|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   „Улогата" на жената во семејството/домот
26.2.2013 14:56:44   
Fiao
Се повеќе се среќавам со терминот жените се рамноправни, а се помалку тоа го гледам во пракса... Па еве бев изиритирана да отворам една ваква тема каде може да продискутираме за тоа како вие се доживувате самите себе во семејството и домот, а како останатите членови ве доживуваат?
После разни муабети со семејни жени, се прашувам, како тоа сте рамноправни кога: он не го погодува ручекот, он не знае да пегла, он ми ги меша белите со шарени алишта, он не е темелен во бришењето (подобро јас тоа сама да си го завршам), он не знае да бања дете, он не може да ги почува децата макар и на саат за да одам на фризер, морам да ги викнам моите?! И да не набројувам сите останати изговори кои жените ми ги кажаа како причина зошто домаќинската работа им припаѓа ним. Почнувам да се прашувам дали ние навистина сме потиснати од страна на мажите во семејството или пак само така сами сакаме да биде?! Дали можеби е тоа некоја чудна пасија во која жената мазохистички ужива да се троши себе до максимум???
Јас сум вработена мајка на 3 деца, чие омилено хоби е да биде домакинка и која обожава да си легнува претепана?! Дали е ова она што некој го налага или се повеќе ние си го препишуваме сами на себе?


< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 26.2.2013 16:40:26 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: „Улогата“ на жената во семејството/домот
26.2.2013 15:12:34   
anaana
bravo za temava. i jas citam niz forumiva razni temi, megju koja onaa za toa kolku mazot pomaga doma i ne mozam da razberam kako cuvanjeto na deteto od strana na NEGOVIOT TATKO e pomos vo domot. mozebi jas poinkau gledam na rabotite.
jas smetam deka vo denesno vreme kade se e dinamicno kade najcesto mazot i zenata odat na rabota, grizata okolu domot i decata treba da bide podednakvo na dvajcata. znaci i jas se vrakam umorna isto kako i toj. ako negoviot izgovor za da ne si igra so deteto, ili da odi da spie popladne e deka e umoren od rabota togas sto da kazam jas? ednostavno ako resam i jas da si legnam sto pravime? koj ke se grizi za deteto, za domot, rucek, vecera, kapenje na deteto, pazarenje i red drugi raboti?
kaj mene odnosite se poinakvi, mm pravi skoro se sto pravam i jas. jas pocnuvam da pravam rucek toj se uklucuva, pravi salata, ja mesti masata, mie sadovi i sl.
ili ako toj pravi rucek jas nesto pravam drugo. masinata koga ke zavrsi so perenje toj stanuva i gi pruza alistata i mene ama ic ne mi e cudno sto jas ne stanuvam vo toj moment.
taka da ne gi razbiram tie koi smetaat deka imaat pomos doma zatoa sto nivniot soprug resil denes da odi da pazari.

druga bi bila situacijata ako jas ne odam na rabota. imam poveke vreme i normalno deka poveke obvrski okolu domot ke se na mene. ama i togas ne go opravduvam momentot deka ako jas sakam porucek da odam na frizer treba da go zamolam mm da go pricuva deteto, pa da cekam da vidam dali ke se soglasi.

jas mislam deka za se ima dogovor i kako ke si gi postavis na pocetok rabotite taka ke ti se odvivaat.
imam drugarka koja saka samo taa da si go gleda deteto bidejki smeta deka nejziniot maz ne znae dovolno da se grizi za dete. koga ke ja prasam od kaj i e toa mislenje ne znae ednostavno vika deka ete taa poceke znae. i so tekot na vremeto nejziniot maz se naviknal na toa nisto da ne pravi okolu deteto i sega taa si ima problem. i zatoa e po cel den so deteto i e non stop nervozna. nema vreme za nisto.

mozebi gresam ama sepak ramnopravnosta vo domot e mnogu bitna karakteristika na brakot. zenata ne e sluga na kukjata, nitu na mazot nitu na decata. i taa ima zivot koj ne zgasnuva otkako ke se porodi. treba da odrzuva kontakti so lugje treba da se druzi, ova normalno ne kako pred da ima deca, ama sepak, sekoj ima potreba da se druzi da razgovara so prijateli.

ne znam sigurna sum deka ke ima interesna debata i se nadevam deka nema da premine vo karanje i nametnuvanje mislenja :))
i kritika na nekoi clenovi koi ne go delat mislenjeto na drugi :)))

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 26.2.2013 16:01:04 >

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: „Улогата“ на жената во семејството/домот
26.2.2013 15:42:32   
Mihaela 2010
Kaj mene doma situacijava e vakva:pogolemiot del od obvrskite se moi,osobeno domakinskite...znaci,uste od sam start mm e zadolzen za kupatiloto i wc to i tuka ama apsolutno ic ne mu se mesam,za gotvenje ne mu e problem da napravi nesto,ete ako toj dojde prv od rabota znae da stavi supa,da izprzi nesto nabrzinski ako prethodnito den jas ne sum napravila,ili ako ima napraveno toj zatopluva,sprema masa...
Pravosmukalka,pustanje alista za da se perat iili vadenje za pruzanje pak e moja obvrska,ne deka ne moze toj tuku ednostavno nema OSET...zakluciv deka najgolemiot problem vo mojata kukja e toa sto ednostavno mojt maz nema oset_ ...se treba da mu recam,se da go potset_am,ne deka nema da napravi ,se ke napravi ama ete trebalo da se kaze...duri mozam da kazam deka i poubavo i po temelno cisti od meneuser posted image ...koga ke se fati za nesto 100% sum sigurna deka ke bide kako sto treba...
Koga ja cuva M isto taka sum zadovolna bidejki znae da ja zaigra,da i procita kniga,ednostavno deteto uziva so nego..e sega mislam deka jas sum si kriva bidejki jas gi imam nametnato taka rabotite okolu obvrsite,vo nedela znam da gi ispratam da proset_aat negde za da mozam jas na raat da iscistam i na vreme da gi zavrsam osnovnite raboti...
Mene i ne mi smeta sto pogolemiot del od obvsrite se na mene,tuku mi smeta sto nekogas nema razbiranje i koga sum mrtva umorna od rabota ne me zamenuva ,t.e ke me zanemi ama so trista kavgi i nateganja,i se toa bidejki si nema OSETuser posted image ...
Za razlika od mm,brat mi pak e primer za maz...ne deka mi e brat ama navistina alal da mu e,a bogami i na snaami...koga e doma a snaami na rabota,toj sam pusta masina,pruza alista,cisti,sreduva pa duri i gotvi...znae da suka,da mesi da tegne banicki da pravi,za Badnik sam pece lepce i drugi raboti...e kaj mene toj film ne igrauser posted image


< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 26.2.2013 16:00:23 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: „Улогата“ на жената во семејството/домот
26.2.2013 15:51:41   
vezilka RR
Хе,хе..морам да почнам со последниов коментар што ме извади и од кожа и од кондури и од се, на тема кому му припаѓа домашната работа:..„Домашната работа природно им припаѓа на жените, на пример миење чаши, види ја раката на една жена, а види ја мојата (зборува маж, да се разбереме) мојата не ја ни збира у чашата, значи не е природно ја да ја мијам...“

Ете мене овој коментар ми ја отсликува состојбата на жените во домот кај нас. У кујна и низ дома со крпа у рака, а навечер, свежи и насмеани у кравет, хе,хе..Колку и да се чувствуваат жените рамноправни кога станува збор за поделба на обврските околу домот, односно чија е работата, тогаш се ми станува јасно. Со самото тоа кога ќе кажат дека сопругот ИМ ПОМАГА, а не ШТО Е НЕГОВА ОБВРСКА по дома, се е јасно. Кога кажувам негова обврска мислам само негова, тој си ја мисли и спроведува..на пример негова обврска е да пазари, тоа освен голото пазарење да вклучува и прошетка низ домот да си го состави списокот за пазарење, до прашак за перење и сл.

А за оној муабетот..подобро ќе си го завршам сама, тој сигурно ќе утне, или кој ќе го чека сто саати..е тоа е одраз на тоа што жените навистина мислат дека тоа е нивна работа, они подобро ја знаат, чунки се родиле со крпа у рака.



< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 26.2.2013 15:59:35 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
26.2.2013 15:55:58   
vezilka RR
vo nedela znam da gi ispratam da proset__aat negde za da mozam jas na raat da iscistam i na vreme da gi zavrsam osnovnite raboti...



Ете за ова зборувам..зошто да не е обратно! Ќе можеме да праиме муабет за рамноправмост на жената по дома, кога ќе биде обратно, хе,хе,,

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:04:25 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: „Улогата“ на жената во семејството/домот
26.2.2013 16:00:25   
Mihaela 2010
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

vo nedela znam da gi ispratam da proset_aat negde za da mozam jas na raat da iscistam i na vreme da gi zavrsam osnovnite raboti...



Ете за ова зборувам..зошто да не е обратно! Ќе можеме да праиме муабет за рамноправмост на жената по дома, кога ќе биде обратно, хе,хе,,

Pa zatoa i sum svesna deka vo mojata kukja nema ramnopravnostuser posted image , i za toa sme si samite krivi...a na mazite toa i im odgovara...demek nie sme po sposobnite od niv...znaes nekogas sum tolku umorna od toa zborenje,potset_uvanje sto ednostavno podobro mie da se izmoram fizicki otkolku psihicki

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 26.2.2013 16:06:45 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
26.2.2013 16:04:31   
anaana
ne znam ednostavno mozebi jas ne razbiram. ama citam mnogu komentari od tipot ke mu go ostavam deteto na mm za da cistam po doma, ke go pustam deteto so mm da proset_a za jas na raat da pravam rucek, ili pak da cistam po doma. i od toj aspekt mnogu zeni se zadovolni deka mazot im pomaga ete bidejki odvoil vreme da go cuva deteto dodeka zenata raboti..
ne svakam.
mozebi samite zeni na nekoj nacin pridonele za toa, so samiot komentar odi izlezi so deteto jas da rabotam i sl, ne znam.
ama bas kako sto vika Vezilka, zosto da ne e obratno? zosto vo nedela da ne set_a zenata sod eteto a mazot da cisti po doma.
ili na primer zosto da ne izlezat zaedno so deteto, a posle doma zaedno da sreduvaat
mislam deka so dobra organizacija i dobar dogovor ima vreme za se

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:05:13 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: „Улогата“ на жената во семејството/домот
26.2.2013 17:45:24   
Fiao
Тука ставам мој ПОТПИС! И јас во многу постови сум пишала, од каде муабетот дека мажот мене требал да ми помага?! Он работи исто како и јас, со цел да преживееме. Кај нас е ваква работата, секој работи кога му се работи и никој никого не напиња, не потсеќа и слично... Може куќата да биде превртена наопаку, ама ако сме уморни од претходната прошетка ќе си легнеме бре брате и никој никому нема да му соли памет како е растурено и како треба да се среди... Ете имавме период кога мм обожаваше да расфрла алишта на секој ќош од станот. Ги кревав, се додека не се изморив, еден ден ги оставив, ги оставив и другиот и третиот... Самиот виде дека веќе нема низ дома каде да се помине си стана и се си раскрена user posted image . Сфати дека расфрлањето е максимално непрактично и сега повеќе внимава за да не настане хаос. На нашите почетоци кога се вселивме заедно да живееме, сфативме дека имаме сериозен проблем - никој од нас не сакаше ни под разно да пегла. Од тогаш наваму си доаѓаше жена еднаш во 2 недели и си ги пеглаше куповите. Сега откако јас сум поголемиот дел од денот дома, поради детето, не значи дека си ја оставам душата. Работам се околу детето, по нешто и расфаќам, но веднаш штом он си дојде од работа си ги дозавршува домашните обврски кои заостанале... И не знам како да ви кажам, ама тоа си го прави без збор, без да чека некој да го потсетува, едноставно сака да живее посреден живот и хаосот му смета, тоа е единственото нешто што го тера да се активира низ домот, истата причина која и врз мене делува.
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

bravo za temava. i jas citam niz forumiva razni temi, megju koja onaa za toa kolku mazot pomaga doma i ne mozam da razberam kako cuvanjeto na deteto od strana na NEGOVIOT TATKO e pomos vo domot. mozebi jas poinkau gledam na rabotite.
jas smetam deka vo denesno vreme kade se e dinamicno kade najcesto mazot i zenata odat na rabota, grizata okolu domot i decata treba da bide podednakvo na dvajcata. znaci i jas se vrakam umorna isto kako i toj. ako negoviot izgovor za da ne si igra so deteto, ili da odi da spie popladne e deka e umoren od rabota togas sto da kazam jas? ednostavno ako resam i jas da si legnam sto pravime? koj ke se grizi za deteto, za domot, rucek, vecera, kapenje na deteto, pazarenje i red drugi raboti?
kaj mene odnosite se poinakvi, mm pravi skoro se sto pravam i jas. jas pocnuvam da pravam rucek toj se uklucuva, pravi salata, ja mesti masata, mie sadovi i sl.
ili ako toj pravi rucek jas nesto pravam drugo. masinata koga ke zavrsi so perenje toj stanuva i gi pruza alistata i mene ama ic ne mi e cudno sto jas ne stanuvam vo toj moment.
taka da ne gi razbiram tie koi smetaat deka imaat pomos doma zatoa sto nivniot soprug resil denes da odi da pazari.

druga bi bila situacijata ako jas ne odam na rabota. imam poveke vreme i normalno deka poveke obvrski okolu domot ke se na mene. ama i togas ne go opravduvam momentot deka ako jas sakam porucek da odam na frizer treba da go zamolam mm da go pricuva deteto, pa da cekam da vidam dali ke se soglasi.

jas mislam deka za se ima dogovor i kako ke si gi postavis na pocetok rabotite taka ke ti se odvivaat.
imam drugarka koja saka samo taa da si go gleda deteto bidejki smeta deka nejziniot maz ne znae dovolno da se grizi za dete. koga ke ja prasam od kaj i e toa mislenje ne znae ednostavno vika deka ete taa poceke znae. i so tekot na vremeto nejziniot maz se naviknal na toa nisto da ne pravi okolu deteto i sega taa si ima problem. i zatoa e po cel den so deteto i e non stop nervozna. nema vreme za nisto.

mozebi gresam ama sepak ramnopravnosta vo domot e mnogu bitna karakteristika na brakot. zenata ne e sluga na kukjata, nitu na mazot nitu na decata. i taa ima zivot koj ne zgasnuva otkako ke se porodi. treba da odrzuva kontakti so lugje treba da se druzi, ova normalno ne kako pred da ima deca, ama sepak, sekoj ima potreba da se druzi da razgovara so prijateli.

ne znam sigurna sum deka ke ima interesna debata i se nadevam deka nema da premine vo karanje i nametnuvanje mislenja :))
i kritika na nekoi clenovi koi ne go delat mislenjeto na drugi :)))


(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
26.2.2013 18:13:29   
niki
jas ne mislam deka se zenite sami vinovni i sami zasluzni so ulogata koja ja imaat doma i ne samo tamu za zal...
vprocem iako za ramnopravnost se izbroile nekoi zeni, toa ne znaci deka se izborile site, nitu e toa mozno da se sluci vo ova nase vreme
golem vinovnik za nasata situacija e patrijahalniot model na vospituvanje na deca koj e seuste prisuten duri i vo modernite semejstva kade decata se sega deca a ne pak vo semejstvata vo koi nie i nasite mazi sme rastele
mm ima izmieno ednas sadovi, ne pere ne usisuva, brise prasina samo na biroto kade e kompjuterot, iako so godini sam ziveel, no i toa ziveenje sam bilo takvo da za peglanje nosel alista vo peralna i plakal, se hranel po restorani, kantini i sendvicari, ne gotvel, i cistel samo povrsinski, onamu kade mozel da dofati
koga prv pat dojdov vo negoviot stan pozadi TV imase prasina koja se sobirala 6 godini kolku ziveel vo toj stan
zosto taka, zatoa sto rastel pokraj majka koja od nego nikogas nisto ne ocekuvala vo toj pogled i koja i den denesen stom i se pruzi prilika mu stoi i mu se trese, sobira po nego i kuka sto mora taa a ne i teknuva na zena mu, prasanje ne postavuva voopsto dali bi mozel toj
zosto i pokraj mene taka, zatoa sto ziveeme na mesto kade jas ne mozam da najdam postojana rabota a toj e sreknik koj ima celogodisna rabota, ne po zasluga, bidejki ima i pokvalitetni i poobrazovani luge tuka koi bi mozele na negovo mesto da rabotat no mu se nasmeala srekata i si ja iskoristil sansata, a jas nemam takva sreka i polovina godina sedam doma i bukvalno da bidam domakinka mi ima stanato profesija, vo nedostatok na druga neli
postoi i onoj moment deka mm na pr smeta deka 1 vo 6 meseci brisenje prasina e dovolno, toj toa voopsto ne go ni zabelezuva, isto taka smeta deka nema nisto loso vo toa ako jademe i sekoj den nezdrava hrana od sendvicari, i deteto taka bi go hranel bez pardon, vrv na negovo neopteretuvanje na mene so negova garderoba za perenje e da ne smeni kosula ili corapi 4-5 dena i set_a prljav bez problem i bez razmisluvanje
znaci nekoi raboti covek treba da gi nauci dodeka e mal za da funkcionira kako vozrasen
jas ne mozam da go prevospituvam, probav, ne odi i go prifativ takov
svojata greska ja gledam sega, sto voopsto se omaziv i rodiv dete so takov maz, no i toa e nesto sto bese predusloveno so moeto neiskustvo i neznaenje vo toj moment sto moze da se ocekuva, pretpostavuvav deka toa sto zivee so godini sam go ima nauceno na nezavisnost i toa ne go proveriv da se uveram, i sega koj mi e kriv neli
bi mozela da se razvedam, no toa povlekuva deka jas i toj ke ziveeme vo razlicni drzavi i deteto ke go rastegnuvame megu nas i od nejziniot zivot ke napravime haos
dali e povazno jas da bidam slobodna i da baram maz pokraj koj ke bidam ramnopravna vo sekoj pogled ili e povazno deteto da raste pokraj svoite bioloski roditeli koi ja sakaat i i sakaat se najdobro?
pritoa mm e sepak relativno dobar tatko, so nea ima dobar odnos, pominuvaat vreme zaedno, ja uci, vospituva, si igraat i taa kako dete sepak od nego ima model na odnesuvanje (tatko, maska figura) koj ke i koristi vo zivotot, a jas na primer bidejki sum zena ne mozam da i bidam takov primer
kako odgovoren roditel odluciv deka nekoi raboti treba da gi prifatam takvi kakvi se, do onaa mera do kade mozam da izdrzam neli, iako cistam, peram gotvam petezno ili vo 90% jas toa ne znaci deka osobeno se opteretuvam vo toj pogled, ne se raspagam si imam lista na prioriteti i po toj red gi izvrsuvam obvrskite, no sekogas na prvo mesto mi e deteto i vremeto za odmor, za drugoto koga i kako se stiga
ne smetam deka mm mi pomaga sto ke go pricuva deteto, nitu smetam deka mi pomaga koga ke smeni sijalica, nie sme vo brak i rabotime i toa sto znaeme i toa sto sakame, nemu na pr. mu e polesno da raboti 14-16 casa dnevno nekade nadvor od domot otkolku da e 8 casa na rabota i da dojde doma da gotvi i jas toa go prifativ i go pocituvam kaj mojot maz, jas na primer poveke od 8 casa ne bi mozela i ne bi sakala da rabotam
inaku osobeno me iritiraat vakvite temi kaj sto im se iscuduvame na zenite i im nafrlame vina za se i sesto
mislam malku i e na nekoja sto se od nea cekaat i ne samo mazot i i tuku na red gi ima i svekrvata i svekorot i deverot i zolvata pa i nie uste treba da i nabivame na nos
nie si gi birame mazite, no izborot vo momentot iako se cini ispraven najcesto ne e napraven na osnova na site faktori potrebni za zaednicko ziveenje, pa vo brak otkako ke stekneme nekoe iskustvo i ke se soocime so problemite koi zaednickoto ziveenje gi nosi ni se razjasnuvaat nekoi situacii za koi ne sme ni sonuvale pred brak, i za zal ne sme imale site tolku sovremeni roditeli koi znaele i mozele da ne vospitaat na toj nacin da bideme site feministki i ramnopravni i nisto pomalku od ramnopravnost da ne prifakame, kompromis da ne pravime
sekoja cest na site zeni koi imale rascisteno sto e toa sto vistinski sakaat i po toa tragale i go nasle, no kolku jas gledam toa vo najgolemiot broj slucai ne e taka
a dogovaranje e mozno do onaa mera do koja drugiot saka da se dogovara
i ajde koga veke go gledate problemot vo zenata sto predlagate da napravi bilo koja zena koja ima maz parazit vo pogled na domasni obvrski koja se obdela da se dogovori no bezuspesno?
jas na primer resenija gledam za idnite generacii no za nasata generacija osven masovni razvodi neznam sto drugo bi mozelo da se napravi da se promeni situacijata



< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:05:50 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
26.2.2013 18:36:35   
Fiao
Имаш право niki изборот сами си го правиме... Исто така и сами си ги сносиме последиците за истиот... Јас па, баш и сметам за многу голем дел од проблемите во кои живееме сме апсолутно самите криви и заслужни за тоа. Не знам, ама еве да тргнам од себе, мене ми беше екстремно важно да најдам партнер со кој ќе можам да живеам пријатен и лагоден живот. Под таков живот подразбирам однос во кој партнерот ќе ми биде поддршка и ќе има разбирање за моите лични потреби и желби. Вистина е дека некои работи се градат од детството, но најчесто кај разумни луѓе и оние кои не се изградени тогаш може да се корегираат со квалитетен муабет и договор. Ако тој живеел така пред да се запознаете, не значи дека така и ќе продолжи и покрај тоа што може таа нехигиена да биде проследена со последици по вашето здравје и најмногу по здравјето на вашето дете. Тогаш јас во овој случај седнувам и правам шаблон. Се договараме со мм дека тој шаблон ќе мора да се следи, поради семејното здравје. Инаку што правиме во мојот случај, и јас и мм сакаме повеќе да работиме надовр од дома, отколку внатре. Па? Кој би требало да попушти?! Кој би ги вршел домашните обврски, ако сме и двајцата по цели денови надвор од дома?!

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

jas ne mislam deka se zenite sami vinovni i sami zasluzni so ulogata koja ja imaat doma i ne samo tamu za zal...
vprocem iako za ramnopravnost se izbroile nekoi zeni, toa ne znaci deka se izborile site, nitu e toa mozno da se sluci vo ova nase vreme
golem vinovnik za nasata situacija e patrijahalniot model na vospituvanje na deca koj e seuste prisuten duri i vo modernite semejstva kade decata se sega deca a ne pak vo semejstvata vo koi nie i nasite mazi sme rastele
mm ima izmieno ednas sadovi, ne pere ne usisuva, brise prasina samo na biroto kade e kompjuterot, iako so godini sam ziveel, no i toa ziveenje sam bilo takvo da za peglanje nosel alista vo peralna i plakal, se hranel po restorani, kantini i sendvicari, ne gotvel, i cistel samo povrsinski, onamu kade mozel da dofati
koga prv pat dojdov vo negoviot stan pozadi TV imase prasina koja se sobirala 6 godini kolku ziveel vo toj stan
zosto taka, zatoa sto rastel pokraj majka koja od nego nikogas nisto ne ocekuvala vo toj pogled i koja i den denesen stom i se pruzi prilika mu stoi i mu se trese, sobira po nego i kuka sto mora taa a ne i teknuva na zena mu, prasanje ne postavuva voopsto dali bi mozel toj
zosto i pokraj mene taka, zatoa sto ziveeme na mesto kade jas ne mozam da najdam postojana rabota a toj e sreknik koj ima celogodisna rabota, ne po zasluga, bidejki ima i pokvalitetni i poobrazovani luge tuka koi bi mozele na negovo mesto da rabotat no mu se nasmeala srekata i si ja iskoristil sansata, a jas nemam takva sreka i polovina godina sedam doma i bukvalno da bidam domakinka mi ima stanato profesija, vo nedostatok na druga neli
postoi i onoj moment deka mm na pr smeta deka 1 vo 6 meseci brisenje prasina e dovolno, toj toa voopsto ne go ni zabelezuva, isto taka smeta deka nema nisto loso vo toa ako jademe i sekoj den nezdrava hrana od sendvicari, i deteto taka bi go hranel bez pardon, vrv na negovo neopteretuvanje na mene so negova garderoba za perenje e da ne smeni kosula ili corapi 4-5 dena i set_a prljav bez problem i bez razmisluvanje
znaci nekoi raboti covek treba da gi nauci dodeka e mal za da funkcionira kako vozrasen
jas ne mozam da go prevospituvam, probav, ne odi i go prifativ takov
svojata greska ja gledam sega, sto voopsto se omaziv i rodiv dete so takov maz, no i toa e nesto sto bese predusloveno so moeto neiskustvo i neznaenje vo toj moment sto moze da se ocekuva, pretpostavuvav deka toa sto zivee so godini sam go ima nauceno na nezavisnost i toa ne go proveriv da se uveram, i sega koj mi e kriv neli
bi mozela da se razvedam, no toa povlekuva deka jas i toj ke ziveeme vo razlicni drzavi i deteto ke go rastegnuvame megu nas i od nejziniot zivot ke napravime haos
dali e povazno jas da bidam slobodna i da baram maz pokraj koj ke bidam ramnopravna vo sekoj pogled ili e povazno deteto da raste pokraj svoite bioloski roditeli koi ja sakaat i i sakaat se najdobro?
pritoa mm e sepak relativno dobar tatko, so nea ima dobar odnos, pominuvaat vreme zaedno, ja uci, vospituva, si igraat i taa kako dete sepak od nego ima model na odnesuvanje (tatko, maska figura) koj ke i koristi vo zivotot, a jas na primer bidejki sum zena ne mozam da i bidam takov primer
kako odgovoren roditel odluciv deka nekoi raboti treba da gi prifatam takvi kakvi se, do onaa mera do kade mozam da izdrzam neli, iako cistam, peram gotvam petezno ili vo 90% jas toa ne znaci deka osobeno se opteretuvam vo toj pogled, ne se raspagam si imam lista na prioriteti i po toj red gi izvrsuvam obvrskite, no sekogas na prvo mesto mi e deteto i vremeto za odmor, za drugoto koga i kako se stiga
ne smetam deka mm mi pomaga sto ke go pricuva deteto, nitu smetam deka mi pomaga koga ke smeni sijalica, nie sme vo brak i rabotime i toa sto znaeme i toa sto sakame, nemu na pr. mu e polesno da raboti 14-16 casa dnevno nekade nadvor od domot otkolku da e 8 casa na rabota i da dojde doma da gotvi i jas toa go prifativ i go pocituvam kaj mojot maz, jas na primer poveke od 8 casa ne bi mozela i ne bi sakala da rabotam
inaku osobeno me iritiraat vakvite temi kaj sto im se iscuduvame na zenite i im nafrlame vina za se i sesto
mislam malku i e na nekoja sto se od nea cekaat i ne samo mazot i i tuku na red gi ima i svekrvata i svekorot i deverot i zolvata pa i nie uste treba da i nabivame na nos
nie si gi birame mazite, no izborot vo momentot iako se cini ispraven najcesto ne e napraven na osnova na site faktori potrebni za zaednicko ziveenje, pa vo brak otkako ke stekneme nekoe iskustvo i ke se soocime so problemite koi zaednickoto ziveenje gi nosi ni se razjasnuvaat nekoi situacii za koi ne sme ni sonuvale pred brak, i za zal ne sme imale site tolku sovremeni roditeli koi znaele i mozele da ne vospitaat na toj nacin da bideme site feministki i ramnopravni i nisto pomalku od ramnopravnost da ne prifakame, kompromis da ne pravime
sekoja cest na site zeni koi imale rascisteno sto e toa sto vistinski sakaat i po toa tragale i go nasle, no kolku jas gledam toa vo najgolemiot broj slucai ne e taka
a dogovaranje e mozno do onaa mera do koja drugiot saka da se dogovara
i ajde koga veke go gledate problemot vo zenata sto predlagate da napravi bilo koja zena koja ima maz parazit vo pogled na domasni obvrski koja se obdela da se dogovori no bezuspesno?
jas na primer resenija gledam za idnite generacii no za nasata generacija osven masovni razvodi neznam sto drugo bi mozelo da se napravi da se promeni situacijata





< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:06:24 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
26.2.2013 19:18:38   
Ikana
Mene ne mi e jasno zasto se pisuvaat kilometarski postovi, tolku li ima sto da se kaze za ulogata na zenata vo domot ili tolku sme potisnati pa ni treba da se izluftirame negde so vakvi doooolgi postovi?! Bez navreda, obicno na site uzivam da vi gi citam postovite i so groto se slozuvam, ama bre lugje mnogu e...sorry za iskrenosta, ne vi se mesham u shtipki vise user posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:06:55 >

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
26.2.2013 19:26:15   
mamicki
ММ ич не ми помага. Тој си го завршува неговиот дел од обврските, јас мојот. И толку. Мое е да пазарам, зготвам и да се грижам за облеката (перење, пеглање). Негово е метењето, миењето чинии, плаќањето сметки и дворот. Децата ни се заеднички, двете сами си ги направивме, без ни малку помош од страна user posted image , па заеднички и ги чуваме. Во градинка го носи тој, го земам јас, се договараме кој да излезе кој да биде бебиситер и така, и то.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:07:12 >

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
26.2.2013 20:09:12   
vezilka RR
He, he..feministkite ne se ramnopravni, tie se samo svesni za toa i se trudat da go dostignat toa. Vo zemja kade premierot im se obraka na zenite zo zborovite: namesto da se borite tamu za NEKAKVI si prava, ragajte poveke deca, nema ramn opravnost.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:07:30 >

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
26.2.2013 20:18:32   
Ikana
Vezilke, istrcav pocesen krug doma okolu sushalna prosleden so aplauz za postov ako mi veruvas user posted image user posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

He, he..feministkite ne se ramnopravni, tie se samo svesni za toa i se trudat da go dostignat toa. Vo zemja kade premierot im se obraka na zenite zo zborovite: namesto da se borite tamu za NEKAKVI si prava, ragajte poveke deca, nema ramn opravnost.



< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:07:46 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: „Улогата" на жената во семејството/д...
26.2.2013 23:03:10   
talisman
Sinot go prasuva tatko si: " Tato sto znaci da si masko " ???
Tatkoto mu odgovara so dlabok glas: " Sine, toa znaci da se odnesuvas odgovorno i da se grizis za svoeto semejstvo! "
Na ova sinot veselo odgovara " Togas koga kje porasnam i jas sakam da bidam masko kako mama!! " :)


Tolku od ramnopravnosta i podelbata na obrskite i odgvornostite ;) Milion i eden slucaj i situacija go imaat potvrdeno faktot deka zenata e posilniot pol koj go nosi tovarot, a na mazite kako poslabi neli, im ostanuva da se zanimavaat so loveckite prikazni okolu toa deka se glava na kukjata user posted image Vo mojot dom ne dozvoluvam da mm da me izednacuva so nego, iako cesto znae da mi prefrli tokmu za toa deka nie zenite sami sakame da sme ramnopravni. Jas toa ne go sakam! Zensko sum, a toj ako e masko togas ima da go nosi tovarot i da bide podrska za celoto semejstvo. Rabotam, se grizam za semejstvoto i domot no zatoa sto jas taka sakam, ne zatoa sto moram. Cistam i sreduvam koga decata spijat, a na pamet ne mi pagja da go pominuvam vremeto za vikend cistejkji dodeka decata se nekade so tatko im. Toa vreme sum doma i gledam da go isplaniram kako bi go pominale zaedno, a krpata i usisivacot sekako nema da mi izbegaat, pa koga stignam. stignam user posted image

I jas vo pocetokot mislev deka se mozam da stignam sama, se dodeka ne skontav deka mm ne e invalid i ako majka mu go tretirala kako takov, togas ne moram i jas istoto da go pordolzam. Ne saka da usisava, da pere i sl. ama zatoa mora da finansira da platam zena koga samata ne mozam da napravam generalka user posted image Okolu decata se grizi dodeka jas sum na rabota, a znae i da i gi pricuva i zabavuva koga mene mi e potrebno da odmoram. Grizata okolu niv ne ja smetam za usluga koja mi ja pravi, zatoa sto se toa i negovi deca i negova ljubov, dolznost isto kako i moja!!

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
26.2.2013 23:41:24   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana RR

Mene ne mi e jasno zasto se pisuvaat kilometarski postovi, tolku li ima sto da se kaze za ulogata na zenata vo domot ili tolku sme potisnati pa ni treba da se izluftirame negde so vakvi doooolgi postovi?! Bez navreda, obicno na site uzivam da vi gi citam postovite i so groto se slozuvam, ama bre lugje mnogu e...sorry za iskrenosta, ne vi se mesham u shtipki vise user posted image

Баш...Немам ни трпение да исчитам еден таков пост било каде, па најчесто ги прескокнувам, освен ако не се работи за нечиј проблем или случка па да има потреба од подетално образложение.
На темава - Улогата на жената во семејството е онаа што и лежи најдобро. А исто и на мажот. Нема машки - женски работи, мажот и жената мора да се надополнуваат за да функционира семејството и бракот. Во тој случај и куќата ќе светиuser posted image . А кој која работа ќе ја врши или нема да врши тоа е ствар на договор, не правило.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:08:12 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
26.2.2013 23:52:32   
Pepelaska *
Добренидојде назад мамички, долго те немаше.

На темава само што сакав да пишам она што еленак пишала, улогата е онаа која најмногу ни лежи или подобро кажано онаа која самите си ја бираме да ја играме.Во својот живот режисер треба да сме си самите.
Да, точно е дека ни е наметнато патријархалното воспитување за жал, ама сепак работите сега се премногу сменети.
Да не филозофирам многу , кај мене улогата на жена во семејството секогаш е таа која сум расположена да ја играм, дали ќе бидам чистачка, готвачка и слично или ќе ми текне да глумам принцеза е мој избор.
Мм со тоа ич нема проблем.Проблемот бил кај мене што сум мислела дека ако не направам се ( зготвам, средам и сл) нему ќе му пречи.За среќа навреме сфатив дека со тоа тој воопшто не се замара и ако му смета ќе си направи сам.
За тоа колку ми помага по дома имаме друга тема.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:08:27 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 0:09:00   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

За тоа колку ми помага по дома имаме друга тема.

Да баш така, ама се пак се врти околу тоа. Се само споменуваме рамноправност и се саамо дали мажите ни помагаат. Па ако е рамноправност, тогаш зошто никој не споменува колку жените им помаагаат на мажите.


А улогата во домот и семејството секој си ја поставува сам. Ич не ми е тешко сама да го исфрлам ѓубрето, или да го исчистам каминот и да донесам дрва. И не ми е криво ни што мм не знае да готви, ниту пак пуштаа машина/пегла алишта. Кога ќе си дојде од трета сменаа во 7:30 сабајле, сигурно нема да го чекам да стане од спиење за да чистиме заедно само за да бидеме рамоправни. Или пак треба и јас да работам во три смени за да знам како му е него т.е. да бидам рамноправна со него?!?
Сигурно не можеме да направиме подеднаква поделба на обврските, и рамноправноста мислам дека не се гледа само во готвењето и чистењето.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:08:43 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 8:04:46   
Cipi Ripi
Искрено ни јас не ги читам долгите постови, да е навистина некој проблем па да знам зошто читам, ама вака реферати за изнесување на лично мислење ако се огромни, не ги читам.
За темава можам да кажам дека многу многу баш не ми се допаѓа, ги тера жените да се жалат. Јас еве овој пат нема да си го дозволам тоа. Како што кажа пепелашка во друга тема веќе имаме зборувано кој на кого и колку му помага.
Денес улогата на жената во семејтвото мислам дека е да биде СЕ, покрај домаќинските работи, многу жени изиграваат и маж во домот, работат се, креваат, преместуваат, менуваат сијалици, коваат шајки....Најжалното е што и многу жени покрај се ова што го прават, и покрај здрав прав маж, жените се и татко на своето дете.
Мене лично највеќе ме иритира следново: ретко кажувам кој што треба да прави, очекувам сам да види што треба да направи бидејќи тоа е дел од заедничкиот живот, пример смени пелена, прошетај го детето... но кога после некое време нема да го направи ќе се развикам и добивам одговор "добро де не се дери, не се нервирај, кажи ми".....Па добро бе мене кој ми кажува?

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:08:59 >

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 8:56:22   
vezilka RR
Тоа што повторно и во оваа тема се зборува за чистење, готвење и слични работи е заради тоа што токму тоа и е улогата на жената во домот и семејството. Така ја ссфаќаат другите нашата улога, така ја сфаќаме и ние самите бидејќи одново и одново за тоа зборуваме. Ако се сеќавате кога дискутиравме во темата Како се снајдовте како родител, и таму повторно за ова се зборуваше. И само нешто да кажам сакам., кога зборувам за рамноправност во домот, секако не мислам дека жената треба дома да седи и да гледа ТВ и да го чека мажот да си дојде од трета смена за да чиси, тоа е нон сенс, ама затоа познавам семејства каде мажот е дома и чека жената да дојде од работа за да зготви или исчисти. Или некои во погорните постови споменаа, дека нивните сопрузи многу добро знаат да се снајдат по дома КОГА тие не се дома, значи тогаш знаат и да готват и да чистат и се.

Доколку имате и други улоги по дома секако можеме и за тоа да дискутираме user posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:09:14 >

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:02:47   
Pepelaska *
Епа тоа е изгледа проблемот, што САМИТЕ си ја наметнуваме таа улога.А навистина не ми е јасно ( понекогаш и самата се прашувам) што толку се жалиме кога денес имаме машини за перење ( замислете да преповивате дете со памучни пелени ) , за сушење , за миење садови и да не набројувам милион други апарати кои ни олеснуваат.
Поделба на машко-женски работи секогаш ќе има, наше е да не правиме драми околу тоа ( барем јас така сметам).
Па има и други улоги на жената учител на пример, моден креатор ( на куклите ) сослушувач а може па и љубовница на мажот се разбира user posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:09:41 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:06:39   
Ikana
А самохраните мајки? Нивната улога која е? Тие се и работниците во семејството, и мајка и татко во моменталната ситуација, значи да не редам споредби, тие се столбот и центарот на семејството.
Јас не сум самохрана мајка, иако во моментов мојата ситуација така ми налага да се однесувам, и сметам дека сериозно се потценети овие аспекти од улогата на жената во домот. Навистина не сакам никого да навредам нити пак да омаловажам, но имам впечаток дека постојано се зборува за жена/мајка како сопруга и домаќинка, а скоро никогаш како примарен одгледувач и работник во семејството.
Мислам дека и тој аспект треба малку да го разработиме, ако има некоја самохрана мајка, навистина би било убаво таа да ни каже каква е нејзината улога во домот.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:10:14 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:12:24   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi
ретко кажувам кој што треба да прави, очекувам сам да види што треба да направи бидејќи тоа е дел од заедничкиот живот, пример смени пелена, прошетај го детето... но кога после некое време нема да го направи ќе се развикам и добивам одговор "добро де не се дери, не се нервирај, кажи ми".....Па добро бе мене кој ми кажува?


Ципирипи, поента е во тоа дека тие се различит пол, мислат другачије. И јас имам такви очекувања, дека треба да види нешто и сам, а кога тоа не се случи, а јас очекував, обично доаѓа до оваква ситуација: па кажи ми.. Е што побргу сфатиме дека тие едноставно така функционираат, а ние на друг начин, животот ќе биде полесен. user posted image

Мажите и жените се рамноправни само во тоа да се и едно и друго личности вредни за почит, дека секој има права на своја волја, лични права, своето право на глас во сите сфери на животот, културни, социјални, економски итн.

АМА тие се различити полови и како такви нормално е да функционираат различито и да за еден биде поприродно да направи нешто отколку за другиот. И има подела на машки и женски работи до некаде, не би тоа требало да смета. Еве сега јас сакам тој да прави се што правам јас, да готви, мие садови, чисти итн. Тој сето тоа прави, ама јас правам тоа повеќе и почесто од него. Кога се греевме на дрва сигурно тој не ми натураше на нос дека ете ние сме рамноправни па оди сега ти донеси дрва за огин, такво што не е ни помислено. Значи , сепак морам да речам дека тоа е машка работа, тие имаат повеќе физичка сила и нормално дека тоа ќе прават. Воопшто не се обидувам да бидам рамноправна со него во врска со тоа ниту мерам рамноправност со извршување на домашни обврски.
Како што кажав нашата рамноправност се огледа во одлуките кои ги донесуваме заедно, во правото на мислење и слободно искажување на истите.... Порано жените не беа рамноправни бидејќи се знае што беше нејзино, да готви, пере и ЌУТИ! Ова последното е нешто што е требало да се промени, право на глас и тој глас да биде почитуван, а не да маж да гледа на жена као некоја неспособна и глупава и што е створена само за куќевни работи. И се уште има такви мажи, се уште има и такви жени што сами на себе така си гледаат... И ќе има се уште.

Мене повеќе ме загрижува што жена во борба на својата рамноправност оди во другата крајност. Сака да превземе СЕ на себе и се оптеретува, па мажите се чувствуваат недоволно мажи покрај такви жени и така во круг.
Па убаво е да бидеш жена, има работи кои само мажи можат и би требало да прават и обратно, тоа би требало да е поента на машко-женски односи, инаку па зошто сите не сме од истиот пол? Јас не верувам дека сме створени различити полови само за да служиме за репродукција. Има многу повеќе убавина во сета ова различитост!


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:10:38 >

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:13:16   
Cipi Ripi
Јас не се сложувам со тоа дека сами си наметнуваме се. Јас не си наметнав сама само јас да му менувам пелени, само јас да му правам јадење. Мм никогаш до сега му нема направено јадење. Го има прошетано 2 пати во овие 9 и пол месеци. За пелена ако не му кажеш не му текнува. Мажите сакаат да ескивираат, тоа го осетив од кога добивме дете, порано не беше таков. Еве пример вчера, на работа беше од 12, стана во 11 и пол, отиде, си дојде во 7, до 7 и пол јадеше, во 8 го бањавме и јас го успав. И колку време тој посвети на детето вчера, ИЧ. А не е само вчера...тоа е проблемот.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:11:01 >

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:15:53   
vezilka RR
Само не се согласувам дека сами сме си ја наметнале, туку ни е наметната од патријархалниот модел, и не се согласувам дека треба да се помириме со тоа.

Еве на пример моја улога во домот и семејството е да обезбедувам финансии за да опстојуваме. И сите ние ја имаме и таа улога по дома, ама никој не ја спомнува, сите се фаќаат за чистењето (карикирам) оти таа општеството ни ја наметнала како примарна.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:11:22 >

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?