|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Нега на лице и тело во бременоста
31.3.2010 15:55:38   
little girl
Сакам да прашам дали кога останавте бремени продолживте со истата нега на лице и тело, односно со вообичаените лосиони за тело или креми за лице што ги користевте пред тоа или пак со некоја специјална нега со производи кои не содржат штетни состојки кои би можеле да ги имаат овие првиве?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
31.3.2010 22:57:45   
BILE.F
Za liceto prodolziv da si koristam se isto kako i porano, kolekcijata na Garnier za normalna koza, a na teloto prethodno go koristev Nivea mlekoto , sega vo bremenosta koristam Pavloviceva mast i oreovo maslo!
Sminka i pudra isto kako porano.
No znam primeri na koi odredeni raboti im smetale, kako na zolva mi, i zabranija da koristi antiperspirant.


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот little girl)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
31.3.2010 23:02:20   
mother 29
Јас во бременоста користев се исто,едино го мачкав стомакот и бутините  и на градите со мелем против стрии
ете го user posted image
незнам дали е ген или од ова е.ама немам ниту една стријаuser posted image

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
31.3.2010 23:15:57   
***Lide***
jas si napraviv svoj preparatuser posted image odnosno mi kaza deilatorkata i si mesav

PAVLODERM so NEVENOVO MASLO ne mi se pojavija strii na stomakot zosto nego redovno go mackav ama ne bev poslusna user posted image butovite ne gi mackav redovno pa mi se pojavija na niv nekolku ama ne e strasno ne se mnogu 

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
1.4.2010 8:03:45   
arh_diz
Liceto go neguvam so taa krema koja ja koristev i prethodno za strii kupiv Mustela

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
1.4.2010 12:08:06   
topce
јас во бременоста имав супер лице, како во млади дани user posted image user posted image user posted image
и не користев ништо од крема ниту пак коректор.
арно ама 3-4 месеци откако се породив морав да се вратам на крема и на коректор за лице.
јас од секогаш користам биотерм или еуцерин на природна база се+содржат многу вода што моето лице го бара. лицето го мијам со neutrogena
што се однесува до стрии имам само 3 стрии од бременоста кои не се познаваат ама тоа е генетика, еластична кожа така да не сум користела креми за стрии.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
1.4.2010 12:20:17   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

Јас во бременоста користев се исто,едино го мачкав стомакот и бутините  и на градите со мелем против стрии
ете го user posted image
незнам дали е ген или од ова е.ама немам ниту една стријаuser posted image



като ма како не те запознав пред да забременам па да ми го препорачашuser posted image user posted image user posted image

user posted image user posted image user posted image за сите што не им се појавиле стрии на стомак и гради.јас имам по некоја- во 9 ти месец ми испука кожата а претходно немав.инаку мачкав со павловичева кремаuser posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
5.4.2010 14:05:30   
ananikol
Izgleda i jas kasno go gledam.Moja greska...do 8-mi mesec nisto nemav pa mislev deka nema ni da mi treba ama ispukav sega na dolniot del na stomakot.Se makav samo so Dove i Nivea.
Sega i da go zemam dzabe mi e.Ama za tie so se na pocetokot na user posted image  dobra preporaka!!!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
8.4.2010 16:54:19   
little girl
kade moze da se najde ovoj melem za strii?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
8.4.2010 16:55:27   
little girl
na ovoj mislev

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

Јас во бременоста користев се исто,едино го мачкав стомакот и бутините  и на градите со мелем против стрии
ете го user posted image
незнам дали е ген или од ова е.ама немам ниту една стријаuser posted image


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
13.5.2010 11:09:10   
penelopa
Моментално ептен сум преокупирана со оваа тема. Имам чувствитела кожа, а бременоста и сите хормонални промени си го направија своето- некако лицето ми е исфрлано, ко бубуљички, црвенило....уф не можам да се поднесамuser posted image . Несакам многу да ја обременувам кожата со хемикалии и разни чуда ама сакам и некако да ми се стабилизира. Имал ли некој ваков проблем? Што користевте?

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот little girl)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
13.5.2010 13:39:01   
vezilka RR
И јас го имам истиот проблем со бубуличките по лицето од сите хормони што ги испив во последно време..Баш денес прочитав еден рецепт и од утре ќе го пробам. Вака иде..сок од исцеден 1 лимон, една чаша од 200  ml вода и 2-3 лажички мед да се измешаат и да се нанесува на лицето 3-4 пати во денот..Ај кога ќе видам дали има резултати ќе пишам..

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
27.5.2010 15:40:15   
arh_diz
Na mene naprotiv liceto vo bremenosta mi stana pocisto posvezo , ja koristam kremata za lice koja ja koristev i pred da zabremenam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
4.6.2010 19:59:11   
jasmina 25
i mene mi izleguvaat mozolcinja na liceto no citav na internet normalno bilo poradi hormonite...jas koristam samo bebeska krema za lice drugo nisto ne mozam da podnesam mi se losi od mirizbata...se nadevam nema taka da bide cela bremenost...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
5.6.2010 9:42:32   
arh_diz
jasmina25 bebeskata krema e premnogu mrsna moze od nejze ti izleguvaat mozolcinja. Pobaraj vo apteka imaat tamu kremi bez miris i so dobar kvalitet

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
5.6.2010 16:48:00   
Rossana
Во текот на бременоста можат да се јават промени на кожата. Може да стане посува или помасна, па средствата за нега на вашиот тип кожа што дотогаш сте ги користеле морате да ги замените со такви што ќе одговараат со типот на кожата во тој момент. Многу жени имаат навика проблемот со акните да го ублажуваат со користење на медицински креми и масти, а многу често и без да се консултираат со доктор. За време на бременоста тоа во никој случај не смеете да го направите. Имено, тие препарати содржат состојки кои можат да бидат штетни за плодот. Младежите и пегите во текот на бременоста можат да потемнат, а овие промени се поизразени кај црномурестите жени.. Неретко се случува  челото, носот, и брадата да потемнат за разлика од остатокот од лицето. Оваа промена се нарекува “маска на бременоста’, и иако се работи за промени за кои не треба да се секирате и кои после породувањето ќе исчезнат, немојте да се изложувате на сонце затоа што разликата помеѓу темните и светлите делови од лицето ќе бидат поизразени. Ако е неизбежно излегувањето на сонце, без исклучок користете крема со висок заштитен фактор. Имајте на ум дека и “зимското“ сонце може да биде исто толку “опасно“ како и “летното“.
Најдобро е да одберете крема за нега на лице и тело направена од природни, билни препарати, без конзерванси. На тој начин ризикот од појава на алергиски реакции и други несакани дејства се сведува на минимум. Благи ароматични масла, со додаток на витамини, минерали и природни ексфолианти како јагода, треба да бидат составен дел од тие препарати. На тој начин вашата кожа ќе биде нахранета, затегната и негувана.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
11.7.2010 16:20:45   
penelopa
Можам да се пофалам на ова поле, лицето ми се исчисти а не користев скоро ништо, само благ тоник за осетлива кожа и нормално крема за лицеuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
14.3.2012 15:17:42   
ana mari
zenski jas sum lom se mackav so se i sesto i pak mi se pojavija strii... nemozam da se podnesam lom sum gradite stomakot pa duri i nozete se prasuvam dali postoi nekoja krema sto ke mi gi namali malku... POMOS AKO NEKOJ ZNAE user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
15.3.2012 11:55:26   
Acina
мене ми препорачаа да се мачкам со павловичева и АД капки ти се мрсни и тие и сеуште немам ништо на стомакот...ама на градите имам по некоа стрија докторката ми вели дека е зошто преку ноќ ми пораснале градите(маз ми вели дека сум како Цеца user posted image ) од прогестеронот плус имам некои цистички во градите што растат при хормонални промени и ке пукнат до крајот на бременоста нив одамна ги добив...и капилари имам испукани по градите и многу се плашам уште од сега се шараат а до 9тиот не знам што ќе биде

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
15.3.2012 16:06:14   
ana mari
a koj mesec si sega i kaj mene taka pocna prvo na gradite a posle vo 9mesec stomakot i nozete.. aj bas ke probam so tie kapki a kako se pravi toa pavlovi4eva kapkite se stavaat vnatre ili ?

(Одговор на членот Acina)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
15.3.2012 16:13:26   
Beatris
Јас цела бременост се мачкав со оргинална паволовичева со АД капки внатре, од горе до доле во дебел слој user posted image  Среќа беше зима и се поднесуваше. Немам ни една стрија, а се поправив над 25кг. Имам само напред на бутовите, ама тие ми беа стари уште пред брменост, тенки и неприметливи, е сега малце повеќе се гледаат ама пак неприметно.

Мој совет баталете вакви, такви препарати, само Павловичева

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
15.3.2012 18:12:57   
Acina
капките ги сипав во павловичевата

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
16.3.2012 11:02:40   
Emanuelapp
Јас цела брмеменост се мачкав со павловичева , бадемово и маслиново масло (измешано) немам ниту една стија ни на стомакот ни н аградите, е не се мачкав на нозете затоа уште си стојат розевите стрии user posted image

(Одговор на членот Acina)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
20.3.2012 12:58:25   
mama_sk
I jas pocnav da se mackam vo 16ta nedela, osetiv kako me cesa kozata verojatno zatoa sto se siri. Stavam krema becolino so bademovo maslo a posle planiram da zemam nekoja specijalna protiv strii. Ja falat kremata na Afrodita protiv strii ama ne sum sigurna dali e bezbedna za trudnici... sepak meseto ke go mackam. Ako imal nekoj iskustvo so ovaa krema neka mi kaze user posted image
A liceto si go mackam so istata krema, povremeno si stavam maski i pravam piling, nisto posebno user posted image

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Нега на лице и тело во бременоста
26.5.2012 23:07:56   
marijam
Prijatelki moi...jas sum preplasena ,eve veke nedela dena na ednata grada na bradavicata i okolu nea cuvstvuvam cesanja i lupenje .kupic ad kapki i maslo od neven stavam poveke pati dnevno ,se nadevav ke pomogne ama nisto od toa.
rabotite se vlosija sega mnooogu me cesa ,crvenilo imam okolu bradavicata na areolata i se lupi ,a veke i bolki imam ,se izmiv namackav povtorno duri i eucerin kupiv ama nema podobruvanje.
Pomagajte dali vakvo nesto vi se slucilo mnogu sum isplasena ,bidejki e samo na ednata leva dojka a citav po netov deka toa se simptomi na losata bolest ,zarem mozno e ova da mi se slucuva ...??? bremena sum 13 nedeli .

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?