|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Магнезиум
30.1.2010 9:28:06   
BILE.F
Морав да отворам нова тема, за да биде повпечатливо!

Ме интересира мамички, за која цел го пиевте Магнезиумот (не Магнезол)!?

Мене кога ми открија одделување на мал дел на плацентата, матичниот ми рече да пијам по две апчиња на ден, од 250mg.(Natural wealth).


< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 26.7.2011 21:11:57 >


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: МАГНЕЗИУМ
30.1.2010 11:34:20   
Slagjana
Magnesol eff. i Magnesium tabl. N.W. se ist lek samo razlicen oblik. Magnesol sumlivite se oblik koj pobrzo se resorbira vo zeludnikot. Druga posebna razlika nema. Inaku licno gi nemam pieno, na moja drugarka i gi prepisaa zaradi visokiot pritisok vo bremenosta. Magneziumot go namaluva stresot i gi opusta muskulite.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: МАГНЕЗИУМ
30.1.2010 18:05:26   
Annabel
Јас во првата бременост малку прокрвавив на почеток, и покрај лекарствата докторот ми препиша и Магнезол. Во втората бременост повторно ми дадоа Магнезол (не знам зошто?) ама како што кажа Слаѓана мислам дека е за опуштање на мускулите, т.е. да нема предвремени контракции.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: МАГНЕЗИУМ
30.1.2010 18:12:59   
ripce
Освен ПРЕНАТАЛ мултивитамини, не пиев други таблети кои содржат магнезиум...




_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: МАГНЕЗИУМ
30.1.2010 20:28:22   
Rossana
I ne mene mi prepisaa magnezol nekni, doktorkata rece deka tie mi se za povremenite grcevi (Nekogas imam grcevi koi zapocnuvaat od kolkot, pa se dolz nadole po nogata) koi traat po 10-15 sekundi

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: МАГНЕЗИУМ
28.2.2010 19:03:46   
Mucka
Magnezij pomomaze kod svih vrsta grceva,sto znaci i maternica kada se poradas su grcevi....a plus jos dosta stvari sto Magnezij pomaze ...ali u slucaju trudnoce...on sprjecava da dode do grcenja maternice tj...da nebi prije vremena doslo do poroda.....takoder pomace u tim famoznim grcevima u nogama....i Magnezij treba da se prestane piti nekoliko nedjelja pred termin....
ja sam prestala 4 nedjelje pred termin i porodila se 10 dana pred termin....e eto to je ta misterija Magnezija....

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: МАГНЕЗИУМ
28.2.2010 19:57:31   
caci20
Jas piev sumlivi poradi grcevi vo nozete i otocite. Pomaga.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Mucka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: МАГНЕЗИУМ
28.2.2010 19:59:54   
mami
И јас ги пиев од причина да не ме фаќаат грчеви во нозете а и дека прокрварев во 2 месец, па до крај си пиев по една шумлива на ден.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: МАГНЕЗИУМ
28.2.2010 20:00:34   
April
И јас пиев шумливи...немав отоци или сл...ама д-рот ми ги имаше препишано

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: МАГНЕЗИУМ
28.2.2010 20:03:39   
caci20
Dobri se i za PMS, jas i sega si pravam ponekogas mesto sok


_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: МАГНЕЗИУМ
28.2.2010 20:04:51   
mami
Е тоа не сум знаела, баш ке пробам следниот пат..дека откако се породив вториот ден имам огромни болки...

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: МАГНЕЗИУМ
28.2.2010 20:07:02   
biljana16
Jas magnezium primav od krajot na 12 nedela po edno na den a dodeka po 2 na den primav nekade posle 20 nedela pa se do krajot na bremenosta. Sega otkako se porodiv povtorno mi rece genikologot da primam po 1 na den do 40 dena.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: МАГНЕЗИУМ
24.3.2010 10:57:18   
vezilka RR
Еве сега пијам Magnesol шумливи. Ми ги препиша матичниот за да се спречи грчење на матката кое може да доведе до исфрлање на ембрионот. Иначе сестра ми ги пиеше затоа што имаше грчеви во нозете..

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: МАГНЕЗИУМ
24.3.2010 12:22:15   
arh_diz
Jas isto primav edna nedela magnezium tableti Magne B6. Dokolku ste vo moznost bi vi preporacala infuzija magnezium ednas ili dvapati nedelno mnogu poefikasna e . Jas sum mnogu prezadovolna i ne e stetna za bebeto moze da se prima vo bilo koj period od bremenosta pomaga i pri grcenje na ekstremitetite. Najdobro e da se prma doma od 2- 3 casa.So tabletite se unistuva zeludnikot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: МАГНЕЗИУМ
24.3.2010 23:27:37   
ananikol
Jas nokeska za prv pat imav grcevi vo nogata a imam uste 7 nedeli do terminot a kako so sretnav ovde ne se prima magnezium nekolku nedeli pred termin.So znaci  care?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: МАГНЕЗИУМ
24.3.2010 23:29:20   
mami
Незнам зошто да не ги пиеш неколку недели пред пораѓај. Јас си ги пиев баш тогаш оти почна, вака како тебе кога бев да ми се појавуваат грчеви и да вриштам во сред ноќ..Прашај за секој случај на лекар

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: МАГНЕЗИУМ
24.3.2010 23:31:59   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Jas isto primav edna nedela magnezium tableti Magne B6. Dokolku ste vo moznost bi vi preporacala infuzija magnezium ednas ili dvapati nedelno mnogu poefikasna e . Jas sum mnogu prezadovolna i ne e stetna za bebeto moze da se prima vo bilo koj period od bremenosta pomaga i pri grcenje na ekstremitetite. Najdobro e da se prma doma od 2- 3 casa.So tabletite se unistuva zeludnikot


Dokolku ova se iskustva od Makedonija,sekoja ni cest na drzavickata nasauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image (neznampo koj pat ke napomenam deka  imame navistina dobar kadar)

Ova vo Holandija e samo naucna fantastika.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: МАГНЕЗИУМ
24.3.2010 23:33:19   
mami
не е тоа искуство од Македонија туку од Русија..Арх_диз ни е таму моментално...Во Македонија нема такви работиuser posted image user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: МАГНЕЗИУМ
24.3.2010 23:35:50   
ananikol
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: МАГНЕЗИУМ
25.3.2010 0:21:50   
haley
Ауу да.  Мене накај 5-6 месец страшно ми “завиваше“ во нозете , не можев да спијам само удирав со нозете во креветот и ми дадоа на рецепт  магне-B6  и многу бргу ми престана таа иритирачка болка.
еве баш земав да гледам на кутијава што пишува , кои се состојките
значи  Magnesium- Pyridoxine ,   магнезиум=48мг    + лактат на магнезиум дехидриран  470мг


(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: МАГНЕЗИУМ
25.3.2010 0:32:16   
mama Maja
Оооооооо да и јас се сеќавам , ногите ми вртеа ептен врррррррррррррррррррр мрднав. И консултација со Др.Дракулевски ...Магнезиум ....и подобро беше даааааааааа уххххххх user posted image

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: МАГНЕЗИУМ
25.3.2010 0:56:34   
Maca25
Јас пиев магнезиум неколку месеци, само шумечи таблети, ама мирисот и вкусот едвај го поднесував. Инаку освен витамините за трудници, како што ми рекоа на мене, обавезно да пијам и магнезиум, за да ги избегнам сите тие грчеви во мускулите.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mama Maja)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: МАГНЕЗИУМ
26.3.2010 10:26:48   
arh_diz
Magneziumot ne e steten ni vo posledniot trimestar , medicinskata sestra koja doagase na mene da mi stava infuzija mi kazuvase deka stavala i na nekoja devojka koja bila 35 nedela za da ne se porodi predvreme

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: МАГНЕЗИУМ
26.7.2011 17:02:43   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Магнезиумот ги опушта мускулите и нервите Напишано од popara на 19 јули, 2011 во Исхрана - Нема коментари user posted image Одржете ја здравствената рамнотежа со секојдневно внесување на магнезум. Овој минерал е потребен за апсорпција на калциумот и калиумот, влијае на хормоналната слика, ги штити нервните завршетоци, спречува слабост на мускулите, срцебиење и пролив, а ги опушта мускулите и нервите. Меѓутоа податоците покажуваат дека 40 проценти од луѓето, а дури 85 проценти од пациентите кои имале инфаркт страдаат од недостаток на магнезиум. Магнезиумот спаѓа во групата “важни минерали”. Главната улога му е активација на многу ензими вклучени во создавање на енергијата на телото . Особено е важен за работата на срцето, контракцијата на мускулите и здравјето на нервниот систем. Магнезиумот исто така учествува во минерализацијата на коските и е неопходен за здравјето и виталноста на организмот. Истражувањата ја потврдуваат важната улога на магнезиумот кај срцевите болни, кај оние кои страдаат од висок притисок, атеросклероза, дијабетис, нервна напнатост, раздразливост и немир, штити од мигрена и главоболка, препорачлив е при бременост и доење, пореметување на сонот, практикување на спорт и опстипација (запек). Секојдневно преку исхраната треба да внесуваме375 mg магнезиум бидејќи тој не се создава во телото, а во денешната исхрана поради големиот удел на преработените шеќери, белиот леб, белото брашно, алкохолот и сл., магнезиумот се троши повеќе.


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: МАГНЕЗИУМ
27.7.2011 10:45:47   
miana
Devojki dali vi se veruva deka dva tri dena ne go piev magneziumot i nemam nitu eden grc..Vcera nautro se napiv magnezium i vcera vecer me spukaa grcevi po nozete...Neobjasnivo mi e ova..KOga ne go pijam dva tri dena nemam grcevi,a se napijam posle 12-12h mi pocnuvaat grcevi...Neznam kako ova da go onjasnam ama znam deka ne go pijam veke..Vcera isto taka mi se priodi vo wc i imav takvi teski grcevi vo stomakot sto si pomisliv deka se poragam...Auuuuuuuu takvi bolki vo stomakot-neobjasnivo..Mislev da mu recam na mm da ne nosi na klinika..Neznam,ama nareden pat koga ke odam kaj doktorot moram da se konsultiram zosto nemoze sekoe moe odenje po golema nuzda da bode proprateno so takvi grcevi vo stomakot a stolicata e normalna..Imate li vie vakvo iskustvo?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?