz
Me interesira zosto gi cuvatae kasickite vo frizider, od mestoto kade se kupuvaat ne gi cuvaat vo frizired, a i na niv pisuva na koja temperatura se cuvaat, cisto informativno prasav bidejki sega pocnavme so dohrana pa neznam kako e podobro da se cuvaat kasickite. I kolku vreme koristite edna kasicka na niv pisuva 24 casa

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mili4kask)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: свежо или кашичка?
15.2.2011 17:49:52   
sone
Vo pravo si.Vo apteka ne gi cuvaat vo frizider ama se hermeticki zatvoreni!!! ne e nikakov problem da se cuvaat vo frizider nitu pak na sobna t. kako i da ako denes ja otovoris kasickata togas gledaj drugata polovina da ja potrosis naredniot den. Zboruvam za ovosnite kupecki kasicki, iskustvo so zelencukovite jas licno nemam zatoa sto gotvam isklucivo sveza zlencukova hrana za bebceto.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: свежо или кашичка?
15.2.2011 22:11:03   
ole2004
Jas na moeto bebence mu davam svezi ovosni i zelencukovi kasicki,a mlecna na HIPP vo kutija.Sokcinja pie na HIPP bidejki ne gi saka domasno napravenite.Za mesec i pol pocnuvam na rabota i neznam sto ke pravime togas,a sakam da prodolzime so svezo napraveni kasicki.Kako se snaogavte vieuser posted image

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: свежо или кашичка?
15.2.2011 23:47:07   
Pepelaska *
ете и ние стигнуваме полека кон кашичките, јас купив една од морков на хип повеќе заради тегличето некако повеќе ми е мерак да му направам дома, е сега јас сакам да прашам на колкава температура треб ада е кашичката за јадење пошто на оваа пишува загрејте во микробранова или вода, топла млака ладна леле ама сум збунета ссега со овеие први чекори

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: свежо или кашичка?
16.2.2011 9:43:32   
arh_diz
pepelaska dokolku ja cuvas kasickata na sobna temperatra nemoras da ja zagrevas, barem jas taka mu davam
Isto i jas gi koristam kasickite na HIPP pocnuvas so edna lazicka

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: свежо или кашичка?
16.2.2011 11:00:19   
Snowhite RR
Кашичката додека не е отворена не мора да се чува во фрижидер, а кога веќе еднаш ќе ја отворите остатокот ставете го во фрижидер и гледајте да ја потрошите наредниот ден, пред да го храните извадете ја од фрижидер барем 1 час, да биде на собна Т, нема потреба од загревање

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: свежо или кашичка?
16.2.2011 11:09:50   
Maca25
Сите купечки кашички ги чував на собна температура, а откако ќе ги отворев ставав од кашичката во тањирче, а остатокот во фрижидер. Забележав дека ако ја ранам директно од тегличка, скиснуваше кашичката побргу.
Свежите (домашните) кашички, правиш - јаде - остатокот или ти го јадеш или фрлаш.
Моја препорака за сите мамички кои почнуваат со дохрана на бебнцата - Почнете со зеленчук, не со овошје!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?