|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   PRISCA= Prenatal risc calculation software
20.3.2013 18:58:04   
Melanija RR
Биохемиски скрининг за дијагноза на хромозомопатии

PRISCA= PRENATAL RISC CALCULATION SOFTWARE

Порано се сметало дека во текот на бременоста крвта од мајката и плодот не се мешаат. Но, докажано е дека одреден број на клетки од мајката се наоѓаат во крвта на плодот, но и обратно, дел од клетките на плодот (фетални клетки) се наоѓаат во мајчината крв.

Биохемиски скрининг
Прв триместар:
PAPP-A + Free Beta hCG ++ Nuchal translucency

*8 - 14 GS /слободен βHCG + PAPP-A → PRISCA – 1

Втор триместар:
Double Test: AFP + HCG или AFP + Free Beta hCG
*12 - 19 GS /AFP + слободен βHCG → PRISCA – 2

Triple Test : AFP + HCG + u-E3
*14 - 22 GS /слободен estriol uE3 + AFP + HCG → PRISCA – 3

Клинички значајни информации:
-Точна возраст на мајката
-Точна гестациска старост во моментот на земање крв
-Телесна тежина
-Пушење, Diabetes, IVF, близначка бременост..
-NT мерки ( за скрининг во прв триместар)
-CRL, BPD, Femur, носна коска..


Кај трудниците меѓу 11 и 13,6 недела од бременоста се прави двоен хормонален тест наречен ПРИСКА 1 (се зема 5 мл венска крв, од кој се одредуваат два параметра -слободен BHCG и PAPP-A.). Првиот е кај трдудниците кои носат плод со ДС зголемен, другиот е снижен. Овиевредности ги внесуваме во компјутерски програм заедно со мајчината старост, големината на плодот и вратната светлина, може да го пресметаме ризикот за ДС и ако е поголем од 1:300,советуваме кариотипизација.

Тројниот елиминаторен тест е испитување кое на основа на концентрациите на трите параметри – алфафетопротеин ( АФП), хорионскигонадотропин ( ХЦГ ) и слободен естриол (уЕ3) во крвта на трудницата, заедно со староста на трудницата и точниот податок за траењето на бремненоста го одредува релативниот ризик за Даунов синдром. Тестот може да се изведе помеѓу 15-20 недела на бременост, а најсигурен е помеѓу 16-18 недела, кога УЗ измерениот бипариетален пречник е помеѓу 32 и 44 мм.

Вредностите од хормоните со компјутерска програма се ставаат во корелација со староста на трудницата, одредени ултразвучни мерења на плодот ,дали сте пушач,дијабетичар,дали сте забремениле со ИФВ и се добива резултат на одредена веројатност за постоење на хромозомопатија.

Тројниот елиминаторен тест покрај ризикот за Даунов синдром покажува и поголем ризик за можни поголеми неправилности во развојот на нервната туба ( anenncephalia, myelomeningocella ). Кај тие случаи концентрацијата на АФП е многу покачена. Тестот е без употребна вредност кај повеќе плодова бременост и кај трудници кои се лекуваат со инсулин.

Овие калкулации немаат дијагностичка вредност.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
20.3.2013 21:24:05   
lady_05
Bravo be Melanija za postov od golema pomos za site mamicki vo prv trimestar user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
30.7.2013 11:34:26   
JovanaJ
Maticnata mi dade upat za Prisca 1, skriningot na eho ke go pravam privatno. Kolku vreme se ceka za rezultati od Priska na GAK? I koga e najdobro vreme da se odi, bidejki e bez zakazuvanje vo laboratorija?

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
30.7.2013 11:39:58   
Mihaela 2010
jas bi prasala dali e moralna ovaa Priska da se napravi??imam slusnato deka e i rizicna

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
30.7.2013 11:43:48   
JovanaJ
Pa samo test od krv e, ne gledam zosto bi bila opasna. A ne mi e problem da ja napravam voopsto, sepak za kakov rizik i da postoi bi sakala da znam. Inaku poznavam mnogu luge sto ne sakaat da ja napravat, ama ne gledam tolku golema pricina da ne ja napravam, nisto strasno...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
30.7.2013 11:45:38   
JovanaJ
Inaku ne e zadolzitelna user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
30.7.2013 11:47:26   
Mihaela 2010
Zolva mi e trudna na 39 god pa ne go pravese toa...a moja prijatelka imase mnogu loso iskustvo,pa zatoa i prasuvam dali e zadolzitelno ili ne...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
30.7.2013 12:15:04   
Bethany
Во првата бременост не правив, ниту планирам со втората. И ниедно друго испитување кое не е задолжително.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
30.7.2013 12:20:17   
Goddess*
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

jas bi prasala dali e moralna ovaa Priska da se napravi??imam slusnato deka e i rizicna

So priskata nema nikakov rizik,toa e samo zimanje krv,nishto komplicirano,i potoa se e svedeno na tematika,a ako togas neshto ne se sovpaga(a vo 80% od zenite-pokazuva za nekakov mozen rizik) togash predlagaat za amniosinteza koja shto podetalno se otkriva ako postoi nekakov rizik so plodot...Vo deneshno vreme kade shto medicinata e mnogu podaleku razviena i kade moze bukvalno cela bremenost vnimatelno da se sledi(so razni testovi) ne gledam zoshto ne bi gi koristela site uslugi za pomirna bremenostuser posted image

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 30.7.2013 12:21:12 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
30.7.2013 12:23:46   
Mihaela 2010
(a vo 80% od zenite-pokazuva za nekakov mozen rizik)


Da na ova mislev,i pokaza mozen rizik,pa imase nekoi ispituvanja sto i se iskoplicira za na kraj da iskoci deka e se vo red...dolga i tazna prikazna ne bi sakala da ja komentiram
Inaku da i jas zdravje za vtoro ne bi pravela vakvi ispituvanja

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
30.7.2013 12:35:47   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*

Vo deneshno vreme kade shto medicinata e mnogu podaleku razviena i kade moze bukvalno cela bremenost vnimatelno da se sledi(so razni testovi) ne gledam zoshto ne bi gi koristela site uslugi za pomirna bremenostuser posted image

Па зависи кој како гледа на тоа што е помирна бременост. За мене мирна бременост е без дополнителни оптоварувања и тестирања и размислувања што ќе биде, како ќе биде. Значи ми создаваат дополнителен стрес.
А и ако направен итестови покажуваат зголемен ризик по здравјето на бебе, а сепак знаеме дека не може ништо да се превземе по тоа прашање, значи да се исправи работава со земање терапија пример, тогаш тие тестови ми се безсмислени, бидејќи во секој случај, бил ок тестот или не, нема да ме поттикне да го абортирам бебето свесно бидејќи МОЖЕБИ ќе се роди со некој дефект. Тоа е мојот став и размислување.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
30.7.2013 12:52:07   
Goddess*
Za mirna bremenost koga napishav pomisliv vo mislite da ne se sozdava nemir ili potochno recheno crvot da ne se stava bezpotrebno,vaka koga se ni e na tapet so medicinava,mozhe bez dopolnitelni nervozi da si ja vodi sekoja zena bezgrizno bremenosta,chisto informativno da si znaesh shto se sluchuva so plodot,a boze sachuvaj ako e neshto poserizno ,plod so anomalija,toa sve si e odluka na sekoja zena za ponata mu,dali takvo dete ke si prifati ili ne,ama ubavo e pred vreme da si znae chovek shto se sluchuva za tie devet meseci(sepak ne e malce da se mozga chovek)

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 30.7.2013 12:54:26 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
30.7.2013 13:37:49   
JovanaJ
Ako nekoj e resen deka po sekoja cena bi go rodil bebeto, togas nemora voopsto da se razmisluva za testov. Znaci ako si odgovorite pozitivo na prasanjeto dali bi go zadrzale deteto i pokraj toa sto ima anomalii togas e bezpredmetno da se pravi testot. Iako i da e taka, jas bi sakala da znam so sto tocno ke se soocam koga ke se rodi toa dete, znaci ako veke gi prifakam togas bi sakala da znam se, i da bidam odnapred podgotvena. Od toj aspekt navistina ne gledam nisto strasno vo testot.
Jas licno bi sakala da znam dali i koj e procentot na rizik (bez razlika dali i kolku e validen testot), bi pravela i amnio samo za da znam sto tocno se slucuva.
Kakvi i da se rezultatite, odlukata ke si bide nasa, ke se soocime so toa. Jas ne gledam pricina da go izbegnuvam toa. Jas ne bi sakala da rodam dete so anomalii zatoa i sakam da znam odnapred sto da ocekuvam. Sekako ne mi e ova mislenje kategoricno, no od bilo koj aspekt ne gledam pricina da ne se soocam so rabotite odnapred.

Kako i da e, ima li nekoj informacija za prasanjeto koe jas go postaviv gore? user posted image
Kolku vreme se ceka za rezultati od Priska na GAK? I koga e najdobro vreme da se odi, bidejki e bez zakazuvanje vo laboratorija?
ima nekoj sto go pravel testov sega skoro? user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
30.7.2013 15:33:05   
Melanija RR
Јас го правев на ГАК мислам беше март-април одприлика кога ја отворив темава,јави се во лабораторија на ГАК дали се закажува да не има измени ,јас чекав 1 недела резултат.Чини 350 ден,
Кај мене покажа ризик 1:331 а немав препорака за амино ,навистина испитување врз база на статистика.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

А и ако направен итестови покажуваат зголемен ризик по здравјето на бебе, а сепак знаеме дека не може ништо да се превземе по тоа прашање, значи да се исправи работава со земање терапија пример, тогаш тие тестови ми се безсмислени, бидејќи во секој случај, бил ок тестот или не, нема да ме поттикне да го абортирам бебето свесно бидејќи МОЖЕБИ ќе се роди со некој дефект. Тоа е мојот став и размислување.

Токму тоа ,а ако е касна бременост треба процедури за прекинување на бременост,а што ако покажаниот риик не е точен.Тоа би било тешка одлука во кој докажан случај би се согласила на абортус.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
30.7.2013 15:47:14   
JovanaJ
Melanija ti blagodaram mnogu.
Dali go imas brojot od laboratorija?
I dali se ceka mnogu, ima guzva? Vikaat mnogu rano ili pokasno da se odi podobro e...hmm


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
30.7.2013 16:08:40   
Melanija RR
Број ќе ти пратам во пп а лабораторијата работи до 18 часот, одсабајле одат и за скриен шеќер па може поспоро да оди.Види како ти е згодно поради жештинивеuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
30.7.2013 16:10:55   
JovanaJ
Ti blagodaram mnogu mi pomogna! user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
15.11.2013 12:31:47   
vezilka RR
Втор триместар:
Double Test: AFP + HCG или AFP + Free Beta hCG
*12 - 19 GS /AFP + слободен βHCG → PRISCA – 2

Triple Test : AFP + HCG + u-E3
*14 - 22 GS /слободен estriol uE3 + AFP + HCG → PRISCA – 3


Дали ова значи дека тестов можам да го правам во периодот од 12 до 19, или 14 до 22 недела? Некако мене ми се увртело дека се прави во 16 недела, а јас имам закажано кај докторот во претпоследниот ден од 16 недела. Да не го задоцнам ми е муабетот. И колку кошта на приватно, а колку се чека за закажување на ГАК за него. Ми закажува матичниот, или се јавувам таму на некој број?

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
15.11.2013 15:07:21   
Melanija RR
vezilka RR можеш и сите три да ги правиш.16 недела ти е во 2 и3 приска.
Јас ја правев втората во 18 недела,а сега по ново незнам колку се чека.Сликата со мерките треба да најмногу 3 дена стара па кога ќе одиш зависи кога ќе ти закаже тогаш пак на ехо.
Знам дека само ехото/скрининг во 12 недела во Систина било 3.000 а преку крв нешто помалку од ова.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
15.11.2013 15:09:35   
vezilka RR
Чекај, може ли со ехото од кај матичниот, во Авицена на пример. Прошлата бременост, така правев. Веројатно може.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
15.11.2013 15:18:34   
Melanija RR
Би требало да може ама провери цена мислам дека е солена а може грешамuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
18.11.2013 13:13:26   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebence19

jas sum od strumica i sakam da ve prasam za PRISKA testot, sakam da go napravam na drzavna vo sk , ama mojata maticna mi vika deka ne mozela da mi zakaze zatoa sto moralo taa da mi dade merki a za krv ke mi proverile bez zakazuvanje, se javiv vo drzavna mi vikaat mora da ti zakaze za krv , ako ne sakas taa da go meri plodot togas neka ti zakaze za merenje samo a od koga te izmerat ke ti zakazat i za krv, jas sakav na 2 dekemvri da zakazeme ama sega ne znam sto da pravam??? vie kako pominavte gi praqvevte li testovite, kako bese so maticnata?????



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
20.11.2013 18:59:12   
vezilka RR
Изгледа не се усогласени матичниве со ГАК денес мене матичниот ми рече не се закажувало. И сега што да правам. Јас кај матичниот имам закажано на 5, сакам тогаш да одам и во ГАК. Боже, е ова ме вади од такт нивната нрусогласеност.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
21.11.2013 8:06:59   
bebence19
i na mene mi se sluci istoto togas se javiv vo drzavna, i mi vikaat ic ne doagaj ako nemas zakazan termin, vika ako tvojot maticen ne moze da go izmere bebeto togas , neka ti zakaze tuka ke go izmerat i kazav na maticnata koja ima staro eho deka vo drzavna sakam na 4d barem mislam deka e 4d i mi zakaza vednas na 3 dekemvri kraj na 12 pocetok na 13 nedela , kaj nekoj dr Ljupco Petreski a ne mozam da doznaam nisto za nego pa eve uspatno da ve prasam deli nekoj imate iskustvo od kaj nego?

i taka vezilka objasni i na tvojata doktorka deka mora da ti zakaze ako e samo za laboratorija togas samo za toa ako e i za merenje taa dava samo za merenje a toj dr te pusta na laboratorija.

pozdrav

_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
1.12.2013 1:41:15   
sonc90
Dobro zenski jas imam zakazano za priska1 a sea citam deka trebalo skrining....znaci za da ispituvam priska prvo treba da pravam skrining? Ve molam za odgovor pobrzo zs zakazano mi e za priska1 na 20.12. Bub

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?