|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Аминоцинтеза
22.1.2010 18:35:36   
BEBICA
Draga marina a zosto si pravela aminocinteza, kolku jas znam ona se pravi na trudnici koi se nad 35 godini ili ti vleguvas vo grupa?izvni sto prasuvam.

< Поракaта ја уредил Julie -- 22.1.2010 18:40:04 >


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Аминоцинтеза
22.1.2010 20:31:31   
marina82
ne sum vo taa grupa. imam 27 godini, no vo familija od strana na maz mi ima vnuce so down sindrom.jas prethodno bev na nuhalno me ispituvase dr.Dimcev i se bese vo red, duri ni toj ne mi spomna za da pravam amnio.. no jas sakav da se osiguram. Inace vrednosta na vratniot nabor bese1.3 mm.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 1:30:45   
mina_m
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Draga marina a zosto si pravela aminocinteza, kolku jas znam ona se pravi na trudnici koi se nad 35 godini ili ti vleguvas vo grupa?izvni sto prasuvam.


bebica,so priska-test vo poveketo slucai  pokazuva lazen naod na pokaceno nivo na sloboden beta hcg vo krvta za visokorizicnost za daunov  ili edvarsov sindrom,ama  sto nemora da znaci deka taa trudnica nosi daunce,zatoa najsiguren metod e so amniosinteza,posto vo posledno vreme ovaa anomajila se ponasal kako normalen plod do krajot na bremenosta,taka da sega za sega najsigurna  e amniosintezata.....
sega vo ova vreme site ja koristat amniosintezata bez razlika na vozrasnata granica

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 5:33:47   
BEBICA
Ne e tocno deka site ja koristat.Se zavisi sepak i od starosnata granica i od drzavata.Vo Srbija aminocentezata se pravi posle 35 godina a plus e visokorizicna po plodot moze da dojde do spontan abortus.jas pravev dauble test a triple test ne posto ne vleguvam vo riicnata grupa.Ovaa informacija ja dobiv licno od geneticarot koj bese prisuten na duble testot a i koga mi gi davaa rezultatite.Se se odviva prema evropskite standardi, i oni gi postuvaat barem koga se raboti za ova.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 6:29:38   
mina_m
jas pak ke ti kazam deka sekoja trudnica sto ke izrazi zelba i sto saka da napravi amniosinteza ne i e stopirano,segde vo svetot mozes da ja primenuvas,a deka e visoko rizicna da,ama  samo 1% ,pred nekoe vreme bila taa granica nad 35 god pozelno da se izvrsi amniosinteza,megutoa vo denesno vreme,skoro sekoja trudnica go koristi ovoj naod,a i samite ginekolozi im do predlozuvaat za amniosinteza,tokmu od toa deka plodot nekogas se ponasa normalno vo tekot na celata bremenost.....

< Поракaта ја уредил mina_m -- 23.1.2010 6:32:24 >

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 9:06:32   
BEBICA
jas znam deka sekoja trudnica ima izbor no znam deka e so visok rizik.Jas samo kazav deka ovde ne se preporucuva na trudnicite koi ne se nad 35 godini.
A od druga strana jas imam informacija od genteticar ne od ginekolog i ne zboruvam od rakav.sekoja drzava raboti kako misli a jas znam deka Srbija gi ispolnuva barem za dubble test i triple test evropskite standardi i se vo cekor so niv.
A pokasno ke napisam kolkav e rizikot od pravanje na testot aminocinteza znam i deka ni on nemoze da ti dade 100% odgovor dali bebeto ke se rodi so neoj od sindromite kako sto e daunoviot sindrom ili edvardsoviot sindrom na primer.
Tolku od mene.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 9:22:38   
mina_m
src,kako mislis deka ne e sigurna amniosintezata za da potvrdi dali postoi anolmalija ili ne?jas znam deka i vo mk sega gi potiknuvaat trudnicite da odat na ovoj stepen,deka najsigurna e ovaa opcija,bas pred nekoj den razgovarav so drugarka mi deka i predlozil i na nea ginekologot da odi na amniosinteza i dve nejzini prijatelki(kaj razlicni ginekolozi),i pored se sto nuhalniot nabor e ok na bebeto i priska testot e vo normala...ima mnogu trudnici sto  go pominale ovoj procez a nemalo fala bogu nikakva nesakana posledica,jez da se potpisuvas tamu deka so tvoja soglasnost ja koristis amniosintezata ama toa za da doktorite se zastitat..ne e kojznae sto....

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 10:02:43   
BEBICA
jez da se potpisuvas tamu deka so tvoja soglasnost ja koristis amniosintezata ama toa za da doktorite se zastitat..ne e kojznae sto....Da ne e kojzae sto se dur ne se sluci nekoj spontan abortus zatoa ni eden doktor ne bi ti potpisal deka toa e 100% sigurno i tocno.

Дали амниоцинтезата може да открие ментална заостанатост?
НЕ. Амниоцинтезата само ја чита хромозомската структура на детето. Нормален кариотип на мажите е 46 xy, а на жените 46 xx. Некои хромозомски пореметувања проследени се со ментална ретардација (Даунов синдром)

Кај кордоцинтеза се пунктира папочната врвка најмалку 1 см од местото на кое папочната врвка се одвојува од постелката и аспирира мала количина на крв од папочната вена. Овие постапки се практикуваат само кај специфични бремености кои имаат во семесјтвото наследни хемоглобинопатии, фетални инфекции, итраутерина трансфузија на крв кај  фетална анемија, имунолошки болести... Ризикот вклучува и спонтан абротус, предвремено породување, крварење, инфекции, а се јавува кај  1 до 2 % .

Индикации за пренатална дијагностика:
  • возраст на мајката > 35. ( 37.) години
  • возраст на таткото > 42 ( 45.) години
  • хромозомопатија во семејството
  • абнормалности на хромозоми кај претходно родено дете или родител
  • претходно родени деца со повеќе малформацииmalformacijama
  • абнормалности откирени при ултразвук
  • други индикации


< Поракaта ја уредил Еца -- 23.1.2010 10:51:21 >


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 10:34:14   
mina_m
a za sto tocno???amniosintezata e tocna so sigurnost ne bi go pravele toa ako ne e tocna togas samo ke ja praktikuvaat priskata taa ne tocna pa znaci sepak 1%rizik postoi kako sto i ti kazav,a za potpisuvanje pacientkata se potpisuva" slucajno"da ne dojde do nekoja nesakana posledica,ama pak ke kazam mora takov zakon si imaat,sto znaci ne e tolku za panika, a za taa starosna granica od 35god bese od pred nekoja godina,sega veke ne e taka ,deka od prosta pricina sto neznaci ako trudnicata ima 35 god samo togas ima rizik da se ima daunce,toa moze da se sluci i na 20godisna,na 25godisna...ko na primer mene sto nikoj vo familija nemavme so vakov sindrom!!!!! i mislam podobro se dokazuva so iskustva odkolku so razliciti statii od net

< Поракaта ја уредил mina_m -- 23.1.2010 10:45:17 >

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 12:16:54   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: mina_m

jas pred nedela dena go pravev testot so amniosintezata i izleze bebeto daunce,ja prekinav bremenosta i seuste sum vo golem sok,se prasuvam sto zgresiv vo zivotot sto vaka mi se slucuvauser posted image


mina mila.....user posted image user posted image user posted image user posted image ,mnogu mi e zal,user posted image
zivotot ponekogas moze da bide mnogu nepraveden....

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 12:22:20   
profesorica
mina_m  и јас дури сега прочитав за ова...баш ми е кривоuser posted image user posted image user posted image ја имаш мојата подршка а кажи ми како си сега?

како се чувствуваш?


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 12:27:33   
arh_diz
mina_m mnogu mi e zal za toa sto ti se slucilo. Bidi hrabra zivotot prodolzuva ponataka

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 12:31:09   
mina_m
ahuser posted image user posted image user posted image se boram nekako da ziveam so seto toa sto go proziveav za ovie god,nemav ni vreme da se poraduvam za bremenosta ,that's life...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 12:35:02   
mother 29
lele mina nemoj taka mila..me rasplaka....ah zivot ..ah zena.......
ke imas ubavi momenti,ke imas sansa vtora da se raduvas cela bremenost..user posted image
nemoj da se sekiras,ti user posted image se molam..cuvaj si go zdravjeto sega ..pa posle ke vidis ke se naredat kockite

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 12:37:00   
arh_diz
mina_m svati go toa deka bebeto nebilo tvoe taka moralo da bide. Mislam deka potesko ke ti bese da se rodese takvo .Smiri se se ke pomine. Pak ke si zabremenis mlada si

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 12:45:04   
mina_m
fala mother na zborovite,ama zdravjeto mi e na stakleni noze od ovie bolnici,sega sum na nekoi depresivni apcinja malku da me drzat vo normala,gledam da sum popribrana malku da ne me primetat moite posto ne znaat voopsto za celava situacija nesakav da se nerviraat po cetrti pat.se boram kolku sto mozam ama slikite nemozam da si gi izbrisam od glava...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 12:48:54   
mother 29
user posted image

za mina

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 12:50:12   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

mina_m svati go toa deka bebeto nebilo tvoe taka moralo da bide. Mislam deka potesko ke ti bese da se rodese takvo .Smiri se se ke pomine. Pak ke si zabremenis mlada si


znam src,zatoa i odluciv za abortus,neplanirano ostanav trudna,se plasev da ostanam od predhodnite spontani i vednas koga doznav deka sum bremena go vidoa nuhalniot nabor i mi rekoa da pocekam nekolku nedeli da vidat dali e vo red ili ne ,ama jas pobarav amniosinteza odma da mi se napravi dokolku moze i po tri dena los rezultat.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 12:50:18   
arh_diz
mina_a frli gi apcinjata probaj da razgovaras so soprugot so nekoj najblizok . Jas koga imav spontan isto bev vo teska depresija se plasev duri da imam seks .Mozes samo taka da si ja vlosis zdravstvenata sostojba .
Za slednata bremenost boze zdravje ispitaj ja kompletno tvojata zdravstvena sostojba. Mozebi imas ti nekoj problem i zatoa se slucuva taka so bebinjata bar na mene taka mi objasnuvase ginekologot za prviot spontan.

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 23.1.2010 12:52:15 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 12:52:31   
mina_m
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

mina_m  и јас дури сега прочитав за ова...баш ми е кривоuser posted image user posted image user posted image ја имаш мојата подршка а кажи ми како си сега?

како се чувствуваш?fala vi zenski

< Поракaта ја уредил mina_m -- 23.1.2010 12:53:52 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 12:55:26   
mother 29
mina ,nemoj da drzis vo sebe..koga veke si resila da ne kazuvas na familijata...zboruvaj tuka so nas,sto sakas ,kolku sakas,za sto sakas ..samo da ti olesni tovarot barem za moment, malku........


(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 12:57:00   
jovanka
Kolku pobrzo zaboravis i go ostavis ova zad sebe tolku podobro.Zivotot e pred tebe i moras da soberes sila za da vo tekot na ovaa godina povtorno zabremenis.Srekno!!!

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 13:01:41   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

mina_a frli gi apcinjata probaj da razgovaras so soprugot so nekoj najblizok . Jas koga imav spontan isto bev vo teska depresija se plasev duri da imam seks .Mozes samo taka da si ja vlosis zdravstvenata sostojba .
Za slednata bremenost boze zdravje ispitaj ja kompletno tvojata zdravstvena sostojba. Mozebi imas ti nekoj problem i zatoa se slucuva taka so bebinjata bar na mene taka mi objasnuvase ginekologot za prviot spontan.


pa razgovarame so mm stalno,sekogas bil pored mene i me ostava da se iznaplacam za da mi olesni,po doktori kaj uste ne sme bile,dupe i reseto i dvajcata ne napravija i na kraj zdravi ko dren,nekogas si vikam podobro da imavme nekoj problem za da mozeme da go fiksame odkolku vaka da se macime za nisto ,site 4 bremenosti razlicni problemi izleguvaa,3bebinjata na patologija bea normalniuser posted image neznam stvarno sto e ova sto mi se slucuvauser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 13:10:42   
manja
jas znam eden slucaj kade sto majkata napravi amniocenteza, i testot bese negativen, t.e. fetusot normalen......
no bebeto ispadna daun. I sega pokraj dvete kjerki zdravi i pravi doagja tret clen vo familija isto kjerka, ama za zal so daun.
taka da neznam sto da kazam ponatamu.....znam deka vakvi raboti retko se slucuvaat, no sepak postojat

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Аминоцинтеза
23.1.2010 13:13:41   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

mina ,nemoj da drzis vo sebe..koga veke si resila da ne kazuvas na familijata...zboruvaj tuka so nas,sto sakas ,kolku sakas,za sto sakas ..samo da ti olesni tovarot barem za moment, malku........thanks again

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

/
Jana9

Koe od mesva vaset_o dete najmnogu saka da go jade?

Telesko (0%)

Svinsko (0%)

Jagnesko (0%)

Pilesko (0%)

Riba (0%)

Ne jade meso (100%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!