|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Трудници во второто тромесечје - од 13 до 26 ...
2.9.2010 19:51:39   
Палешка РР
Ова е простор за разговори и дружење на сите трудници кои се во второто тромесечје од бременоста.
Се што чувствувате, секоја Ваш проблем, прашање, желби кон другите трудници запишете ги овде, за заедно да го поминете вториот и најубав период од бременоста.

user posted image







< Поракaта ја уредил Палешка -- 2.9.2010 20:14:21 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.9.2010 21:30:40   
Luci
Jas so mojata 18-ta nedela spagjam vo ovaa grupauser posted image Se custvuvam odlicno, na momenti zamorno no toa e-sto e. Vo vtornik odam na pregled i edvaj cekam da si go/ja vidamuser posted image Se nadevam deka mozebi na ovoj pregled ke go doznaeme i polot na bebeto, ako ne vo vtornik zdravje za mesec dena planiram da odam na 4d pa ke vidime do togas

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.9.2010 22:24:12   
riba79
Jas sum sega kraj na 16 nedela i da i mene na momenti mi e zamorno.Stomakot seuste ne mi se poznava mnogu i primetiv deka ovie nekolku dena me boli glavatauser posted image Se nadevam deka ke mi pomine brzo,a inaku nemozevme da go vidime sega polot zasto nebese ubavo postavenouser posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.9.2010 8:33:23   
Luci
Mene minatata nedela me bolese premnogu glavata i se napiv daleron, mi bese odobren od strana na gienkologot i navistina odma mi pomina. Gledam da izbegnam lekovi kolku mozam ama ova veke ne bese podonoslivo, duri temperatura pocnav da kacuvam od golemata glavobolka

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.9.2010 14:32:42   
mila81
jas sum 16 nedela , se cuvstvuvam super samo po nekogas malku zamorno. nosam dve user posted image user posted image ednoto masko a drugoto ke vidime  na naredniot pregled se nadevam . a inace meseto mnogu mi se poznava golemko mi e.pozdrav do site i da uzivame dodeka mozeme.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.9.2010 18:31:25   
antonie
jas sum kraj na 25nedela, da vi kazam mnogu mi se otvori apetitot, premnogu jadam, 5-5 pati na den jadam, i po isto tolku i povrakam ne sum mnogu popravena 4kg sum. pred eden mesec bev na 4d i bebceto e super. si kupiv sega za sega kolicka

(Одговор на членот mila81)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.9.2010 19:13:54   
Libra
So zdravje da si ja vozite kolickata Antonie,super si napravila. Jas eve uste malku ke se priklucam kon temata za treto tromesecie, i pak si mislam nekako uste  mi e rano za kolicka. A mnogu mi e merak da si kupime,veke imam odbrano.
Inaku super se cuvstvuvam osven sto spienjeto pocna da mi stanuva problem, ama si kupiv pernica za trudnici i sega se e vo red.

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.9.2010 7:15:30   
Merlin
Libra te molam kazi od kade si ja kupi pernicata za trudnici, zasto i jas sakam takva. Spienjeto mi e uzas kon kraj na vtor trimestar sum, teram 27 nedela so dve bebcinja i navistina mi treba takva pernica.
Inace stomakot mi e kamen tvrd osobeno koga sum stanata, akoga lezam ne, dali zasto bev slabicka koga zabremeniv, a meseto naglo izrasna ne znam, doktorot veli normalno e. Kakvi se vasite mesinja, tvrdi ili mekicki bas me interesira. I metabolizmot mi e usporen epten, znaci od sabajle sum dobra ama kako proagja denot se poveke mi stanuva tesko i meseto potvrdo i ponaduvano, verojatno ne mi se vari hranata brzo. navecer veke edvaj se dvizam pa rano si legnuvam.
pozdravce na site pa so lesno da si doturkame do kraj user posted image

(Одговор на членот Libra)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.9.2010 18:22:37   
Libra
Merlin, mene pernicava mi e od Amerika ne bi znaela da ti kazam kaj gi ima kaj nas. Ama nekade procitav deka i pernicite za doenje mozat da zavrsat rabota, niv bi trebalo da gi ima po aptekive.
Pozdrav

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.9.2010 14:59:33   
none
jas sum 18 nedela i posle sekoe jadenje mi e tesko i mi se spie dali nekoj od vas taka custvuva ,a inaku mi kazaa nosam maskouser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Libra)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.9.2010 11:39:40   
riba79
jas sum 17 nedela isto taka mi se spie poveke od prethodno.user posted image .Samo poveke me boli kicmata dolu kaj polovinata i kaj trtnikot i ne znam dali taka treba iako ova mi e vtorauser posted image Sakam da ve prasam dali i vie isto taka odite pocesto vo wc ? user posted image pozdrav

< Поракaта ја уредил Палешка -- 8.9.2010 15:17:38 >

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.9.2010 8:16:58   
none
riba79 kjas odam cesto vo wc i toa milsis kojznae klku i dve kapki nekogas i nokje uste stanuvam heh e  toa tie pppppozdravuser posted image user posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.9.2010 9:36:29   
arh_diz
riba79 jas mislam deka eden period spiev vo wc

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.9.2010 16:18:45   
jasmina 25
jas utre vleguvam vo 26 nedela i do sega se e vo red so bebusot,za vo wc i jas sum istata mnogu mi preci sto navecer mora cesto da stanuvam i duri pojdam stomakot uzasno odozdola me boli kaj besikata zosto nisko go nosam no ke izdrzam,stomakot pocna da mi nateznuva po malce ne mozam da se navednam i da rabotam mnogu zosto posle stomak me boli i krstot ne mozam od krevet da stanam izgleda ke treba da pocnam poveke da odmoram,pocnaa i kiselini da imam od pred edna nedela i toa e ke se izdrzi ova se slatki maki odvaj cekam da se porodam i da si go guskam sinceto....user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.9.2010 14:01:13   
nova_mama31
riba79 i jas samo odam vo wc na sekoj 1 saat i toa nekogas po dve tri kapki ama imam custvo deka stomakot mi e polnuser posted image kon kraj na 16i pol nedeli sum ...

dali nekoj ima iskustvo so tvrda stolica ( ne mozam da odam vo wc ) sto da se pie nesto prirodno oti kje poludam ...user posted image


(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.9.2010 14:04:23   
riba79
Kompot od slivi ili svezi slivi,suvi slivi ili mozes ovesni snegulki potopeni vo jogurt,kis,mleko ili mleko kako dorucek...

(Одговор на членот nova_mama31)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.9.2010 14:09:52   
nova_mama31
thx riba79 sve mi e isprobano toa :) i to ne samo sto mesam jogurt mleko krusi i od sabajle i ne znam sto uste ne pak imam maka user posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.9.2010 17:43:16   
riba79
Luci,jas zakazav 4d sega vo cetvrtok kaj Adamova,a ti sto napravi,,koga ke odis?pozdrav i edvaj cekam da vidam sto ke mi kaze d-rkata dali e se vo red samo toa mi e vaznouser posted image

(Одговор на членот nova_mama31)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.9.2010 20:27:10   
Luci
Riba 79 jas zakazav vo vtornik, na 05-ti oktomvri kaj Dimcev vo Sistina. I jas edvaj cekam da odam da vidime dali e se vo najdobar red so user posted image . I da...ke zaboravev da mi go kaze polot user posted image user posted image user posted image Mi rece Stamboliev deka mozebi e user posted image ama ne bese siguren, jas sum izgorena za user posted image i seuste se nadevam deka ke mi se ispolni zelbata. Stamboliev mi rece deka 4D se preporacuva od 20 do 22 nedela, jas togas ke bidam 21 nedela+5 dena, ti do kaj si? Tuka negde bevme, nekoj den razlika samo neli? Posleden pat koga bev na kontrola, na 7-mi septemvri bev 17 nedela i 5 dena, termin mi e 16-ti fevruar ama mi vika tesko deka do togas ke teras, jas ti davam rok od 05-10 fevruariuser posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.9.2010 20:48:00   
riba79
jas ke bidam 19 nedeli i 4 dena..mojata d-rka od klinika mi rece deka moze od 19-22 nedela...kraen termin mene mi e 14.02.se nadevam samo user posted image da e vo red a polot i ne mi e biten.kerka mi sakauser posted image pa ke vidime dali ke i se ispolni zelbata..pozdrav

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.9.2010 13:46:06   
keti84
Јас сум сега 20недела+3дена, претходната недела бев во чаир на доплер ехо, на извештајот ми пишуваше скрининг уреден, контрола за 7 недели. Па ме интересира дали е поразличен прегледот на 4Д и дали треба да го направам. Матичната ми рече кај неа на обичен преглед да одам во 24недела.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.9.2010 13:56:57   
riba79
sto se se gleda na toa eho keti?organite,srceto,polot,mozokot?aj malku opisi zasto jas sega za 2 dena odam na 4d i ke bidam togas 19ned.4 dena.

(Одговор на членот keti84)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.9.2010 14:15:55   
keti84
На доплер ехото ги гледаат сите органи подетално, работата на срцето, крвотокот кај плодот, крвотокот во плацентата, полот, димензиите на глава, раце,нозе,абдомен,желудникот, а не знам за 4Д пошто никогаш не сум била. Поздрав user posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.9.2010 14:19:25   
riba79
se toa isto se gledalo i na 4d so toa sto mi rekoa deka se gledaat i nedaj boze anomalii,kako daunov sindrom.pretpostavuvam deka i na toa eho se gleda..a ti kade bese na toa eho,kaj koj d-r i kolku cini?pozdrav

(Одговор на членот keti84)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.9.2010 14:59:20   
keti84
Bev vo Cair kaj doktor Josevski, 500 den e a maticnata mi imase zakazano

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?