|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Магнезиум
27.7.2011 12:18:33   
vanessa30
Miana, cie proizvodstvo e Mg sto go pies, dali osven Mg ima nekoi dodatni sostojki? Probaj so Mg od drugo proizvodstvo. Jas pijam od Natural wealth i do sega nemam problemi so stomakot od nego.

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 27.7.2011 13:54:00 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: МАГНЕЗИУМ
27.7.2011 13:06:30   
miana
Od VITAMAX e i nema nisto drugo osven Mg vo nego..250mg magnezium..Neznam ama strasni bolki i grcevi vo stomak

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: МАГНЕЗИУМ
27.7.2011 20:34:31   
sladjana ms
Miana i jas go pijam magneziumot na Vitamax mene mnogu mi pomaga bidejki imam strasni grcevi i bolki vo nozete i preponite.Samo sto ke dojde vreme da se napijam od nego pocnuvaat bolki ke se napijam i me smiruva, a sto se odnesuva do grcevite vo stomakot i mene isto mi se slucuvase silni bolki neizdrzlivi koga trebase da odam po golema nuzda no toa bese koga imav tvrda stolica, a sega sum 26 nedela i konecno mi se regulira stolicata i bolkite gi snema.Kako i da e konsultiraj se so doktor megutoa moe mislenje e deka magneziumot nemoze da ti nasteti naprotiv moze da ti pomogne.Pozzuser posted image !

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: МАГНЕЗИУМ
27.7.2011 21:07:50   
kapina
MAGNEZIUM
Mazi 350mg, zeni 280 mg, bremeni zeni 320mg.
Magneziumot  pridonesuva za zdravjeto na mnogu nacini .Zaedno so kalciumot i fosforot pretstavuva osnovna sostojka na koskite . Soodvetnata ramnoteza na kalciumot i magneziumot e vazna za zdravi koski i zdravi zabi , namaluva opasnosta od pojava na  osteoporoza ,a pri zaboluvanje gi ublazuva simptomite na bolesta .Kalciumot i magneziumot upravuvaat so muskulnata aktivnost - kalciumot ja pottiknuva  kontrakcijata na muskulite , a magneziumot - nivnoto olabavuvanje .

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: МАГНЕЗИУМ
28.7.2011 5:43:24   
kapina
Magneziumot e vazen za metabolizamot (preobrazuvanje na hranata vo energija)i za sozdavanjeto belkovini .Soodvetnoto nivo na magnezium vo krvta go stiti organizamot od bolestite na srceto i krvnite sadovi, srcevata aritmija i mozebi mozocen udar predizvikan od zgrutcuvanje na krvta vo mozokot.Lugeto po pravilo vo hranata vnesuvaat dovolno (recisi dovolno)magnezium.Ribite,lisnatiot zelenzelencuk, mlekoto,orevite,semkitei zitoto kako celi zrna se dobri izvori na magnezium.Mnoguantacidi,laksativi i analgetici sto se kupuvaat vo aptekite bez lekarski recept  sodrzat magnezium ,no tie lekovi ne smeat da se koristat kako dodatoci magnezium.Dodatokot so poveke hranlivi materii e relativno bezbeden nacin na zgolemuvanje na vnesuvanjeto na magnezium.Dodatocite sto sodrzat isklucivo  magnezium  upotrebuvajte gi samo pod lekarska kontrola .Magneziumot moze da se vnesuva vo oblik namagnezium citrat -malat  koj se resorbira najlesno,a magnezium glicinat vo golemi kolicestva predizvikuva proliv.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: МАГНЕЗИУМ
28.7.2011 5:50:52   
kapina
Potrebite od magnezium se zgolemuvaat pri stres ili bolest .Dodatokot na magnezium moze da pomogne vo lekuvanjeto na nesonica,grcevi vo muskulite,predmenstrualen sindrom,srcevi zaboluvanja na krvnite sadovi,na primer,visok krven pritisok,angina pektoris,predizvikana so steganje na koronarnata srceva arterijakako i bolkite i grcevite sto se posledica na nedovolno doteganje na krv vo nozete.Proucuvanjata pokazuvaat deka upotrebata na magnezium vednas po srceviot udar gi zgolemuva izgledite na bolniot za prezivuvanje .

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: МАГНЕЗИУМ
28.7.2011 6:01:11   
kapina
Organizamot dobro  go prerabotuva magneziumot .Bubrezite spored potrebata sozdavaat rezervi, aceliot visok go izlacuvaat , taka sto nedostigot ili truenjeto poradi visok na magnezium se mnogu retki.No, koga do toake dojde, moze da bidat mnogu opasni .Nedostigot na magnezium moze da prediozvika macnina, povrakanje, tromost,slabost na muskulite i, vo krajni slucai golemo namaluvanje na otcukuvanjata na srceto i krvniot pritisok,plitko disenje,gubenje na refleksite,koma pa duri i smrt.Lugeto koi preterano koristat laksativi ili imale tegobi so bubrezite se najizlozeni so moznosta za truenje so magnezium.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: МАГНЕЗИУМ
28.7.2011 10:31:43   
miana
A sto e so mojot problem?Kako koga ne pijam mg,nemam grcevi a koga ke se napijam i ke pominat poveke od 12-13h mi se pojavuvaat grcevi? Ili pak moeto odneje vo wc kade sto se custvuvam deka ke se poragam od bolma vo stomakot?Moze li nekoj ova da mi go objasni?Vi se slucuva li?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: МАГНЕЗИУМ
28.7.2011 10:35:01   
arh_diz
miana dali si sigurna deka seto toa ti se slucuva od Mg
Mozebi ti e od nekoja hrana koja ti pravi problemi
Probaj da vidis da promenis nesto vo ishranata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: МАГНЕЗИУМ
28.7.2011 10:43:28   
miana
ama sekoe odenje vo wc e taka so grcevi...
a toa so grcevite posle pienje i nepienje magnezium sum sigurna

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: МАГНЕЗИУМ
29.7.2011 6:28:13   
kapina
miana samo magnezium li pies ili  i nesto drugo 

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: МАГНЕЗИУМ
29.7.2011 11:15:36   
miana
i oligovit..Nisto drugo

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: МАГНЕЗИУМ
1.8.2011 17:21:34   
sladjana ms
Zdravo!Dali nekoja od vas moze da mi odgovori kolku kolicinski mozam da vnesuvam kalcium vo bremenosta bidejki koskite i zglobovite me bolat mnogu sto bi kazale narodski me vijat, posebno na spienje.E sega pijam i magnezium koj mi pomaga okolu grcevite vo muskulite megutoa nekade kako da citav deka kalcium vo pogolemi kolicini vo bremenost ne se pielo.Ja prasav i maticnata no i taa ne mi kaza nisto konkretno i ne mi prepisa nikakva doza na kalcium.E sega neznam dali na svoja raka da pijam kalcium bidejki momentalno od multivitamini pijam Pregnazon,a vo niv ima samo 125 mg kalcium.Momentalno sum 27 nedela i mi e strav da ne mu nedostasuva kalcium i na user posted image .Pozz

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: МАГНЕЗИУМ
18.10.2011 14:00:55   
jana33
jas sum 26 nedela i zatoa sto bebeto e spusteno mnogu mnogu nisko mi rekoa vednas da pocnam da pijam magnezium i mnogu da odmaram.. inaku do sega ne sum imala problemi so grcevi do sega imam ispieno samo edna tableta magnesol 150 magnesium mi rekoa da pijam po edna na den!? popladne da pijam vitC i navecer calcium (zaradi bolki vo kolkovite) . Kupiv calcium600+vitaminD na natural wealth i neznam dali da gi pijam zatoa sto doktorot mi preporaca najslabi calcium tableti pa se plasam ovie da ne se mnogu jaki dali  ima nekoj iskustvo so pienje calcium da mi preporacate sto da pijam? user posted image

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: МАГНЕЗИУМ
18.10.2011 14:17:39   
kikicka
Jas vo bremenosta isto gi piev Magnesol iskucivo tie bidejkimi rekoa deka se za trudnici,napoceto gi piev cat pat ali posle redovno sekoj den po edna ,neznam od koga pocnaa grcevite tocno ali se sekjavam deka ednas koga stanav od spanje nemashenikoj doma prvo me fati ednata noga pa drugata grc i nemozevni da si se svitkam da ja izmasiram itaka si placev dodeka ne prestana bolkata .Inaku piev i vitamin C i + pregnazone paposle gi smeniv so pregnacare bidejki gi nemashe vo aptekite.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот jana33)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: МАГНЕЗИУМ
18.10.2011 14:27:28   
miana
Jas magnesol piev samo na pocetok a potoa zemav tableti bidejki magnesolot se poslabi a baska se pijat kako tecnost i ne se apsorbiraat kako sto sto se rasporeduvaat drugive..Taka mi kazaa vo apteka...Tabletite se poefikasni  i pojaki...Iskreno mnogu zabusavam so pienjevo vitamini a mene me interesira poveke kako vnesuvate Ca???? Jas ne pijam mleko ( katastrofa sum ) zimi edno sirenje sto kasnuvam od vreme na vreme user posted image


(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: МАГНЕЗИУМ
18.10.2011 14:52:23   
kikicka
Kalcijum dodaten ne vnesuvam bidejki mng pijam mleko i jadam mlecni proizvodi dosta.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: МАГНЕЗИУМ
18.10.2011 14:52:47   
*mika*
Nemojte da vnesuvate Ca dopolnitelno dokolku toa ne vi go preporaca dr i pogotovo ako go ima vekje vo vitaminite sto gi zimate. Mene dr posebno mi go napomena toa i mi rece samo mleko i mlecni proizvodi pogotovo urda, imala duplo povekje Ca vo nea. I toa mleko po 1.5l dnevno user posted image  sto e navistina mnogu, pa jas se snaogjam od sabajle pijam 0.5 l jogurt, pa mamavit popladni (tie sodrzat Ca) i do vecerta uste 1-2 casi mleko, ili mleko so biskviti, ili pa mleko vo prav, onaka 2-3 lazicki (mnogu e vkusno).

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: МАГНЕЗИУМ
18.10.2011 15:17:07   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: *mika*

NMene dr posebno mi go napomena toa i mi rece samo mleko i mlecni proizvodi pogotovo urda, imala duplo povekje Ca vo nea.



Jas tuka ke go popravam doktorot, ne urdata, tuku izvarkata ima duplo poveke kalcium od bilo koj drug mlecen proizvod. Ima razlika megju izvarka i urda - izvarkata se pravi od kiselo mleko, a urdata e suviot ostatok sto se dobiva od sirenjeto, potocno od soliloto, taka da nisto, ama bas nisto nema hranlivo vo urdata. Ova mi go kazaa lugjeto od koi sto ja kupuvam izvarkata (tie sami si ja proizveduvaat).

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: МАГНЕЗИУМ
19.10.2011 13:19:26   
*mika*
Ova ne sum go znaela, jas kako sto znam urda se dobiva od zgrutceno mleko, pa neli sama po sebe urdata ne e solena, pa me cudi ova sto go kazuvas Calipso. Bas ke prasam lugje sto znaat, i ke pisam. Fala na ispravkata u sekoj slucaj user posted image

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: МАГНЕЗИУМ
1.11.2011 13:44:24   
jana33
miana kazimi koi tableti magnezium gi piese i kolku mg vnesuvase dnevno? jas pijam magnesol i toa samo po edna na den a magnesolot se 150 mg. doktorkata mi rece da pijam magnezium ednas na den megutoa ne mi kaza sto da zemam od magnezium pa jas sama od apteka gi zemav magnesolot.. megutoa od ona sto go citam site vnesuvaat poveke magnezium okolu 350mg. ako znae i nekoj drug da mi objasni neka pise..pozz user posted image

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: МАГНЕЗИУМ
1.11.2011 14:12:51   
miana
Jana zemi si magnezium od 250mg - toa e potrebnata dnevna doza...Jas si gi kupiv na VITAMAX ( tableti ).

(Одговор на членот jana33)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: МАГНЕЗИУМ
1.11.2011 14:38:13   
elenak
Jas pijam Magnesium na Natural Wealth od 250 mg i toa dva pati dnevno a dr mi rece duri ako imam grcevi moze i sama da si ja zgolemam dozata ama mene dovolno mi e izgleda tolku. I plus pijam Mamavit sekoj den,redovno.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: МАГНЕЗИУМ
1.11.2011 14:40:20   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Jas pijam Magnesium na Natural Wealth od 250 mg i toa dva pati dnevno a dr mi rece duri ako imam grcevi moze i sama da si ja zgolemam dozata ama mene dovolno mi e izgleda tolku. I plus pijam Mamavit sekoj den,redovno.

I mene mi rece ako me fakaat poveke grcevi da pijam edno nautro edno navecer

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: МАГНЕЗИУМ
1.11.2011 16:20:42   
Hunny

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Jas pijam Magnesium na Natural Wealth od 250 mg i toa dva pati dnevno a dr mi rece duri ako imam grcevi moze i sama da si ja zgolemam dozata ama mene dovolno mi e izgleda tolku. I plus pijam Mamavit sekoj den,redovno.

I mene mi rece ako me fakaat poveke grcevi da pijam edno nautro edno navecer


И јас пијам Магнезиум на Natural Velt, докторот ми го препорача како најдобар.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?