|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се почне со дохрана
26.4.2012 23:49:48   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Mamicki da ve prasam dali kasickata od banana mu pravi malku potvrda stolica na vasiot bebusko??? Inaku jas mu ja podgotvuvam pozrela babana so mleko (adaptirano)



A zasto na bananata i stavas AD?? nema potreba..neka e cista bananka a ko ste probale gluten stavi edno lazice plazma

kaj nas e skroz obratno....banana krkne li....ojdoa kakushki 3-pati vo den..


auuuuuuuuuuu vanessa30 ne da mu pravi malku potvrda nego ne ni kaka  dva dena i crka uglas se dere samo dvapati imam dadeno i veke ne do 1 god,sekoe dete e razlicno razlicen organizam sto vika andriance A kaka mnogu od banana a M nema sansi dva dena da kaka se e do organizam




< Поракaта ја уредил Andriance -- 26.4.2012 23:50:20 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Кога да се почне со дохрана
26.4.2012 23:55:24   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: zaibi

zdravo na site
jas sum nova na stranava sega citam i mn me interesira so koe ovosno sokce ili kasicka da zapocnem imame polni 3 meseci cetvrtiot go terame ama pediatarot ne mi dava nisto da mu davam duri ni caj i
inaku zivema vo stranstvo i do 6 mesec samo doenje i nisto drugo
ama mislam deka ne mu e dovolno pa mu davam cajce od kamilica na melline za bebinja
pozdrav i fala


A be ne mi se veruva uste da place od hranata...da ne i od mlekoto be mamicka...ti mnogu rano pocna so kravjoto...ama probaj barem nego smeni i go, znam deka drugi mamicki taka pravele...i sakas da kazes deka banana nema da dades do 1godina???? pa pomesaj ja so ne nesto drugo..na primer sliva...


zaibi stom taka ti vika pedijatar sedi si i prodolzi si so cice samo ili mleko  do 6 meseca ,nie pocnavme mnogu rano so sok od 4 meseca so dograna na aksi od 5 bidejki sme skarani so cice i se kaam celo vreme zosto tolku rano pocnav,sekako sekoe dete ima razlicen organizam ama na tie mali bebinja i e malo zeludniceto i ne moze da i preraboti se i plakaat nie otkako pocnavme so dohrana na kasi  pak imame gasovi sto ne mi se ni veruva na sopstveniot razum nemozam da poveruvam ne pa na nekoj da akzam i da mi veruva ama toa se se si biva i do den denes si plakame otkako ke jade po 4 casa pocnuva da se vari hranata vo zeludnikot i pocneme so pesni   sekoja vecer nov festivaluser posted image ,mozes samo so sokce da pocnes a od iskustvo ti kazuvam so kasi duri posle 6 pa moze i pokasno zdravje za drugo bebe ako imam do 5 meseca nisto ne davam od 5 sok ke davam a ovosni posle 6 meseca a zelencukovi i meso duri posle 8



< Поракaта ја уредил Andriance -- 27.4.2012 0:00:46 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.4.2012 0:03:36   
mamicka77
da andrijance M ima cuden organizam i zeludnik  zolcka od jajce 1/8 jadese 1nedela se ok  potoa 1nedela 1/4 se ok i dojde treta nedela za 1/2 i od prva 1/2  se isfrli po racete i sijata a nisto drugo novo nemase vneseno cudna rabota fakticki golema kolicina na zolcka ne podnasa pedijatarot ne veruvase  i mi rece vrati se na 1/8  pa pak na 1/2  od 1/8 nisto od 1/2 pak isto ne znam i jas ne znam kakov organizam ima 

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.4.2012 7:57:43   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: fetusce

moeto ke polni tri meseci 1 maj. Dali moze da pie cajce Ili pak nekoe sokce.Ili ke treba da cekame dodeka nenapolni polni 4 meseci. Vie kako pocnavte da mu vnesuvate drugi raboti osven mleko. Na kolku meseci?



Фетусче можеш да почнеш со чаеви,само да не претеруваш,за да не му се усладат па да не сака млеко. Мојава едно време само чај од Бекутанот сакаше млеко не пиеше и го прекинав одма чајот,го заменив со друг што не е благ,пошто овој бекутанов се гледа дека има доста шекер уште кога се раствара. Е сега имаш и 2во 1 ем чај ем сок можеш и со тоа. На нестле имаш сок од јаболка со коморача мнг е убав па ете пробај со тој како за почеток а кога ке наполни 4м можеш со кашичка јаболка,круша,банана,слива,кајсија (од купечките). Јас најпрво почнав со овошјето,кога преминував на зеленчук после овошјето дадов морков,па компирче и надаље,не се сеќавам ама знам дека воведував полека и постепено,за да можам да согледам реакција од што ке има,среќа од ништо.Едно време од чист морков поцрвенуваше околу уста,па ја намачкав со една маст и од тогаш ништо,храна со глутен има пробано од 4м, а дохраната ја почнавме од 3ипол месеци.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.4.2012 7:59:02   
kikicka
Прашај некој во фамилија дали има алергија на одредена храна.



ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

da andrijance M ima cuden organizam i zeludnik  zolcka od jajce 1/8 jadese 1nedela se ok  potoa 1nedela 1/4 se ok i dojde treta nedela za 1/2 i od prva 1/2  se isfrli po racete i sijata a nisto drugo novo nemase vneseno cudna rabota fakticki golema kolicina na zolcka ne podnasa pedijatarot ne veruvase  i mi rece vrati se na 1/8  pa pak na 1/2  od 1/8 nisto od 1/2 pak isto ne znam i jas ne znam kakov organizam ima 



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.4.2012 8:23:04   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

da andrijance M ima cuden organizam i zeludnik  zolcka od jajce 1/8 jadese 1nedela se ok  potoa 1nedela 1/4 se ok i dojde treta nedela za 1/2 i od prva 1/2  se isfrli po racete i sijata a nisto drugo novo nemase vneseno cudna rabota fakticki golema kolicina na zolcka ne podnasa pedijatarot ne veruvase  i mi rece vrati se na 1/8  pa pak na 1/2  od 1/8 nisto od 1/2 pak isto ne znam i jas ne znam kakov organizam ima 

Kako znae pedijatarot deka e od jajce, kako sto znam deka koristis domasna hrana ( mislam ne kupuvas kasicki) moze nesto si i dala i se isfrlila
Ne i e takov organizam, nie roditeliete sme nekogas vinovni okolu problemite na decinjata.
Sin mi ima 21 i sesuete nema probano nekoi raboti koi gi ima probano M.Zatoa vnimatelno so vnesuvanje na novi produkti jajce e najdobro da se dade okolu 9 meseci


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.4.2012 11:23:24   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR
Фетусче можеш да почнеш со чаеви,само да не претеруваш,за да не му се усладат па да не сака млеко. Мојава едно време само чај од Бекутанот сакаше млеко не пиеше и го прекинав одма чајот,го заменив со друг што не е благ,пошто овој бекутанов се гледа дека има доста шекер уште кога се раствара. Е сега имаш и 2во 1 ем чај ем сок можеш и со тоа. На нестле имаш сок од јаболка со коморача мнг е убав па ете пробај со тој како за почеток а кога ке наполни 4м можеш со кашичка јаболка,круша,банана,слива,кајсија (од купечките). Јас најпрво почнав со овошјето,кога преминував на зеленчук после овошјето дадов морков,па компирче и надаље,не се сеќавам ама знам дека воведував полека и постепено,за да можам да согледам реакција од што ке има,среќа од ништо.Едно време од чист морков поцрвенуваше околу уста,па ја намачкав со една маст и од тогаш ништо,храна со глутен има пробано од 4м, а дохраната ја почнавме од 3ипол месеци.


kikicka RR, ova so morkovot me zamisli, ne mi se veruvase deka e mozno od morkov da se nafrla, a dva pati do sega mu davam, ednas sokce od morkov, ednas kasicka mesana so jabolko i dva pati mi se isfrla po vratot i pod usiteuser posted image ...se si mislev deka se trie so gusickata posto koga spie mrda celo vreme levo-desno so glavata, i so becutan pudrata mu pominuva crveniloto za 2-3 dena

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.4.2012 11:26:29   
Calypso
Нека не те чуди Елена, морковот кај најголем број деца дава реакција при воведувањето дохрана. А секогаш го користат како прв зеленчук. Во секој случај, не е ништо страшно, поминува.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.4.2012 11:33:46   
*Elena*
nisto, nema vise morkov da mu davam, da vidam bas dali pak ke ni se povtori...a tolku mu bese vkusen, se davi vo nego, isto kako tatko muuser posted image

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.4.2012 11:40:35   
Calypso
Почекај една недела, па види пак. Не е страшно како што кажав, поминува user posted image после нема да си има мака.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.4.2012 12:49:20   
kikicka
Јас не престанав да и давам морков,продолжив исто ,само ја мачкав околу уста и толку беше не и се појави пак.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.4.2012 20:26:46   
kremco
Ej zenski,
Na Dalia koja sega na kraj na ovoj mesec polni 4 meseci i davav caevi,po edno sise 200ml dnevno,piese Humana za stomace ama ne go saka kako Becutan-ot (znam deka ima sekjer zatoa go smenivme so humana ama ne sanka) edvaj go potrosivme,i pak zemav Becutan...
Pred nekolku dena i po ednas dnevno pocnavme so dohrana i i davav sokce od jabolko,i sakase da go pieuser posted image ...

Posle i davav nekolku dena sokce so morkov i jabolce,pa ednas banana i jabolko...
Se zacudiv,piese po 250 pa i 300ml odednasuser posted image

Ama pedijatarkata pobesne koga slusna i zabrani dodeka ne napolni 4 i pol meseci,baremuser posted image
Vekje ne i dadov ni ednas sokce,a mnogu sakase i ubavo ja sitese...


Sto velite? da prodolzime?

A na pr druga doktorka za sinceto ne se bunese koga od 4 meseci i kasicki i sokcinja davav,toj cicase a kjerkata e sega samo na AD...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.4.2012 20:37:31   
kikicka
Кремчо ти детето си го знаеш најдобро ,што сака и што му одговара,ако пие давај му после полесно ке му е за кашичките да се прилагоди на вкусовите. И ова,не му давај толку мнг да пие по 200мл сок,подобро вода или чај. А за бекутанот,немој давај му од хип поблаг е од хуманата ке се навикне ,јас така и направив скроз го отстранив бекутанот на почеток несакаше да ги пие другите чаеви,па со лажичка пиеше,е после се навикна и почна од шише.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Кога да се почне со дохрана
28.4.2012 2:03:30   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: kremco

Ej zenski,
Na Dalia koja sega na kraj na ovoj mesec polni 4 meseci i davav caevi,po edno sise 200ml dnevno,piese Humana za stomace ama ne go saka kako Becutan-ot (znam deka ima sekjer zatoa go smenivme so humana ama ne sanka) edvaj go potrosivme,i pak zemav Becutan...
Pred nekolku dena i po ednas dnevno pocnavme so dohrana i i davav sokce od jabolko,i sakase da go pieuser posted image ...

Posle i davav nekolku dena sokce so morkov i jabolce,pa ednas banana i jabolko...
Se zacudiv,piese po 250 pa i 300ml odednasuser posted image

Ama pedijatarkata pobesne koga slusna i zabrani dodeka ne napolni 4 i pol meseci,baremuser posted image
Vekje ne i dadov ni ednas sokce,a mnogu sakase i ubavo ja sitese...


Sto velite? da prodolzime?

A na pr druga doktorka za sinceto ne se bunese koga od 4 meseci i kasicki i sokcinja davav,toj cicase a kjerkata e sega samo na AD...



I ja bi pobesnela koga bi bila pedijatar...ne zasto si dala sok ili caj...tuku bre 300ml na bebe??? davaj slobodno ama pomalku

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Кога да се почне со дохрана
28.4.2012 3:28:24   
ivana89
i jas mislam deka toa e premnogu sok barem do 120 ml sok dnevno.....300 nekako mi e premnogu
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: kremco

Ej zenski,
Na Dalia koja sega na kraj na ovoj mesec polni 4 meseci i davav caevi,po edno sise 200ml dnevno,piese Humana za stomace ama ne go saka kako Becutan-ot (znam deka ima sekjer zatoa go smenivme so humana ama ne sanka) edvaj go potrosivme,i pak zemav Becutan...
Pred nekolku dena i po ednas dnevno pocnavme so dohrana i i davav sokce od jabolko,i sakase da go pieuser posted image ...

Posle i davav nekolku dena sokce so morkov i jabolce,pa ednas banana i jabolko...
Se zacudiv,piese po 250 pa i 300ml odednasuser posted image

Ama pedijatarkata pobesne koga slusna i zabrani dodeka ne napolni 4 i pol meseci,baremuser posted image
Vekje ne i dadov ni ednas sokce,a mnogu sakase i ubavo ja sitese...


Sto velite? da prodolzime?

A na pr druga doktorka za sinceto ne se bunese koga od 4 meseci i kasicki i sokcinja davav,toj cicase a kjerkata e sega samo na AD...



I ja bi pobesnela koga bi bila pedijatar...ne zasto si dala sok ili caj...tuku bre 300ml na bebe??? davaj slobodno ama pomalku


(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Кога да се почне со дохрана
15.5.2012 13:51:56   
miana
Majkicki,daj please pomagajte user posted image Pocnuvam da go hranam moeto bebe so kasicki.... imam uste edno dete ama sum zaboravila koga sto i kolku se dava. Plis...sokovi pieme veke od bababa,jabolko,krusa i multivitamin..Kasa sme jadele od morkov i jabolko...Me interesira vo tekot na denot sto i koga se dava? koga sok.koga kasa i koga zelencukova koga ovosna...dupka imam vo sekavanjevo od orvoto dete..prvoto dete se doktorkata mikazuvase sekoj mesec sto i kako zosto ja nosev sekopj mesec na pregled bidejkii slabo napreduvase...aj pomos please

(Одговор на членот ivana89)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Кога да се почне со дохрана
15.5.2012 14:10:55   
kikicka
Миана зеленчук секако за ручек,млечни каши,житарици за појадок или вечера,овошјето јас го давам за ужина.
На секои 3 часа јадење. Сокчето дури и немораш,можеш да го учиш на вода да си се освежува.Или веќе ако даваш сок дади му после ручекот т.е после 1 поминат час.

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 15.5.2012 14:13:51 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Кога да се почне со дохрана
15.5.2012 14:54:01   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Миана зеленчук секако за ручек,млечни каши,житарици за појадок или вечера,овошјето јас го давам за ужина.
На секои 3 часа јадење. Сокчето дури и немораш,можеш да го учиш на вода да си се освежува.Или веќе ако даваш сок дади му после ручекот т.е после 1 поминат час.


a cicanje koga? Neli na pocetok poleka se dava po eden obrok ( kasicka ) samo,odnosno se zamenuva eden podoj pa postepeno se vodeduva i drug obrok i taka polekja dodeka pojdam na rabota da moze da ja ostavam ( da se odbie) Na toa mislev jas?Kako se pocnuva? Vo kolku saat sto i po kolku da i davam,? Taa si jade se dodeka jas ne prestanam da i davam..

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Кога да се почне со дохрана
15.5.2012 15:03:02   
*Elena*
Miana, ne gledaj na saat, davaj i kolku sto saka da si jade, baem jas praam taka...eve ti primer: Sabajle na stanuvanje melko, posle 1-2h (najubavo izmegu cicanje, ne da go zamenis odma cicanjeto so drug obrok) daj i ovosna kasicka, posle 1-2h koga ke bide gladna pak cicanje, za rucek zelencukova kasicka (moze pak izmegu cicanje), pa pak cicanje i navecer mlecna, i ova se deodeka ne pocne da jade vo pogolemi kolicini od kasickite i nema da i treba naredniot obrok t.e cicanje user posted image ...vajda me razbra nesto....

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Кога да се почне со дохрана
15.5.2012 15:13:08   
miana
Pa neli na pocetok samo ovosni se davaat? Uf lele kolku mi bese polesno so prvoto..Se kaam sto ne sum si zapisuvala..Vaka ako pravam koga ke mi tekne togas da dadam,nema da znam dali e gladna ili ne...Mora nekoj red da napravam..eve trebase vo 14h da cica,jas i napraviv kasicka od jabolka i i ja dadov, sega koga ke stane ke i dadam malce sokce pa vo 18h ke i dadam pak cice :) Taman ke mi nadojde ubavo mleko..Mnogu mi e nervozna prvoto zabce izleze vcera i mnogu e kenkava. Na 18 ti pravime 5 meseci

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Кога да се почне со дохрана
15.5.2012 15:13:53   
*Elena*
Inaku nie sme uste so eden obrok, ovosna ili zelencukova kasicka popladene ili na rucek, obicno jade pola teglicka od gotovite od hipp i prikvecer kaj 19h mlecna kasa(baby pap), po nekoj lazicka edvaj, retko go saka...i mleko na sekoi 2h preku den, nema utka, bez razlika dali jadel kasicka ili ne, ili piel sok , caj, pak bara mleko.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Кога да се почне со дохрана
15.5.2012 15:18:25   
*Elena*
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Pa neli na pocetok samo ovosni se davaat? Uf lele kolku mi bese polesno so prvoto..Se kaam sto ne sum si zapisuvala..Vaka ako pravam koga ke mi tekne togas da dadam,nema da znam dali e gladna ili ne...Mora nekoj red da napravam..eve trebase vo 14h da cica,jas i napraviv kasicka od jabolka i i ja dadov, sega koga ke stane ke i dadam malce sokce pa vo 18h ke i dadam pak cice :) Taman ke mi nadojde ubavo mleko..Mnogu mi e nervozna prvoto zabce izleze vcera i mnogu e kenkava. Na 18 ti pravime 5 meseci


lele, bravo za zapcetouser posted image ...ako sega pocnuvas da i davas ovosni kasicki, togas ne i mesaj vkusovi, samo ovosna neka si jade, pa kako ke i dodavas zelencuk ke i dodades i uste eden obrok, sea ste dobri user posted image ...nego kako ti izdrzuva tolku dolgo bez mlekouser posted image

< Поракaта ја уредил *Elena* -- 15.5.2012 15:19:17 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Кога да се почне со дохрана
15.5.2012 15:18:38   
miana
a kolkavo e tvoeto bebe??

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Кога да се почне со дохрана
15.5.2012 15:20:12   
*Elena*
5 meseci i 5 dena...ama nie po preporaka na pedijatar trebase da pocneme so zelencuk, demek ovosjeto site go prifakaat prvo, ama jas pocnav naizmenicno ovosje-zelencuk: jabolko, pa morkov, krusa, pa tikva, praska, pa kompir....

< Поракaта ја уредил *Elena* -- 15.5.2012 15:29:01 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Кога да се почне со дохрана
15.5.2012 17:03:14   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Majkicki,daj please pomagajte user posted image Pocnuvam da go hranam moeto bebe so kasicki.... imam uste edno dete ama sum zaboravila koga sto i kolku se dava. Plis...sokovi pieme veke od bababa,jabolko,krusa i multivitamin..Kasa sme jadele od morkov i jabolko...Me interesira vo tekot na denot sto i koga se dava? koga sok.koga kasa i koga zelencukova koga ovosna...dupka imam vo sekavanjevo od orvoto dete..prvoto dete se doktorkata mikazuvase sekoj mesec sto i kako zosto ja nosev sekopj mesec na pregled bidejkii slabo napreduvase...aj pomos please


miana EVE OVDE imam jas pishuvano vo kolku saaat sto sum dala zaedno so vozrasta na deteto...\
moze ova da ti pomogne cisto za orientacija

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?