|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Магнезиум
13.2.2013 14:53:46   
katalina1
Jas na pocetokot piev magnezium na Vitamax mislam bea, po 2pati na den.Sega se prefriv na sumlivi,isto taka pijam po 2pati dnevno.Mislam deka dovolno e,bidejki sekojdnevno jadam produkti sto sodrzat mag. Planiram da gi pijam do pocetokot na 9ti mesec.

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Магнезиум
13.2.2013 16:38:58   
Simona_k
katalina1 јас денес бев на контрола 31ва недела сум и ми рече сега за сега да не пијам ништо,само крвта да ја проверам па според тоа да видиме дали ќе продолжиме или не

(Одговор на членот katalina1)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Магнезиум
13.2.2013 16:55:45   
temjanuska2
epa eve i jas da se priklucam jas ne pijam magnezium 21 ned sum no maticnata mi rece mamamvit samo da pijam.Krvta mi e dobra ova nesto kako preventiva ,sega za sega nemam grcevi mozebi i nema da imam ,Pa ako natamu ima potreba ke pijam i mg,inaku mg ima i vo mamavit

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Магнезиум
27.2.2013 12:50:45   
sesilia
Meне ми даде доста рано магнезиум.Причина што имам повремено болки,како менструални.Не се нешто јаки,траат 10сек некогаш минута,ама од вчера од кога се напив само 2 пати ме фатија пупу да не се урочам.Мене ми препиша Biolectra magnezium forte 240mg.Ми рече да ги пијам едно на ден.Имаат вкус на лимон,не се лоши иначе мразам шумечи да пијам .

(Одговор на членот katalina1)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Магнезиум
6.3.2013 0:35:01   
Gaia
Мене магнезиум ми рекоа да си пијам уште од 12тата недела и дека ќе си продолжам со нив до крајот на бременоста заедно со фолната киселина.

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Магнезиум
6.3.2013 7:18:08   
Ikana
И јас пиев магнезиум во тек на бременоста, секој ден по 3 или 4 пати на ден. Навистина подобро се чувствував од него, а и немав никакви грчеви.

(Одговор на членот Gaia)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Магнезиум
6.3.2013 12:08:44   
Gaia
Мила абе не е многу тоа по 3-4 пати на ден? Мене ми дадоа од 250мг по 2 на ден, ама па може и јас да сум грешка може тоа нормално си е, а мене да ми делува многуuser posted image Може да има некои несакани ефекти од поголема доза на магнезиум или не? Ова мене ми го дадоа во 12тата недела, може треба и јас да ја зголемам количината, ме збуни сегаuser posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Магнезиум
6.3.2013 12:13:47   
Melanija RR
И мене поради грчеви ми дадоа магнезиум во 7 недела по 1 на ден а докторката ми спомна дека понатаму ќе се зголеми дозата околу 6-7 месец ,значи индивидуално е и по проценка на гинекологот.Пиев Магнесол шумливи а сега Магнезиум на Натурал веит.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Gaia)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Магнезиум
15.3.2013 19:35:53   
Nati1986!
- Леблебиите се мешунки кои се одличен извор на протеини.
- Леблебијата го стабилизира холестеролот и шеќерот во крвта
- Изобилува со растителни влакна и многу позитивно влијае на дигестивниот систем
- Многу е богата со магнезиум, затоа ги чува нервниот систем и коските бидејќи помага да се врзе калциумот.
- Ја намалува опасноста од спонтан абортус и предвремено пораѓање.
- Го чисти организмот од отровите.

(Одговор на членот katalina1)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Магнезиум
17.3.2013 19:01:28   
sesilia
А дали има врска кој Магнезиум?Мене ми даде Биолектра форте 240,шумлив Мг,и малку ми смета мирисот на шумливо user posted image ,имаше едни како во кесички ,прашок ,и директно во устата се ставаа нз како се викаа.
Мислам дека докторите се на процент од нешто ако ни препишат,затоа мојата на рецептата ми стави печат и ми вели го имаш долу во зградата во таа аптека отиди си user posted image

(Одговор на членот Nati1986!)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Магнезиум
17.3.2013 20:48:19   
Melanija RR
Јас ги пијам Магнезиум 250мг. од натурал веит 100таблети околу 450 ден и се бев вкусни никаков проблем за пиење

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Магнезиум
27.3.2013 11:55:47   
babybee
Сесилија кесичките се викаат магнезијум 300 директ, по една кесичка на ден се зима и имаат вкус на цедевита, се става прашокот во уста и се топи без вода, практични се за употреба.
Е сега дека се од 300 а јас веќе од витамините примам околу 150мг магнезиум ја прашав докторката како да ги дозирам и ми рече по една кесичка на ден. Вика од магнезиумот нема штета, подобро повеќе отколку недоволно.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Магнезиум
30.3.2013 11:18:45   
Дена
Јас пијам Magnesium 240 на Biolectra, уште од 6та недела, заради тоа што имав болки во јајниците, краткотрајни и не многу јаки, откако ги пијам таблеткиве шумливи немам никакви болки, ама вкусот не ми годи user posted image .

(Одговор на членот babybee)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Магнезиум
30.3.2013 14:38:32   
Melanija RR
Дена ако вкусот ти смена консултирај се со гинекологот ќе ти даде препорака за друг магнезиум,барем магнезиум има на многу производители и не е проблем магнезиум си е магнезиум

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Дена)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Магнезиум
2.4.2013 20:23:58   
Happy Sunshine
Jas sum na pregled vo ponedelnik, dali moze da si pijam shumlivi magnezium kako preventiva?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Магнезиум
8.4.2013 11:45:33   
masa
Јас сум 10та недела и два дена имам болки во стомак и мене денес ми даде матичниот Biolectra magnezium 240 forte и го прашав дали има некои што се таблети да не не ги поднесам овие заради мачнините.Ми рече пробај ги овие добри се,ако неможеш да ги пиеш сега ќе ги испиеш понатаму.И ги земав,ама не ми е баш вкусот.А не пишува во колку вода да се стави и дали има врска со оброк пред после?Јас со првата бременост пиев магнезол,мислам тие појки беа и мислам дека во 100мл вода се раствараа и ги пиев од 6-7 додека влегов во 9ти.

(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Магнезиум
9.4.2013 21:50:46   
surce
16 и + недел сум. до сега пиев магнезиум 250 мг од натурал хеалтх. докторката ми рече да почнам да пијам магнезол. но не ми кажа колку. маж ми ми земал магнезол од крка (љиљаково пакување) ама гледам дека се 150 мг.
дали тоа значи дека треба да земам по 2?

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Магнезиум
10.4.2013 8:37:28   
masa
Jas piev po 1 a isto I prijatelka bremena so bliznaci,ako ne javi se kaj doktorkata prasaj

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Магнезиум
10.4.2013 16:37:11   
Melanija RR
surce обично се пијат обратно прво магнесол ,а потоа друг производител на магнезиум.Затоа првиот е 150мг а потоа треба повеќе па се дава од 250мг.
Јас пиев до 13 недела магнесол а сега на натурал хелт.До крај дозата наводно се зголемувала и секако поисплатливо е на натурал одколку магнесол а и на натурал нема никаков вкус а магнесолот е малку бњак кога голташ.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Магнезиум
11.6.2013 22:49:32   
Snow Queen
Имав болки како да ќе добијам, се јавив кај сестрата ми рече дека се тоа нормалниболки во раната бременост и да почнам да пијам магнезиум. Навистина болките изчезнаа, ама штом се напиев магнезиум, веднаш повраќав user posted image
После 3/4 дена сама го прекинав на своја рака, и се погоди за неколку дена да сум на контрола, и кажав на докторката и ми одобро што сум го прекинала, ми рече да не си го малтретирам организамот кога болки повеќе немам, а и безпотребно си стварам самата мачнини.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Магнезиум
30.8.2013 1:53:12   
Snow Queen
Почнав пак да го пијам редовно...откако ме фатија грчевите пред 10тина дена. Ама не шум.таблети...туку тие во кесичка што се истураат директно во уста (прашокот)
user posted image

< Поракaта ја уредил Snow Queen -- 30.8.2013 1:54:26 >


_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Магнезиум
4.9.2013 17:48:17   
snowbool
Denovive vo Zegin se na popust od PharmaVital 250mg ima 150 tableti za 400 den. za tri meseca , da se zaboravis koga si gi kupil....

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Магнезиум
4.9.2013 21:43:50   
Bethany
И јас пиев магнезиум во бременоста, уф на неколку пати имав такви грчеви да се имам извадено од памет додека не сознав што и како.
Ама не ги пиев баш редовно, кога како, кога се чувствував изморена повеќе , тогаш ќе земев од тие шумливи, и многу ми помагаа.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Магнезиум
1.10.2013 12:25:45   
vezilka RR
Добро дечки да ве прашам, Maglesol шумливите што беа, нели беа од 250млг? Јас сега купив, и си побарав од тие, и ми дадоа од 105млг, гледам јас опаковката не е таа, и ми вика аптекарката, демек истите биле, само опаковката е сменета. И нешто ефтини ми се видоа, 250 денари. Тие другите ко поскапи да беа, или јас сум јамлаш?

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Магнезиум
1.10.2013 19:38:23   
mommy_angels RR
Везилка јас колку се сеќавам магнезиумот го пиев од 250 ,еве јас овие ги корисев
user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?