|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Магнезиум
1.10.2013 20:46:55   
Melanija RR
vezilka RR шумливите магнезиум Магнесол се околу 250 ден но 10 таблети за 10 дена.Јас такви пиев до 12 недела,а после и до крај пиев од овие mommy_angels RR што ги постираше.100 апчиња за околу 450 ден,најисплатливи се а се квалитетни

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Магнезиум
2.10.2013 7:34:43   
Hunny
И јас ги пиев овие од Мами и воопшто немав грчеви. Мене гинекологот ми рече исклучиво нив да ги пијам, демек биле најдобри.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Магнезиум
17.10.2013 11:24:13   
Happy Sunshine
Здраво user posted image
Сакам да ве прашам дали од магнезиум (земам магнезиум форте 240мг) може да се случи помека столица? Не е дијареа, ама ќе почувствувам нелагодност во стомакот (не болка) и морам во вц. Совет?
Инаку сум 5 недела.
Ви благодарам

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Магнезиум
17.10.2013 13:26:28   
masa
И јас ги пијам овие на Natural wealth пред се затоа што шумливите ми правеа многу киселини,а до скоро пиев по два пати на ден. Може да ти е нелагодноста од шумливите,пробај ден два да не пиеш,нема да ти биде ништо ако немаш грчеви и болки и пробај и овие обичниве таблети може повеќе ќе ти одговараат зошто нема никакви пропратни појави.

(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Магнезиум
17.10.2013 13:37:04   
vezilka RR
И јас ги сменив шумливите за овие од Natural Wealth оти многу мисе гадеше од шумливите. Ама немам приметено промена о столицата, тоест имам приметено, ама баш напротив, имам затвор.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Магнезиум
2.11.2013 19:35:58   
petra27
Lele i jas imam grcevi vo jajnicive.....me boli i ranata od carskiot od vnatre.....vo ponedelnik sme na prvo eho pa najverojatno doktorot ke mi dade magnezium....vo prvata bremenost go piev cela bremenost

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Магнезиум
2.11.2013 20:30:12   
cacisk
Jas zemam Magnezium Citrate od 1900 mg. Gledam site gi zemate ili sumlivite ili od Natural Wealth so pomala mg. Dali mojava doza e pregolema? Da razgovaram li so Dr. ili ne. Inaku toj mi gi prepisa ovie.

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Магнезиум
10.10.2014 22:40:09   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Фала ви девојки, се зачудив затоа што веќе пијам магнезиум со месеци, бидејќи сум склона на грчеви во нозе. Пијам од тој на Natural Wealth, ама по едно на ден, па добро што ви ги видов препораките, и ќе појачам на 2 user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Мене ми препорачаа Мг од морско природно потекло па пијам на Биос лајн. Тој демек се апсорбирал подобро од синтетичкиот. Хоупфул, кога имаш закажно за срцева акција?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Jas magnezium od sam start pijam zaedno so folna, sega teram so vitamini i plus mg.denes mi rece za otprilika 3 nedeli da pocnam po dve, sabajle i navecer.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Инаку каде го има тој магнезиум, лесно се наоѓа?

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Епа јас од виола го купувам досега, ама може има и во други аптеки. Едно апче е 100мг, јас земам 3 плус 150мг имам во пренаталните витамини. Не мора да е тој нели, нека е од природно потекло, овој е од дехидрирана морска вода и стварно е соленкасто кисел ако ти се растопи во уста :)



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Магнезиум
13.12.2014 18:14:56   
Bethany
Денес малку прогуглав и сознав дека редовно пиење магнезиум помага против мигрени, главоболки.
Јас денес пак се напив парацетамол, ми се лошеше од главоболка дури.
Па сега мислам да земам магнезиум таблети, тој на натурал веит, и редовно да пијам по една.
Матичен гинеколог не ми спомна магнезиум, јас заборавив да ја прашам. Имам магнесол шумливи, ама ми се гади од нив и ги пиев по потреба.
Нема ништо лошо да пијам од магнезиум по една таблета дневно на своја рака, нели? Дека па и тие се од 250мг, а магнесол 150?

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Магнезиум
13.12.2014 18:26:32   
scared RR
Bethany мене поради главоболки невролог ми даде да пијам магнезиум и б комплекс 3 пати дневно. Магнезиум зедов на Natural Wealth од 250 мг и по едно дневно пиев и да чукнам во дрво ми поминаа, а главата ме болеше секој ден некои 3 недели веќе почнав да се плашам. И магнезиумот воопшто не штети во бременоста баш напротив корисен е , слободно пиј, можеш и од оној во ќесички ама тој е 300 мг и мене ми се гадеше од вкусот на портокал што го има и затоа сменив на овие user posted image

< Поракaта ја уредил scared -- 13.12.2014 18:27:48 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Магнезиум
13.12.2014 18:28:46   
Mihaela 2010
Mene maticnata mi rece dva pati nautro i navever mg da pijam.najvise mi pomaga koga ke se podukocuvam od vreme na vreme

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Магнезиум
13.12.2014 18:33:28   
Bethany
Е фала ти scared и михаела:) Знам дека не е штетно, ама кога докторката ништо не ми спомна да го пијам, си велам тука да прашам, за помирна да бидам :)

< Поракaта ја уредил Bethany -- 13.12.2014 18:34:02 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Магнезиум
13.12.2014 21:23:27   
lolla RR
Мене матичната ми рече 500мг дневно. До скоро пиев 450мг, а сега 550 ми се фаќа. Мислам дека е многу важно да се зема Мг во бременоста.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Магнезиум
13.12.2014 21:38:59   
Bethany
Јас ни во првата бременост не го пиев, исто по потреба кога чувствував укоченост од претерана активност и тоа така на почетокот.
Тогашниот матичен ми го препорача во првото тромесечје, а после ништо не спомнуваше.
Како и сите други витамини, ако нема потреба, сметам дека не мора да се земат и дополнително, нема потреба од оптеретување на организмот.
Затоа и се мислам дури и околу тие витамински што ги земав на своја рака, крвна слика ми е добра, би требало само фолна да пијам. Ама си мислам ради додатна енергија дека ќе ми помагат, кој знае.
Ама поради главоболките ќе се посветам на редовно пиење магнезиум.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Магнезиум
13.12.2014 21:47:14   
lolla RR
Магензиумот е неопходен за нетрудни во минимум 400мг дневно, а не па за трудни. Прво за мускулите, за ткивото на матката, против грчеви, разни болки, потоа за целиот нервен систем и полно други работи. Ретко кој може да го внесе со исхрана блиску до доволно, така да јас сум голем поборник за магнезиумот. Ама нели секој си осеќа за себе што му треба и како ке го советува доктор.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Магнезиум
13.12.2014 22:07:43   
Bethany
Се си во право, знам дека е неопходан, ама поента ми е дека не сакам да се стресувам околу тоа, ајде на крај само апчиња да пијам бидејќи ако така гледаме потребни дози на сите витамини и минерали никако не може да ги внесеме во целост. Ама не е лошо ни да се пие нели, секој со своето убедување.

Магнезиум за жени препорачана дневна доза е 280-300 мг, а за бремени 320 мг.
Па и не е толку тешко да внесеш доволно количество на магнезиум, пример:
Една банана содржи 45 мг магнезиум (јас ги јадам по две user posted image )
Шака бадеми 90 мг ( а ја никогаш не јадам по шака, обично се две-три user posted image )
две кришки интегрален леб 50 мг
2-3 коцки темно чоколадо (овакво само јадам откако сум бремена) 30 мг

И ете ја скоро цела доза, плус успат нешто друго и толку. Сега не мислам да мерам во грами и милиграми секој ден, некогаш повеќе некогаш помалку, ама ми ја разбираш поента.

Нејсе, очигледно ми треба повеќе да се опуштам повеќе и да си помогнам при главоболки. user posted image



< Поракaта ја уредил Bethany -- 13.12.2014 22:11:46 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Магнезиум
13.12.2014 22:18:24   
Melanija RR
Магнезиум и воопшто е пρепоρачливо да се пие,κаκо што пиша Лолла тој ја опушта мусκулатуρата,смиρува и ρегулиρа κρвниот пρитисоκ.И јас ги пиев на натуρал веит но еве и потоа ниκаκо ρедовно повтоρно да ги пијам бидејќи се пρепоρачливи за било κоја возρаст

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Магнезиум
13.12.2014 22:26:43   
Hopeful RR
Со години пијам магнезиум и ако некој период престанам, одма имам грчеви. Сега па во бременост, не да го пијам, него ептен! Пиев од тој на Natural Wealth, добар е, но по препорака на lolla и аптекарката user posted image , сега пијам магнезиум од морско потекло, кој целосно се апсорбира за разлика од синтетичките, и сега за сега е добар.

Како склона на грчеви и главоболки, и јас сум поборник на витамински и минерални суплементи, посебно на магнезиум. Колку и да внесуваме добра храна, сепак мислам дека не е доволно и не е на одмет плус. Се разбира, не од се - има многу витамини и минерали за кои треба да се внимава од предозирање, но магнезиумот не е еден од нив. Сега во бременост, не ми се играат играчки и пијам дневно по 3 до 4 таблетки од по 100мг. Плус и ме опушта user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Магнезиум
13.12.2014 22:32:40   
Bethany
И па сега да го земам и да пијам на своја рака?
Напнувам знам, ама дека никогаш не се клукав со додатни суплементи и ми е шубе, иако не најдов никакви негативни ефекти, освен ако имаш проблем со бубрезите па да не го исфрлаш добро, ама се надевам дека немам проблем со бубрезите user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Магнезиум
13.12.2014 23:13:12   
Hopeful RR
За магнезиум ич да не се мислиш Bethany, ќе ти помогне и со главоболките, а и општо. Верувај ни и пиј го user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Магнезиум
16.12.2014 20:32:55   
jasmina 25
i jas na svoja raka si go zemav magneziumot pocnav od 12 nedela predhodno imam problem so visok pritisok i glavobolki od ko pocnav da go pijam da cuknam na drvo ne mi se kacil ni pritisokot ni glava me zabolelo...vo apoteka mi gi preporacaa vo vid na prasak od biolectra...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Магнезиум
17.12.2014 11:32:40   
Ki4iko
Јас пак сакам да прашам до кога да се зема Магнезиум? јас сум 34 недела на крај и не знам дали да го прекинам? понеделним сум на контролен преглед апа ке прашам и за ова user posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Магнезиум
17.12.2014 22:28:02   
Melanija RR
Најчесто се пијат до 9ти но сепак прашај.Не дека е штетно но сепак ,нешто сум чула поради полесно породување тоа опуштање па не се пиеле.Прашај па сподели за другите user posted image рингерајкиuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Магнезиум
18.12.2014 18:06:10   
sandriana RR
Мg веќе во 9ти се прекинува, од причина за да не ги попречува природните контракции, потребни при породувањето. Значи, од 36та недела веќе е пожелно да се прекине со употреба.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Магнезиум
19.12.2014 20:32:48   
Ki4iko
Ви благодарам.јас сум сега почеток на 35 недела и 2 дена немав земено магнезииум и ноќеска имав ггрчеви во нозете неколку пати ,а тоа до сега ми се немаше случено,бидејќи активно примав магнезиум, ќе го пијам уште ,имам уште 10 дена до почеток на 9 месец user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?