|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Замрзнато овошје и зеленчук?
30.7.2009 9:36:02   
ripce
Имам некаде прочитано дека не е добро да се користи замрзнато овошје и зеленчук, па ме интересира вашето мислење?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
30.7.2009 9:40:11   
mami
не знам за тоа да ти кажам. Јас редовно си користамо од оние готовите пакување, или ги правам со ориз и додавам кари зачин па со пилешко месо  или ги ставам во пица, или супа за Лука, зависи од расположение. А незнам зошто не би било здраво, мислам тоа е замрзнато исто како што мрзнеме пиперки па ги вадиш за да ги наполниш со месо кога ке ти треба, само што ова ти е готово исецкано средено и ти само да го свариш

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
30.7.2009 10:15:44   
Палешка РР
Па не знам во која мера е корисно, но дефинитивно е убаво кога во зимо ќе направам компот од разни овошја, или кога ќе направам грашак, боранија, кои сигурно не се поштетни замрзнати, отколку конзервирани.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
30.7.2009 11:49:27   
katence
neznam zosto ne bi bilo dobro za koristenje.isto kako sveziot samo sto e zamrznat i uste si gi sodrzi site vitamini.
jas koga nema svezo sekogas kupuvam od toj vo kesa i celo zimo so toj gotvam.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
1.8.2009 8:05:20   
Еца
ЗЕЛЕНЧУК
Како и овошјето, и зеленчукот мора да биде свеж, квалитетен, добро измиен, исечкан и кратко бланширан. Бланширањето практично е задолжително, зашто со кратко потопување во вриена вода се убиваат разните ферменти и бактериите, а зеленчукот станува помек и полесен за пакување. Треба да се напомене дека компирите, зелената салата, трупките (ротквиците) и доматите не се најсоодветни за замрзнување.

ОВОШЈЕ
Овошјето мора да биде квалитетно, зрело, ненабиено и да не биде расипано. Се разбира, секое овошје не е за замрзнување, на пример, грозјето, крушите, односно воденестото овошје. Најидеални за замрзнување се зрнестото и другото ситно овошје.
Рок на траење: 8-10 месеци.

Замрзнување на овошје во сируп

Овошјето треба да се измие, исчисти, а по потреба и да се исече на парчиња. Се става во кутија и треба да се прелие со изладен сируп, што се подготвува вака:
н еден литар вода треба да вари со 400-500 г шеќер неколку минути. Во сосема изладениот сируп се додава сок од еден лимон и се прелева преку овошјето, кое мора сосема да го прекрие. Потоа се става во фрижидер за замрзнување.
Ваквото овошје се користи за овошни торти, овошни салати...

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
29.10.2009 13:31:21   
profesorica
до сега не сме пробале замрзнато овошје а за зеленчук ретко и тоа само грашак-подобро него конзервиран.

гледам да му давам свежи зеленчук и овошје на Дамјан.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
29.10.2009 14:02:19   
ripce
Замрзната тиква и евентуално спанаќ зашто немам време секогаш да лупам тиква, а спанаќ не секогаш можам да отидам да купам. Овошјето го јадеме свежо

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
29.10.2009 14:42:32   
STRUMFETA
Anica,negde slusnav deka zamrznatiot spanak bil mnoogu steten po zdravjeto,sodrzil nekoi toksini,ili taka nekako.Proveri molim te,sepak za nasite najmili se raboti.Ako nekoj znae podobra informacijai,  pisete,  cekame!!!!!!!!!!!!!!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
29.10.2009 14:50:23   
profesorica
јас гледам да му дабам свеж спанаќ, баш ме интересира и мене информација колку е здраво да се јаде замрзнато?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
29.10.2009 14:55:18   
mis.
И јас имам слушнато дека не се замрзнува спанаќ а зошто не знам да објаснам.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
29.10.2009 14:58:44   
mami
мислам дека е од иста причина од која викаат дека спанаќ се јаде дента кога е готвен, зошто после испушта токсини, значи не е убаво да се јаде ако не е свеж

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
29.10.2009 15:02:00   
STRUMFETA
Обезбедувањето на зеленчук за зима и пролет со замрзнување е многу успешен начин на конзервирање. Во правилно подготвениот и спакуван зеленчук, чуван во замрзнувач се зачувува висок процент од биолошката вредност. Таквиот зеленчук го задржува првобитниот изглед, боја, арома и вкус, а во споредба со термички третираниот начин на конзервирање, во поголем процент ги зачувува и витамните Ц и Б1.

Установено е дека некои видови тешко сварлив свеж зеленчук, со замрзнување стануваат многу поприемливи за органите за варење
(црвената зелка, кељот, печурките и сл.).

Сите видови на зеленчук не се погодни за замрзнување, но со замрзнувањето на голем број од нив зимско-пролетната исхрана е поразнообразна.

За замрзнувањето е битно да се одбере зеленчук со висок квалитет и уште сосема свеж да се подготви и да се складира во замрзнувач. Од неквалитетен, свенат, престојан зеленчук не може да се очекува подобрување на квалитетот со замрзнување, бидејќи тој уште од почетокот изгубил доста од заштитните состојки. Подготвителните работи пред замрзнување на зеленчукот, како што се чистење, миење, бланширање, просушување и пакување по оброци треба да се одвиваат брзо, заради зачувување на неговиот состав. Затоа, за еднократна употреба треба да се пакуваат соодветни количини зеленчук.
Независно од тоа кој вид зеленчук се замрзнува, работниот процес е сличен:

Бланширање е ставање на исчистениот зеленчук ( боранија, моркови, грашок, бамја) во вода која врие, да отстои најмногу 2-4 минути. По вадењето од врелата вода зеленчукот веднаш се става за кратко во студена вода за да се олади. Тоа најдобро се постигнува ако подготвениот зеленчук се стави со решетка ( цедалка) во вода што врие, а потоа се извади и се врати за кратко во студена вода. На тој начин се скратува работниот процес околу зовривањето, цедењето и разладувањето на зеленчукот.

По цедењето од студената вода зеленчукот се распоредува на чисто суво платно за да ја впие одвишната влага, а потоа се пакува во најлон кеси, при што се внимава воздухот од кесата целосно да се истисне.
Бланширањето има за цел да се уништат некои материи кои и на ниски температури влијаат врз промените во храната.
Најдобро е на секое пакетче да се залепи етикета со натпис за тоа кој вид зеленчук е спакуван, со датумот и количината.

Некои видови зеленчук како што се зелената салата, кромидот, трупките, краставиците и др. не се погодни за замрзнување, а зеленчукот што го има на пазар преку целата зима, нема потреба да се замрзнува. Такви се: празот, ренот, морковите, цвеклото, зелката, трупката, целерот, пашканатот и сл.




(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
29.10.2009 15:23:50   
Сани
пред некој ден се заинтересирав за спанаќот и неговодо подгравање во статиите кои ѓи најдов пишуваше дека: спанаќот е богат со нитрати кои се корисни но со стоење и подгравање се претвараат во нитрити кои се штетни и канцерогени! најштетни се за бебиња до 6 месеци бидејќи се врзуваат со крвните зрнца и не дозволуваат да дојде кислород во крвта и така се јавува некаков синдром кој е наречен blue baby поради недостаток на кислород во крвта.
значи не се препорачува подгревање на спанаќот за бебиња и мали деца ниту негово конзумирање по подолго стоење во фрижидер.
тоа го прочитав па ако тие лажат ве лажам и јас!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
29.10.2009 15:59:02   
Mila na mama
Ма си јадеме се и замрзнат грашок, боранија, пченка, па мешавини, па замрзнати вишни во пита, па јагоди и боровници во компот. Бидејки се моментално замрзнати не губат ништо од корисните витамини а плу се на располагање кога нема свежи или кога ве мрзи д амиете, сецкате чистите итн.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Сани)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
29.10.2009 16:31:25   
Maca25
Нина сака многу да јаде кашичка од сливи, и затоа јас си замрзнав неколку килограми сливи и сега веќе кога ги нема 2-3 пати неделно и одмрзнувам по неколку и ги варам. Исто така користам замрзнат грашок, боранија, пченка. Нема ништо лошо во замрзнатат храна, се додека е на време замрзната. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
19.11.2009 15:31:20   
bordan
se sto moze da se zamrzne zamrznav svezo i ne prskano i znam sto i kolku mu stavam koga mu gi spremam kasickite.Imam procitano deka e mnogu podobro i pozdravo da se zamrzne otkolku da se varat kompoti ili slicno

_____________________________

Oleg e zlato na mama i tato!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
19.11.2009 19:56:33   
ripce
пред некој ден се заинтересирав за спанаќот и неговодо подгравање во статиите кои ѓи најдов пишуваше дека: спанаќот е богат со нитрати кои се корисни но со стоење и подгравање се претвараат во нитрити кои се штетни и канцерогени! најштетни се за бебиња до 6 месеци бидејќи се врзуваат со крвните зрнца и не дозволуваат да дојде кислород во крвта и така се јавува некаков синдром кој е наречен blue baby поради недостаток на кислород во крвта. значи не се препорачува подгревање на спанаќот за бебиња и мали деца ниту негово конзумирање по подолго стоење во фрижидер.
тоа го прочитав па ако тие лажат ве лажам и јас!


Некогаш доста популарниот спанаќ децата обично не го сакаат, се препорачуваше како извор на железо што не е точно бидејки железото од спанаќот не се искористува. Овој зеленчук не се воведува прерано во исхраната на доенчето поради содржината на нитрати кои преминувајки во нитрити предизвикуваат промени во хемоглобинот, со последици метемоглобинемија и пречки во пренесувањето на кислородот. Спанаќот треба веднаш добро да се измие, свари и иситни со пасирање или миксирање и тогаш може да се употреби следниот ден т.е чување во фрижидер нема да му штети како ни замрзнување.

извор: педијатар

значи нема повеќе замрзнат спанаќ, јадевме 2-3 пати замрзнат, ама сега само свеж 1-2 неделно, додека го има свеж ок, после веќе нема да јадеме.

< Поракaта ја уредил anica -- 19.11.2009 19:57:09 >

(Одговор на членот bordan)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
27.1.2010 15:23:46   
BEBICA
Морковите го забрзуваат растењето на децата
Научниците од Еврејскиот Универзитет во Ерусалим открија дека децата кои јадат повеќе портокалови зеленчуци, растат два пати побрзо од своите врсници. Во истражувањето учествувале околу 300 деца, на возраст од 3 до 16 години. Децата кои јаделе повеќе зеленчуци богати со витамин А, пораснале средно по 8cm за една година. Нивните врсници од контролната група, за истиот период од една година пораснале само 4cm. Резултатите биле презентирани на конференцијата „40 години хранење во Израел“. Според докторот Тали Синај, повеќето од децата кои не консумирале зеленчуци богати со витамин А се здрави, но страдаат од латентен (скриен) недостаток на некои витамини. Недостигот на витамин А, цинк и железо резултира со забавен раст кај децата, па затоа не дозволувајте вашето дете да ги избегнува зеленчуците.





_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
28.1.2010 14:58:58   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanja K.

Ako moze nekoj da mi pomogneDali brokulata moze da se zamrzne i vo koj oblik.Dali sveza ili varena?Fala odnapred.

ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

брокула имаш скоро цела година, на лето само нема така да зашто да ја замрзнуваш?
инаку можеш само малку обарена тоа е на зовриена вода маџ 5мин да се вари.потоа ја ладиш нормално нели, и ја замрзнуваш.


ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

јас сум замрзнувала ,свежа.Ке ја разделам на мали делчиња и како таква ја мрзнев.после колку сакам парчиња земам и обично во супа ја варев за детето!

ИЗВОРНА ПОРАКА: dragana_vane

Jas ja cuvam zamrznata, i po potreba ja odmrznuvam... stavam malku znaci eden grozd.user posted image . Koga se drugo ke ti bide svareno.(kompir, morkov, pilesko...) 5 min pred da gi trgnes od ogan ja stavs brokulata da se svari so niv. Tolku i e potrebno... ako ja varis celo vreme dzabe ja varis, se sto ima vitaminsko izleguva, i se raspaga.user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanja K.

Znam deka ima preku cela godina.No mm vcera kupil kako da e poslednata brikula.Celo kilo.A jas sega prv pat varam na Eva i staviv malku.neznam sega sto so drugoto,zatpoa prasuvam.Inaku fala.Ke napravam taka kako sto mi vikas.I posleke si vadam po malku kolku za kasa.


ИЗВОРНА ПОРАКА: bebi

Тања, јас секогаш брокулата му ја давам свежа и малку обарена неколку минути во врела вода се друг зеленчук.
Избегнувам било што замрзнато да му давам.


(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
20.7.2010 19:46:36   
Палешка РР
Јас не замрзнувам овошје за на зимо, туку правам компот во тегла.
Секое овошје кое ми останува, а гледам дека нема да се изеде, го мијам, чистам сецкам и го ставам во тегли. Теглите ги полнам со вода и ставам една лажица шеќер (за да се конзервира) Ги затворам и ги ставам во рерна на 150 C околу 2 часа. Потоа ја исклучувам рерната а теглите ги оставам внатре до наредниот ден. Така се вакуумираат.
Пробајте..ем нема да го фрлате овошјето, ем за в зима имате готова овошна каша за бебушките user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
20.7.2010 19:58:41   
Тања РР
Палешка а додадениот шеќерuser posted image

Мајка ми пред некој ден наполниле едно чудо шишенца (од пригат тие, малите) со компот од кајсии за Јана ама јас и забележав дека ставила шеќер. Баш се разочара.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
20.7.2010 20:23:55   
Палешка РР
А како ќе се конзервира Тања, мора шеќер. Плус тие до зима ќе наполнат година user posted image
Ајде немој да и забележуваш на мајка ти, земи си го компотот user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
26.11.2011 23:14:13   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Јас не замрзнувам овошје за на зимо, туку правам компот во тегла.
Секое овошје кое ми останува, а гледам дека нема да се изеде, го мијам, чистам сецкам и го ставам во тегли. Теглите ги полнам со вода и ставам една лажица шеќер (за да се конзервира) Ги затворам и ги ставам во рерна на 150 C околу 2 часа. Потоа ја исклучувам рерната а теглите ги оставам внатре до наредниот ден. Така се вакуумираат.
Пробајте..ем нема да го фрлате овошјето, ем за в зима имате готова овошна каша за бебушките user posted image



Ова го прочитав тука на форумот пред 4 месеци кога user posted image имаше само 3 месеци и уште не бевме почнале со кашички,па го терав мм купивме од пазар праски и сливи,ги спремив и ги направив компот.Од кога почнавме со дохрана редовно му правам кашички од нив.И сокот од компотот си го пие.Сега вака мајка ми ми направи со со круши и портокалова тиква.

Инаку замрзнато досега сме јаделе само грашок пошто неможев да најдам свеж.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
26.11.2011 23:33:28   
*miki mami*
godinava imam staveno nekade 200 tegli kompot od kajsii,praska,modri slivi, dunji,kapini i po nekolku tegli malini i borovinki zosto mi bea mnogu skapi 300 denari kilo i staviv samo 2kg
Go pasiram kompotot vo blender mu dodavam malku voda ako e mnogu gust i vo sise isto kako kupecki sok nema nikakva razlika samo sto e zdrav domasen user posted image
Poveke sum za svezo ceden sok od sokovnik samo sto ne e prakticen ako pojdes negde i se zadrzic se rasipuva zatoa ako odime negde pieme od kompotuser posted image tri dena vo nedelata pieme sok od kompot i cetri pravime vo sokovnik  portokal cveklo i jabolko vo posledno vreme poveke go saka svezo cedeniot od sokovnik

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Замрзнато овошје и зеленчук?
27.11.2011 10:04:17   
Maca25
А јас се утепав од фрлање овошје, наместо да си прочитам тука рецепт од Палешка!!! И така оваа година никој ништо не ми направи, ни компот ни ништо, вака сега што ќе ми остане од овошјето неизедено ќе си го направам компот.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?