|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Инсеминација
16.6.2009 7:28:09   
Еца
Инсеминација е постапка на соединување на ооцитите и сперматозоидите за да дојде до оплодување (фертилизација ) на јајната клетка.
Врз основа на добиените концентрации на покретни сперматозоиди на мл. После обработка на спермата се донесува конечна одлука за одбирање на нај адекватна метода на асистирана репродукција.
Времето на инсеминацијата се одредува во зависност од зрелоста на ооцитите.Колку ооцитите се по зрели толку е потребно што побрзо инсеминирање. Оптимално време на инсеминирање е кај случаи со преовулациски ооцити е 2 часа после аспирација.

Дали некоја од нас има искуство со инесминација?
< Поракaта ја уредил Elena -- 22.6.2009 23:08:28 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Инсеминација
16.6.2009 15:11:50   
denicka
ke go imam iskustvoto vo nedela ili ponedelnik. zavisno sto ke kazat vo petok. denes bev na pregled. primiv 4 fostimon sega uste 3 pa ke vidime sto ponataka. a kako toa "инсеминираните ооцити се оставаат во инкубатор на 36,7С 16 - 20 часа"? neli toa vazi za ivf?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Инсеминација
22.6.2009 23:10:44   
Еца
Деничка што се случи со тебе, пиши , те очекуваме! Како помина мила и како се чувствуваш?user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Инсеминација
23.6.2009 16:08:51   
denicka
eve sum doma odaram veke 3 den. vcera bev na inseminacija.super se osekam samo imam mali bolki dole kako menstrualni, ama ne se jaki. neznam dali taka treba.

inace da vi kazam ne bese nisto strasno (osven sto grmese koga lezev user posted image ), znaci si primas prvo terapija pa ti odreduvaat den i koga ke dojde denot odis, si legnuvas kako za na pregled. cekas 10tina min. d-r ti ja vbrizguva spermata za pomalku od minuta i te ostavaat pak da lezis 10min da se stabilizira organizmot. i toa sega za 2 nedeli ke znam dali sum TRUDNAAAAAAA user posted image user posted image user posted image

ako ima nekoj drug razlicno iskustvo neka pise, me interesira   user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Инсеминација
23.6.2009 16:12:13   
mami
 user posted image леле ке биде, ке видиш...сигурна сум дека тестот ке покаже user posted image

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Инсеминација
23.6.2009 16:16:14   
denicka
mamiiiiiiiiiiiiiiiiii daj boze da e user posted image  bas takvo sakam

HIHIHIHIHIHIHIHIHIHIHIHIIH

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
ama sto i da e zivo i zdravo da e neli? (i stoecki da mocka user posted image user posted image user posted image )

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Инсеминација
23.6.2009 18:05:38   
Еца
Деничка мила едно вакво да очекуваме?
user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Инсеминација
23.6.2009 19:09:55   
denicka
e moze moze user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Инсеминација
23.6.2009 19:12:20   
mami
Само ако ми ветиш дека кога ке останеш трудна ке ми бидеш другарка од маало и децата ке ни играат фудбал заедно и дека ти ке им ги лечиш крвавите коленициuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Инсеминација
23.6.2009 19:19:47   
denicka
VETUVAM pred site na ovoj forum deka ke ti bidam drugarka od maalo i decata ke ni igraat fudbal zaedno i jas ke gi lecam kolenicite user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  
ne za drugo, imam iskustvo od brat mi user posted image

user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Инсеминација
23.6.2009 19:23:23   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image јухууууу супер..не за друго- многу ми е језа да земам да му чепкам по раните да му ги исчистамuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Инсеминација
14.7.2009 17:21:05   
dani85
zdravo denicka me interesira posle inseminacijata sto ja pravese dali ostana bremena? jas isto taka imam problem ne mozam da ostanam bremena, godina i pol ne se pazime a edna godina i mesec sum mazena pozdrav

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Инсеминација
14.7.2009 17:31:41   
denicka
zdravo imenjacke user posted image  .  ne, za zal ne ostanav bremena. ama nema razocaruvanje. jas prethodno, pred 1 godina bev na klomifen 3 meseci i od toa ke ja izgubev kosata i zivcite user posted image  user posted image  user posted image  user posted image da, da sega se smeam. e sega resivme malku da prekineme so sve zasto i psihicki a bogami i materijalno malku se iscrpivme. a sto ke bide ponatamu neznam a i ne me interesira, zasto sto e moe ke si dojde user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот dani85)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Инсеминација
14.7.2009 17:33:36   
denicka
neznam dali si bila na pregled . sto e rabotata? sto i da e moras da go teras tm da odite zaedno SEKADE. zasto toj treba da ti bide najgolema poddrska, i pred nas ringerajkovci neli?user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Инсеминација
14.7.2009 18:49:08   
dani85
na pregled bev osven kandida i nekoja si ASC-UC bakterija (skratenica od bakterijata) nemam nisto. ciklusot sekogas mi e razlicen. mi dadoa poliginaks vaginaleti za 6 veceri, gi koristev pred 3 mes, sega mi dojde na 17 den i ovie 3 mes samo po 4 dena imam i toa mnogu malku ne e obilno kako sto mi bese porano 2 -ot den. piev folan(folna kiselina) 4 mes ama nisto. ne mozam da setam koga mi se plodni denovi. pred i po ciklusot ne se pazime ama nisto ke odam ili ovoj ili naredniot mesec kaj maticniot da mi dade nekoja terapija za pogolema plodnost pa ke vidime

< Поракaта ја уредил dani85 -- 14.7.2009 18:57:56 >

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Инсеминација
16.9.2009 22:22:29   
denicka
zdravo none. jas pravev inseminacija vo sistina.
prvo bev na  pregled kaj niv.pred toa mm imase napraveno spermogram i jas imav ispitano proodnost na kanali i ostanatite ispituvanja koi se moralni. posle 2-3 pegledi mi rekoa so narednata mens. ke mi pravat inseminacija. na 5 den otidov na pregled i mi napravija sema po koja ke pijam klomifen i ke primam ampuli fostimon. ispiv 5 klomifen apcinja (1 na den) i 8 inekcii fostimon (1 na den).
posle toa mi  dadoa da primam stop inekcija (ne mi teknuva kako se vikase, ako znae nekoj neka pise). po den ipol, nautro mm otide da ostavi materijal (sperma). po 3 saati mene mi dojde red da go primam materijalot user posted image  toa e golem spric (nisto strasno, kako na pregled) so koj ti ja vbrizguva spermata, ama procistena.
e sega okolu cenite: klomifenot ne e skap, moze da ti go prepise i maticniot. fostimon ampulite mene me cinea 1300 den edna. po 8 izracunaj user posted image  a samata inseminacija, odnosno vbrizguvanjeto cini 5500 den.+ pregledite koi eden cini 1500den. za zal nie ne bevme bas spremni finansiski za da prodolzime zasto prviot pat ne uspea.

toa e moeto iskustvo. ako nekoj drug pravel neka ti pise kako pominale. najdobro bi bilo pred da pravis bilo sto rasprasaj se UBAVO za se. i na nekolku mesta (kliniki). pozdrav od mene user posted image user posted image user posted image user posted image  i so sreka!!!!!!!!!!!!!

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Инсеминација
16.10.2009 11:36:58   
none
danicka sto se sluci so insemencijata ima li novost,i znaci se plaka vo sistina ne e taka kako sto vikaat bes pARI

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Инсеминација
16.10.2009 12:12:42   
biljana16
Jas imav napraveno poveke od 20 inseminacii od koi okolu 5 vo cistina. Za zal site inseminacii bea neuspesni. Prvo probaa so klomifen a posle toa so inekcii (ne se sekavam kako se vikaa) okolu 5 dena ii eden den pred inseminacijata mi davaa pregnil inekcija.
procedurata ne e stasna so spric  go stavaat obraboteniot materijal (spermata) posle toa lezis okolu 15 minuti i posle  odis doma. Posle toa ti kazuvaat od koga da pocnes da zemas utrogestan i koga ke zavrsis so utrogestanot go pravis testot.
Mene najtesko mi bese koga ke go videv testot pak negativen.
No posle tolku neuspesni inseminacii se otkazav i ostanav bremena po priroden pat.
Pozdrav do site i ne gubete nadez eden den ke ja slusnete dobrata vest i ke bidete mnogu srekni.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Инсеминација
16.10.2009 12:19:33   
Bogdancanka
Дај боже да ни се оствари на сите што посакуваме па не е битно како на се се нафакам само нека биде кај треба секаде ке одам само да ми се оствари најголемата желба

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Инсеминација
16.10.2009 12:24:14   
biljana16
Bogdancanka treba samo da se otpustis psihicki i ke vidis eden den ke ni ja kazes i ti ubavata vest. Pozdrav.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Инсеминација
16.10.2009 17:24:35   
none
Mnogu se izraduvav koga procitav na 20 inemencii po priroden pa d da ostanes pa toa e ne prirodno nego neznam veke od gospood dadeno daj boze site nie tak da ostaneme bremeniuser posted image user posted image

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Инсеминација
16.11.2009 21:08:38   
Bogdancanka
Каде се може да се прави инсеминација? Јас утре одам за Скопје да проверам проодност на каналите а потоа ако е се како треба матичниот ми рече ке правиме инсеминација,и затоа ме занима каде се може да се прави,и колку кошта видов Деничка напишала 5500.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Инсеминација
16.11.2009 21:16:20   
biljana16
Jas pravev inseminacii vo cistina kaj dr. Lazarevski i kaj doktorkata Biljana Davceva -Lambevska karsi fontanata vo park. Se vkupno kostase okolu 4000. pozdrav

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Инсеминација
16.11.2009 21:43:02   
Bogdancanka
Фала Билјана16 на информацијата user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Инсеминација
16.11.2009 23:01:18   
denicka
jas pravev vo sistina. znaci samo inseminacijata kosta 5500den. a plus apcinja i inekcii.

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

izbor na ime
dona

nekolku predlozi za mojata princeza

stefani (30%)

tamara (19%)

irina (19%)

melanija (32%)


Број на сите гласови: 47

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!