|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Амниоцинтеза
27.2.2014 17:04:06   
princessa
dobredojde na forumov majauser posted image .Koja logika e na 23g da go pravis toa ako nema prethodni indikacii. I plus na prviot skrinig se meri nuhalnata brazda i plus i preku krven test toa moze da se ispita ako treba. Amniocentezata doaga vo predvid koga rizikot e mnogu visok da se rodi dete so sindrom.Neznam koj doktor ti go kazal toa, da ne e za pari slucajno zasto cini dosta.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот majapeovski)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Амниоцинтеза
27.2.2014 17:24:53   
majapeovski
Veke mi pravea nuhalna brazda i analiza na krvta, i mi pokaza epten mal rizik od daunov sindrom , neznam sto da pravam, prasav i uste edna doktorka mi rece deka se preporacuva i na mladi majki da se napravi ovoj pregleduser posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Амниоцинтеза
27.2.2014 17:32:48   
princessa
znaci i jas na 23 godini za prvpat stanav majka, mene nitu nuhalna brazda ne mi merea nitu krv mi zemaa. A plus ti si 19nedeli bremena treba veke i vtoriot skrining da go pravis toj za organite i isto moze da se vidat mnogu raboti i zosto da pravis amniocenteza. Edna moja prijatelka pravese amniocenteza zasto bese 35 godini i se izleze vo red, a inaku mi rece deka i bilo mnogu stresno, zamisli ti stavaat igla vo stomak za da ti izvadat plodova voda. I na kraj kraista se e bozja volja, se sto izleguva na tie rezultati i od merenje na nuhalna translucencija i ispituvanje na hormoni vo krv i amniocenteza e VEROJATNOST deka da se rodi takvo dete ne daj boze e 1 sprema nekoj odnos. Nisto ne ti nudi 100%sigurnost i zatoa uzivkaj si. Ke si rodis zdravo i pravo dete, ic da ne se sekiras. Eve razgledaj jatemava i ponazadi i ke procitas sekakvi iskustva.
Ti posakuvam se najdobro i ne se zamaraj.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот majapeovski)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Амниоцинтеза
27.2.2014 17:35:11   
majapeovski
Ti blagodaram mnogu... user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Амниоцинтеза
28.2.2014 7:22:56   
bebence19
ako ti preporacale amniosinteza togas treba da napravis da strasno e no moze mnogu da otkrie najubavo e da ja napravis vo drzavna inaku ja pravcat eksperti koi sekoj den zemaat primerok daj boze da si ispadne se vo red. Nema lekar koj bi ti preporacal a da ne sumna vo nesto. Ne se plasi i napravi si kako sto ti rekle doktorite lesno e tuka od strana da ti diktirame ako ti preporacal lekar slusaj go. pozdrav

< Поракaта ја уредил bebence19 -- 28.2.2014 7:24:01 >


_____________________________

знам дека можеме :)

(Одговор на членот majapeovski)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Амниоцинтеза
28.2.2014 10:25:48   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

znaci i jas na 23 godini za prvpat stanav majka, mene nitu nuhalna brazda ne mi merea nitu krv mi zemaa. A plus ti si 19nedeli bremena treba veke i vtoriot skrining da go pravis toj za organite i isto moze da se vidat mnogu raboti i zosto da pravis amniocenteza. Edna moja prijatelka pravese amniocenteza zasto bese 35 godini i se izleze vo red, a inaku mi rece deka i bilo mnogu stresno, zamisli ti stavaat igla vo stomak za da ti izvadat plodova voda. I na kraj kraista se e bozja volja, se sto izleguva na tie rezultati i od merenje na nuhalna translucencija i ispituvanje na hormoni vo krv i amniocenteza e VEROJATNOST deka da se rodi takvo dete ne daj boze e 1 sprema nekoj odnos. Nisto ne ti nudi 100%sigurnost i zatoa uzivkaj si. Ke si rodis zdravo i pravo dete, ic da ne se sekiras. Eve razgledaj jatemava i ponazadi i ke procitas sekakvi iskustva.
Ti posakuvam se najdobro i ne se zamaraj.


Princeza,a koj toa moze da go potvrdi deka daunov sindrom se pojaviva vo 40-setite? Vo deneshno vreme na zal i kaj mladite se pojavuvaat razlichni deformiteti(iako spored istorijata na familijata nemalo takov sluchaj).So PRISKA testot poveke mu doaga tematsko otkrivanje,megutoa skriningot shto se pravi i te kako moze da pokaze ako postoi nekakov rizik ili ne,preku nosnata koska na plodot.Ako sepak doktorot reshil deka treba da se pravi,znachi treba(mada jas bi napravila i bez da mi rechat samite doktori,chisto radi sebe),taka da ne mozesh da rechesh amniocentezata nema nikakva garancija koga 99% dava tochni rezultati.

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Амниоцинтеза
28.2.2014 10:41:11   
princessa
jas ne rekov deka treba da se pravi samo vo 40tite, ama kako i da e nad 35 godini ako e trudnicata veke spaga vo rizicna grupa(barem taka se klasificiraat od ginekolozite), i zatoa skoro na site im se preporacuva da se pravi ako prethodno i dr.ispituvanja pokazale deka postoi nekakov rizik. Jas zboruvav so mojot ginekolog za ispituvanje na daunov sindrom i toj mi rece deka nikoe ispituvanje ne pokazuva 100% sigurnost. Jas se isplasiv so vtorata bremenost zasto ni nuhalna brazda ne mi merea nitu pak ispituvanje preku krv mi pravea. I mene taka mi rece ginekologot deka imalo zeni na koi amniocentezata im pokazal rizik i tie abortirale usvari predvreme rodile-taka se odlucile da go isfrlat plodot. Nekoj plod za vreme na site ispituvanje sa pokazuva kako zdrav se do poragajot pa nakraj se raga dete so daun. I ajde da ne odime predaleku, bez raspravii. Na kraj kraista sekoj si odlucuva a bidejki se bi napravile za zdravo dete bi gi napravile i site ispituvanja zasto sme nemirni i se ufilmuvame.
I sto ako pokaze deka verojatnosta e 1sprema 5000 ili sprema 200?

i plus nie sme tuka samo mislenja da davame ne sme doktori, moze da ima i nekoj doktor de koj li znae. Sekoj si odlucuva za sebe. Da bese internetot lekar nemase oni nitu da postojat.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*


ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

znaci i jas na 23 godini za prvpat stanav majka, mene nitu nuhalna brazda ne mi merea nitu krv mi zemaa. A plus ti si 19nedeli bremena treba veke i vtoriot skrining da go pravis toj za organite i isto moze da se vidat mnogu raboti i zosto da pravis amniocenteza. Edna moja prijatelka pravese amniocenteza zasto bese 35 godini i se izleze vo red, a inaku mi rece deka i bilo mnogu stresno, zamisli ti stavaat igla vo stomak za da ti izvadat plodova voda. I na kraj kraista se e bozja volja, se sto izleguva na tie rezultati i od merenje na nuhalna translucencija i ispituvanje na hormoni vo krv i amniocenteza e VEROJATNOST deka da se rodi takvo dete ne daj boze e 1 sprema nekoj odnos. Nisto ne ti nudi 100%sigurnost i zatoa uzivkaj si. Ke si rodis zdravo i pravo dete, ic da ne se sekiras. Eve razgledaj jatemava i ponazadi i ke procitas sekakvi iskustva.
Ti posakuvam se najdobro i ne se zamaraj.


Princeza,a koj toa moze da go potvrdi deka daunov sindrom se pojaviva vo 40-set_ite? Vo deneshno vreme na zal i kaj mladite se pojavuvaat razlichni deformiteti(iako spored istorijata na familijata nemalo takov sluchaj).So PRISKA testot poveke mu doaga tematsko otkrivanje,megutoa skriningot shto se pravi i te kako moze da pokaze ako postoi nekakov rizik ili ne,preku nosnata koska na plodot.Ako sepak doktorot reshil deka treba da se pravi,znachi treba(mada jas bi napravila i bez da mi rechat samite doktori,chisto radi sebe),taka da ne mozesh da rechesh amniocentezata nema nikakva garancija koga 99% dava tochni rezultati.




< Поракaта ја уредил princessa -- 28.2.2014 10:51:19 >


_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Амниоцинтеза
28.2.2014 11:14:39   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

jas ne rekov deka treba da se pravi samo vo 40tite, ama kako i da e nad 35 godini ako e trudnicata veke spaga vo rizicna grupa(barem taka se klasificiraat od ginekolozite), i zatoa skoro na site im se preporacuva da se pravi ako prethodno i dr.ispituvanja pokazale deka postoi nekakov rizik. Jas zboruvav so mojot ginekolog za ispituvanje na daunov sindrom i toj mi rece deka nikoe ispituvanje ne pokazuva 100% sigurnost. Jas se isplasiv so vtorata bremenost zasto ni nuhalna brazda ne mi merea nitu pak ispituvanje preku krv mi pravea. I mene taka mi rece ginekologot deka imalo zeni na koi amniocentezata im pokazal rizik i tie abortirale usvari predvreme rodile-taka se odlucile da go isfrlat plodot. Nekoj plod za vreme na site ispituvanje sa pokazuva kako zdrav se do poragajot pa nakraj se raga dete so daun. I ajde da ne odime predaleku, bez raspravii. Na kraj kraista sekoj si odlucuva a bidejki se bi napravile za zdravo dete bi gi napravile i site ispituvanja zasto sme nemirni i se ufilmuvame.
I sto ako pokaze deka verojatnosta e 1sprema 5000 ili sprema 200?

i plus nie sme tuka samo mislenja da davame ne sme doktori, moze da ima i nekoj doktor de koj li znae. Sekoj si odlucuva za sebe. Da bese internetot lekar nemase oni nitu da postojat.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*


ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

znaci i jas na 23 godini za prvpat stanav majka, mene nitu nuhalna brazda ne mi merea nitu krv mi zemaa. A plus ti si 19nedeli bremena treba veke i vtoriot skrining da go pravis toj za organite i isto moze da se vidat mnogu raboti i zosto da pravis amniocenteza. Edna moja prijatelka pravese amniocenteza zasto bese 35 godini i se izleze vo red, a inaku mi rece deka i bilo mnogu stresno, zamisli ti stavaat igla vo stomak za da ti izvadat plodova voda. I na kraj kraista se e bozja volja, se sto izleguva na tie rezultati i od merenje na nuhalna translucencija i ispituvanje na hormoni vo krv i amniocenteza e VEROJATNOST deka da se rodi takvo dete ne daj boze e 1 sprema nekoj odnos. Nisto ne ti nudi 100%sigurnost i zatoa uzivkaj si. Ke si rodis zdravo i pravo dete, ic da ne se sekiras. Eve razgledaj jatemava i ponazadi i ke procitas sekakvi iskustva.
Ti posakuvam se najdobro i ne se zamaraj.


Princeza,a koj toa moze da go potvrdi deka daunov sindrom se pojaviva vo 40-set_ite? Vo deneshno vreme na zal i kaj mladite se pojavuvaat razlichni deformiteti(iako spored istorijata na familijata nemalo takov sluchaj).So PRISKA testot poveke mu doaga tematsko otkrivanje,megutoa skriningot shto se pravi i te kako moze da pokaze ako postoi nekakov rizik ili ne,preku nosnata koska na plodot.Ako sepak doktorot reshil deka treba da se pravi,znachi treba(mada jas bi napravila i bez da mi rechat samite doktori,chisto radi sebe),taka da ne mozesh da rechesh amniocentezata nema nikakva garancija koga 99% dava tochni rezultati.




Zatoa
si postojat struchni doktori shto specijalno samo tie mozhat da ja izvrshuvaat amnicentezata(shto se garantira 99% tochen rezultat) taka da ako TOJ struchen ne ja izvrshi amniocentezata normalno deka mozhe postapkata da izleze neuspeshna.Ama pak mene mi zabode vo ochi shto ja sovetuvash chlenkava da go izgugla doktorot i da si uziva vo bremenosta,oti spored tebe ne postoi rizik(opishuvajki ja tvojata storija)user posted image ,iako pored se ima preporaka od doktor...

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Амниоцинтеза
28.2.2014 12:10:43   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: majapeovski

Veke mi pravea nuhalna brazda i analiza na krvta, i mi pokaza epten mal rizik od daunov sindrom , neznam sto da pravam, prasav i uste edna doktorka mi rece deka se preporacuva i na mladi majki da se napravi ovoj pregleduser posted image


Дискусијата е за ова.Зошто да се прави амино ако резултатите се уредни?Тогаш зошто се прават тие испитувања?Штом е така сите да одиме директно на амино

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот majapeovski)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Амниоцинтеза
28.2.2014 12:33:31   
princessa
procitaj pogore vo postot od clenkata pa ke vidis deka pisuva "epten mal rizik"
ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*


ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

jas ne rekov deka treba da se pravi samo vo 40tite, ama kako i da e nad 35 godini ako e trudnicata veke spaga vo rizicna grupa(barem taka se klasificiraat od ginekolozite), i zatoa skoro na site im se preporacuva da se pravi ako prethodno i dr.ispituvanja pokazale deka postoi nekakov rizik. Jas zboruvav so mojot ginekolog za ispituvanje na daunov sindrom i toj mi rece deka nikoe ispituvanje ne pokazuva 100% sigurnost. Jas se isplasiv so vtorata bremenost zasto ni nuhalna brazda ne mi merea nitu pak ispituvanje preku krv mi pravea. I mene taka mi rece ginekologot deka imalo zeni na koi amniocentezata im pokazal rizik i tie abortirale usvari predvreme rodile-taka se odlucile da go isfrlat plodot. Nekoj plod za vreme na site ispituvanje sa pokazuva kako zdrav se do poragajot pa nakraj se raga dete so daun. I ajde da ne odime predaleku, bez raspravii. Na kraj kraista sekoj si odlucuva a bidejki se bi napravile za zdravo dete bi gi napravile i site ispituvanja zasto sme nemirni i se ufilmuvame.
I sto ako pokaze deka verojatnosta e 1sprema 5000 ili sprema 200?

i plus nie sme tuka samo mislenja da davame ne sme doktori, moze da ima i nekoj doktor de koj li znae. Sekoj si odlucuva za sebe. Da bese internetot lekar nemase oni nitu da postojat.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*


ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

znaci i jas na 23 godini za prvpat stanav majka, mene nitu nuhalna brazda ne mi merea nitu krv mi zemaa. A plus ti si 19nedeli bremena treba veke i vtoriot skrining da go pravis toj za organite i isto moze da se vidat mnogu raboti i zosto da pravis amniocenteza. Edna moja prijatelka pravese amniocenteza zasto bese 35 godini i se izleze vo red, a inaku mi rece deka i bilo mnogu stresno, zamisli ti stavaat igla vo stomak za da ti izvadat plodova voda. I na kraj kraista se e bozja volja, se sto izleguva na tie rezultati i od merenje na nuhalna translucencija i ispituvanje na hormoni vo krv i amniocenteza e VEROJATNOST deka da se rodi takvo dete ne daj boze e 1 sprema nekoj odnos. Nisto ne ti nudi 100%sigurnost i zatoa uzivkaj si. Ke si rodis zdravo i pravo dete, ic da ne se sekiras. Eve razgledaj jatemava i ponazadi i ke procitas sekakvi iskustva.
Ti posakuvam se najdobro i ne se zamaraj.


Princeza,a koj toa moze da go potvrdi deka daunov sindrom se pojaviva vo 40-set__ite? Vo deneshno vreme na zal i kaj mladite se pojavuvaat razlichni deformiteti(iako spored istorijata na familijata nemalo takov sluchaj).So PRISKA testot poveke mu doaga tematsko otkrivanje,megutoa skriningot shto se pravi i te kako moze da pokaze ako postoi nekakov rizik ili ne,preku nosnata koska na plodot.Ako sepak doktorot reshil deka treba da se pravi,znachi treba(mada jas bi napravila i bez da mi rechat samite doktori,chisto radi sebe),taka da ne mozesh da rechesh amniocentezata nema nikakva garancija koga 99% dava tochni rezultati.




Zatoa
si postojat struchni doktori shto specijalno samo tie mozhat da ja izvrshuvaat amnicentezata(shto se garantira 99% tochen rezultat) taka da ako TOJ struchen ne ja izvrshi amniocentezata normalno deka mozhe postapkata da izleze neuspeshna.Ama pak mene mi zabode vo ochi shto ja sovetuvash chlenkava da go izgugla doktorot i da si uziva vo bremenosta,oti spored tebe ne postoi rizik(opishuvajki ja tvojata storija)user posted image ,iako pored se ima preporaka od doktor...



< Поракaта ја уредил princessa -- 28.2.2014 12:34:08 >


_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Амниоцинтеза
28.2.2014 13:44:48   
Goddess*
Pa rizik e rizik,dali mal ili golem ,rizik e..zatoa postojat posoodvetni ispituvanja za da se utvrdi toj rizik neli???

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Амниоцинтеза
28.2.2014 15:07:38   
majapeovski
Najiskreno neznam kako da vi objasnam...user posted image vo 13 nedela bev na eho vo drzaVna i mi zemaa krv za prisca testot, mi rekoa deka se e vo red so bebeto, otkako gi zemav rezultatite doktorot mi kaza deka postoi mnogu mal rizik da se rodi dete so daunov sindrom.. Sega povtorno mi zakaza za edna nedela pak vo drzavna, mi spomna za toa za amniocintezata, i bidejki mazmi bese da go zeme upatot ne go ni prasal dali e toa ili mozebi e samo obicen skrining... na prethodniot upat pisuvase deka e za prisca i eho, a sega samo pisuva deka e nadzor na normalna prva bremenost.. Mozebi i gresam, mozebi ne se raboti za toa.. No bidejki prethodno go spomna i so dr doktorka razgovarav za toa i taa mi rece deka na site od ovaa godina pak natamu se preporacuvalo da se pravi amnio ..a sepak mn sum mlada da ima takov rizik.. imam samo 23 godiniuser posted image

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Амниоцинтеза
28.2.2014 23:00:20   
Melanija RR
majapeovski што пишува на резултатот кои вредности стојат?Не дека ќе изиграваме доктори туку кога веќе имаме различни дискусии врз база на кој резултат се прави амнио би било добро да пишеш

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот majapeovski)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Амниоцинтеза
1.3.2014 12:09:48   
kromitce
da se priklucam na diskusijava...prvoto dete go rodiv na 27 i togas ne se ni zamarav so priska, skrining i sl.....e sega koga ostanav bremena so vtorovo veke imav 37 i doktorot insistirase na amniocinteza iako priskata i skriningot bea ok....mnogu se razmisluvav dali da pravam ili ne so ogled na toa sto i samata postapka si nosi odreden rizik...gi razgleduvav posledicite sta bi bilo kad bi bilo...ako pokaze nesto dali da go rodam ili ne...resiv so majka priroda nema igracka a i onaka ne bi se odlucila na abortus...i ne napraviv iako doktorot nekolku pati mi napomena.....
ama sekoj si znae za sebe.....jas taka odluciv....

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Амниоцинтеза
1.3.2014 17:35:17   
vezilka RR
Јас со прашањето дали да правам амнио или не се занимавав пред некој месец. Имено, и мене матичниот ми предложи да направам заради годините, имам 36. И јас отидов кај докторката кај која се решив да го правам амниото и таа пред да се фати за работа прво ми направи скрининг, тоа беше во 19 недела. На скринингот следеше дваесетина точки кои би покажале некакво отклонување, доколку плодот има аномалии. Тогаш таа така ми објасни, годините, според најновите истражувања повеќе не се сметаат за ризик фактор толку колку генетиката. О плус апаратурата за скрининг е мнооогу поусовршена, па забележува и многу помали отклонувања. Ми рече јас не гледам ниту една причина за амнио. А амниото само по себе е ризик кој никој не може да го предвиди, и плус како ризик плус кај мене ми ја наведе и мојата ситуација со покачените димери и тоа што во тој момент бев на аспирин, рече тоа може да го зголеми ризикот од непредвидени ситуации при амниото. Ми препорача уште еден скрининг во 21 недела, кога ќе може да види уште неколку критични точки. После рој скрини г, кога повторно не виде ниру едно отклонување, јас се решив да не правам амнио само поради годините.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 1.3.2014 17:39:10 >


_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот kromitce)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Амниоцинтеза
3.4.2014 22:41:04   
Milicka27
Мамиии како ми сте вечерва???Јас имам едно прашање до вас....Како што знаете бремена сум со близнаци зачнати по пат на вештачко оплодување, имам 35 години и спаѓам во онаа ризична група па и во Плодност разговарав па најверојатно ќе треба да се направи амниоцентеза заради сигурност, а и пред тоа јас сакав да направам присца и амниоцентеза заради сигурност и заради ризичноста, имам 35 години, вештачки сум оплодена и носам близнаци...Со докторот сеуште немам убаво разговарано што како па дали можи вие да ми кажете вашите искустава пошто се наближва времето па сакам да се информирам а ме фаќа страв user posted image ....Поздрав до вас и добра ноќ....


(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Амниоцинтеза
4.4.2014 9:42:41   
blue_blue
Миличка 27, јас бев во точно иста ситуација како тебе пред точно 6 години. На мое инсистирање правев амниоцинтеза. По однос на PRISCA мое мислење е дека е фрлање пари (јас го правев) затоа што тоа е само математичка веројатнпст базирана на математички формули за веројатност (со нормално нели венсени одередни параметри) која кажува колкава е веројатноста бебето да има малформации. За мене тоа е тотално глупо еве зошто: да речеме дека на тестот ќе излезе дека веројатност твојот плод да има малформации е 1 спрема 1.000.000 И математички тоа е многу мала веројатност, ама замисли ти баш да се потревиш во тие 1. Баш ќе ти биде гајле дека твојата единица е еден во милион. По однос на амниоцинтеза, мојот став беше и сеуште е дека тоа МОРА да се направи. Без разлика на години, без разлика на веројатност за малформации. Ова е само мое мислење зошто јас не би можела да се грижам за дете со посебни потреби во Македонија. Мојата логика беше дека сакам да знам дали е се во ред со децата затоа што ако не е тогаш секако ќе ја прекинам бременоста, а само со амнио 100% се утврдуваат хромозомски малформации (даунинг синдром, трисомија 21 и уште нешто - не ми текнува што). Сите други методи даваат 80% точност. Имам познаничка која има родено близначки исто зачнати со ИФВ и едното девојче е со дауниг синдром другото е перфектно здраво. Јас не би сакала тоа никогаш да ми се случи.
По однос на амнио за ризици, види си, прашај си, информирај се. Јас додјов до заклучок дека се 3 главни ризици: 1. инфекција поради недобро стерилизирана игла (одма го исклучив ова како можен ризик зошто во денешно време е неверојатен) 2. можност од повреда на плодот со иглата - ова може да се случи ако лекарот е нестручен (јас избрав лекарка на која ова и е субспецијалност и се помина во најдобар ред) 3. може да дојде до истекување на плодова вода. Ова веќе може да е проблем односно зависи колку ќе биде тоа истекување, мене докторв ми рече дека искустевно многу ретко скоро никогаш ова се случува, а ако се случи се давала некаква терапија за обновување на водата (таа секако се обновува нели од што плодот мочка) и се препорачува мирување и би требало да е ОК. Има статистики според  кои жени на кои им била направена амниоцинтеза после тоа имале спонтан. Кај ниту еден од овие случаи лекарите не можат со сигурност да потврдат дека е како резултат на амнио туку сметаат дека тоа секако ќе се случело. Самата постапка е безболна, освен убодот од иглата која болка ти е како било кој убод од игла. Ја зиведува лекар и сестра. Сестрата со сондата од ехо го бутка плодот на една страна од амниотската кеса, и кога е плодот на безбедно лекарот со игла ја боцка амниотската кеса и со шшриц извлекува течност. Кај тебе (исто како и кај мене) бидејќи се работи за два неидентични плодови ќе треба два пати да ја повторат постапката за да може да земат материјал од двата плода. Потоа се вади иглата, го стерлизираат местото со алкохол или бетадин и ти ставаат стерилен фластер. Мене не ми беше јасно како тоа од водата они земаат генетски материјал од плодот и докторката ми објасни дека во водата има отпадоци од кожата која се лупи, влакненца ако плодот веќе ги има развиено по телцето и дека они тоа го изолираат од водата. Исто не ми беше јасно како ќе знае кој материјал од кој плод е, особено ако девте испаде дека се од ист пол (како што испадна кај мене пошто со амнио бидејќи ги гледаат хромозомите ќе ти кажат и со 100% точност кој е полот на децата) и докторката ми објасни дека ги бележи епруветите - плод кој го носам лев во стомакот и плод кој го носам десно бидејќи тие никогаш не може да ја сменат положбата во стомак. Ова ми беше многу интересно. По амнио ќе те прати дома и ќе ти препорача да мируваш два-три дена. Резулати имаш за некои 2 недели.

(Одговор на членот Milicka27)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Амниоцинтеза
9.4.2014 20:45:59   
Milicka27
blue_blue како прво најмногу ти благодарам на деталниот опис и на цела искреност и поддршка што ја почувствував во пораката, барем знам дека не сум сама и има некој сличен на мене....Јас значи премногу сум испаничена, сакам да се смирам и да мислам најдобро но не можам...А што се однесува до ризиците од амниоцентезата си ја одбрав Приватната болница Плодност во Битола пошто знам, им вреувам има премногу успешни дела зад нив па не сакам да ризикувам и да одам на државна, па недај боже да се случи нешто никогаш нема да си простам....user posted image Се надевам се ќе помине како што треба...user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Амниоцинтеза
16.4.2014 18:44:08   
soroma
Девојки здраво....добив инфо дека постои тест преку крв кој чини 1000еур и се испитува во странство. Се вика NIFTY тест и кај нас има извесен доктор што е застапник. Да напоменам дека овој тест НЕ Е Приска туку се испитува ДНК на детето преку крвта на мајката од 10 гестациска недела па до 24 мислам. Нема никаков ризик за мајката и бебето, бидејќи е обично земање крв. Јас го најдов на интернет но мислев дека само во странство има, но пред некое време во Систина ми кажаа дека има кај нас Доктор кој ја праќа крвта во лабараторијата.
Ако некоја членка има искуство со тестот, ја молам да пише, јас сум на мисла да го направам.....
Поздрав

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 16.4.2014 22:06:28 >

(Одговор на членот Milicka27)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Амниоцинтеза
16.4.2014 22:07:34   
Melanija RR
Новата тема NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза? може да ја најдете ТУКА=КЛИК

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот soroma)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Амниоцинтеза
27.4.2014 11:14:27   
soroma
Melanija blagodaram.
Sekoj sto e zainteresiran neka prasa...iako jas citav deka testov NIFTY e so visoka tocnost i senzitivnost...sepak so moeto iskustvo na 2 abirtusi a pricina nikakva po site ispituvanja...se resiv za Amnio kako edinstven DIJAGNISTICKI test so 99%tocnost.NIFTY ako pokaze pozitivno sepak se odi na amnio bidejki NIFTY e screening test i na nego pisuva deka ne e dijagnostocki.
Jas imam druga dilema sega od koga odluciv A Amnio...primam Clexane 20mg i Apspirin 100 vekje 90 dena a hemostaza i dimeri se uredni....no preventivno.Se mislam kako ke bide pri procedurata Amnio da ne slucajno dojde do komplikacii poradi niv...sega koga se bockam racete se so hematomi pod koza i ne pominuvaat....ako ima nekoj iskustvo so ova neka mi kaze dali imal nedaj boze komplikacija na Amnio a bil pod vakva terapija.
Vi posakuvam mirna bremenost.Pozz

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Амниоцинтеза
27.4.2014 11:24:57   
soroma
Majapeovski ma toj Prisca test e ziva glupost.Dava lazno poItiven rezultat.i ne mi e jasno zosto go davaat....mene iskusni doktori mi kazaa deka se zasniva na matematicka formula i gi panci site...i posle gi teraat na amnio.Na tvoi godini sansite za Daun de prdmnogu mali osven ako imas vo Familija dete so Daun....
No ako sakas da si mirna....napravi si.Nie tuka ne sme doktori ama sme prilicno dobri:)jas bi im dala diplomi na zenskive.Pisi sto napravi do sega....pozz

(Одговор на членот majapeovski)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Амниоцинтеза
22.7.2014 8:44:47   
AnnaMolly RR
Еве сум јас со рапорт после вчерашниот преглед за нухален набор. И овој доктор го потврди истото, дека наборот е бајаги висок.
АМА ми рече дека - бебево има формирано носна коска и четврта мозочна комора, а бебињата со Даун немаат ова формирано.
Исто така, мерките на рацете и нозете му се одлични, а кај бебињата со Даун се многу пониски мерките.
Се друго што измери матичната и Коркоманов е одлично, се се развива како што треба.
Второ АМА ако на Приската денес што ќе имам резултат се покаже и најмал сомнеж за аномалија, да правам амнио.
И двајцата доктори ме советуваа да правам амнио за да ми биде мирна главата, а мене малку ми е страв.
Кажете каде сте правеле вие, ако има некоја што правела, и во која недела се прави.
Јас решив дефинитивно да ја правам, за да сум мирна.
Ве молам за искуства каде, кој ......

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот soroma)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Амниоцинтеза
22.7.2014 10:26:33   
blue_blue
AnnaMolly, еве ти го мојот пост од погоре за амнио. Инаку мене ми правеше Катерина Станкова (има приватна ординација ИНА и се вика) и за тоа имам пишано неколку постови погоре, на претходната страна ќе го најдеш мојот пост. Други доктори ти се Димчев и Адела Попстефанија. Пиши што ќе напртавиш.

На мое инсистирање правев амниоцинтеза. По однос на PRISCA мое мислење е дека е фрлање пари (јас го правев) затоа што тоа е само математичка веројатнпст базирана на математички формули за веројатност (со нормално нели венсени одередни параметри) која кажува колкава е веројатноста бебето да има малформации. За мене тоа е тотално глупо еве зошто: да речеме дека на тестот ќе излезе дека веројатност твојот плод да има малформации е 1 спрема 1.000.000 И математички тоа е многу мала веројатност, ама замисли ти баш да се потревиш во тие 1. Баш ќе ти биде гајле дека твојата единица е еден во милион. По однос на амниоцинтеза, мојот став беше и сеуште е дека тоа МОРА да се направи. Без разлика на години, без разлика на веројатност за малформации. Ова е само мое мислење зошто јас не би можела да се грижам за дете со посебни потреби во Македонија. Мојата логика беше дека сакам да знам дали е се во ред со децата затоа што ако не е тогаш секако ќе ја прекинам бременоста, а само со амнио 100% се утврдуваат хромозомски малформации (даунинг синдром, трисомија 21 и уште нешто - не ми текнува што). Сите други методи даваат 80% точност. Имам познаничка која има родено близначки исто зачнати со ИФВ и едното девојче е со дауниг синдром другото е перфектно здраво. Јас не би сакала тоа никогаш да ми се случи.
По однос на амнио за ризици, види си, прашај си, информирај се. Јас додјов до заклучок дека се 3 главни ризици: 1. инфекција поради недобро стерилизирана игла (одма го исклучив ова како можен ризик зошто во денешно време е неверојатен) 2. можност од повреда на плодот со иглата - ова може да се случи ако лекарот е нестручен (јас избрав лекарка на која ова и е субспецијалност и се помина во најдобар ред) 3. може да дојде до истекување на плодова вода. Ова веќе може да е проблем односно зависи колку ќе биде тоа истекување, мене докторв ми рече дека искустевно многу ретко скоро никогаш ова се случува, а ако се случи се давала некаква терапија за обновување на водата (таа секако се обновува нели од што плодот мочка) и се препорачува мирување и би требало да е ОК. Има статистики според кои жени на кои им била направена амниоцинтеза после тоа имале спонтан. Кај ниту еден од овие случаи лекарите не можат со сигурност да потврдат дека е како резултат на амнио туку сметаат дека тоа секако ќе се случело. Самата постапка е безболна, освен убодот од иглата која болка ти е како било кој убод од игла. Ја зиведува лекар и сестра. Сестрата со сондата од ехо го бутка плодот на една страна од амниотската кеса, и кога е плодот на безбедно лекарот со игла ја боцка амниотската кеса и со шшриц извлекува течност. Кај тебе (исто како и кај мене) бидејќи се работи за два неидентични плодови ќе треба два пати да ја повторат постапката за да може да земат материјал од двата плода. Потоа се вади иглата, го стерлизираат местото со алкохол или бетадин и ти ставаат стерилен фластер. Мене не ми беше јасно како тоа од водата они земаат генетски материјал од плодот и докторката ми објасни дека во водата има отпадоци од кожата која се лупи, влакненца ако плодот веќе ги има развиено по телцето и дека они тоа го изолираат од водата. Исто не ми беше јасно како ќе знае кој материјал од кој плод е, особено ако девте испаде дека се од ист пол (како што испадна кај мене пошто со амнио бидејќи ги гледаат хромозомите ќе ти кажат и со 100% точност кој е полот на децата) и докторката ми објасни дека ги бележи епруветите - плод кој го носам лев во стомакот и плод кој го носам десно бидејќи тие никогаш не може да ја сменат положбата во стомак. Ова ми беше многу интересно. По амнио ќе те прати дома и ќе ти препорача да мируваш два-три дена. Резулати имаш за некои 2 недели.



(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Амниоцинтеза
22.7.2014 11:56:28   
nataly86
Моја другарка правеше амницинтеза од истите причини како тебе...наборот беше поголем а се друго во нормала..но заради сигурност направи..Таа правеше ка др. Митко Ивановски работи во Систина и супер помина самата постапка...по два дена си тргна на одмор...се прави од 16-20недела само мислам дека е проблем чекањето на резултатите јас мислам дека од сите лабаратории во државата таквиот материјал се обработува на клиника во цитегенетска лабарароија и во ману..е сега ако успееш да фатиш некој за резултатот да го добиеш побрзо и да си мирна глава...другарка ми чекаше скоро цел месец (прво требаше две недели) одмори нели гужви и сл.

Мое мислење е дека треба да направиш амницинтеза, бидејки знаејки се јас нема да бидам мирна до крајот на бременоста

Поздрав

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?