|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: свежо или кашичка?
22.12.2009 17:20:43   
natasha
Definitivno svezo ovosje...jas na mojte deca im kupuvam kasicki islkucivo akotreba da patuvame ili pak za na gosti

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: свежо или кашичка?
23.12.2009 11:01:03   
srekna mama
му правам на Илија кашички од овошје(татко ми има овоштарник),ама знам и да купам понекогаш,но ретко.Во кашичките ставам и hipp mleko или житарици.со зеленчук не сме почнале,ама наскоро и со тој предизвик...

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: свежо или кашичка?
25.1.2010 17:17:16   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Se slozuvam. Ubav pocetok e prva kasicka od jabolko mislam bese od HIPP, a i najsigurno e domasnoto. Na pocetok ke se frla ama mora se da se proba.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mammy

Да домашно, само ако си сигурна дека е непрскано, така ми рече педијатарот. А ХИП имаат знак дека е ЕКО храна, така да малку поскапо, ама барем полесно и посигурно.
Домашно тек после една година. Така ми кажаа, а му верувам на педијатарот, па терам така.

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Зеленчуковите кашички јас би ти препорачала да му ги правиш дома. Тие купечките имаат далеку погаден мирис и вкус отколку да земеш дома да му го направиш. Брокула со ориз дава прекрасна кашичка.еве како за пример. А на тоа можеш и морковче да додадеш

ИЗВОРНА ПОРАКА: nutelizza

Mammy од 6 месеци до денеска ( 1+) користам сокчиња, млечни каши и секакви др каши од хипп секојдневно.
Крвна слика секогаш одлична, детето напредува супер и еве го сега 1 годинка си јаде се. Има деца кои неможат да видат брокула ние ја јадеме со сласт.
Еден човек беше летоска на одмор овде а работи за Хипп и случајно низ муабети ми кажуваше на кој принцип ги растат овошјата, каде пасе стоката на органска почва и се тоа минува низ 150 контролиuser posted image user posted image user posted image
Јас му правам и природни домашни каши ама кога зимам од луѓе што не е прскаат јаболка, праска што произведуваат за себе.
Викаат домашно кое домашно?!!? надувано, пораснато огромно .....е затоа ја се одлучив првата година да јадеме органска храна.(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: свежо или кашичка?
25.1.2010 19:07:50   
Sandric
Iskreno se iznenadiv kolku mnogu majki davaat gotovi kasicki!!!
Jas mislam deka svezo prgotveno ne moze vo nikoj slucaj da bide poloso od vestacka hrana. SEpak kolku i da pisuva deka nema konzervans, taa mora nekako da bide konzervirana za da moze da ima rok na traenje nekolku godini ( ili kolku i da ima)!
A plus voopsto nemam doverba vo " nekoj si proizvoditel" pa kolku i da ima zvucno imeuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: свежо или кашичка?
25.1.2010 19:15:27   
Еца
Сандрич и јас го делам мислењето со тебе, знам дека и природното не е веќе до тој степен природно и здраво, но кога се дава свежо, а кога е варено знам дека е многу прочистено, затоа јас не давам купечки кашички. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: свежо или кашичка?
25.1.2010 19:32:23   
mis.
Тоа што може свежо да се купи од пазар му го давам домашно а нешто што не  може да се купи му купувам готова кажичка.Најчесто тоа е праска,кајсија,вишна,слива.Боранија,грашок му давам замрзнат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: свежо или кашичка?
25.1.2010 22:31:06   
Јасминка
Се сложувам дека свежото е секогаш подобро од индустриски произведеното. Но, јас давам и кашички токму поради тоа што ми е страв дека сето овошје и зеленчук што го купуваме по пазарите е преполно со пестициди. Од каде набавувате органско овошје и зеленчук?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: свежо или кашичка?
3.2.2010 22:29:25   
Cacko
Na Elena 90% i davam gotovi kasicki,ja i pravam samo kasicki so banana,kompiri i morkovi a drugoto e kupecko isto i sokovite.Daj da ne se lazeme,nisto ne im fali na kupeckite,od pricina sto sve evise zagadeno pa toa svezo domasno mozda vazelo za koga nie sme bile bebinja ama sea...

(Одговор на членот Јасминка)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: свежо или кашичка?
3.2.2010 22:36:31   
BEBICA
Svaka tebi cast cacko koga vaka razmisluvas.
Edno e sigurno jas sum za domasno posto znam sto sum stavila i znam deka nema emilgatori i sl.
Barem vo toa sum sigurna.Mene mi se ima sluceno da na HIPP kasicka koga ja otvoriv i nesto mi zamirisa neprijatno a posto sekoja hrana do den denes prvo jas ja probuvam pa Monika, koga ja probav bese kasickata skisnata.
Mozese Monika da dobie trovanje.A inaku datimot ne bese projde od kade sto ja kupiv vo apteka prijaviv vo inspekcija i bese potvrdeno deka kasickata cel paket bil rasipan.
jas ne bi se igrala so toa.No sepak sekoj ima pravo na izbor.A mene i zadovolstvo mi e da i spremam na Moni.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: свежо или кашичка?
4.2.2010 0:49:51   
Tanja K.
И јас сум за свежо припремено.Но сепак да се има некоја готова кашицка дома не е на одмет.На пр.ако се оди на гости некаде,тогаш многу нормално ке земам готова.А за дома ,да свежо.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: свежо или кашичка?
4.2.2010 9:06:24   
Cacko
svaka meni castuser posted image sekoj si ima pravo na svoie mislenje.emulgatori nema vo bebeski kasicki,da procitas ke vidis,ni aromi,ni boi,ni nisto stetno,jas zavrsiv prehrambena tehnologija,i se konsultirav so asistentki moi prijatelki,rekoa deka premnogu rigorozno se kontrolira proizvodstvo na bebeska hrana i ima 500 kontroli.toa tebe so ti se pogodilo skisnata kasa so dobar datum,ksmet,ali i ja ne sum luda ako nesto mi mirisa cudno da i go dadm na Elence.a za toa na koj mu e merak da sprema za deteto,da ne diskutirame,sekoj ima svoe glediste,jas i spremam na Elena samo kaga spremam i za nas(mnogu retkouser posted image ) a toa vreme namesto za vo kujna go koristime za setanje,i igranje so bratucetkite na Elena.
Sekoj si ima pravo na svoe mislenje

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: свежо или кашичка?
4.2.2010 9:10:34   
BEBICA
Da da nemaat ni aromi ni emulgatori pa se prasuvam kako togas sedat na ravtovite i imaat rok na traenje godina dena.Hmmmmm....
Kazimi samo ona sto ti ke i go spremis kolku moze da sedi a da ne se rasipe na dnevna temperatura.
Za spremanje rucek na malo bebe se portebno do 30 min ne poveke i toa natenane da spremas a za igranjeto sekogas ima vreme._____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: свежо или кашичка?
4.2.2010 9:11:10   
caci20
Petar od bebe e naucen da si ima redovni i zdravi obroci. Kupuvame se svezo, karfiol, brokula, morkovce, crn patlidzan, praz. Ne pominal den a Petar da ne jade doma zgotveno. Retko ama mnogu retko sme kupuvale, posebno zelencukovi, a ic pak so meso gotovi kasicki. Jas si spremam nekogas ovosje od petok i sabota i toa koga bese pomal pasirano i staveno vo posebni plasticni vo zamrznuvac, a sega koga e golem nema gajle.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: свежо или кашичка?
4.2.2010 9:14:07   
mami
Ние многу малку јадевме од готовите каши, и каши воопшто. Нешто спремав дома, а тие со месо и чуда му ги купував. И не ги сакаше па се откажавме. Ама ние јадевме кашички од некаде 5 месеци до 8-9 максимум, после сакаше од нашето јадење и само сецкано или искршено на парчиња. 

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: свежо или кашичка?
4.2.2010 9:19:17   
profesorica
ретко му давам готови кашишки а не ги ни сака, башка бљуткави се.

кога беше мал обавезно му припремав свежо а сега јаде од нашето, манџар еuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: свежо или кашичка?
4.2.2010 9:19:19   
melody
Svezo i pokraj toa sto nemam  uslovi , bez kujna i t.n edna od manite koga zivees vo hotel.Poradi kerka mi kupivme malo reso i tendzere i prigotvuvam kolku mozam zosto bas i so kapacitetot na friziderot sme ograniceni ama sepak se trudam zosto ne mi e bas mnogu ubavo da i davam od gotovite kasicki.Toa go pravime samo ako sme izlezeni nekade pa sega aj nema da gotvam neliuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: свежо или кашичка?
4.2.2010 9:20:09   
Cacko
kako so rekov sekoj ima pravo na svoe mislenje.
ako ti kazam kako ostanuvaat citavi cela godina na sobna temperatura,a tebe doma bi ti se rasipalo togas i ti bi bila tehnologuser posted image .ne e se vo emulgatori i konzervansi,ima posebni tehniki na pakuvanje,asepticko,niz del so ozon...itn potpolno ne stetni nacini,kako so kazav posebni tehniki na proizvodstvo i pakuvanje so miljon kontroli imaat tie za proizvodstvo na bebeska hrana
a toa deka pola saat se sprema,ok,ama Elena ne jade samo ednas,so znaci poveke ke bide od pola saat,plus sokovi koi mnogu gi pie...taka da,toa ti e,sekoj si ima svoj nacin i dzabe ubeduvanja

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: свежо или кашичка?
4.2.2010 9:26:10   
bojanas
Цацко се слагам со тебе. Да беа штетни и полни со конзерванси никогаш немаше да ги видиме на полиците на продавниците. Не секогаш имаме време за правење на кашички особено кога нема сезонско овошје и зеленчук. Ана ги обожува овошните кашички особено од праска и кајсија кои сега ги нема на пазарите, додека месните не и се допаѓаат мислам заради присуство на праз или лук. Ама ако ставам малку јогурт внатре или нејзиното омилено јаболко нема проблем за папање. СОковите од соковник јас ги пијам бидејќи не сака да ги окуси, разредени или не, заблажени какви да се најмногу го сака сокот од Јаболко на Нестле.

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: свежо или кашичка?
4.2.2010 9:30:57   
mamasane
на Никола обично му правам и овошни кашички и зеленчукови кашички со месо и тоа обично само за еден оброк зашто секој ден гледам да му дадам нешто различно од претходниот, ама секогаш имам и резерва по две-три теглички готови кашички на Хип да ми се најдат кога одиме на гости. А Никола не е многу пребирлив и си ги јаде и домашните и купечките, само да има нешто да си касне

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: свежо или кашичка?
4.2.2010 9:33:54   
BEBICA
Cacko znam deka ne e samo eden obrok user posted image user posted image user posted image user posted image znaes i mojava bese bebe sum go pominala.
A inaku ne sum tehnolog no imam dobra drugarka koja e prehramben tehnolog pa po nejzina preporaka a i od strana na nutricionistot spremam za Monika i ne mi e tesko.
Za edno se slozivme sekoj ima pravo na svoe mislenje.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: свежо или кашичка?
4.2.2010 10:05:20   
mis.
MM е прехрамбен технолог па и тој купува готови кашички за своите деца и никогаш не кажал дека се штетни а знаеме дека секој родител го сака најдоброто за своето дете.Јас правам дома но и купувам.Сега веќе е поголем и јаде од нашето но тоа што не можам да го купам свежо на пазар го купувам како готова кашичка.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: свежо или кашичка?
14.4.2010 23:13:58   
Adrijana
Pola pola, nesto doma spremam, nesto kupecko.Sekogas ima doma i kupecka, za rezerva, najcesto od krusa ili sliva, deka se slucuva zapekce da dobie, pa od niv odma se olesnuvauser posted image a i mnogu gi saka, gi jade skoro site ovosni na hipp, zelencukovi uste nema probano, tie doma gi spremame, a gi jade i onie kupeckite doma sto se spremaat so voda.

_____________________________(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: свежо или кашичка?
15.4.2010 0:07:13   
strelec 1982
So kasicki pocnavme od petipol meseci prven kupiv na HIPP od jabolko i banana si ja izede.Pocnav od Nestle da mu kupuvam ovosje od gradinata stvarno mnogu gi jadese ubavi bea poveke od firmata na hipp gi sakase.Potoa pocnav doma da mu pravam od pocetokot ne mozese da se navikne na toj vkus pokiseli mu bea po malku sekerce mu stavav i na blenderot mu gi pravev od pocetokot dodeka se navikne go varev ovosjeto.Inaky primetiv deka koga jade gotovi kasicki bez problem odi po golema nuzda a koga e so domasni po imase maka go bolese stomaceto samo toa dodeka mu se navikne organizmot na cvrsta hrana.Inaku za zelencukovi sekoj den mu pravev ednas mu kupiv ne sakase ama imase kasickata cuden miris i vkus.Mu pravev so morkov,kompir meso,grasok i patlican i se toa svareno so solca i zejtince pa na blender po cela cinija si jadese sekoj den.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: свежо или кашичка?
15.4.2010 9:22:35   
topce
на почеток се разбира дека кашички и дававме.
овошни и купечки и домашни, зависно од годишното време, праски во сред зима нема или боровница на пример.
зеленчукови исклучиво домашни зашто другите не ги сакаше
+и правев дубари со месото да не го осети зашто ми ја плукаше кашичката.
денес си јаде свежо ама знам пак да и купам кашичка или да и измиксирам
зависно од расположението на Анастасија.од купечките најомилена и е боровница јаболко на хип.

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: свежо или кашичка?
15.4.2010 9:30:34   
Cacko
inace eve posto sea ja vidov temava moram da pisam, Elena samo soleni kasi saka blagi ic,kupecki domasni abe ic ne i menja,obozava soleni kasi,duri edna prijatelka se cudi i vika Elena e prvo dete so prosto se davi vo soleni kasiuser posted image za blagite se lazeme nie

_____________________________

Think Pink

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Забременување
SweetyPie

За забременување ми помогна:

Чај од вирак (22%)

Чај од мачина трева (12%)

Женски чај Херба Стој. (12%)

Репепт со вино и рен (3%)

Друго (52%)


Број на сите гласови: 93

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!