|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 13:19:09   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

Kolku pobrzo zaboravis i go ostavis ova zad sebe tolku podobro.Zivotot e pred tebe i moras da soberes sila za da vo tekot na ovaa godina povtorno zabremenis.Srekno!!!


znam... taka e...ama sega edna pauza za deca(planski ili neplanski) ke udrime za podolg vremenski period...neznam samo do koga...

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 13:21:58   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

mina_a frli gi apcinjata probaj da razgovaras so soprugot so nekoj najblizok . Jas koga imav spontan isto bev vo teska depresija se plasev duri da imam seks .Mozes samo taka da si ja vlosis zdravstvenata sostojba .


arh_diz na kolku meseci ti se sluci ova,vo poodminata bremenost bese?i sto ti kazaa od sto bilo seto toauser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Амниоцинтеза
23.1.2010 13:30:24   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: mina_m

jas pred nedela dena go pravev testot so amniosintezata i izleze bebeto daunce,ja prekinav bremenosta i seuste sum vo golem sok,se prasuvam sto zgresiv vo zivotot sto vaka mi se slucuvauser posted image


Мина...неможам ни да замислам како се чуствуваш...само сакам да ти кажам дека едноставно се случуваат такво раб, крени ја главата и мисли позитивно...скоро ке му се изнарадуваш на бебенце..а ние сме тука да те бодриме и бидеме со тебе!!!Незнам колку е соодветно да го кажам сега ова...но од искуство ја подржувам онаа“ Секое лошо за добро е, што и да е ке помине“...Дождот ке престане и ке те огрее најубаво Сонцеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Амниоцинтеза
23.1.2010 13:38:43   
marina82
MINA_m a kolku bese vrednosta na nuhalniot nabor kaj plodot?

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Амниоцинтеза
23.1.2010 13:42:33   
mina_m
daj boze Enika,ama nekoi raboti ne ni se slucuvaat kako sto nie sakame....tocno taka src ,sto i da e ke pomineuser posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Амниоцинтеза
23.1.2010 13:46:53   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: marina82

MINA_m a kolku bese vrednosta na nuhalniot nabor kaj plodot?

2,9mm..ne mislam da imas potreba od sekiracii pored ona sto go napisa ti za tvoeto bebe,obicno se gleda nuhalniot nabor i nosnata koska na bebeto i + PRISKA-testot

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Амниоцинтеза
23.1.2010 13:58:36   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: mina_m

daj boze Enika,ama nekoi raboti ne ni se slucuvaat kako sto nie sakame....tocno taka src ,sto i da e ke pomineuser posted image


Ама кога мислиме дека нема надеж...изненадувањето е најголемо...само пути си ги мислите и мисли и посвети се на нешто друго...ке видиш дека ке бидеuser posted image

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Амниоцинтеза
23.1.2010 14:02:22   
mina_m
thanks babyuser posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Амниоцинтеза
23.1.2010 14:16:54   
marina82
Mina-M kaj mene vrednosta bese 1.3mm no jas pravev amnio.. no bese plodovata voda pomesana so krv. izgleda dr. ne me bocnal ubavo. toj koga me gledase ne 4d ne mi spomna nikakva amnio.. jas sakav bidejki imame vo familija so down sind. i sega neznam dali ke ispadne rezultatot kako so treba toa me maci mene. inace me bocna 2 pati, i mirece za dve nedeli ako sakas uste ednas. znaci toj ne insistirase ni za prviot pat

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Амниоцинтеза
23.1.2010 14:22:47   
Еца
Марина КЛИК ТУКА имаме нешто околу ова

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Аминоцинтеза
24.1.2010 0:59:55   
HristinAntonio
mina ne se sekiraj..vujna mi posle 4 spontani ima dva sina...se ke bide!

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Аминоцинтеза
24.1.2010 7:27:37   
mina_m
ИЗВОРНА ПОРАКА: manja

jas znam eden slucaj kade sto majkata napravi amniocenteza, i testot bese negativen, t.e. fetusot normalen......
no bebeto ispadna daun. I sega pokraj dvete kjerki zdravi i pravi doagja tret clen vo familija isto kjerka, ama za zal so daun.
taka da neznam sto da kazam ponatamu.....znam deka vakvi raboti retko se slucuvaat, no sepak postojat


vakvi raboti se slucuvaat, dokolku neuspeseno i nestrucno  se izvrsi so amniosintezata moze da se dobie pogresen naod od seto ova....

(Одговор на членот manja)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Амниоцинтеза
24.1.2010 7:33:34   
mina_m
ИЗВОРНА ПОРАКА: marina82

Mina-M kaj mene vrednosta bese 1.3mm no jas pravev amnio.. no bese plodovata voda pomesana so krv. izgleda dr. ne me bocnal ubavo. toj koga me gledase ne 4d ne mi spomna nikakva amnio.. jas sakav bidejki imame vo familija so down sind. i sega neznam dali ke ispadne rezultatot kako so treba toa me maci mene. inace me bocna 2 pati, i mirece za dve nedeli ako sakas uste ednas. znaci toj ne insistirase ni za prviot pat


moj sovet ti e doklku sakas da ja povtoris istava postapka da ja napravis kaj drug doktor(postrucen)pred se konsultiraj  se na postrucno mesto dali smees povtorno da se bockas,se slucuva da ne uspee od prvpat ama treba golema vnimatelnost za vtorpat...

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Амниоцинтеза
27.1.2010 13:12:12   
marina82
denes mi se javija od Sistina i mi rekoa deka kletkite od plodovatat voda pocnale da rastat, i pokraj toa sto imase malo kolicestvo na krv vo plodovata voda.Sega me maci dali pokraj taa krv rezultatot ke ispadne kako sto treba. Nesto da ne pokaze nekakov drug rezultat. Dali mozebi znaete nekoj so isti vakov problem. Jas  koga me bocnaa ne paltiv bidejki doktorot mi rece deka amnioto ne mi bilo uspesno. SIgurno od Sistina ne se tolku bezobrazni da mi napravat nekoj test bezveze samo da mi gi zemat parite. Neznam so da mislam ,, nekako ovoj period se sum vo mislenje okolu toa.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Амниоцинтеза
27.1.2010 13:37:23   
mami
Марина а докторот кој те боцкаше не е од Систина? Па јави му се прашај го што во овој случај, или прашај некој друг доктор колку би можело да биде веродостојно ако извадената течност е помешана со крв. 

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Амниоцинтеза
27.1.2010 13:53:55   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: marina82

denes mi se javija od Sistina i mi rekoa deka kletkite od plodovatat voda pocnale da rastat, i pokraj toa sto imase malo kolicestvo na krv vo plodovata voda.Sega me maci dali pokraj taa krv rezultatot ke ispadne kako sto treba. Nesto da ne pokaze nekakov drug rezultat. Dali mozebi znaete nekoj so isti vakov problem. Jas  koga me bocnaa ne paltiv bidejki doktorot mi rece deka amnioto ne mi bilo uspesno. SIgurno od Sistina ne se tolku bezobrazni da mi napravat nekoj test bezveze samo da mi gi zemat parite. Neznam so da mislam ,, nekako ovoj period se sum vo mislenje okolu toa.


истото се случи и со ќерка на колешка на мајка ми.безвезе и направија тест во Систина колку да ја измузат повеќе.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Амниоцинтеза
27.1.2010 13:59:51   
marina82
profesorica, kazimi dali i bese dobar rezultatot? Dali i ona pravela amniocinteza.?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Амниоцинтеза
28.1.2010 13:46:11   
marina82
Dali nekoj slusnal za dr. MARJAN STOJOVSKI od klinika. Kakov dr. e toj?

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Амниоцинтеза
28.1.2010 16:18:54   
Sandric
Vaka go falat kako dosta strucen i vazi za takov, makar jas vo nekolku priliki go imam videno i ne mi se bendisuva kako covek. Mnogu nadmeno mi se odnesuva!!!
E sega moze so pacienti ne e takov, jas vo druga prilika go imam videno

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Амниоцинтеза
26.3.2010 16:04:17   
arh_diz
Jas koga lezev sega vo bolnica imase edna zena 22 godini cekase da se porodi i i rekle deka deteto ima Daunov sindrom taa ne pravela amnicitoza. Otkako se porodi deteto bese zivo i zdravo . Testovite za Daunov sindrom ne se sekogas tocni. Pred da se napravi amnicitoza treba da se sovetuvate so genetik

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Амниоцинтеза
27.3.2010 9:59:58   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Jas koga lezev sega vo bolnica imase edna zena 22 godini cekase da se porodi i i rekle deka deteto ima Daunov sindrom taa ne pravela amnicitoza. Otkako se porodi deteto bese zivo i zdravo . Testovite za Daunov sindrom ne se sekogas tocni. Pred da se napravi amnicitoza treba da se sovetuvate so genetik


PRISKA-testot ne sekogas tocno go dava rezultatot i golemi se sansite za lazen naod

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Амниоцинтеза
19.5.2010 12:55:33   
Miss36
Jas vo  21-va nedela pravev amniocinteza na klinika. Ne se sekavam na imeto na doktorkata,megutua mene taa procedura mi bese bolna bidejki imam  masno tkivo na stomakot i pogolema igla trebase. Plodovata voda ja odnesov vo MANU na ispituvanje bidejki na klinika ispituvaat do 20 nedela. Rezultatite mi bea gotovi za 2 dena,plodot nemase nikakvi hromozomski poremetuvanja i bev presrekna. No,za plakanjeto citam astronomski ceni ovde na forumot. Na klinika plativ 300 denari,a vo MANU 400 den. Znaci za 700 denari jas napraviv amniocinteza ,e imav modrica na stomak okolu 2 nedeli,i mi preporacaa magnezium po 500mg nekolku dena posle amnicintezta poradi grcenje na matkata.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Амниоцинтеза
9.7.2010 11:02:55   
arh_diz
Jas sum protiv amnicitoza. No dokolku se odlucite da pravite najdobro e da se napravi 12-16 gest. nedela , rizikot e pomal

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Miss36)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Аминоцинтеза
9.7.2010 11:19:56   
Sandric
12-16 nedela e rano za amniocenteza, sew pravi najcesto pomegu 18 i 20 nedela

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Амниоцинтеза
9.7.2010 11:23:12   
vesna1
Mina bas sega procitav i bas mi e zal za toa sto ti se slucilo. veruvaj mi podobro nego da imas takvo dete so posebni potrebi i cel zivot da go gledas kako pati. Inace da vi kazam od licno iskustvo xxx ostana bremena i i rekoa deka nuhalniot nabor e 2,..mm i da pravi obavezno amniocinteza. Pravese amniocinteza vo drzavna vo 18 nedela i dva casa posle zimanjeto pocna da i tece plodava voda. I pukna vodenjakot i bebeto umre i morase da pominuva niz poragaj.  Na kraj rezultatite bea super a bebeto go nemase. Znaci ne e taka bezalena procedura i ne bi ja preporacala nekoj da ja pravi bez potreba.
I jas sega koga bev bremena so Marta imam35god. ne ja pravev. Prevev priska koj pokaza nizok rizik, i nekolku pati 4D a Dimcev mi rece deka nemoze nikoj da mi garantira deka ke imam zdravo pravo bebe. Rizikuvav i fala bogu sve e vo red.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?