|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.10.2010 16:36:57   
riba79
dobrea sum,jas kiselinite gi lecam so ladno mleko od frizider i da ti kazam mi pomaga osobeno noke..jas seuste ne sum pravela krvna slika,zasto pravev pred da ostanam bremena pa ke pravam sega vo noemvri...a toj test za seker li e?zosto ti go dal da go pravis?imas li nekoi sipmtomi...pozdrav

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.10.2010 11:05:19   
Luci
Adamova mi imase napisano na rezultatot preporaka da napravam test za gestaciski dijabetis. Toj se javuva navodno kaj 50% od trudnicite i obicno isceznuva po poroduvanjeto. Cesto i ne go dijagnosticiraat no po novite istrazuvanja se konstatira deka kaj bebinja rodeni so tezina =/> 4000g majkite imale gestaciski dijabetis.
Povisena plodova voda i pogolem plod se indikacii na ovaa pojava. Ke odam vo avicena pa da vidime rezultatite kakvi ke bidat, se nadevam dobri...pozdrav i do tebeuser posted image

< Поракaта ја уредил luci -- 27.10.2010 11:09:18 >

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.10.2010 14:28:36   
Natuska85
Женски од која недела почнуваат на ехо да ве гледаат преку стомакот(незнам стручно како се вика,се надевам ме разбравтеuser posted image ).?

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.10.2010 15:17:53   
omorfo89
jas koga bev 6 nedela mi pravea vaginalno eho a 13 nedela prv pat me gledaa na eho user posted image

Inaku jas pred nekolku dena bev na kontrola , sega sum 16 nedeli trudna i doktorkata rece 80% e devojce user posted image ali na sledniot pregled ke se znae za sigurno user posted image   odvaj cekam pak da go vidam dusiceto


_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.10.2010 13:35:01   
Luci
Natuska85 mene prviot pregled na abdomenalno eho mi bese okolu 13-ta nedela, pozdrav

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.10.2010 14:08:39   
Bubba
 А во случај на гестац. дијабетис, како се постапува понатаму?  На последниот преглед гинекологот ми рече дека сум 15 недела, а јас бев 14. и дека плодот ми е за „машала“, а пак по една недела матичната по мерките ми рече не си 15. , 14 си :)) јас си се ориентирам според датумот, и и онака од РР добиав известување во мејл која гн сум 

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.11.2010 16:22:00   
eskada
bushavka nema vrska toa so ne te kloca bebenceto ic da ne se sekiras,,,,,,!!!!!!

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.11.2010 11:33:08   
stefi@
ke mi kaze li nekoj kako se smetaat mesecite, vo koja nedela se vleguva vo 9 mesec. sega sum 23 nedela i sum pri kraj na 6 mesec? pozdrav do site idni mamicki 

(Одговор на членот eskada)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.11.2010 17:49:46   
Popce
Stefi, jas mislam deka 23 nedela si kraj na petti i pocetok na sesti mesec.

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.11.2010 10:42:48   
Natuska85
Женски сакам да ве прашам нешто.Синоќа бев на концерт и кога отидов до вц како да ми беа мокри гаќите,како да сум си мочнала,ама не осетив ништо такво.И толку ми требаше се преплашив да не е плодова вода, да не му е нешто на бебчето а инаку од утре влегувам во 13 недела. Имам прочитано дека плодовата вода се обновува на секои два саати па се трудев да не мислам на лошо.Може некој од искуство да ми каже од што може да е тоа,а утре планирам да му се јавам на докторот денес недела нема смисла....

(Одговор на членот Popce)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.11.2010 15:19:31   
arh_diz
Natuska85 mozebi e vaginalen iscedok ne panici . No za da se smiris otidi si na ginekolog

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.11.2010 16:58:28   
Blue Glow
Zdravo na site, zakazav vo petokot eho sreening so dopler. Na salt_er set_rata mi zakaza kaj Hadzi Lega,mada ja sakav kaj Adamova ali ne bila tuka...Bil nekoj kaj nego iskustva pozitivni negativni :)... 

< Поракaта ја уредил Blue Glow -- 7.11.2010 17:13:09 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.11.2010 21:12:13   
Luci
Blue glow, Hadji Lega e zena doktorka, ako zakaza vo drzavna, a  ako zakaza vo Remedika togas e masko, kako i da e, samo pozitivni komentari imam slusnato i za dvajcata, pozdrav, pa pisi kako si pominala 

< Поракaта ја уредил luci -- 7.11.2010 21:13:24 >

(Одговор на членот Blue Glow)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.11.2010 22:19:14   
stefi@
vo 23 edela sum i custvuvam kako mrda okolu papokot a istovremeno i dolu duri mislam mi stiska na mocniot meur, mozno li e da se kontrakcii, me faka panika nee bolno ama se mislam ke izleze

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.11.2010 8:44:00   
arh_diz
stefi@ normalno e toa nisto ne e trasno. Jas istoto go custvuva cela bremenost duri custvuva postojano deka ke se izmocamuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.11.2010 17:20:19   
riba79
luci kako pomina pregledot i testot za seker?jas denes pravev krvna slika i se e ok...se nadevam deka i taka ke bide ponatamu....treba da ja primam sega slednata nedela inekcijata rogam zasto sum rh- i taa se primala vo 28 nedela...me interesira dali go imas brojot za zakazuvanje na pregled kaj adamova zasto treba da zakazam okolu 2 dekemvri mi se paga 30 nedela..pozdrav

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.11.2010 20:05:26   
Natuska85
Женски јас утре сум на втор преглед,13та недела сум,може ќе ми го кажат и полот ако може да се видии,ааа едвај чекамuser posted image .Пуштете ми среќичка се да е ок,па ќе ви пишам.кисссс

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.11.2010 20:47:13   
mama26
natuska ti pustam sreka da e se vo red bezrazlia na polot.pozz i se najubavo utre

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.11.2010 10:39:00   
Natuska85
Само што се вратив пред малку од преглед и многу сум среќна.Се е супер user posted image супер напредува,2 рачиња 2 ножиња со по 5 пртиња,срцето суперuser posted image user posted image user posted image . Кај мене малку притисокот не беше во ред многу блиску ми беа двата притисока ама сестрата ми вика може од возбуда да е, да го мерам често дома.За полот уште рано било,ама нема врска битно user posted image   е супер.

Ми даде упат докторот за на испитување за даунов синдром, па сакав да ве прашам мамички за ваше искуство со тоа испитување и колку истото е неопходноuser posted image .

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.11.2010 10:54:19   
nadica
user posted image  за бебушка нека напредува добро
инаку не е неопходно ама е пожелно не се плаши за што и да ти речат да испитуваш user posted image user posted image user posted image
ОВДЕ имаме дискутирано за што се испитува во тек на бременоста а ТУКА за даун-ов синдром

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.11.2010 11:12:59   
Natuska85
фала Надица,баш  во моментов читам за испитувањата што се прават во текот на бременостаuser posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.11.2010 15:37:02   
Luci
Riba 79 pregledot pomina super, bebeto e ok, test za skrien seker pravev i toj izleze negativen, nemam skrien seker.  Brojceto za zakazuvanje ne go cuvam, go imav vo teleofn megjutoa go izbrisav zatoa sto ne mi bese potreben. Jas na sleden pregled sum kaj Stamboliev za okolu 4-5 nedeli. Krvna slika pravev i jas istotaka, mene mi izgledase deka  e vo red ama Stamboliev mi preporaca da jadam 10-15 dena po edna varena belka od jajce zatoa sto ke pocnale da mi pagjaat, pozdrav

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.11.2010 15:47:43   
riba79
a zasto e belkata?za hemoglobinot li?pozdrav

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.11.2010 8:48:54   
Bubba
А која недела се прави тој тестот за скриен шеќер? 

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.11.2010 11:45:16   
Luci
Riba 79 za proteinite, sum izmulia da pisam vo postot. Kako si ti inace? Jas sum pospana celo vreme,  mi se spie mnogu poveke za razlika od prethodno, edvaj izdrzuvam da dosedam na rabotauser posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?