|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инсеминација
19.11.2009 11:57:23   
mother 29
Инсеминација е постапка на соединување на ооцитите и сперматозоидите за да дојде до оплодување (фертилизација ) на јајната клетка.

Врз основа на добиените концентрации на покретни сперматозоиди на мл. После обработка на спермата се донесува конечна одлука за одбирање на нај адекватна метода на асистирана репродукција.

И В Ф: за случаи со нормозооспермија, полесни облици на олигозооспермија, астенозооспермија и олигоастенозооспермија.

Бројот на инсеминирани сперматозоиди варира од 150.000 - 200.000 ооцити зависно од наодот после обработка. Инсеминацијата се врши во волумен од медиум во 1 мл хранлив медиум.

И Ц С И: за случаи со тешка олигоастенозооспермија и олигоазоспермија и астенозооспермија.Со помош на инвертен микроскоп на високо софистицирана технологија дирекно се инјектира со микропипета еден сперматозоид во цитоплазмата на јајната клетка.

Времето на инсеминацијата се одредува во зависност од зрелоста на ооцитите.Колку ооцитите се по зрели толку е потребно што побрзо инсеминирање. Оптимално време на инсеминирање е кај случаи со преовулациски ооцити е 2 часа после аспирација.

Така инсеминираните ооцити се оставаат во инкубатор на 36,7С 16 - 20 часа.

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Инсеминација
28.11.2009 12:10:08   
profesorica
Обработка на семето за инсеминација


SWIM - UP ( ИСПЛИВУВАЊЕ )

Одредениот волумен од примерокот на семето (кој се одредува врз основа на вкупниот волумен и бројот на покретни сперматозоиди )се става во епрувета.Потоа следува два пати испирање на семето со помош на медиум за испирање со цел за отстрануање на семенската течност .Во текот на испирањето се користи и центрифуга 2 пати по 10 мин. со што се отстранува горниот слој (што содржи семена течност и други честички кои не се дефинирана како сперматозоиди ),а талогот и понатаму се обработува. Над талогот се додава Sperm wash medium кој содржи албумини заради подобрување на кинетичката вредност ,со што се остава во инкубатор на 37*С , каде што останува од 30 - 60 мин. заради подобра капитација. Во тоа време покретните сперматозоиди испливуваат на површина ,додека непокретните остануваат во талогот. Со стерилна пипета се одвојува од слојот во кој има исклучиво покретни сперматозоиди ,бидејки така обработената сперма дава поуспешен и повисок степен на фертилизација.
MESA , TESA I PESA

Тоа се методи на микроаспирација на сперматозоиди ( или предстадиум ) од горниот епидидимус или тестиси. Тоа се уролошки микрохируршки методи на аспирација. Ги изведува искусен уролог, кај азооспермија, најчесто опструктивна. Добиените сперматозоиди можат да се замрзнат и потхрануваат.
PESA се почесто се изведува во гинекологијата. Со оваа метода перкутано (без отворање на тестисите ) низ кожата на скротумот се аспирираат сперматозоиди. Овие методи се комбинираат и синхронизираат со IVF постапката. Добиените сперматозоиди со ICSI метода се микроинекцираат во јајце клетките.Успешноста е иста како и кај ICSI - IVF методите. Минималната дозволена успешност е исто така 10 % по ЕТ. За успешност на овие методи важен е и хормонскиот статус на мажот. Високата вредност на FSH ги намалува шансите на успех.Сперматозоидите од ткивото на тестисите може да се замрзнат и се одмрзнат кога жената е припремена за постапка.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Инсеминација
8.4.2010 22:03:34   
Julie1

ИЗВОРНА ПОРАКА: dracevce

user posted image dali nekoj moze da mi kaze kakov proces e inseminacija i kolku cini pozdrav




_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Инсеминација
30.4.2010 22:49:19   
suzeto
jule
inseminacija e vbrizguvajne na semeto direkno vo matkata.jas bev vo sistina imi rekoja deka e 5000 den.plus lekarstva i pregled

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Инсеминација
1.5.2010 20:39:00   
none
suzeto moram li kanali da proveram ili moze insemencija direktno dali nekoj znae da mi kaze za ova pozdrav

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Инсеминација
1.5.2010 20:44:09   
none
eca si so iskustvo veke i dak boze da si trudna ,kazi mi patoto do insemencija primas li nekoja terapija ili samo koga si plodna odis i toa e se

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Инсеминација
1.5.2010 21:38:43   
denicka
none, mislam deka mora da se napravi prvo proodnost na kanali, pa posle sleduva terapija (kaj sekogo razlicno) pa duri togas d-r ti odreduva datum za inseminacija. i jas go pominav toj pat. iako neuspesen, ama sega sum si trudna prirodno user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Инсеминација
2.5.2010 20:22:41   
suzeto
i jas mislam deka mora da proveris eve jas vo sreda ce odam do skopje i ako ne se zaboravam ce prasam..pozdrav do site
denicka........... super ......cestitki

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Инсеминација
2.5.2010 20:31:16   
suzeto
izvinite prasajnevo ne e za ovde ama neznam kade da go postavam moze da go izbrisite....non-stop mi trepka plikce kako da imam poraka............fala

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Инсеминација
2.5.2010 20:36:27   
jovanka
samo klikni na nego imas poraka

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Инсеминација
3.5.2010 0:57:58   
suzeto
ne nemam nova poraka starite se

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Инсеминација
3.5.2010 18:59:31   
none
suzeto i mene mi bese taka izbrisi nekoja i nema da trepkauser posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Инсеминација
3.5.2010 19:35:02   
suzeto
site gi izbrisav i pak trepkat

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Инсеминација
3.5.2010 21:45:37   
suzeto
dali ce treba da ispituvam kanali i spermogram ............imam edno dete ima skoro 5 god.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Инсеминација
4.5.2010 2:05:06   
svet
moze da te prasam kade ja vrsese inseminacijata i kolku e canata ne celata procedura?
a spermata e od donor ili od mazoti
posto nie imame zamrznato sperma dali toa ke bide invitro ili inseminacija?i dali ima banka za sperma vo mk ?

blagodaram

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Инсеминација
4.5.2010 10:14:33   
nataly_13215
decki na kogo mu treba informacija zase ova sto go zborite mozam da vi dadam direkten kontkat od doktorkata koja go vodi ovoj del kj nas vo remedika, pisete mi poraka

(Одговор на членот svet)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Инсеминација
5.5.2010 9:28:27   
none
natali me interesira za proodnost na kanali kolku pARI E I PROCEDURA DO INSEMENCIJA POZDRAV

(Одговор на членот nataly_13215)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Инсеминација
5.5.2010 18:22:57   
puze
ispituvajneto za proodnos na kanali mene me cinese 4000 den kaj dr tolovski vo skopje a inseminaciite gi pravev vo sistina na kratko kaj mene bese vaka na 3 den od ciklus odev me gledase na eho pa na 5 den pocnuvav so klomifen pa sledejne po potreba primav i gonal inekcii i i na 12 den primav ovitrel inekcija pa na 14 den ja pravevme inseminacijata seto toa me kostase nekade 20000 den 

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Инсеминација
5.5.2010 19:40:37   
none
ok puze jas prasav kaj mojot maticen mi rece deka insemencija kaj nego e 3000 denari a toa so klomofen ke vidime po procedura sega da odam za proodnost prvo pa odime so insemencija.pozdrav mnogu pari ti zemale,pozdrav

(Одговор на членот puze)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Инсеминација
15.5.2010 20:46:55   
suzeto
puze....20000 te kostase sose inekciite ili samo inseminacijata i pregledite...koe kolku te kostase....jas sega treba vo sreda najkasno za inseminacija da odam ...inseminacijata mi rece deka e 5000 den i plus inekciite

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Инсеминација
15.5.2010 21:30:20   
puze
da suze inseminacijata ja plajkavme 5500 so si eho a plus inekciite po 1800 edna vo zavisnost kolku ke ti daj doktorkata a samo inseminacija so klomifen i ovitrel kosta oklolu 9000 iljadi grubo kazano a jas primav po 6 gonali a 1 gonal kostase 1700 den zatoa tolku imam pisano zavisno od covekot nemora da znaci deka tebe tolku ke te kosta.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Инсеминација
15.5.2010 21:35:21   
puze
da suze inseminacijata me kostase 5500 so si eho pregled a jas primav po 6 gonali a 1 gonal inekcija ja plakav po 1700 den plus inekcijata za prskajne na folekulite ovitrel a taa e 2550 den zatoa me kostase tolku a kaj tebe nemora da znaci deka ke bidi taka jas za prvata inseminacija plativ samo 5500 inseminacija i ovitrelot ne primav drugi inekcii kako ke ti kazi dr taka nezavisno e kaj sekoj.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Инсеминација
15.5.2010 21:38:13   
puze
izvini dva pati mi se pusti


(Одговор на членот puze)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Инсеминација
15.5.2010 21:45:27   
suzeto
gonal i ovitrel ne se na pozitivna lista za fondot da ti gi vrati parite ...a zosto ovitrel a ne pregnil i taa e za prskajne na folikuli neli...a gonal za sto e ra rastejne ili?

(Одговор на членот puze)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Инсеминација
15.5.2010 23:02:20   
puze
ne za inseminacija fondot ne gi vraka parite samo ako pravis invitro barem mene taka mi rekoja a za ovitrelot ili pregnilot isti se zavisi koj dr kako raboti mene adamoska celo vreme ovitrelot mi go prepisuvase a gonalot e za rastenje na folekulite pak ke ti napomenam nemora da znaci deka moras da gi primas gonalot jas za prvata inseminacija ne gi primav pa ostanav bremena ama se pustiv za 1 mesec za dvete drugi inseminaci primav gonal i nisto ne bese uspesno malku mi padna cudno ama dr vika taka trebalo da bidi.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?