|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Амниоцинтеза
9.7.2010 14:11:03   
Sandric
Ne znam samo zosto so 2mm nuhalen nabor i rekkle deka mora obavezno da pravi koga do 3mm e vo granici na normala, osven ako nema drugi somnitelni znaciuser posted image

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Амниоцинтеза
9.7.2010 14:24:06   
Martins mom
Во 11 недела појдов кај еден гинеколог (кој излезе тотален кретен)и по прегледот на ехо ми рече дека има задебелување на вратчето-2,8 мм и да појдам до Скопје на амниоцинтеза кога ќе бидам 18 недела...Немав никакви информации за амниоцинтезата- зошто се прави, како се прави..., а тој идиотот ми вели уживај, тоа е рутинска постапкаuser posted image user posted image
Сумлива ми беше работата, а и се загрижив, па почнав да чепкам по нет, по книги и појдов кај друг гинеколог кој измери нухален набор 1,8ммuser posted image user posted image
Па јас имав 24 години и носев здрав плод, а тој ме праќа на амниоцинтеза и ми вика тоа е рутинска постапкаuser posted image user posted image user posted image
Сега секогаш му ширам антиреклама низ градовuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Амниоцинтеза
9.7.2010 20:10:05   
Werty
Apsolutno se soglasuvam deka amniocintezata ne e bezopasna. Osobeno sto mene dva pati me zakaci statistika. user posted image Pred dve godini 4 dena po amnio mi umre bebeto. Mu prestana srceto. Amnio pravev na GAK, i tamu utvrdija deka e mrtvo, a posle bev vo Sistina da go rodam. Nikoj od doktorive ne sakase da mi kaze dali e toa posledica od amnio intervencijata ili ne. Vtorata opcija bese stres. Koga bev po rezultatite da vidam dali bebeto bilo OK, na GAK mi rekoa deka nemale dovolno materijal i deka nema rezultati. Mnogu mi e krivo oti ja pravev bez veze, oti demek moralo da se pravi ako majkata ima nad 35 godini. Sega imam 38, bremena sum vo 22 nedela, PRISCA testot mi pokaza nizok rizik, nekolku pati 4D-eho pokaza deka e se vo red, mojot doktor izmeri NT 1mm, a vo Remedika izmerija 0,8mm i - NE MI PAGJA NI NA KRAJ PAMET da pravam pak amniocinteza. Ne tvrdam deka bebeto umre poradi toa, ama nikoj ne mi kaza zosto umre bebeto user posted image Mojot lekar i den deneska smeta deka toa bebe bese sosema vo red.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Амниоцинтеза
9.7.2010 22:05:45   
Miss36
Jas koga pravev amniocineteza na GAK,morav da odam na komisija koi sto ukazuvaat na minimalniot rizik od 1% za abortus,i potpisav baranje za taa procedura. Sekoj odlucuva  sam,sepak preporaka skoro na sekoj lekar e da se pravi amniocinteza dokolku majkata e nad 35 god,a na zapad slusnav deka sekoja majka nad 30 god zadolzitelno pravi amnicinteza.

(Одговор на членот Werty)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Амниоцинтеза
10.7.2010 3:40:27   
mama maca
Mene mi pravea docna amniocinteza vo 38 nedela za da proverat kolku e zrel plodot zatoa sto zaostanuvase vo rast sto e dosta rizicno a i se pokaza kako takvo.Vednas potoa se porodiv so carski rez bidejki plodovata voda pocnala da prska nasekade niz stomakot i tonovite na bebeto pocnaa da opagaat.zatoa sto me bockaa 3-4 pati ne mozea od prva da izvadat plod. voda.Nemase vreme ni da gi pocekaat rezultatite koi ke bea gotovi za 2 casa.Posle toa mi objasnia deka vakviot test bil dosta rizicen za plodot i deka bil uspesen samo kaj 15% od ispituvanjata.Kaj mene ispadna i rizicen i neuspesen.No najvazno od sve mi bese sto bese sve vo red so bebeto. 

(Одговор на членот Miss36)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Амниоцинтеза
10.7.2010 3:47:39   
mama maca
P.S sreka vo nesreka e toa sto veke lezev na klinika na patoloska bremenost i sto mozese vednas da se izreagira i sum dosta blagodarna na doktorkite Jovanova i Hagilega sto brzo reagiraa i me porodija vednas carski.

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Амниоцинтеза
28.7.2010 11:26:50   
none
Definitivno samo preku krv i nisto drugo en priznavam ,sega ova nekoje pomodarstvo p[orano ne postoelo vakvo nesto pa se bilo vo red sega za pari se ke izmislat,krv moja procenka i nisto drugo ako na eho se gleda deka se e vo red i to j nabor sega koga bev doktorot vide racinja nabor dobar se bese vo red onda sto e problem,a preku krv nisot ne se gubi da e vidiuser posted image

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Амниоцинтеза
28.7.2010 11:37:06   
arh_diz
none preku krv i eho ke se vidi se bar jas isto taka mislam. Imam napisano mislam tuka na forumot koga lezev vo bolnica imase zena koja imase 26 godini i koga pravela pisko ( preku krv i eho ) i se videlo deka deteto ima Daunov sindrom no taa ne pravela amnicitoza i posle rodi zdravo i pravo bebe. Dokolku bebeto proporcionalno se razviva ( toa se gleda na eho ) nema potreba od amnicitoza. So amnicitoza mnogu zavrsuvaat so spontan

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Амниоцинтеза
3.8.2010 15:39:51   
none
Eve ke mapravam i sto ako majkata doznae kade abortiranje vo 4 mesec ,a lekuvanje nema na toa neli od toj sindrom jas i nezna mdali da pravam zatoa sto vak na eho se bese vo rred

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Амниоцинтеза
4.8.2010 10:33:28   
Sandric
Mozes da abortiras i vo 4 mesec dokolku ima indikacii za toa t.e. ako ima genetski malformacii kaj plodot ili odredeno zivotozagrozuvacko zaboluvanje kaj majkata , a seto toa go odobruva posebna komisija

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Амниоцинтеза
6.8.2010 7:25:38   
ekicka
Ima 36 godini i sum bremena so vtoro dete 13 nedela.pravev priska i rizikot e mnogu mal naborot e 1,7mm mojot gunekolog mi preporaca deka ne mora da pravam amnio megutoa na GAK mi preporacaa deka podobro da napravam(edinstveno zosto imam 36).Jas licno nesakam zosto rizikot od spontan e 2 pati pogolem otkolku rizikot da rodam so daun(taka na klinika mi objasnija).ovde na forumot citam geneticari vakvi takvi...dali ima nekoj postrucen(ginekolog) clen na forumov sto bi mi objasnil kako da ja razresam dilemava dali da prezemam nesto ili ne?postoi li nekoj drug test sto bi mozela da go napravam pred da pomine periodot za amnio?Dali so Dopler vo 20 nedela moze da mi kaze nesto poveke?Maticniot ginekolog mi nema dopler i koga go prasav kade da pravam se ogradi od odgovor pod izgovor deka moze nema da sum zadovolna i posle nego ke go okrivam.zosto se pravi 4d eho sto se otkriva so nego i dali sega ako go napravam ke mi pomogne polesno da se odlucam?????Vo familija od niedna strana nemame nekakvi genetski poremetuvanja i slicno.Totalno sum zbuneta i malku obeshrabrena iako celo vreme vo sebe si mislam deka se e vo red so bebevouser posted image HELP!

< Поракaта ја уредил Палешка -- 6.8.2010 11:14:21 >

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Амниоцинтеза
6.8.2010 14:33:53   
Mamicka32
Ekicka so dopler ne moze da se vidi dali deteto ima Down, toj sluzi samo da se vidi sostojbata na krvnite sadovi, srceto, da se izmeri protokot na krv niz papocnata vrska i tolku. So 4d eho obicno se sledi razvojot na organite i najcesto toj pregled se pravi 20-22 nedela, medjutoa kako sto mene mi objasni ginekologot so ovoj pregled ne moze isto taka da se postavi dijagnoza za Down. Nekako najbiten im e pregledot vo 11-13 nedela so koj se meri nuhalniot nabor, nosnata koska, se pravi prisca i procenuvaat dali e potrebna amniocenteza. Stom tie rezulati se dobri ke bide se vo red, medjutoa za tvoja sigurnost napravi si konsultacija so ginekolozite sto se zanimavaat so ovaa problematika. Licno go preporacuvam dr.Dimcev od Sistina. Nikogas ne e na odmet da cues i vtoro mislenje pred da odlucis dali da ja napravis amniocentezata samo poradi rizikot sto go nosat godinite. Jas poznavam nekolku trudnici sto na tvoite godini ne pravile amniocenteza i ne im ni bilo preporacano zasto drugite naodi bile dobri kako kaj tebe, a isto taka imam i 2 koleski - ednata 34, drugata 35 godini koi ja pravea amniocentezata samo poradi rizikot od godinite. Ishodot bese dobar i vo dvata slucaja. Sepak mislam deka e najdobro da pobaras i vtoro mislenje. Pozdrav i ti posakuvam se najdobro

(Одговор на членот ekicka)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Амниоцинтеза
6.10.2010 11:03:02   
Popce
Еве ме мене, тазе вратена од амниоцентеза кај Др. Димчев - Систина, дали некој знае за колку време ги јавуваат резултатите (мене ми кажаа ке ми јават за две недели).
Иначе, немав индикации освен возраст (39user posted image ) ...

(Одговор на членот Mamicka32)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Амниоцинтеза
6.10.2010 12:33:02   
blue_blue
amnio се прави во 17-18 недела и тогаш сеуште може да се изведе прекин на бременоста без ризик по мајката. Јас лично да се покажеше дека било кое од бебињата има даунинг ќе барав прекин на бременост. Ако веќе знам дека детето има пореметување не би го родила, особено не во МК каде нема никакви услови за развој на деца со било какви пречки, а ниту пак имам финансисии за се што треба да се одгледува дете со посебни потреби, а да не зборувам дека едниот родител мора да остане дома за да му се посвети на детето - значи одма една плата помалку. Тоа е само мое мислење, секој ќе си процени и ќе си одлучи за себе и што би правел ако недај боже се најде во таква ситуација. Ако секако знаеш дека не би сакала да се прекине бременоста тогаш нема поента да се прави амнио

ИЗВОРНА ПОРАКА: none

Eve ke mapravam i sto ako majkata doznae kade abortiranje vo 4 mesec ,a lekuvanje nema na toa neli od toj sindrom jas i nezna mdali da pravam zatoa sto vak na eho se bese vo rred

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Амниоцинтеза
6.10.2010 12:43:12   
blue_blue
Не сум гинеколог така што не можам стручно да ти кашам, ама од искуство, од тоа што читав и што ми кажале други мајки и од тоа што ми го кажа мојот гинеколог ти ги сумирам ризиците од амнио:
1. може да добиеш инфекција ако иглата не е стерилна, па тоа да доведе до спонтан
2. може плодот да се повреди со иглата
3. може да дојде до течење на плодова вода

1. ова е стварно скоро невозможно да се случи во денешно време особено ако правиш амнио во приватна болница, ама сигурно и во ГАК за тоа стерилни игли имаат
2. ова исто е скоро 0 веројтано пошто стварно треба докторот да е идиот - пошто се гледа се на ехо, сестра има која го трга плодот на една страна а докторот од другата зема вода со иглата (ќерка ми едната, на пример ја шутна иглата со ноџето, ама тоа не е ништо страшно)
3. Ако дојде до течене на плодова вода гинекологот ми рече дека тоа не е опасно пошто истата се обновува, ќе ми даде некои лекови и ќе треба да мирувам неколку дена и после ќе се обнови

Нема докази дека случаите на спонтани по изведена амнио цинтеза се должат на амниоцинтезата, односно тие најверојтано би се случиле и без изведена амнио цинтеза пиради некои малформации на плодот или проблем со зидот на матката на мајката или некој десета причина.

Само со амнио со 100% сигурност се утврдува даунинг и мислам уште 3 други хромозомски нарушувања кои доведуваат до слични пореметувања како даунинг.

Сите друри испирувања (и нухален набор мерење, и Присца тест и 4Д ехо) не одредуваат 100% хромозомски нарушувања

Се надевам ова ти помогна, па одлучи си што ќе правиш

ИЗВОРНА ПОРАКА: ekicka

Ima 36 godini i sum bremena so vtoro dete 13 nedela.pravev priska i rizikot e mnogu mal naborot e 1,7mm mojot gunekolog mi preporaca deka ne mora da pravam amnio megutoa na GAK mi preporacaa deka podobro da napravam(edinstveno zosto imam 36).Jas licno nesakam zosto rizikot od spontan e 2 pati pogolem otkolku rizikot da rodam so daun(taka na klinika mi objasnija).ovde na forumot citam geneticari vakvi takvi...dali ima nekoj postrucen(ginekolog) clen na forumov sto bi mi objasnil kako da ja razresam dilemava dali da prezemam nesto ili ne?postoi li nekoj drug test sto bi mozela da go napravam pred da pomine periodot za amnio?Dali so Dopler vo 20 nedela moze da mi kaze nesto poveke?Maticniot ginekolog mi nema dopler i koga go prasav kade da pravam se ogradi od odgovor pod izgovor deka moze nema da sum zadovolna i posle nego ke go okrivam.zosto se pravi 4d eho sto se otkriva so nego i dali sega ako go napravam ke mi pomogne polesno da se odlucam?????Vo familija od niedna strana nemame nekakvi genetski poremetuvanja i slicno.Totalno sum zbuneta i malku obeshrabrena iako celo vreme vo sebe si mislam deka se e vo red so bebevouser posted image HELP!

(Одговор на членот ekicka)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Амниоцинтеза
6.10.2010 12:52:32   
blue_blue
Ако твоето дете е со пореметување тие 1% или 0.1% на родени деца со пореметување тебе ти се 100%

ИЗВОРНА ПОРАКА: ekicka

Jas licno nesakam zosto rizikot od spontan e 2 pati pogolem otkolku rizikot da rodam so daun(taka na klinika mi objasnija).

(Одговор на членот ekicka)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Амниоцинтеза
4.4.2012 13:28:45   
MamaOhrid
Гледам темава од одамна не е активна, па би сакал да ве прашам дали некоја мамичка скоро има правено амниоцинтеза? Јас би сакала да правам, ама ме интересира ваше искуство.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Амниоцинтеза
11.5.2012 0:03:18   
mama Iva
jas imam praveno ,ne e mnogu skoro pred 2 godini pricinata bese pokacuvanje na plodova voda bebeto ne mozese da se vidi .Bev vo sedmiot mesec i normalno bese ricicno i mi bese strav no mrav da bidam sigurna deka bebeto e vo red a toj nacin e najsiguren.Se oseka malo bockanje nisto strasno

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Амниоцинтеза
22.6.2012 15:33:03   
kasiopea
HELP !!!
Pravev amnio na 13 juni i koga ja ostavav tecnosta vo labaratorija mi rekoa da se javam za 10 dena za da proveram dali rastat kletkite.
Normalno edvaj docekav da dojde 10ot den, no denes koga se javiv me ispanicija. Mi rekoa deka kletkite pocnale da rasnat, no mnogu slabo i bavno, i da se javam naredniot petok pak da vidam kakva ke bide sostojbata togas. Usput se obide da me utesi, pa mi spomena deka toa ne mora da znaci deka nesto ne e vo red so bebeto, deka vo meguvreme rastot moze da se podobri, ama jas veke sum so solzi i vo panika.
Dali nekoj imal slicno iskustvo, ili dali znae sto indicira baven raast na kletkite. Ve molam za informacija zasto do nareden petok ke pobudalam.
Inaku zabremeniv posle 5 god. obidi i bev presrekna i vo oblaci izminative 18nedeli, no sega pak me turnaa dolu :-(

(Одговор на членот mama Iva)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Амниоцинтеза
23.8.2012 1:34:23   
mami mami
Гледам дека нема соодвтна тема каде да писам па овде ми се виде најсоодветно. Дали некој досега правел испитување наплодот односно земање на хорионски ресички. Тоа се прави многу порано некаде 10 до 12 недела. Ако има некој вакво искуство ве молам дами пишите. Докторот ми препорачува да одам таму бидејќи сум над 35 години, ама таа анализа е поризична од амниоцинтезата , па ако некој несто знае ве молам што поскоро пишете

(Одговор на членот kasiopea)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Амниоцинтеза
24.9.2012 13:13:50   
Bibi_Veles
Како носител на болеста хемофилија која се манифестира само кај машките индивидуи бев упатена да направам Хорион бипсија(биопсија од плацента) која ми беше изведена во 10 недела од бременоста. Изборот на докторот е многу тежок избор за секоја трудница и создава голем притисок.
Мојот матичен гиниколог ми советуваше тоа да го направам кај Др. Ина (Катерина Станкова) или во Систина кај Др. Димчев.
Од Систина предходно ме информираа дека вакви сложени испитувања на гентски инверзии не се во можност да направат. Препорака за Др. Станкова добив и од професорката од Ману која успеја да го докаже носителството на хемофилија преку инсталација на ДНК од мојата крв, крвта на мојата мајка и мојата баба. Одлуката беше да направам хорион биопсија кај Др. Катерина која понатаму материјалот од хорионските ресички го прати на МАНУ. Кога влегов во 10 недела од бременоста ја закажавме интервенцијата, која е многу слична на амниоцинтезата, но ризикот од спонтан абортус општо во овој период од бременоста е многу поголем во споредба со 16 недела кога обично се изведува амиоцинтезата. Мојот страв дека нешто ке се случи беше неоправдан. Се помина во најдобар ред, убодот не беше воопшто болен, ниту викнав, единствено почуствував нелагодност и мала болка во моментот кога иглата го проби ѕидот на матката. Интервенцијата изгледа страшно, игла долга 40 цм која влегува во стомакот, друга игла која влегува во таа игла....но немојте да се грижите болката е многу мала болка е издржлива и поднослива. Интервенцијата трае многу кратко време и доколку е успешно вадењето на ресичките се се завршува со едно боцкање. Со оваа метода на пренатален скреениг се добиваат резултати за многу брзо време( 2-3 дена) има резултати за полот на детето, за анеуплоидии и други наследни болести. Во мојот случај по 2 дена ми се јавија од МАНУ и ми кажаа да не се грижам ке имам девојче кое има нормален број на хромозоми. Анлизата за хемофилија сеусте е во тек, но знаејки го полот дека се работи за девојче хемофилијата е исклучена, не може да биде болна но може како мене да ја пренесува болеста. На сите им препорачувам кои имаат некои генетски болести во фамилиите да ја искористат можноста на дешната медицина и да направат пренатална дијагностика доколку тоа им се препорача. Поздрав до сите трудници.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Амниоцинтеза
9.1.2013 16:12:08   
Anonimen
Vo posledno vreme slusam kako i pokraj standardnite neinvazivni metodi (4D skrining za nuhalen nabor, PRISCA, ) koi gi pravi bremena zena za otkrivanje na Daunov sindrom kaj nerodeni bebinja, sepak za zal se ragjaat takvi. Posebno me plasi faktot ( a toa i mi se potvrdi so prelistuvanje na 1va strana od ovaa tema) sto i posle pregled kaj zvucni iminja od doktori koi gi pravat tie pregledi se ragjaat deca so Daun. Demek, Gospodova rabota.. Nemam namera da siram strav i panika ovde na forumov, ama me interesira ili potocno eve vaka neka bide moeto prasanje: Imam 31 godina, zdravo pravo rodeno prvo dete, PRISCA 1 test so mal rizik, nuhalen nabor na plod vo granici na normala,vo pobliska familija nemam slucaj na daunov sindrom, mojot doktor ne mi preporacuva, a jas prasuvam dali da pravam Amniocinteza vo novava bremenost ..?

(Одговор на членот Natasa981)
  Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Амниоцинтеза
9.1.2013 22:02:59   
Octavia
Jas pravev. Site prethodni naodi bea OK, ama dve lekarki mi rekoa deka bi bilo pametno zaradi vozrasta (I pokraj toa sto prvoto dete mi e zdravo pravo sto velis), da si napravam amniocinteza. Se mislev I si rekov "Sega ako volku se mislam, do kraj na bremenost kje zbudalam". Se resivme so soprugot koga vekje site ispituvanja gi pominavme, I toa da go napravime. Fala mu na Boga, se bese vo red, ama samata misla "sto ako" me napravi resitelna za ovaa rabota.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Амниоцинтеза
23.1.2013 9:34:25   
temjanuska2
anonimen i mene mi rekoa da pravam amniocenteza zatoa sto na priska 2 (ne pravev priska 1 oti nikoj ne me prati) mi izleze zgolemen rizik???? no jas odbiv ,zatoa sto neka ne mi kazuvaat drugi ima golem rizik od spontan abortus,a rizikot za bebeto da se rodi so down -ov sy e mnogu pomal,Mene bez objasnuvanje me stavile zo zgolemen rizik,edinstveno sto me isplasi bese reakcijata na mojata maticna koga i taa se zacudi zosto so zgolemen rizik,imam 30 god i sum bez familijarni predispozicii za down.No potoa se smiriv mi kaza za nejzini 2 pacientki koi bile isto so zgolemen rizik na priska 2 a na amniocentezata im pokazalo deka se e vo red.Na forumov procitav deka mnogu pominale dobro na amnio a mnogu pak imale spontan a im rekle deka ne e od amniocentezata???? pa nieden doktor nema da priznae deka e od amnicentezata predizvikan abortusot!!Moj sovet ti e da ne pravis posto velis deka se ti e vo red ,no sepak odlukata e tvoja i samo tvoja.Za mene pisam ke cekam da pravam skrinig za 4 ned pa ke tamu ke vidam dali ima rizik ili ne za down zatoa sto ni priska 2 ni skriningot ne se 100% sigurni vo dijagnostikata za down,pa so gospod napred se nadevam na skrining deka ke bide se vo red pa ke pisam :)

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Амниоцинтеза
4.2.2013 10:34:27   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Девојки
Како се викаше онаа метода ( со вадење плодова вода мислам ) за рано утврдување на полот на бебето ??? Ај ве молам кажете ми ????
И ако сакате отврете тема - ЗА или ПРОТИВ??? Ме интересираат мислењара ваши за ова...Кога бев последен пат на гинеколог ( минатата недела ) докторот ме праша дали ке родам уште едно дете..Му реков - ДА..После следеше прашањето ,дали ке правиме..... ( незнам како се викаше методата) и јас отсечно одговорив дека НЕ сум за нешто такво,дека господ ке ме казни..Во тој момент доктором ме погледна како да ми се потсмева и ми рече - ке си правам јас муабет со другарми ( мислеше на мм ) не те прашувам тебе..Што мислите ВИе? Би направиле ли нешто вакво ?? мене ми е тоа голем грев...user posted image



_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?