|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Амниоцинтеза
22.7.2014 15:03:21   
AnnaMolly RR
Приската ми покажа ризик од 1:180 за Даун, што е доста висок ризик.
Затоа и јас дефинитивно милион посто решив да одам на амниосинтеза, само се уште не сум одлучила дали приватно дали државно.
Има ли разлика колку брзо стигнуваат резултатите? Дали приватно се побрзо готови?
И ако има некој потазе информации колку е амнио во Систина, Ремедика или некоја друга приватна болница, ве молам пишете ми.



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Амниоцинтеза
23.7.2014 20:21:12   
AnnaMolly RR
Само да се јавам со мојата конечна одлука околу ова прашање.
Денес бев кај Марија Хаџи Лега на ГАК, таа малку ме смири зашто ми рече дека со бебето е се во најдобар ред, дури и нухалниот набор го измери 1,6 (а претходните двајца гинеколози го измерија 2,2 и 3,2).
Некаде за три недели од сега таа лично ќе ми ја прави амниосинтезата и држете среќа да биде се во ред.
Знам за ризикот кој си го носи самата процедура, ама спремна сум на тоа.
Темава ја исчитав три пати од почеток до крај и знам дека има и успешни и неуспешни приказни, се надевам мојата ќе биде во првите.
До тогаш ќе се опуштам колку што можам во следниве 3 недели и ќе се надевам дека се ќе биде во најдобар ред и ќе си имам здраво и право бебенце.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Амниоцинтеза
23.7.2014 20:53:34   
nataly86
AnnaMolly те сфакам потполно како е кога треба да донесиш некоја одлука каде нема паметен да пресечи секогаш имало и ќе има убави и неубави исходи.....уживај, опушти се доволно стрес веќе претрпи.....гали го мешето да си расти бебчето и искрено ти посакувам побрзо да заврши таа неизвезност....

user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Амниоцинтеза
23.7.2014 22:34:09   
Melanija RR
AnnaMolly RR имаш добри вести за овие 3 недели да се опуштиш да помине аминото и сигурна сум потоа ќе има најубава вест user posted image
За тебе и малото бебувче user posted image user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Амниоцинтеза
24.7.2014 17:22:11   
eni
AnnaMolly, jas se naogav vo slicna situacija. Mene mi izmerija nuhalen nabor od 2.8, sto prilicno ne zagrizi. Bidejki bev vo 12 nedela, ne sakav da cekam do 16 ta nedela za amnicinteza, pa se odluciv za Horion Biopsija vo Sistina kaj Dr. Dimcev. Postapkite se maltene slicni, pri horion biopsijata se zema primerok od placentata, a pri amniocintezata se zema primerok od plodovata voda. Vo sekoj slucaj, moite rezultati ispadnaa negativni, odnosno se iskluci sekoja moznost za hromozomski abnormalnosti. Sega sum vo 20 ta nedela i bev na skrining koj pomina vo najdobar red. Mnogu sreka i samo pozitivni misli

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Амниоцинтеза
7.10.2014 15:28:27   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: fragolina

Sakav da ja spodelam informacijava, mozebi za nekoj ke bide korisna koj sto e zasegnat so ovaa tema. kako sto pisav pogore po preporaka na doktorot napraviv NIFTY test koj za zal pokaza deka ima Daunov sindrom. Bidejki ovoj test ne e dijagnosticki vednas mi sovetuvaa da pravam amnio za da se potvrdi ili ospory Nifty testot. | zal pred da go doznam rezultatot od amnio dobiv infekcija od amnioto i mi pukna vodenjakot i dobiv porodilni bolki i morav da go rodam bebeto vo 20 nedela. Stigna i rezultatot od Amniosintezata i potvrdi deka ima daunov sindrom. So ova sakam da naglasam deka NIFTY e stvarno skap test megutoa mnogu posiguren od amnioto.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

fragolina жал ми е user posted image
Ќе биде и како совет и поука ако мое да пишеш како настана и зошто инфекцијата од амнио во тема ТУКА

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Fragolina, многу ми е жал, а дали можеби ти пишаа кои се причините што се појавил даунов синдром кај плодот? генетски мутации, неквалитетен ембрион или што:..?

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Loveableme, даунов синдром се појавува исклучиво како хромозомско нарушување, односно дополнителен генетски материјал на 21 хромозом. Дали едно бебе ќе има Даун или не се одредува во моментот на зачнување. Читав бајаги на оваа тема мене кога ми велеа дека можеби има Даун моето бебе.

ИЗВОРНА ПОРАКА: fragolina


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Fragolina, многу ми е жал, а дали можеби ти пишаа кои се причините што се појавил даунов синдром кај плодот? генетски мутации, неквалитетен ембрион или што:..?


Eve bas sega uste ednas go poglednav rezultatot za d avidam dali nesto sum propustila megutoa od izvestajot od MANU kade sto ja odnesovme plodovata voda pisuva deka e konstatiran daunov sindrom nema nikakvo drugo obrazlozenie. Megutoa koga ja odnese mazmi plodovata voda mu rekle dokolku treba ke ve vikneme da dadete krv. i posle 3 dena ni se javija i ni rekoa dvajcata roditeli da dademe krv. Nikoj ne ni kaza nisto megutoa nie prepostvuvame zosto ja baraat. Zatoa sto od plodovata voda go utvrdile daunot i sega im treba krv za da vidat dali e nesto genetski od roditelite. Koga go zema rezultatot mazmi prasal dali e nesto genetski mu rekle deka ne e, Dokolku e genetski ke pisuvalo. i sega samo tolku znam. Mnogu sum zbuneta i so ogromna bolksa vo dusava. Ako ima nekoja druga nesreknica kako mene so isto iskusvo neka pise pa ke spodelime informacija plus a i ke si ja kazeme makata aqko ne javno barem na forumov.

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Фраголина јас го изгубив бебето во 16 недела од непознати причини, едноставно умре. Го родив на ГАК со провокации. И мене ми велеа дека можеби има Даун па имав закажано Амнио, но не стигнавме до тоа. Знам дека сум надвор од темата, ама колку време чекаше за резултати од испитувањето?


ИЗВОРНА ПОРАКА: fragolina

za Nifty se ceka od 10 do 15 dena a mene mi se javija 13 den. A za vo MANU okolu edna nedela. Druga prednost na NIFTY testot ja gledam vo toa sto moze da se pravo od 10 do 22 nedela. taka da ako se napravi na 10 rezultatite ke stignat do 12 i ako se nedajboze pozitivni ke moze obicen abortus a ne vaka vo poodminata bremenost pa posle mora da pominuvame niz seto ona pominato na GAK sto veruvajte ne izleguva od glava .

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Сакаш да кажеш требало да го правите порано тестот? Никој не ви спомна за тоа порано да го направите? Баш ми е жал за се што ви се случува, но верувај ако имало Даун, подобро сега отколку да го родиш и цел живот да имате потешкотии во одгледувањето. Биди силнаuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Fragolina, многу ми е жал, не само за се што се случило, туку и како се случило. Барем да се изведело порано, да не се мачиш дополнително... Можам да замислам колку е страшно, имам другарка која имаше две киретажи во доцна бременост и навистина е хорор.

Важно ти си ок, и за 6 месеци ќе почнеш пак, и се ќе биде подобро. Твоето бебе допрва доаѓа, верувај во тоа!



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот eni)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Амниоцинтеза
12.4.2016 16:09:36   
butterfly 00
Fragolina kade pravese amiosinteza i kaj koj doktor ?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Амниоцинтеза
12.4.2016 22:09:02   
eni
Eve jas da go spodelam moeto iskustvo so amniocintezata. Na prviot skrining bese detektiran zgolemen nuhalen nabor I bidejki mojata Prva bremenost zavrsi so 25 ta nedela, poradi kompleksna kardiopatija na plodot, se odluciv za invazivna postapka.
Amniocintezata ja pravev kaj Dimcev vo sistina. Dva pati morase da me bocka, zatoa sto prviot pat ne izvadi dovoln material, megutoa se drugo bese vo najdobar red. Prviot den miruvav, a po 2 dena veke patuvav za Berlin. Rezultatite za sreka bea negativni, a procedurata pomina bez komplikacii.

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Амниоцинтеза
12.4.2016 22:48:38   
весник
Колку ти беше нухалниот набор??? И Димчев ти препорача амнио???
Ени извини што вака те прашувам...но како се откри таа комплексна кардиопатија???

< Поракaта ја уредил весник -- 12.4.2016 22:50:11 >

(Одговор на членот eni)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Амниоцинтеза
13.4.2016 0:11:27   
eni
Првата бременост ми ја водеше мојот матичен гинеколог. Сите контроли, скрининзи беа во ред, бебето одлично напредуваше, јас среќна, пресреќна. По препорака на една колешка, одлучив главниот скрининг(20-24 та недела) да го направам во Ремедика, кај др.Петрова. Морам да признаам дека бев толку самоуверена дека се е во ред, дали поради годините, тогаш имав 26 години, никаква фамилијарна историја на срцево проблеми, ни на крај памет не ми беше дека може да ми се случи тоа што се случи.
Докторката примети дека има комплексна срцева мана, транспозиција на главните крвни садови и ме препрати во Систина кај др.Драшко, кој е педијатар, специјалист за фетално ехо. Тој само ја потврди дијагнозата.
Потоа следуваше умртвување на плодот и индуциран пораѓај во 25 та недела.
После таа траума, во наредните две бремености бев преплашена, не знам колку не контроли направив кај различни доктори и мислам дека дури откако се родија, можев да се смирам.
Нухалниот набор кај вториот син беше 2.8 што е некоја горна граница, меѓутоа јас морав да бидам сигурна и секако доколку има нешто, да се открие што порано.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 160
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?