|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: МАГНЕЗИУМ
2.11.2011 13:03:38   
Ikana
jana33 jas sum vo 30 nedela, uste od pocetok pijam po 3 tableti magnezium od 250 mg, sekoj den...dosega problem ne sum imala od nego, a mi go preporacaa za da nemam grcevi i da ne se porodam predvreme.
ИЗВОРНА ПОРАКА: jana33

miana kazimi koi tableti magnezium gi piese i kolku mg vnesuvase dnevno? jas pijam magnesol i toa samo po edna na den a magnesolot se 150 mg. doktorkata mi rece da pijam magnezium ednas na den megutoa ne mi kaza sto da zemam od magnezium pa jas sama od apteka gi zemav magnesolot.. megutoa od ona sto go citam site vnesuvaat poveke magnezium okolu 350mg. ako znae i nekoj drug da mi objasni neka pise..pozz user posted image


(Одговор на членот jana33)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: МАГНЕЗИУМ
2.11.2011 13:08:39   
miana
moze ako imas predispozicii deka ke se porodis pred vreme..I jas minatata bremenost gi piev ama sega - ne...Mislam deka po tri dnevno e mnogu...Olabavuvaat mnogu....Jas pijam po dve na den...Nautro i navecer a sega veke i nisto ne pijam ...33 ta nadela sum 

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: МАГНЕЗИУМ
2.11.2011 13:24:12   
Ikana
offf srcka jas imam operacija zatoa mi rekoa po 3 znaci epten epten preventiva moram da udram...a da ne ti zboram na pocetok i so inekcii progesteron bev...user posted image
a ako nema indikacii pa i po edna na den dosta e jas mislam user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: МАГНЕЗИУМ
2.11.2011 15:52:41   
jana33
fala zenski! si kupiv magnezium tableti 250mg. i pijam sega za sega po edna dnevno bidejki nemam grcevi gi pijam samo kako prevencija od predvremeno poroduvanje zatoa sto sum 29ta nedela a bebeto e spusteno nisko.. inaku nemam nikakvi operacii nitu skratuvanje na grloto na matkata.. zatoa mislam deka ovaa doza ke e dovolna.pozz

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: МАГНЕЗИУМ
8.11.2011 9:53:51   
boni25
Pozdrav do site ringerajki, vcera bev na pregled i doktorot mi preporaca da pijam magnezium, cisto kako preventiva, a nemam grcevi i slicni simptomi. Inaku sum 17ta gestaciska nedela i me interesirase tie sto gi zemav se od 250 mg. Dali edna tableta dnevno bi bila dovolna?

(Одговор на членот jana33)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: МАГНЕЗИУМ
8.11.2011 10:07:54   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: boni25

Pozdrav do site ringerajki, vcera bev na pregled i doktorot mi preporaca da pijam magnezium, cisto kako preventiva, a nemam grcevi i slicni simptomi. Inaku sum 17ta gestaciska nedela i me interesirase tie sto gi zemav se od 250 mg. Dali edna tableta dnevno bi bila dovolna?

Sosema dovolna...Tolku i se preporacuva ....Ako imas mnogu grcevo vo nozete i sl moze i dve dnevno ( navecer i nautro ) a inaku edna e dovolna doza

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: МАГНЕЗИУМ
22.12.2011 17:36:04   
jana33
zdravo user posted image user posted image user posted image  Sakam da prasam do koga treba da pijam magnezium? veke sum 35g.n. +1 imam uste nekolku tabletki za uste edna nedela.. dali da kupam novo pakovanje ili veke vo 9ti mesec se prestanuva so pienje magnezium kako da imam procitano takvo nestouser posted image  fala zenski pozz

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Магнезиум
12.1.2012 13:32:39   
simona811
zdravo na site rr!sakam da prasam osven magnezium dali pievte i kalcium i fosfor i vo koja nedela pocnavte da gi piete?pozdrav

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Магнезиум
12.1.2012 15:31:15   
mazule
Zdravo rr. Jas sum 17 nedela i doktorot mi dade samo zelezo da pijam oti paga ovoj mesec a za magnezium ne mi kaza sto da pravam ? Na recepta odat tie ili da gi zemam sama. Od mamavit mnogu povrakam pa gi prekinav sega ke zemam nekoj drugi multivitamini sumeci. Ve molam za sovet.

(Одговор на членот simona811)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Магнезиум
13.1.2012 8:37:06   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mazule

Zdravo rr. Jas sum 17 nedela i doktorot mi dade samo zelezo da pijam oti paga ovoj mesec a za magnezium ne mi kaza sto da pravam ? Na recepta odat tie ili da gi zemam sama. Od mamavit mnogu povrakam pa gi prekinav sega ke zemam nekoj drugi multivitamini sumeci. Ve molam za sovet.



Јас ги пиев од почетокот до 9 месец. Магнезиумот ја опушта мускулатурата и спречува да дојде до грчење на матката, односно превенира спонтан. Меѓутоа јас се водев како ризична бременост и можеби затоа ги пиев цела бременост. Можеш да ги купиш и без рецепта ама секако прво посоветувај се со докторот. На своја рака не земај ништо..

(Одговор на членот mazule)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Магнезиум
4.2.2012 12:32:29   
margos
Zdr.na site.Jas pijam magnezium vo prav od 300 mg ednas dnevno, mi rekoa deka e sosema dovolno.Sabajle posle dorucek pijam i eden C vitamin od 500, a posle 15min mamavit.Sega moram da pijam i zelezo, pijam odma posle mamavitot Folivit fero, ama ne znam ako moze nekoj da mi kaze dali smeam da gi pijam zaedno so mamavitot ili da pocekam nekoe vreme.Inace vo niv ima zelezo, folna i B12.Ne sum sigurna za B12, da ne ne treba tolku da vnesuvam B12 zosto go ima i vo mamavitot i vo folivit fero?????

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Магнезиум
17.3.2012 18:53:37   
cleo
Zdr. devojki. Sakav da ve prasam dali nekoja od vas go koristela magnezium od 250 na VITAMAX?? Jas denes go kupiv, aj kao da smenam od Natural Wealth i izgleda se zafrknav. Koga gi otvoriv apcinjata gledam imaat tolku mnogu nepravilen oblik, celite se od stranite neramni, kako krseni so raka da se. Otvoriv na net da procitam nesto za ovoj proizvoditel, navodno americki bile, nema nisto so logoto na ovaa firma, i mi padna cudno. Dali nekoj ima iskustvo so ovie? Miana, mislam ti gi koristese ako ne se lazam user posted image . Aj ve molam ako nekoj znae neka mi pise, duri se mislam da odam da im gi reklamiram vo Zegin, voopsto ne licat na kvalitetno izraboten proizvod.. Fala mnogu

(Одговор на членот margos)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Магнезиум
17.4.2012 8:23:49   
Dimana
Cleo jas gi pijam recisi od pocetok prvin zemav magnezol eden mesec , pa si se prefrliv na Vitamax i do den denes se e ok pijam samo navecer po edna .Za oblikot pa ic ne se ni zamaram sostavot e biten a bidejki dr mi rece deka se bezbedni nema sto da mu ja mislam .

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Магнезиум
17.4.2012 10:22:06   
kasiopea
jas sum 9 nedela, a magneziumot go pijam od samiot pocetok.Doktorkata mi preporaca da go pijam preventivno, po edna tableta dnevno. Inaku preporacana doza za trudnici e 300mg, a bidejki imam mnogu prijatelki farmacevtki, se rasprasav i tie kako najdobar mi go preporacaa Biolectra Magnesium Direct (go ima i vo kapsuli i sumeci)

(Одговор на членот Dimana)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Магнезиум
12.2.2013 18:13:41   
Melanija RR
Кога ми ја потврди матичната бременоста се пожалив на грчеви во јајниците неколку пати во денот.Ми рече да пијам еднаш на ден Магнесол кои се на приватно, околу 280 денари и се за 20 дена.После неполн месец гчевите целосно исчезнаа.Кога бев на контрола 12 н. ми рече да продолжам да пијам магнезиум и дека така ќе биде до крајот на бременоста и дека дозата околу 6-7 месец ќе ми ја зголеми.
Сега ми рече да пијам магнезиум на Natural Wealth кои како што видов на нет се 100таблети во пакување и се 490денари.Овие биле подобри и поисплатливи.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kasiopea)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Магнезиум
12.2.2013 18:40:14   
deluxe
jas magneziumot gi piev do kraj ama vo kesicki bea za na jazk se smukaa ne mi teknuva kako se vikaa ama mn mi pomagaa inace imav grcevi od 12 nedela do kraj a njveke koga bev poaktivna fizicki

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Магнезиум
12.2.2013 18:55:23   
Maca25
Јас пиев магнезиум директ, затоа што ми се гадеше од апчиња, а шумливи таблети не користам воопшто. Мене ми помогнаа за грчевите во нозете.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Магнезиум
12.2.2013 19:13:01   
Simona_k
Maca RR a kako e тоа директ?user posted image
И јас од апчиња се гадам,до сега шумечи корисев ама и тие гадни ми станаа имам дома ама неможам да се решам да се напијам ми се лоши кажете некој економични за уште овој месецuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Магнезиум
12.2.2013 19:42:02   
Melanija RR
Шумечките се како портокал ама бљак накрај ти горчи во грло па имам спремно сок во друга чаша user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.2.2013 19:50:25 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Магнезиум
12.2.2013 19:44:10   
Maca25
во било која аптека побарај магнезиум директ. во вид на прашок е, со убав вкус и брзо делува. не знам кај нас точно од кои производители се продаваат, ама еве слика како изгледа едно прашоче.
user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Магнезиум
12.2.2013 20:23:01   
Simona_k
фалаuser posted image а која цена се знаеш?...На парче ли одат?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Магнезиум
12.2.2013 20:26:30   
deluxe
da da tocno taka se vikaa MAGNEZIUM DIREKT hehehe jas kako skleroza da imam pominaa 6 meseci i zaboraviv sto piev. epten se obri brzo deluvaat i imaat vkus na portokal i ne se skapi mislam okolu 200 den pakovanje so 20 kesicki ne me drzete za zbor zaboravivuser posted image jas imav silni grcevi i po 5-10 min.od koga ke se napiev se smiruvaa cela bremenost mi pomina so magnezium.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Магнезиум
12.2.2013 20:28:24   
deluxe
ne odat na parce celo pakovanje se so 20 mali kesicki a ima i so 10 proveri vo zegin

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Магнезиум
12.2.2013 21:18:14   
Simona_k
Ок фала ги барам уште утреuser posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Магнезиум
13.2.2013 13:35:42   
lady_05
Uf ke probam i jas da gi smenam magnesolot na pocetokot bese ok ama sega edna casa magnesol edna casa voda oti onaka mi se epten nikakvi odma na povrakanje me teraat user posted image

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?