|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Свежо или кашичка?
12.7.2009 9:09:28   
mami
при толкав избор сега на свежи овошја ви го давам следниов избор- ке се одлучите за свежото овошје или за купена кашичка од истото?

< Поракaта ја уредил lolla RR -- 16.2.2016 12:01:38 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: свежо или кашичка?
12.7.2009 10:36:01   
vlatko
да подобро да е свежо но во денешно време сите сме со многу обврски и гледаме само да дадеме јадење да не е гладно бебето .малку ги занемаруваме работите сега што се битни за дететето и за неговиот развој.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: свежо или кашичка?
17.7.2009 16:58:11   
Aleksandra
I jas sum za svezo no deneska mnogu e retko da najdes nesto svezo a sto ne e prskano so razni hemikalii i nabrzina rasteno, a ovie kasickite sto gi prodavaat barem se dobro ispitani za razlika od svezoto za koi ne znaes kade se rasteni a za da ti go prodadat se ke ti kazat sto sakas da cues....

(Одговор на членот vlatko)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: свежо или кашичка?
9.12.2009 13:22:28   
mis.
Иако денес постојат многу фирми кои произведуваат бебешка храна, сепак многу мајки одбираат да ги хранат своите бебиња со домашно приготвена храна. Подготвувањето на бебешка храна не е толку тешко. Најубавото со употребата на таа храна е тоа што знаете точно со што го храните вашето бебе.
Ако и вие се одлучите да користите домашна бебешка храна, еве неколку совети кои би ви биле од голема корист:
  • Користете органски зеленчуци и овошја. Тие се одгледувани на природен начин без употреба на хемикалии. Затоа се најдобри за зачувување на здравјето на бебето. Некои зеленчуци како брокули, зелка, моркови, спанаќ и цвекло не треба да се консумираат од бебињата во поголеми количини од една до две лажици на едно хранење.
  • Отстранете ги сите семки и лушпата. Пред да започнете да го варите или пасирате овошјето, осигурајте се дека ги имате отстрането сите семки и лушпата.
  • Не ги чувајте остатоците од оброкот. Откако ќе го нахраните вашето бебе, остатоците исфрлете ги. Бебињата додека јадат оставаат плунка во храната и со тоа им помагаат на бактериите да се размножуваат.
  • За да омекне зеленчукот или овошјето, гответе ги во вода. Пред да направите пире овошјето и зеленчукот можете да ги варите во вода. Така тие ќе станат помеки. Водата во која сте ги вареле можете да ја користите да го разредите пирето за да не биде премногу густо.
  • Ако сте направиле поголемо количество – замрзнете го. Храната што ја приготвивте можете да ја замрзнете во форма на коцки (исто како што правите коцки мраз). Задолжително покриете ја со фолија. Кога ќе сакате да ја употребите замрзната храна, најдобро е да ја ставите во фрижидер околу 4 часа. Потоа, за да ја затоплите ставете ја во тавче на рингла. Мешајте внимателно и постојано проверувајте ја нејзината температура.
  • Не користете микробранова печка за да ја затоплите храната. Топлењето на храната во микробранова печка може да создаде жешки џебови, кои возможно е да не ги забележите. За да избегнете таква грешка со која може да го повредите вашето бебе, секогаш тестирајте ја храната за да се уверите дека е на умерена температура.
  • Кажете ѝ „не“ на тврдата храна. Не користете тврда храна за вашето бебе. Тоа најрано можете да го правите кога вашето бебе е на 4 месеци. Но, најдобро е да започнете со потврда храна кога бебето е на возраст 5-7 месеци. Дигестивниот систем на бебето пред да наврши 5 месеци не може да се справи со тврдата храна.
  • Не додавајте сол, шеќер, маргарин, путер или зачини во бебешката храна. Дигестивниот систем на бебето пред да наврши една година не е подготвен за овие додатоци во храната. Откако бебето ќе наполни една година, можете да започнете да ги користите зачините, но сепак умерено. Ако ги следите овие совети, можете да бидете сигурни дека го храните вашето бебе на здрав и безбеден начин.

    (Одговор на членот Aleksandra)
  • Непосредна врска до пораките: 4
       RE: свежо или кашичка?
    9.12.2009 13:27:03   
    evgenija
    vo granici na moznostite, ako imam vreme i mozam pravam domasna sveza ako ne odam do prodavnica i kupuvam gotova

    (Одговор на членот mis.)
    Непосредна врска до пораките: 5
       RE: свежо или кашичка?
    9.12.2009 13:28:54   
    profesorica
    зависи и од возраста.ние сме на свежо или на манџа ама големи сме.не сум приметила евгенија имас машко или девојче, и колку месеци има?

    _____________________________

    Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

    (Одговор на членот evgenija)
    Непосредна врска до пораките: 6
       RE: свежо или кашичка?
    12.12.2009 18:22:33   
    bordan
    Oleg jade bukvalno se sto ke mu dadam.Pogolem del od kasickite mu gi pravam doma ama sekojpat imame rezerva od kupeckite oti nekogas ako nemam vreme ili ne sum doma mora da jade nesto i togas jade od kupeckite.

    _____________________________

    Oleg e zlato na mama i tato!!!

    (Одговор на членот profesorica)
    Непосредна врска до пораките: 7
       RE: свежо или кашичка?
    12.12.2009 19:40:12   
    steci
    Probavme so kupeni kasicki bukvalno od site ovosja i zelencukovi ama ne gi sakase voopsto.Sega mu spremam doma hrana i poveke mi jade domasno prigotvena hrana.A sto se odnesuva do organska hrana bi sakala da imame i nie barem vo golemite marketi bidejki e bez razno razni hemikalii i e ekoloski cista no takva kaj nas seuste nema.

    (Одговор на членот mami)
    Непосредна врска до пораките: 8
       RE: свежо или кашичка?
    12.12.2009 20:51:36   
    STRUMFETA
    Isklucivo sveza,bas poradi toa sto znam sto stavam.Seuste ne sum na rabota i celoto vreme mu go posvetuvam na sin mi.A kolku se provereni kupenite ili gotovite proizvodi-Ne sum sigurna.
    Zarem moze gotovata kasicka da e pozdrava od onaa sto sega si ja pripremila od svezi namirnici koi gi biras,bez konzervansi,zasladuvaci  i vnimavas da ne se rasipani,neznam ,so crvi ,skapani.....
    E dragi moi, sigurno vo fabrikite dokolku ima nekoe skapano ovosje ili crlivo,nema da go trgnaT NASTRANA.Nikoj ne se grizi poveke za vasite deca  odosto vie samite.Koga mm bese vo edna nasa firma kade proizveduvaat kecap, sokovi,slatka, poveke na stavi kecap vo usta.Rece odvratno bilo,imalo sto da se vidi.

    (Одговор на членот steci)
    Непосредна врска до пораките: 9
       RE: свежо или кашичка?
    12.12.2009 21:02:52   
    bordan
    strumfeta potpolno si vo pravo user posted image domasnoto e pozdravo povkusno znaeme sto jadat.i jas doma si pravam staviv mnogu zelencuk i ovosje vo zamrznuvac ne prskano taka da  ne kupuvam sega od marketi ili pazar normalno banani biskviti..mnogu retko kupecko mu davam.Sokovi mu pravam a imam i napraveno.Barem vo toj pogled sum sigurna i na raat sto i kako jade 

    _____________________________

    Oleg e zlato na mama i tato!!!

    (Одговор на членот STRUMFETA)
    Непосредна врска до пораките: 10
       RE: свежо или кашичка?
    21.12.2009 19:41:21   
    Natasha5
    домашно си е домашно јас секогаш и правам,а кога не сум во можност тогаш и давам купено ама многу слабо ми ги јаде купените

    (Одговор на членот bordan)
    Непосредна врска до пораките: 11
       RE: свежо или кашичка?
    21.12.2009 19:46:49   
    Mamicka3
    Јас пред три дена правев грашак со гулаш е тогаш му направив кашичка и убаво си се најаде,а од купечки сум му дала само јаболко и јаболко и круша мешано

    _____________________________

    Децата се најголемо богатство
    Марио 31.10.2002
    Ана Марија 01.11.2005
    Трајче 20.09.2009

    (Одговор на членот Natasha5)
    Непосредна врска до пораките: 12
       RE: свежо или кашичка?
    21.12.2009 21:46:26   
    tati
    vo prvata godina se hranevme isklucivo so hipp...da imam gradina i sama da odgleduvam ovosje i zelencuk togas definitivno ke  prigotvuvav domasni kasicki...vaka, ne mi preostanuvase nisto drugo osven da go praznam novcanikotuser posted image stoznam, sigurno strogo gi kontroliraat proizvodite za deca,  na pazar se mi e nekako epten dginovsko i svetnatouser posted image toa sigurno ne e zdravo, mada sega sum po relaksirana, kako rastat sve poveke otrpnuvasuser posted image

    (Одговор на членот Mamicka3)
    Непосредна врска до пораките: 13
       RE: свежо или кашичка?
    21.12.2009 22:08:30   
    jovanka
    se zavisi od godisnoto vreme ubavo e sekoe bebe da proba razlicni vkusovi na pr:eve sega sme zima na moeto dete osven jabolki,kruski banani,portokali i mandarini nemozam nisto drugo da mu dadam zatoa kako za promena mu gi kupuvam hipp kasickite ovosni i mislam deka se ok.Dodeka zelencukovite sama mu gi podgotvuvam no sega pocnuva da probuva i od nasata hrana koja smetam deka ja podgotvuvam na zdrav nacin i sekoj den svezo prigotveni.

    _____________________________

    Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

    (Одговор на членот tati)
    Непосредна врска до пораките: 14
       RE: свежо или кашичка?
    21.12.2009 22:23:46   
    BEBICA
    Monika jade i svezo ovosje, i pripremena kasicka, za do dusa veke ne se kasicki tuku vo oblik na ovosen jogurt.Inaku od prviot den od koga pocnav da i davam nemlecna hrana se i podgotvuvam domasno.
    Inaku mamicki mozete i vo sred zima da imate i visni, cresi,kajsii,praski,slivi, kruski...
    Se moze da se napravi doma i toa domasen kompot od gore navedenoto ovosje bez konzervansi sem voda ovosje i malku seker.
    Eve jas seto toa ovosje go imam i go dodavam vo ovosnite jogurti ili so zitaricite.
    Znam deka malku e tesko da se pravi no moe mislenje e deka taka e pozdravo.Mozebi za nekogo ne e no ova e samo moe mislenje.
    Duri i sega mozete da napravite kompot od slivi i od kajsii samo kupete suvi kajsii i slivi i vsarete gi ke vidite deka e mnoogu ubavo.


    _____________________________

    Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

    (Одговор на членот jovanka)
    Непосредна врска до пораките: 15
       RE: свежо или кашичка?
    21.12.2009 23:16:42   
    jovanka
    te podrzuvam za domasnite kompoti toa mu davam pocnav da mu davam i od domasnite slatka i marmaladi sto gi pripremav obozava i ajvar so sirence pa veke sme 13,5 meseci

    _____________________________

    Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

    (Одговор на членот BEBICA)
    Непосредна врска до пораките: 16
       RE: свежо или кашичка?
    21.12.2009 23:20:26   
    BEBICA
    user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Bravo Jovanka.Mislam deka se moze da se napravi na vreme i posle sto vikaat starite za nas zima nema koga imame od se.user posted image user posted image user posted image user posted image
    Mene nekoi mamicki ovde mi se smeeja koga pocnav da pravam kako fabrika sum bila no Monika moja jade zdravo nekonzervirano.
    Toa za mene ne e macenje tuku zadovolstvo poradi toa sto pravam za mojata princeza.
    A imam i napraveno kompot od jagodi a uste ne smeam da i dadam pa jas i mm si go jademe, pa kolku e ubav sto da ti kazam.user posted image user posted image user posted image




    _____________________________

    Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

    (Одговор на членот jovanka)
    Непосредна врска до пораките: 17
       RE: свежо или кашичка?
    21.12.2009 23:24:57   
    ripce
    Баш денес се сетив да му сварам од замрзнатите модри сливи, со мелени бисквити, и баш ги бендиса, друг пат ќе правиме пакuser posted image

    (Одговор на членот BEBICA)
    Непосредна врска до пораките: 18
       RE: свежо или кашичка?
    21.12.2009 23:35:46   
    Еца
    јас за Мартина се си правев дома, нема изедено ниту една купечк кашичка. Можеби затоа што не одев на раб.па имав доволно време, сепак свежото ми беше многу поприфатливо. А исто и симно време замрзнував зеленчук и правевме компот од праски, кајсии, круши и модри сливи и многу ги јадеше. Јас овошјето до ден денес знам да и го помешам со гриз и добива комплетен оброк

    < Поракaта ја уредил Еца -- 21.12.2009 23:36:10 >


    _____________________________

    Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

    (Одговор на членот ripce)
    Непосредна врска до пораките: 19
       RE: свежо или кашичка?
    21.12.2009 23:38:12   
    BEBICA
    Јас овошјето до ден денес знам да и го помешам со гриз и добива комплетен оброк



    user posted image user posted image user posted image Bravo Eca e ova e zdravo.Ova e edna od onie noknite kasicki ako ne se lazam samo doma spremeno.user posted image user posted image user posted image user posted image


    _____________________________

    Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

    (Одговор на членот Еца)
    Непосредна врска до пораките: 20
       RE: свежо или кашичка?
    22.12.2009 16:31:09   
    Еца
    Ако и вие се одлучите да користите домашна бебешка храна, еве неколку совети кои би ви биле од голема корист:
  • Користете органски зеленчуци и овошја. Тие се одгледувани на природен начин без употреба на хемикалии. Затоа се најдобри за зачувување на здравјето на бебето. Некои зеленчуци како брокули, зелка, моркови, спанаќ и цвекло не треба да се консумираат од бебињата во поголеми количини од една до две лажици на едно хранење.
  • Отстранете ги сите семки и лушпата. Пред да започнете да го варите или пасирате овошјето, осигурајте се дека ги имате отстрането сите семки и лушпата.
  • Не ги чувајте остатоците од оброкот. Откако ќе го нахраните вашето бебе, остатоците исфрлете ги. Бебињата додека јадат оставаат плунка во храната и со тоа им помагаат на бактериите да се размножуваат.
  • За да омекне зеленчукот или овошјето, гответе ги во вода. Пред да направите пире овошјето и зеленчукот можете да ги варите во вода. Така тие ќе станат помеки. Водата во која сте ги вареле можете да ја користите да го разредите пирето за да не биде премногу густо.
  • Ако сте направиле поголемо количество – замрзнете го. Храната што ја приготвивте можете да ја замрзнете во форма на коцки (исто како што правите коцки мраз). Задолжително покриете ја со фолија. Кога ќе сакате да ја употребите замрзната храна, најдобро е да ја ставите во фрижидер околу 4 часа. Потоа, за да ја затоплите ставете ја во тавче на рингла. Мешајте внимателно и постојано проверувајте ја нејзината температура.
  • Не користете микробранова печка за да ја затоплите храната. Топлењето на храната во микробранова печка може да создаде жешки џебови, кои возможно е да не ги забележите. За да избегнете таква грешка со која може да го повредите вашето бебе, секогаш тестирајте ја храната за да се уверите дека е на умерена температура.
  • Кажете ѝ „не“ на тврдата храна. Не користете тврда храна за вашето бебе. Тоа најрано можете да го правите кога вашето бебе е на 4 месеци. Но, најдобро е да започнете со потврда храна кога бебето е на возраст 5-7 месеци. Дигестивниот систем на бебето пред да наврши 5 месеци не може да се справи со тврдата храна.
  • Не додавајте сол, шеќер, маргарин, путер или зачини во бебешката храна. Дигестивниот систем на бебето пред да наврши една година не е подготвен за овие додатоци во храната. Откако бебето ќе наполни една година, можете да започнете да ги користите зачините, но сепак умерено. Ако ги следите овие совети, можете да бидете сигурни дека го храните вашето бебе на здрав и безбеден начин.

    _____________________________

    Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

    (Одговор на членот BEBICA)
  • Непосредна врска до пораките: 21
       RE: свежо или кашичка?
    22.12.2009 16:41:05   
    STRUMFETA
    mi kazaa mnogu bil ubav kompotot od jagodi.Te molam bebica,ako sakas a znam ti si dobra dusicka i nema da ti bide tesko da go pises receptot.Tolku mnogu sakam jagotkiiiiiiiiiiiiii.Pa pocesti neuser posted image user posted image user posted image user posted image

    (Одговор на членот Еца)
    Непосредна врска до пораките: 22
       RE: свежо или кашичка?
    22.12.2009 16:49:29   
    BEBICA
    Lesno e strumfeta samo ocistenite jagodi napolnete gi vo tegli no do pola tegla, ne polnete ja teglkata do kraj.Posle toa sipajte dve istreseni lazici seker i se polnat so voda  se zatvaraat ubavo i prevrtetegi naopaku za da vidite dali tecat.
    Posle se stavaat vo tendzere teglite dole stavete nekoja stara krpa i napolnete go tendzereto so voda se dodeka ne se pokrijat keglite so voda.Stavite gi da se varat 1h
    Koga ke provrijat namalete i sotavete gi.I posle 1h isklucite i ostavite da se oladat. sami od sebe.
    OVOJ KOMPOT OD JAGODI E ZA DECA NAD 2 GODINI.


    _____________________________

    Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

    (Одговор на членот STRUMFETA)
    Непосредна врска до пораките: 23
       RE: свежо или кашичка?
    22.12.2009 16:53:02   
    STRUMFETA
    user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Fala zlatna.Znaev deka nema da ti bide tesko da go spodelis ovoj ubav recept so nas.Ina sumnjam deka e vkusnooooooooooooooooouser posted image user posted image

    (Одговор на членот BEBICA)
    Непосредна врска до пораките: 24
       RE: свежо или кашичка?
    22.12.2009 17:06:55   
    Палешка РР
    Пазете со јагодите, содржат најмногу алергени.

    _____________________________

    When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

    (Одговор на членот STRUMFETA)
    Непосредна врска до пораките: 25
    Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
    Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
    Оди на:






    Анкета

    Бременост.
    пеперутка16

    Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?