|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Шампон,маска за коса,регенератор
11.7.2009 14:25:29   
mis.
Каков шампон за миење на косата користите и за кој тип на коса припаѓате?Дали користете регенератор,маска,ампули или нешто слично за вашата коса?
Јас имам нормална до сува коса и ја мијам со Шампон на авон advance techniques зелениот за поголем сјај и маска за исправување на косата на нивеа.Презадоволна сум.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
11.7.2009 18:27:41   
cevlice
Jas imam plava farbana kosa. Bidejki farbanite kosi se poveke osteteni i gorat sekogas gledam da imam 3do 4 vrsti na samponi pa koj dade podobar rezultat so nego teram.Vo momentov go koristam ELSEVE crveniot i PALMOLAVE zeleniot .Nesum nesto prezadovolna  ama gi menuvam povremeno.A maska i regenerator pred nekoj den kupiv na GLiSS schwarzkopf i primetiv meka i sjajna kosa.  Mislam deka treba i sami  doma da si pravime maski za kosa pr..zolcka od jajce so maslinovo ili bademovo maslo,ne bi bilo loso i so nekoja ampula za da otstoi malku bar malku ke ja osvezi kosata    
Ima idrugi maski za po doma pa koi sto znae neka pise.                                   

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
14.7.2009 23:36:34   
Еца
Еве една ефикасна домашна маска за почеток

Намена: За коса со расцветани врвови. Ги откинува оштетените врвови и ги обновува оштетените места на врвовите.
Потребни состојки: 1 јајце и неколку лажици јогурт (зависно од должината на косата - за кратка коса 2-3 лажици јогурт, за долга коса до 1 филџан јогурт)

Начин на подготовка: изматете го јајцето и измешајте го со јогуртот

Начин на користење: Нанесете ја маската на целата коса со благо масирање, особено втријте ја на врвовите. Завиткајте ја косата со најлонска капа или кеса и оставете да дејствува 10-15 минути. Потоа измијте ја косата со шампон.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот cevlice)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
14.7.2009 23:44:52   
mis.
Леле па рецептата за убава коса ја имаме секој ден во нашиот фрижидер треба само да се информираме како практично да ја направиме маската и применуваме.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
14.7.2009 23:45:27   
Еца
маска за зацврстување на влакното:

Измешај пет лажици маслиново масло со две јајца. Стави го на косата и прекрија главата со најлонска кеса или нешто со што ке го спречиш разливањето на маската.
почекај 15 минути и потоа измиј ја косата со шампон.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
14.7.2009 23:51:32   
Еца
Решение за мрсна коса:Сварете 2 - 3 моркови и убаво испасирајте ги. Смесата нанесете ја на косата и оставете ја 15 минути. Потоа измијте ја убаво со шампон и вода.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
15.7.2009 0:25:09   
katence
jas koristam herbal essence sampon i regenerator za ostetena kosa.
porano ja farbav pa mi se osteti na kraevite sega malku ja odmaram.
herbal essence mnogu mi odgovara i mi ja zgusnuva kosata zosto mi e poretka i i dava sjaj.
samo dove samponot nikako ne mi odgovara,mnogu mi ja spleskuva i odma mi se mrsi od nego.


(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
15.7.2009 0:26:09   
katence
zaboraviv da kazam deka sekoj mesec na frizer stavam ampula.

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
20.8.2009 13:16:50   
profesorica
Користам Head and Sholders и маска за руса коса од Loreal.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
20.8.2009 13:24:07   
penelopa
Veke dolgo vreme go koristam Panten...zadovolna sum....pred kratko vreme počnav da koristam Syoss-demek go koristat profesionalci...moram da priznaam pomalku mi se masti kosatauser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
20.8.2009 21:20:08   
Iva
Во моментов користам Шаума шампон и маска за фарбана коса. Одлично сум задоволна.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
20.8.2009 21:37:18   
mimicka
Јас до сега користев шампон и регенератор од Loreal Paris Elseve за оштетена и кршлива коса бидејќи порано многу се фарбав. Сега ќе мора да почнам да користам Рецепт против паѓање на косата user posted image

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
20.8.2009 21:52:21   
Natasha5
Nivea sampon i garnier balsam za ostetena kosa

(Одговор на членот mimicka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
11.9.2009 8:49:21   
profesorica
Јас пред некој ден си ја обновив колекцијата за коса:си земав балзам и спреј за руса коса од Nivea и презадоволна сум.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
11.9.2009 11:14:57   
mother 29
zakon!

user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
17.3.2010 12:18:50   
profesorica
Длабински регенератор од авокадо :

Состојки
1 мала тегличка мајонез
1/2 aвокадо
Подготовка
Излупете го авокадо и извадете му ја срцевината. Изрендајте половина од авокадото и измешајте го со мајонезот (со раце), додека смесата да добие изедначена зелена боја. Потоа нанесете го на косата, па на главата ставете капа за туширање (или обвиткајте се со пластична кеса). Третманот треба да трае 20 минути. За подобри резултати, обвиткајте ја главата уште и со пешкир или пак, загрејте ја неколку минути, со фен, на средна топлина. Потоа измијте ја добро со шампон.
Регенератор тропски остров :
Состојки
1 авокадо
кокосово млеко
Подготовка
Излупете го и изрендајте го авокадото. Потоа полека додајте му малку кокосово млеко и добро измешајте додека да се изедначи смесата. Се нанесува до краевите на косата. Измијте ја косата по 15 минути, со шампон.
Третман со врело јojoба масло :
Состојки
2 мали лажички jojoba масло
1 мала лажичка масло од соја
Подготовка
Измешајте ги состојките во сад и загрејте ги на ниска температура (до 35 степени). Потоа смесата втријте ја во косата. Потоа косата обвиткајте ја со пластична кеса и загреан пешкир и оставете ја 15 минути. Потоа добро измијте ја со шампон. За долга коса, состојките треба да се удвојат.
Третман со врело масло од рузмарин :
Состојки
1/2 чаша сушен рузмарин
1/2 чаша масло од соја
Подготовка
Измешајте ги состојките и загревајте ги додека да се стоплат. Исцедете го низ ситна цедалка. Со оваа смеса покријте ја целата коса, се до крајот на влакната. Потоа обвиткајте ја косата со пластична ќеса и загреан пешкир. Оставете ја така косата 15 минути. Потоа темелно измијте ја со шампон.
Третман со ѓумбир против првут :
Состојки
Корен од ѓумбир
1 мало лажиче сусамово масло
1 мало лажиче сок од лимон
Подготовка
Изрендајте го коренот од ѓумбир и истискајте ја таа смеса за да пушти една лажица сок. Потоа, измешајте го со другите состојки. Потоа, оваа смеса нанесете ја на косата и оставете да се исуши пред да ја измиете косата со шампон. Постапката повторете ја 3 пати неделно.
Регенератор со пиво и масло од јојоба:
Состојки
1 чаша топло пиво
1 мало лажиче масло од јојоба
Подготовка
Измешајте ги состојките. Нанесете ги на косата и масирајте ја. Потоа добро исплакнете ја. Ако чувствувате дека косата е масна од маслото, измијте ја со шампон. Осветлувач од камилица за руса коса :
Состојки
6 кесички чај од камилица
1/2 чаша полномасен јогурт
масло од лаванда
Подготовка
Зовријте 1 чаша вода, потопете ги кесичките чај и оставете ги така 15 минути. Извадете ги кесичките. Потоа на чајот додајте го јогуртот и 7 капки масло од лаванда. Состојките добро измешајте ги. Оваа смеса нанесете ја на сува коса, се до краевите. Покријте ја косата со пластична ќеса и оставете ја така 30 минути. Косата добро измијте ја со шампон. Природна боја за кафена коса :
Состојки
Јако црно кафе (на 50 мл вода, 3 лажици кафе)
Подготовка
Измијте ја косата со шампон. Ставете легенче во лавабото и над него натопете ја косата со изладеното кафе. Оставете ја така косата 15 минути и потоа добро исплакнете ја со вода. Зајакнувач на боја за црвена коса :
Состојки
1/2 чаша сок од цвекло
1/2 чаша сок од морков
Подготовка
Измешајте ги соковите и таа смеса истурете ја врз чиста, влажна коса. Потоа обвиткајте ја косата со пластична ќеса и загреан пешкир, загрејте ја неколку минути со фен или пак ако има услови, останете така 1 час на сонце. Потоа измијте ја со шампон. Супер регенератор за обоена коса :
Состојки
К'на во прав
регенератор
Подготовка
Измешајте ја к'ната со вода, половина од количината што ја има во пакувањето. Додајте малку од вашиот регенератор за коса и мешајте додека смесата стане компактна. Нанесете ја смесата на косата и оставете ја онолку колку што пишува на упатството. Потоа, измијте ја косата со шампон. Овој рецепт може да се примени и со безбојна к'на за поголем волумен, без да додавате боја. Природен третман за седа коса :
Состојки
1/2 чаша сува жалфија
1/4 чаша сув рузмарин
Подготовка
Зовријте ги рузмаринот и жалфијата во 300 мл вода, околу 30 минути, па нека останат така неколку часа. Потоа нанесете ги на косата и оставете да се исуши. Измијте ја со шампон. Постапката повторувајте ја секоја недела додека да постигнете убава сребрена нијанса. Потоа е доволно да ја повторувате постапката еднаш месечно, заради одржување на нијансата.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 17.3.2010 12:19:04 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
17.3.2010 17:53:55   
Aleksandra
Jas veke nekoe vreme koristam Shauma Q10 sampon i regenerator i mnogu sum zadovolna, kosata mi ja pravi kako svila i ima golem sjaj... Super e i toplo go preporacuvam da go probate..user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
17.3.2010 22:00:53   
Adrijana
Momentalno Teo, eden od poeftinite samponi, ama zasega e ok i ubavo mirisa, a imam balsam sto ne se plavi od Garnier, a regenerator najcesto Valera.Koristev pred dve godini Eden preubav sampon i regenerator od Herbal esensis, od roza, za pobrzo rastenje na kosata, ama vo makedonija go nema.

_____________________________



(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
18.3.2010 15:55:39   
HristinAntonio
off za sampon davam po 1000den neprimentno mi opagja...pa koristev loreal profesionel a se kerastase, i ako ne vi opagja kosta se mnogu ubavi za kontrola na skalpot

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
18.3.2010 16:22:58   
melody
Dodeka bev bremena kosata vo prvite meseci dosta mi opagase pa zolvata mi kupi eden sapun specijalen za opaganje na kosata od koj mi zajakna korenot ama vrska nemam kako se vika(kako i ke znam jas so turskiov jazik sum skarana ne da me mrzi da go ucam),a nesto na prirodna baza e.Potoa koristev Loreal i sega pak nesto menjam so samponive pak koristam nekoj turski go reklamiraat po televiziive tuka  nesto ne sum zadovolna ama i nemam vreme da razmisluvam sega za samponotuser posted image Inaku vo MK non sto si naracuvav samponi, maska za kosa i regenerator od Avon i mnogu bev zadovolna.

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
18.3.2010 16:27:04   
Zlatka
каков не шампон за коса имам користено....а имам виткана коса и сува еднон време користев нивеа за виткана коса ама тие се многу јаки шампони  барем за мојава коса па престанав да ги користам па не од авон за виткана коса па посебно за сува и на крај да завршам сега за сега со Recept медицински шампон за против опаѓање откога останав бремена почна повеќе да ми опаѓа и многу ми се погоди не ми треба да ни регенератор  user posted image  супер е

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
18.3.2010 16:51:09   
Maca25
Јас користам Gliss Kur на Schwarzkopf, а кај мајка ми косата ја измив еднаш со Biomelem и морам да кажам дека шампонов е закон. Го купила од Зегин, не бил нешто скап, ама ептен бев задоволна. Косата ми доби сјај, волумен и подолго не ми се измрси. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Zlatka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
18.3.2010 17:33:00   
jovanka
Samo na Vichy mi pomaga za skalpot a regenerator na haushka

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
19.3.2010 0:40:05   
Матеа
Користам еден од Алое Вера и навистина сум презадоволна од него. Косата не ми се мрси толку често, и има повеќе сјајuser posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Шампон,маска за коса,регенератор
19.3.2010 0:50:01   
nadica
веќе 10+ години наназад мој избор за шампон е user posted image
а регенератори и маски менувам често т.е. кога ќе заврши едното купувам ново различно user posted image user posted image user posted image а ставам и силиконски капки на врвовите (ако не заборавам)

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?